Jump to content

Walkie Talkie System (WTS)


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

Prvo ću da opišem jednu po jednu komponentu, od izvora do Ušća. :lol: ...skoro sve je pravljeno - DIY.

Glavni izvor - CD player Nakamichi CDP-2A. Fikus (Lampizator) ga je proglasio možda najboljim "stock" playerom za novce i za svoje vreme. 1989. godine je koštao 550$. Ako koristite valorizatore dostupne na net-u, to bi danas bilo oko 1600$. Fikus se naložio jer je naravno video i čuo moj primerak, a vlasnik sam istog od 1999. godine.

nakamichi%20cdp2a%20cd_player_zpsj1ih3zf

Moderni dodatak je uređajčić za konverziju digitalnog signala, da bi ovaj matori CD player mogao da se koristi kao DAC. U pitanju je Teradak Teralink X2 koji prima USB signal, i konvertuje ga u S/PDIF (coax, optika BNC) i I2S koji se ovde i koristi kao najbolji jer se ima samo jedna konverzija.

teralink-x2.jpg

Da bi sve bilo praktično, dodata je pločica sa relejima, i na prekidač se bira da li u DAC playera stiže signal sa njegovog transporta ili sa compa.

To ovako izgeda:

060820122437_2.jpg

060820122438_2.jpg

Interkonekt kabel koji je trenutno aktuelan na poziciji CD player --> Preamp je HGA Silver Spirit, dakle IC sa punom srebrnom žicom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sledeći uređaj je je tjuner - Onkyo T-9060. Ovo je prethodnica mlađeg i poznatijeg brata T-9090. Ne toliko opcija i features, ali mislim da po zvuku ne zaostaje baš ako imalo.. Kada sam ga nabavio, imao sam priliku da uporedim sa još 7 drugih tjunera, i ovo je drugi Svemir. T-9060, pa nekoliko mesta prazno, pa svi ti ostali koji su bili na uporedom testu.

onkyo%20integra%20t-9060_zps6jhqaajb.jpg

Veza sa Preampom je IC koji je došao ut tjuner. Sasvim solidan bakarni coax IC sa pozlaćenim chinchevima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Valjda negde na fifi forumu i dalje postoji tema o Threshold NS10 preampu i grupnoj kupovini pločica za gradnju. (Hvala Zen)  Davno sam započeo izradu, završio sve do funkcionalnog stanja, osim kutije.... i tako je stojalo, dok.. Nakon što je završena i kutija i sve spakovano, okačio sam temu Galerija - Samogradnja - Diy GalleryProject gallery/WIKI detaljno opisao taj projekat.

Evo ga link za tu temu. Threshold NS10 Clone

slika:

0072_2.jpg

 

To ispod je moj verni integralac Pioneer A-717 MkII koji sam duugo koristio, i koji sada stoji van sistema. I dalje je u top formi.

Preamp iznutra:

c394dfdf-ccd9-4a99-b10c-5cec41b7f259_zps

88fa17ad-00ff-4997-b980-a5e4eb8a2d2f_zps

Veza Preampa i Power Ampa je pravljeni IC - coax kabel od OFC bakra sa PE unutrašnjom izolacijom i robusni chinchevi bakar sa pozlatom gde se spoljnja oplata navojem steže na RCA.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Snagaš tj. Power Amp sam davno započeo kao DIY projekat iz časopisa Elektor - MPA - Medium Power Amplifier. Dugo sam bio samo na posloženim tj. popunjenim pločicama. Pre 2 godine sam krenuo u dovršavanje tog projekta. I kako to biva eto ih i problemi. Izgledalo je sve OK kada sam uz pomoć drugara dobio sve spakovano na custom tabli (by Leonardo). Međutim, meni tu nešto nije štimalo. Zvuk je bio malko čudan, hladnjaci se nisu grejali. Odnesem kod drugog drugara da malo to pogleda, premeri, itd. Kaže, ok je sve. Ne znam da li da se hvalim sa svojim sluhom, ali to meni i dalje nije bilo potaman, pa odnesem kod drugara koji ima malo besniju opremu i uslove, da otklonim sumnje. Kad ono, mirna stuja 15 mA zato se hladnjaci i nisu grejali. Deluje na prvi pogled ok što se tiče funkcionalnosti, ali.... odvrne on mirnu struju na 100 mA sa nakačenim opterećenjem i puf! odoše izlazni tranzistori na tom kanalu (u pitanju su bili 3 para BD911/912). Dijagnoza? Negde nešto na putu od ulaza do izlaza prouzrokuje prooscilovanje sistema. Rešenje? Teže je pronaći šta prouzrokuje oscilacije, nego da se povadi : ulazne, drajverske i izlazne tranzistore, pusti u open loop, podesi fazno, odredi kompenzacija, i sve spakuje. (moguće da bi bilo bolje sa originalnim MAT01/02 na ulazu jer su fabrički upareni, ali na kraju je bolje sa modernijim tranzistorima i shemom)

Naknadno se pokazalo da i kolo zaštite u (originalnom) projektu MPA ima grešku, i ne funkcioniše kako bi trebalo. I to je uspešno rešeno.

Sada su ulazni Toshiba 970 i 2240, a oznake drajverskih Toshiba sam zaboravio. Izlazni su Toshiba 2SC5200 i 2SA1943 po 2 para po kanalu. Snagaš je i dalje na pomenutoj custom Al tabli, nije spakovan u kutiju. Nadam se da će i to biti uskoro. Kutija će biti u istom stilu kao od preampa. Power još uvek nema ime. Predložite. :)

slika iz ptičije perspektive:

Fotografija0362_zps0702bf2e.jpg

slika sa strane:

Fotografija0365_zps1823f400.jpg

slika samo pločice filtracije:

140720134164_2_zpsab19f4dc.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao što neki znaju, dugo se bavim projektima, propačunima, simulacijama, merenjima zvučnika. Zato je na kraju poslastica. Trenutno aktuelni u sistemu Notax M dvosistemski bass-reflex zvučnici sa Morel zvučnim jedinicama iz najviše klase.

Taj projekat je postavljen u Galerija - Samogradnja - Diy Gallery Project gallery/WIKI :  Zvučnici Notax M sa Morel Zv. jedinicama  Tu se može videti detaljnije, šta, kako, zbog čega. Potpuno je autorsko delo, od početka do kraja, dakle, nije po gotovim shemama i nacrtima.

par slika:

d34d3632-02b7-4314-ada3-cfb13d2bbc71_zps

I od zada:

ff37f8a4-1130-410c-9ed2-f534469cda3c_zps

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače, zvučnici su bili i u gostujućim sistemima, kod Gruje, Hi-Fi Usera, Saše (bokiooo7).

Sa poslednje seanse, gde su svirali sa Pass Aleph 2 mono blokovima (DIY), izveštaj i utisci na linku:

Notax M zvuchici na gotovanju sa Pass Aleph mono blokovima

slika:

DSC_0303_zpsmulsvhvo.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zbotic

Hvala za predloge  I2S switchera. Razmotrit ću.

Što se tiče Teradak implementacije, to je bilo aktuelno pre skoro 5 godina. Razmatrano je da ide u player, ali jednostavno nije bilo mesta. Player ima malu visinu.

Kabel za I2S je dužine 30 cm: 10 cm u playeru i 20 cm van njega. To je mrežni kabel najviše klase, kategorije 8, heavy oklopljen. Nisam primetio anomalije u prenosu. Čak mi je i bolji zvuk sa comp transporta nego njegovog originalnog CD transporta. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 8/5/2016 at 1:56 PM, mrcelavi said:

Opako, boki, svaka čast.  Daj neki šturi podatak o kutijam, tajne sačuvaj naravno :)

Možda je promaklo, ali postoji posebna tema o kutijama, eno ga link na prethodnoj strani.

Again: Zvučnici Notax M sa Morel Zv. jedinicama

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NIje dobro predlozeno resenje preklopnika za digitalni bus. Mnogo bolje je uraditi sa 2 digitalna izolatora na primer TI tipa ISO7640. to je 4x digitalni izolator. Sa 2 takva se uradi preklopnik.

Kada je jedan Enable, drugi je disable. Pogledati u PDF-u. To je ujedno i neophodna izolacija digitalnog busa. eventualno potreban je samo jos jedan invertrski chip na primer 74HC04 i obican jednostruki prekidac.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...