Jump to content

Stereo selektor sa pet ulaza


apexaudio

Preporučeni Komentari

Evo kako bi izgledali selektori sa kruznim preklopnikom i potenciomerom. Dok su kod kruznog selektora sva tri polozaja zbijena na 15 stepeni i tesko se prebacuju kod potenciomera su razvuceni i lako se okrece do potrebnog polozaja sto daje neuporedivo lepsi osecaj u ruci.

abc selektor.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Bajlag said:

Jel se nece dogadjati da na prelaznim naponima relei luduju?

Ako se secam dobro, zbog toga se na komparatore stavlja histerezis...

Imace mali overlap pri prelaznoj pojavi prebacivanja sa jednog releja na drugi, ali to je par mV. Kada se navikne,obicno se ostrije okrene pot za potrebnu trecinu ili petinu pozicije

 

BTW, taj HRS5H upravo NE moze da se pouzdano koristi sa opampovima, zbog oko 320 oma otpora, prokuvace opamp sa 450mW kalemom..

http://www.farnell.com/datasheets/1306687.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

21 hours ago, vladd said:

Koju si ti nekonstruktivnu kritiku primetio?

 

Sema je dobra i fensi ideja, ali realizacija moze da zapne ako neko manje iskusan moze da pomisli da nakaci bilo koji 12V rele, bio on u Prestonici ili ne.:notthinking:

Mislis da ce DIY zajednica da pojaca entuzijazam i energiju, ako se ne iskomentarisu seme i ne osvrne na detalje..

Malo li je projekata vracenih na policu zato sto ne rade, ili imaju neke gadne probleme u radu?

 

Miletu svaka cast za njegove  aktivnosti, ali to nije "lajsens to kill", niti je elektronika carinska zona,  da se ne moze diskutovati (bez nadzora :) )...

 

I kako ce to da se izgubi prava namena foruma, ako se svaka ideja upegla i izdetaljise do kraja, e to bih voleo da cujem?

Mislim, znam jedno parcence odgovora, koje viri, nazire se kroz zavesu...a to je sujetica

A to je tako korisna zivotna, socijalna osobina, konstruktivna, oslobadjajuca, sirokog uma, da je prosto neverovatno za opisati:crazy:

Svaki forum propada bez enormne kolicine sujete, i to momentalno...

P.S.

Mozda ima neke udaljene slicnosti

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3914.pdf

 

Vladd, 

Nema tu nikakve sujete. Evo, ti pomozi Miletu i upeglaj semu, sa sve vrijednostima elemenata, nacrtaj i izbaci je na forum, a ja cu je prvi rado napraviti. Jako interesantna spravica i moze se sklopiti za jedno popodne, a sam osjecaj obrtanja pota bez zadrske daje nam hi end pricu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze na izlaze OP-ova da se doda po jedan npn/pnp par tranzistora koji bi obezbedili struju za bilo koji relej. Moralo bi sa po dva tranzistora zato sto je potrebno preklapati i na plus napajanja a ne samo na masu zbog principa rada iz tog razloga sam napomenuo da se ne mogu koristiti komparatori sa otvorenim kolektorom u izlazu. Na kraju nije najlakse dodati tranzistor najlakse je ne dodavati nista ako nije neophodno.

Nema kod Kineza selektor o kome mi ovde diskutujemo. Upravo taj ruzni kruzni preklopnik sa predugackom osovinom tvrd pri okretanju sa malim uglom medjusobnih polozaja sam hteo da izbegnem po svaku cenu. Cena od desetak evrica nije manja od cene u samogradnji a ti plasticni cincevi ionako ne vrede nista. 

Kinezima i jeste cilj da nas obeshrabre u kreativnosti i proizvodnji bilo cega vec od nas naprave trgovce za svoju nekvalitetnu robu za koju postepeno dizu cene po principu 'kuvane zabe'. Forumi za samogradnju treba da sluze za borbu protiv toga mada nemam nista protiv da se otvori tema sa zanimljivim kineskim kitovima pa koga mrzi da se bakce sa samogradnjom nek kupi sta mu je po volji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, apexaudio said:

Moze na izlaze OP-ova da se doda po jedan npn/pnp par tranzistora koji bi obezbedili struju za bilo koji relej. Moralo bi sa po dva tranzistora zato sto je potrebno preklapati i na plus napajanja a ne samo na masu zbog principa rada iz tog razloga sam napomenuo da se ne mogu koristiti komparatori sa otvorenim kolektorom u izlazu. Na kraju nije najlakse dodati tranzistor najlakse je ne dodavati nista ako nije neophodno.

Ma ako radi ovako ne treba ništa dodavati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, bokiooo7 said:

Nema tu nikakve sujete

Mislio sam na tekst "propasce forum ako se budu komentarisale seme"..pa da rasprava ne odluta bez veze..u neke nepostojece vode..

Mile se nije pokazao  kao takav, vec kao sjajan i nesebican clan zajednice, ali postoje i drveni advokati koji misle ne znam sta...predozirano preventivno..

Moj stav je nesto drugaciji.

Mislim da je bolje javno izanalizirati i upozoriti na moguce pocetnicke greske(ja sam, kao i jedan deo zajednice jako daleko od pocetnika, bez obzira na naslovcic ispod niknejma), pa neiskusni mogu da proizvode animozitet, jer im sema nije bila "plug and play"...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je oduvek mehanika bila veci problem nego elektronika, a i vecina ljudi ocenjuje uredjaje vizuelno i na dodir. Uradio sam na strugu vecu kolicinu aluminijumskih dugmadi za potenciomere (vise su tockovi nego dugmici :) ) i zamislio masivnu prednju plocu sa dva tocka levo i desno jedan za selektor a drugi za jacinu. Odgovaraju mi samo glatke 6mm osovine potenciomera, a hocu identican osecaj pri okretanju tih tockova bez straha da mi se kruzni preklopnik raspadne ako se zaletim pri okretanju i malo vise zapnem :) Kome se svidja ova ideja i deli moje misljenje lako je doterati ovako jednostavan sklop do potpune funkcionalnosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Do sada sam ugradjivao selektore gde se tasterima ukljucuju releji i to je ok, medjutim izbor tastera i montaza na prednju plocu nije tako jednostavna kao montaza jednog potenciomera. Sada je sve isto kao kod potenciomera za jacinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A taj pot može da bude i ALPS sa motorom, pa drugi sa motorom za volume i da se odradi daljinska kontrola preko uC-a za dva moto alpsa, eto nove ideje...

Nakon nekog vremena... sam odlučio da nadalje uređaji moraju da imaju daljinski (valjda to ide s godinama :D ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...