Jump to content

Beyma CP385nd + koja horna?


chakija

Preporučeni Komentari

Imam u planu da pravim 3way kutije posto sam skoro cuo mane/prednosti na dobrim trosistemcima u poredjenju sa mojim 15" coax-ima.

Trosistemac koji sam slusao kod kolege Sync-a je sastavljen od: 

Beyma 15K200,

B&C 6MD38,

Beyma CP385nd + Faital STH100 tactrix horna 

Integracija srednjih i visokih je izuzetna. Timbar na instrumentima je veoma dobar, a isti su hologramski prikazani u prostoru. Bass strava/super :D

U poredjenju sa 15" coax-ima je bolja definicija u bassu (vise detalja na nizim frekvencijama), vise detalja u srednjima i taj hologramski definisan 3d/ing i dinamika u prostoru. 

Coax-i sviraju ''tvrdje" u odnosu na pomenuti 3way.

Coaxi mi imaju vise m00da na nekim numerama, prvenstveno u midbasu, ali ovo moze biti da je do prostorije, ampa, izvora itd.

Anyway, odluka je pala da se pravi nesto novo, a posto vec imam 15k200 i 385nd resio sam da idem na slican koncept, samo sa drugim midbasom i hornom.

U medjuvremenu se pojavio midbas koji ce uci u igru. U pitanju je 10" beyma 10M250

https://www.lautsprechershop.de/pdf/beyma/beyma_10m250.pdf

Jedina nedoumica oko drajvera je ostala koju hornu izabrati.

Posto 385nd moze da svira dosta nisko, a opet 10" ne bih da "guram" preko ~1.5khz potrebno je da horna takodje moze da odsvira dovoljno nisko.

RCF H100 ili Beyma TD194 mogle doci u obzir.

H100 se pokazala odlicno sa DE250, ali ne znam kako bi svirala sa 385nd. Sa druge strane, TD194 je dosta skuplja ali je opet njen graf objavljen sa 385nd i odlicno deluje sa svojom metalnom konstrukcijom...

Da li neko ima mozda bolju ideju? 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 33
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

idi preko na druge forume za vise inf. iz prve ruke, bitan je i slusni utisak korisnika pored grafikona...Kod mene je ta h100 oridjinale fantasticna sa de 500, nema zvonjave, honki zvuka, uopste kao da je nema koliko je to dobro leglo. I da, poslusao sam savet od preko i spolja oblepio sa debljim pamucnim trakama (da eventualno ne zvoni), a to se ne vidi jer je u drvetu, e sad da li je to trebalo, nemam pojma, ona je ionako debela ...uglavnom, ne steti a i nije skupo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

H100 izgleda da jako lepo lezi na B&C drajverima.

Dobio sam solidnu ponudu za TD194 tako da cu verovatno ici na tu varijantu.

Jos jedna opcija koje se namece je XT1086. Cena je dobra i izgledom mi se najvise svidja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To ti je manje bitno. Koja je imao par dobrih horni mislim da ih je prodavao. WG metalne. Kvalitetnije od plasticnih.

Tu imas krupnija pitanja da resisis od tipa horne za visoke.

1.

Kompresione visokotonske jedinice su jako efikasne sa hornom jos efikasnije. u odnosu na centralni driver imaces oko 15db razliku i to po kanalu. To je jako velika atenuacija za L-pad sistem koji ljudi najcesce upotrebljsvaju a koji je najgori tip atenuacije. u okviru ovog pitanja je i tip skretanja sa kompenzacionim netom za impedansu recimo... Nije horna kriva za zvuk koji vas sve nervira nego neodgovarajuci pristupi u upotrebi high db kompresionih jedinica sa hornom.

2. Obrada centralnog drivera. Ovaj 10in je dobar ali ima 2 koljcne stvari o kojim treba povesti racuna porast od oko 6db koji pocinje veoma rano oko 300Hz i jedan veliki pik na zavrsetku krive. I to ce imati u bilo kojem kabinetu. Taj pik je veliki i on se nece samo skkretnicom "potisnuti". Ako se ne obradi RLC kolom bice uvek prisutan i mesace se sa spektrom visokotonca. drugo taj porast od oko 6db po kanalu (to se mnogo vise percepira sa 2 kabineta) bi trebalo tretirati Bafle Step response kolom. Tiu postoje 2 neophodna kola pre razmatranja bilo koje skretnice.

U svakom slucaju PRE konstrukcije i razmatranja bilo kakvog habineta za bilo koji od ovih drivera - potrebno je centralni driver obraditi i izmeriti obavezno dobijene rezultate. za ove 2 stavke.

3. Izbor basa vece efikasnosti i predvidjanje jako jako malih vrednosti otpora zice u induktivitetima. Ovde ti je mozda bolje resenje da ides sa po 2 bas jedinice po kanalu? tu ti je svaki 1/4 db vazan...

...

sled koraka PRE pravljenja kabineta je

- obraditi centralni driver merenjima i slusanjem

- atenuirati horn sistem i pokusati integraciju sa centralnim u smislu nivoa. Eventualno isprobati i jednostavne oblike skretnice

- tek onda pristupiti izradi kabineta, integracijom bas drivera i planiranjem totalnog zv sistema... :)

U svim drugim slucajevima ce se dobiti klasicno los rezultat sa ovim tipovima drivera.

A taj los rezultat karakterise konstantan porast ka visokima, sto je pogubno sa prosecnim digitalnim izvorima.

Prenaglasena i neprijatna sredina koja isto zvuci na svim snimcima, kao i sadzaji visokih..

Nedodstatak dubokog basa,

Losa integracija basa i centralnog sa uvek sa nekom rupom i bez korena tona.

Samo neki brute force efekat koji svi opisuju kao nesto super.

Ovo je karakteristika svih kucnih verzija sa PA driverima koje sam slusao a koie su prevljene na brzinu i po tutorijalima sa neta

...

I jos nesto - ako potrpas sve drivere na jednu plocu u jednu istu kutiju napravices veliku gresku. Jednostavno takav sistem zahteva posebne kutije za svaku od jedinica. Jedino na taj nacin se mogu ugoditi potrebni razmaci i uglovi.

...

Pokusaj da iskoristis cinjenicu da je za bas driver potreban veci kabinet koji moe da posluzi i kao stalak sa ostale drivere u sistemu. Za centralni driver razmotri kompresioni kabinet ili pogledaj "Bafle" kabinet (Philips) to moze sve da se isproba sa jednom kompresionom kutijom kojoj se skida poledjina.

...

sorry na opsirnom postu ali stvarno, nemoj po ko zna koji put ponavljati klasicne greske :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

32 minutes ago, ZZZ said:

sorry na opsirnom postu ali stvarno, nemoj po ko zna koji put ponavljati klasicne greske :)

E jebi ga sad...

:D

Sve sto si spomenuo imao sam u vidu da ispostujem.

U kratkim crtama: 

Odvojeni kabineti, pasivna skretnica, Bi amping (bass+mid/high), BR bass, kompresija mala kutija mid...

Mislim da je odziv ovog midbasa daleko bolji nego mnogi koje sam imao prilike da vidim...problem sa pikom naravno stoji, ali ne mislim da je toliko znacajan. Videcemo...

Uostalom, sve su ovo stvari za posebnu temu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ZZZ said:

To ti je manje bitno. Koja je imao par dobrih horni mislim da ih je prodavao. WG metalne. Kvalitetnije od plasticnih.

18 sound XT1086 al otišle u prave ruke ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, ZZZ said:

To ti je manje bitno...

Sto bi rekao Boris the Animal... LET'S AGREE TO DISAGREE!

Mislim da je itekako bitan izbor horne!

ManicP, kako si uglavio XT1086 hornu u ostatak sistema?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Još nikako, kutije u radu polako i natenane, i to kao jedna kutija za Horn i desetku. Biće udružene sa DE250 i Eminence Deltalite II 2510 odozdo, postoji Zilčov ekonovejv projekat sa tom kombinacijom kao polazna tačka.

Kad mi naraste soba za jedno 10m2 pridružiće se 15k200 ozdo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aha. Kuva se to kod mene odavno al ima šta da se sluša pa mi se i ne žuri + mali prostor za veliki trosistemac (od milošte ga zovem PSM 4343 al neće skoro biti namešten :) ).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel to 1" horna?

Razmisljao sam i o toj opciji, ali tu hornu je greota seci ispod 1Khz. Beyma kompresioni dobro sviraju do nekih 1.7-2 khz. Ispod toga dobijaju neki plasticni prizvuk...bemliga. Ovo je probano na pomenutoj tactrix horni kao i na cheapo jbl waveguide-u. 

RCF H100 mi je bio mozda i broj 1 opcija, ali posto sam dobio solidnu cenu za td194 odlucio sam da ipak idem tom rutom. Mislim da ima dosta ljudi koji su jako zadovoljni i ovom hornom. Cak se jedno vreme spekulisalo da li je i cuveni M1 zvucnik radjen sa ovom ili td164 hornom koja je u nacelu veoma slicna sa td194.

TD194 ima manju vertikalnu disperziju (mislim da je 90x40) tako da je odbijanje talasa od poda i plafona nesto manje, a kao to je povoljnija varijanta za hi-fi namene...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače, da li postoji 10" (mid)drajver (mislim na pro drajvere) koji ima copper demodulation ring?

Za 15" može da se iskopa poneki (npr u Playeru ima EighteenSound 15LW2400 po super ceni)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, ManicP said:

18 sound XT1086 al otišle u prave ruke ;)

To su kvalitetno izradjene horne, i sto je najvaznije ima ih kod nas po vise nego pristupacnoj ceni. Tako da su veoma pristupacne i nije ih nikakav problem nabaviti? Ne mora se covek izlagati dodatnom troskovima postarine i taksi na placanje preko racuna. sto izadje otprilike kao 1/3 vrednosti u ovom slucaju. Pa ondak carina...

Taj model horne nije preveliki.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, chakija said:

Sto bi rekao Boris the Animal... LET'S AGREE TO DISAGREE!

Mislim da je itekako bitan izbor horne!

ManicP, kako si uglavio XT1086 hornu u ostatak sistema?

Izvini Chakey, :) ali cim ti navodis samo to izvuceno iz konteksta - naslucujem i kako ce taj sistem da radi...

Kada tip horne pretpostavljas cinjenici da je potrebno da izvrsis atenuaciju od oko 15db, i da korigujes centralni driver (bilo koji da je u pitanju te klase, kod vecine je potrebno uraditi postupak koji sam naveo) :) pre svih drugih razmattranja - jednostavno se namece zakljucak.

Izbor horne nije toliko bitan u tvom slucaju, tacnije i nemas bas neki izbor u toj novcanoj kategoriji imas samo 4-5 modela eventualno... Bitniji ti je tip i nacin atenuacije (forget L-pad) i izbor i tip skretnanja za visoki kao i korekcija impedanse eventualno...

To su ti vec 3 stavke koje dolaze pre izbora horne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...

ZZZ opet bacas bombe ;)

Ne znam stvarno sta si to naslutio, ali ja sam cuo kako svira trosistemac sa svim manama koje si naveo i svira odlicno!

Pa koji to kompresioni i horna ne zahtevaju atenuaciju? 

Kako god, nadam se da cemo cuti kako ce svirati na kraju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...