Jump to content

Lampaško pojačalo EL34 SE Šolaja&Leo


Leonardo

Preporučeni Komentari

Zajedničkim snagama gospodindrugprijatelj Dragan Solaja i moja malenkost, završili smo još jednog muzikalnog lepotana. Ovaj primerak je drugi po redu od dva blizanca Tube Amplifier EL34 SE. Draganov je završen pre (možda već) godinu dana, dok je izrada ovog mog primerka tekla sporije zbog drugih projekata. Dragan je poznati audio elektroničar i izuzetan poznavalac "cevnih" Hi-Fi konstrukcija i njegovo je delo proračun i realizacija električno-elektronskog dela izrade. Moj deo priče je bilo sve ostalo, a to znači: Izrada ovog prelepog crvenog kućišta sa svim elementima mehanike. Danas sam prvi put pustio da zapeva i zasvira ovaj "Mali Div". Zahvalan sam Draganu jer je svaka reč kojom je opisao sonični rezultat koji možemo očekivati istinit i ispunjen, iznad očekivanja.

Kućište čini okvir od tvrdog drveta sastavljen iz više elemenata, slepljenih čudotvornim lepkom. Tajnu lepka nisam uspeo otkriti jer je majstor stolar izdržao sve muke i odoleo mojoj radoznalosti. Nakon grubih stolarskih radova, koji i nisu izgledali naočito pa sam izostavio te fotografije, usledila je obrada na cnc i davanje konačne forme rama dimenzije 360 x 300 x visina 70mm. Na gornjem i donjem otvoru ukopano je ležište noseće-montažne ploče debljine 6mm i o donjeg poklopca debljine 3mm. Na prednjoj stranici izbušeni otvori Ø38.5 za šolje dugmadi Ø42x32. Na zadnjoj stranici izbušeno je 12 otvora za postavljanje četri para RCA konektora ulaza i zvučničke terminale. Imao sam zamisao i želju da na gornjim vidljivim površinama ne bude vidljiv ni jedan zavrtanj. To sam postigao izradom masivnog L nosača, koji je učvršćen u zoni oklopa trafoa, a na kome su učvršćeni svi važni elementi, počev od podnožja cevi, pota, Elma preklopnika, DIY teflonskih šinica sa pinovima za montažu elemenata itd. Na montažnoj ploči je ukopan kanal širine 3 i dubine 2mm, u koji komotno ulazi bočni oklop trafoa, koji je sa 6 brezona M4 i poklopcem debljine 6mm stegnut u sendvič. Nešto od ovih detalja se može videti na ovih par fotografija.    

  izgled unutra-montazna ploca-L nosac.jpg

Stefanovic mrezni  i izlazni trafoi-strujni IEC prikljucak.jpg

P6020082 [1024x768].JPG

P6020086 [1024x768].JPG

;)  Nastavak sledi... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nešto više od podataka može se pročitati i videti na Šolajinom FB profilu, gde su i fotografije Draganovog blizanca koji je dobio ime Ahat.

 

Izuzetno sam zadovoljan prvim utiscima jer sam danas konačno zatvorio kućište i prvi put poslušao nešto od meni poznate muzike. Kod Dragana je poluzavršen amp. radio desetak dana, možda i duže. Trenutno su montirane Mullard EL34 na izlazu i  ulazna 6N2P Sdelano v SSSR. Dogovoriću se sa Draganom da doda neku informaciju, koliko da obogatim prikaz. 

Opise muziciranja namerno preskačem.    

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Okibokis said:

Mnogo lepo izgleda.Moze li i neka druga ulazna lampa?Sta kaze konstruktor?Jel imate pravo na igranje,ili je to optimum?

Oki, ne praktikujem rad na kombinatorici dok ne donesem lični sud a za to je potrebno malo vremena. Što se tiče parametara i podešavanja rada ampa, više verujem Šolaji što je i razumljivo. Moje znanje u poređenju sa njegovim je ništavno i mirne duše prihvatam njegove sugestije, uz eventualno iskazivanje želje u stilu - može li ovo malo drugačije, jer mi se više sviđa. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Leo , moze koja rec i o tome sa kojim zvucnicima si to uklopio ?

sve ono sto ja znam o tvom sistemu od pre je samo to da je bio u pravljenju i da su bili neki zvucnici koji definitivno nisu mogli biti upareni sa EL34 SE

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trenutno su na stalcima Dayens Studio monitori ( ScanSpeak 18W8545 K00 / ScanSpeak D2905 9500 / skretnica pravljena u privatnoj režiji ) i u kombinaciji sa EL34 SE svirka je sasvim pristojna.   

Drugi par kutija su Tannoy Mayfair (  Tannoy 2528 Dual Concentric Full Range Driver /  10" pasivni radiator ) i povremeno ih zamenim. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Želja i zamisao je bila da bude urađena Candy Apple Red i u tome nisam uspeo. Mnogo ze zaebano amaterski postići lepotu ove boje/efekta. Nisam nezadovoljan ni ovakvim rezultatom. Svi radovi kućišta klackaju se crno/natur alu. i ovo predstavlja mali izlet iz klišea. Tom idejom se vodio i Šolaja kada je za boju odabrao onu plavu, kako sam kaže - Ahat plavu.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

45 minutes ago, Leonardo said:

Trenutno su na stalcima Dayens Studio monitori ( ScanSpeak 18W8545 K00 / ScanSpeak D2905 9500 / skretnica pravljena u privatnoj režiji ) i u kombinaciji sa EL34 SE svirka je sasvim pristojna.   

Drugi par kutija su Tannoy Mayfair (  Tannoy 2528 Dual Concentric Full Range Driver /  10" pasivni radiator ) i povremeno ih zamenim. 

za mayfair imas improved skretnicu na big diya , Genergova i moja tema , sort of

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Leonardo said:

Želja i zamisao je bila da bude urađena Candy Apple Red i u tome nisam uspeo. Mnogo ze zaebano amaterski postići lepotu ove boje/efekta. Nisam nezadovoljan ni ovakvim rezultatom. Svi radovi kućišta klackaju se crno/natur alu. i ovo predstavlja mali izlet iz klišea. Tom idejom se vodio i Šolaja kada je za boju odabrao onu plavu, kako sam kaže - Ahat plavu.  

Je si li obican  Al farbao u zeljenu boju ili koristio vec eloksirani ( ili sta )?

Niski Djuro Salaj ( sada Nissal) je imao veliki dijapazon nijansi eloksiranog aluminijuma sa vise vrsta finisa( grebanja).

drvo-alu-prozori.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se tiče boje, naručena je u lokalnoj prodavnici-boja za automobile. Snimili su uzorak i smutili prema recepturi koji je izbacio kompjuter. Za osnovu je korišćen HB BODY 960 Wash Primer, drugi korak je spomenuta smućkana boja, a treći korak je lak koji je isto tako sadržavao neki procenat prozirne crvene boje. Tako da se svakim novim slojem laka dobija nešto malo tamnija nijansa. To sam kasno zaključio pa je oklop trafoa nešto tamniji od rama kućišta. Naprskao sam sigurno 7-8 slojeva jer sam hteo postići veću dubinu boje, što znači 2 ili 3 sloja laka više nego što treba. Za drugi put ću znati da spremim dodatni clear glossy lak, za "dubinu", bez kolorisanja.

Ovaj HB BODY 960 se prska na goli Alu, Inox ili pocinkovani crni lim i odličan je.

Svi ravni delovi od Al su standardno brušeni i eloksirani natur. Šoljice dugmadi, dugmad i L nosač IEC mrežnog priključka su takođe natur eloksirani. Sa Nissalom sam sarađivao pre dobrih 10+ godina, a poslednjih par samo sa gospodinom Žikom, takođe iz Niš.    

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moguće da je upotrebljivo za oblaganje fasada i kutijanje transportnih kofera sa ojačanim ćoškovima i ugaonim profilima. Daj pokaži nam neki primer da je skockan audio uređaj a da su korišćeni ovi gotovi eloks limovi.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...