Jump to content

Kupujem polovno ili novo DIY pojačalo


peravsp

Preporučeni Komentari

18 hours ago, crni said:

@vladd

na svakoj temi u kojoj se traži neki savet ti si najaktivniji, ali da primaš savete nisi nikako raspoložen

a moj savet ti je, skrati postove, piši konkretnije i budi otvoren i za drugačija mišljenja

nije teško

Na neki nacin profesionalna deformacija, advajzer.. :)

Mada su vise obrazlozena misljenja, nasiroko, nego saveti.

Sto se audio price tice, nema tu nicega konkretnog, u smislu finalizacije problema, nekih "konacni hresenja" inace bi bilo dosadno. Niti bi bilo prevelike price.

Svako ima svoje "ludilo", i uslove za negovanje istog, tako da svako prihvata savete i misljenja tek kada prodju trijazu licnog iskustva, znanja i zelja. Da ne kazem samo licnog afiniteta vezanog za audio i muziku..

Normalno je da se saveti vezani za slusanja kontatuju, ali je finale ipak licni, sebicni i subjektivni utisak. Utisci mogu da budu samo smernice u trazenju resenja, ali ipak svako za sebe treba da odluci i definise, sta mu je drago i prijatno.

 

P.S.

Slusanje je ipak sklono preteskim greskama, "madjionicarskim", kao sto se i oko prevari, sluh nije nista beneficiraniji. Ali ta magicnost kratko traje, inace bi vec svi zainteresovani imali najmagicnije pojacalo, sistem i uzivali u magicnoj  muzici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40 minutes ago, vladd said:

Na neki nacin profesionalna deformacija, advajzer.. :)

Mada su vise obrazlozena misljenja, nasiroko, nego saveti.

Sto se audio price tice, nema tu nicega konkretnog, u smislu finalizacije problema, nekih "konacni hresenja" inace bi bilo dosadno. Niti bi bilo prevelike price.

Svako ima svoje "ludilo", i uslove za negovanje istog, tako da svako prihvata savete i misljenja tek kada prodju trijazu licnog iskustva, znanja i zelja. Da ne kazem samo licnog afiniteta vezanog za audio i muziku..

Normalno je da se saveti vezani za slusanja kontatuju, ali je finale ipak licni, sebicni i subjektivni utisak. Utisci mogu da budu samo smernice u trazenju resenja, ali ipak svako za sebe treba da odluci i definise, sta mu je drago i prijatno.

 

P.S.

Slusanje je ipak sklono preteskim greskama, "madjionicarskim", kao sto se i oko prevari, sluh nije nista beneficiraniji. Ali ta magicnost kratko traje, inace bi vec svi zainteresovani imali najmagicnije pojacalo, sistem i uzivali u magicnoj  muzici.

Hm , točno ! al ? kad počne ovakva xy puta opjevana priča ( koje pojačalo..... ) nastaje konfuzija u smislu : stari iskusni , meštri i polu iskusni i internet educirani!. Ovo je najgrublja podijela na savjetodavce . Obično se ne sluša iskusne , jer oni su kao stari i vrijeme ih je pregazilo, pa ovo meštri uvijek oče nakaj zmuljat nebili zaradili neakve pare i na kraju oni koji znaju sve papirnato ? . I onda naravno osoba koja pita , se nad đe u barem trilemi ako ne i više . Znači treba odlučit dali kupiti onakav sustav koji nam se sviđa po zvuku ili onakav koji je po neakvim recimo audiofilskim "standardima " ! . ( audiofilske standarde morete svakodnevno čitat ? ) Iz osobnog iskustva mogu reć da ti tzv. audiofilski standardi imaju smisla ! Zašto ? ! . Kad sam tamo  ranih 70 ih se počeo bavit ovim hobijem  Loudnes efekt mi je bio prioritet . Vremenom tj. iskustvom sve se islučivalo , tj prvo loudnes , pa poslije i ton kontrole ! pogotovo ekvilajzer ( bilo je i toga na početku) - ko veli da nije mulja :).  Ak če mo za istač kablovima isto ekvaliziramo sustav , al kako drugačije ? . Ko če Bog pogodit kaj čemu paše dok ne probamo ? . A naravno nismo u pozicij da mjenjamo elementarne stvari u sustavu ? . Ja sam se osobno vratio na početak , kao što je jedan  Gospodin Milan Rupić napisao u svojoj knjigi " O Dobrom Zvuku" . Aj da "pojednostavimo" ? Dođemo u vrhunski restoran , naručimo klopu i dođe "šef" pita jel ave ok , a vi velite nije mi dosta slano . on veli dodolite ? , a heba ga zec kolii onaj inđinjer zna kaj bi Vi htjeli čuti ? SWad bi mogli pisat do "imendana" , al nema smisla ? !

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

može i jednostavnije:

imam tolko i tolko para (uglavnom se vrti od 100 do 200€) koje pojačalo da kupim A DA SE NE ZAJEBEM?

podvarijanta: kao gore napisano sa dodatkom : mora da bude bingo iz prve jer JA NEMAM VREMENA.

ispada da je uskoro sudnji dan ili šta.

naravno ima i prenemaganja oko toga da su sva (polovna) pojačala u oglasima žešća prevara i da je nacionalni sport zajebati nekog.

e, onda kreću vrli saveti šta je bolje kao da svi savetodavci znaju sobu u kojoj će se slušati, sa čega, na šta, i da je taj savet sveto pismo pa ako neko tvrdi drugačije

onda se po istom opljuje.

sve se svodi na dobru kaficu. srkneš, odeš na drugu temu i lepo ti, jebeš savetovanje, iovako te niko ne posluša.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Idealno bi bilo da donese par komada kući i od njih odabere upoređivanje. Ostalo je samo naše naklapanje jer to što predlažemo smo kući ili negde čuli, sviđa nam se, super... Nebitno. Možda nam se sviđaju iste ili slične stvari a možda smo "totalno drugaćiji od drugih"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A da ti je neko preporucio 2x3W lampion, ili cak 2x4,5W? :) 

Ili mozda 1x 4W, kao sto ja trenutno slusam? :) 

Audiofilski receno SE EL84, Telefunken old pack, hard diy mod...noniductive 50ppm resistors, TRW kondovi, Van Den FKS srebro u teflonu..:rofl:

Nema nista jednostavno.

Ja mogu da komentarisem recimo tog ampina sa aspekta pojacala 2x25W u kutiji (recimo) punjaca za akumulator, sa naopako postavljenim hladnjakom i resetkom za hladjenje u pogresnoj zoni poklopca, prema profesionalno uradjenom Hitaciju, vece snage, ozbiljne izrade..sa istina par ulaza manje...kao problemom... 

 

Slusanje prepustam licno.. :)   

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prosto dok citam vase komentare cini mi se da u nekom trenutku prelazite i na filozofiju :) Ima raznih predloga, neke sam poslusao a neke nisam. Sutra uzimam pojacalo na probu sa mojim zvucnicima.  Videcemo kako ce to da zvuci. Necu moci da se iskombinujem za jos par pa da ih sve poslusam u istom danu. ali dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, vladd said:

A da ti je neko preporucio 2x3W lampion, ili cak 2x4,5W? :) 

Ili mozda 1x 4W, kao sto ja trenutno slusam? :) 

Audiofilski receno SE EL84, Telefunken old pack, hard diy mod...noniductive 50ppm resistors, TRW kondovi, Van Den FKS srebro u teflonu..:rofl:

Nema nista jednostavno.

Ja mogu da komentarisem recimo tog ampina sa aspekta pojacala 2x25W u kutiji (recimo) punjaca za akumulator, sa naopako postavljenim hladnjacima i resetkom za hladjenje u pogresnoj zoni poklopca, prema profesionalno uradjenom Hitaciju, vece snage, ozbiljne izrade..sa istina par ulaza manje...kao problemom... 

 

Slusanje prepustam licno.. :)   

Od silnih preporuka ni sam ne znam odakle bih da krenem. Za sada da poslusam makar jedno a za posle cu videti na koju stranu cu da odem :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postavi sopstvene kriterijume. Pa kreni da ispunjavas jedan po jedan licni zahtev. Pojacalo kupujes ti i za sebe, ne za nas i ne da bi ti neko aplaudirao.

For your ears only. :) 

 

Ja kada sam kao student kupovao komponente, postavio sam uslove koje je risiver morao da ima, full metalna kutija(bez drvenih inkrustracija), rek dizajn, kao sto black cofee rece, laudnes obavezan, high and low filter, "klik" potenciometar i bar 2x50W, tranzistorskih, sa izoblicenjima ne vecim od 0,2% ..za oko 1000-1200DM

 

Kompromis je bio, da je kupljen risiver sa 2x40W, ali je imao sve ostalo...neke tamo 1978-e god.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, peravsp said:

Prosto dok citam vase komentare cini mi se da u nekom trenutku prelazite i na filozofiju :) Ima raznih predloga, neke sam poslusao a neke nisam. Sutra uzimam pojacalo na probu sa mojim zvucnicima.  Videcemo kako ce to da zvuci. Necu moci da se iskombinujem za jos par pa da ih sve poslusam u istom danu. ali dobro.

koje pojačalo probaš? ampina ili onog kontejner hitačija?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, vdzele said:

Bogami, osam celih stranica dobre avanture koje pojačalo valja za 120 eurića.
.

Bilo je uzbudlljivo, Dayens loby je pobedio.

Bice jos, ne sekiraj se ;) avantura nema kraja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, peravsp said:

Bice jos, ne sekiraj se ;) avantura nema kraja.

Stojim ti na raspolaganju da uzmeš od mene i probaš pomenute modele H/K 6550 i Toshiba SB-45. H/K je osvežen kompletno pre manje od godinu dana, i dobio je ALPS Blue volume pot. Toshiba nije ni pipnuta, ne može biti u opriginalnijem stanju nego što jeste.

Pošto mi oni služe za rezervu, ništa praktično ne rade, pa nema potrebe za žurbom. Čak naprotiv, ja bih ti savetovao da sa svakim provedeš bar po 7-8 dana, onako polao, sefte, nema žurbe. To ti je rizik jedino u vezi potencijalne kupovine neček trećeg, koje može da se proda u međuvremenu, ali ja tu ne mogu ništa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, dvv said:

Stojim ti na raspolaganju da uzmeš od mene i probaš pomenute modele H/K 6550 i Toshiba SB-45. H/K je osvežen kompletno pre manje od godinu dana, i dobio je ALPS Blue volume pot. Toshiba nije ni pipnuta, ne može biti u opriginalnijem stanju nego što jeste.

Pošto mi oni služe za rezervu, ništa praktično ne rade, pa nema potrebe za žurbom. Čak naprotiv, ja bih ti savetovao da sa svakim provedeš bar po 7-8 dana, onako polao, sefte, nema žurbe. To ti je rizik jedino u vezi potencijalne kupovine neček trećeg, koje može da se proda u međuvremenu, ali ja tu ne mogu ništa.

Hvala na ponudi. Plan mi je bio da uzmem 3 pojacala za nedelju pa da ih isprobam. Ali zbog manjka vremena se svelo na jedno. Naravno, mozemo da napravimo dogovor za probu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, vladd said:

Ako imas manjak vremena, i u nekom spidu si, nemoj ni da probas pojacala. Cekaj neke mirne dane.

To je odličan savet. Reda radi se mrcvariti za par sati probe nema smisla. Subjektivni doživljaj zavisi i od raspoloženja, dakle treba vremena da se izmenjaju ti uslovi da bi se pokrile sve sasvim realno mogućnosti. Lično bez 14 dana, nikada neću reći da znam kako nešto radi. jer mi treba vremena da izvrtim sve i svašta, pa ponešto i nekoliko puta, itd, pa proba sa gramofona, pa sa  ćitača, itd.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...