Jump to content

Kupujem polovno ili novo DIY pojačalo


peravsp

Preporučeni Komentari

14 minutes ago, vladd said:

Ovo je vec za cika doktora.:)

 

Krenuo si u avanturu sa 120  vrica, ..i vec zasao u sumu gde se bacaju novci???

Alps, mundorf..i kojesta???

Da se ne masta i o nekom zlatu, platini ili rodijumu, pa da se sve to zipuje u 120 evra??:crkavanje:

To su prenemaganja, specificne dimenzije, o kojima se razmislja i upusta kada se ima bar jedno sto puta po 120 evra, za perverzije.

Preporuceni hitaci, ako je bilo nejasno iz mnogih postova, kupis i SLUSAS, nikakvi apgrejdovi , podesavanja, magicne komponente i razna bacanje novca.

 

Kupis kablove za zvucnike, i za povezivanje sa PC racunarom, i uzivanje. :muzika:

 

Da bi se napravilo pristojno DIY pojacalo, vredno pravljenja zarad uzivanja, malo je i 300 evra. Novca se nema, nema ranijih ulaganja u hardver, pa da bi se neko provukao sa dodanim troskom 100-150evra, ali na polici ima nesto hardvera, u spajzu tegle od kondova, u podrumu trafoe, alata,volje i znanja, pa da se magacin-roba oplemeni u nekom pojacalu.

Samo razmisljam na glas ako je to dozvoljeno.  Svideo mi se ampino i video sam da je, u odnosu na druga dva u oglasima, jeftiniji. Dobre su mu i reference.Dobio sam odg od njih vezan za upgrade koji kosta 100e i samo sam ga detaljno kopirao i podelio s vama u nadi da cu dobiti jos koji savet i sugestiju i ne zelim da mi pricate ono sto zelim da cujem. Ne vidim sta je tu lose.Moze da se desi da ga pazarim pa otom potom mozda padne i neki upgrade. Sto se hitachija tice, nista ne osporavam. Ali je bitna cinjenica da ampina mogu da probam posto je iz Bg-a a hitachija ne. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Veruj mi ne svira ni mundorf ni alps, vec koncepcija seme pojacala, nevezano za klasu. Aktivne komponente. Pasiva ima svoje zadatke, ali prioritetno da ne smeta.

 

Uzgred, mozes kaciti i skupe djindjuve, ali to nece svirati bolje.

 

Imas zvucnike koje imas,i samo treba da im dodas amp. Amp, koji radi svoj posao na  svom mestu, na zvucnicima starim koju deceniju. Tada i koncipiranim. Sa kompom kao izvorom zvuka. U kom nema audio opreme,ili kartice vredne 500 evra, ili gresim.?

 

Da pricamo naglas, ali da se uvek vratimo na pocetak. Kao preslisavanje. 

 

Pita od go...na nece biti ukusnija na zlatnom tanjiru. Ili prelivena slagom. Fensi komponenta moze stvoriti privid, slusnu varku, a zatim i naviku do prvog otreznjenja. Ali iluzije kratko traju, desice se da slusas muziku refleksno, bez predubedjenja, pa ce ti biti cudno koliko je obicno...a velike ili neke pare date.

 

Predlozeni hitaci je suvoparno pojacalo, predlozeno da se uklopi i svira maksimalno u datom okruzenju, a pride je deo istorije hifija, revolucionarne, uz velike promene tokova razvoja hifija. Dosli su na scenu lateralni fetovi, namenski za audio, doneli jednostavnost, cistinu, preciznost i brzinu.  I to sve u zoni ispod 100W B-AB klase, privilegije rezervisane za ultrasnazna pojacala. Sto nije lako jeftino natsvirati slicnim bipolarnim koncepcijama...moze ali uz dodatne(velike)troskove..

 

Dobro pojacalo, bez obzira na relativno nisku cenu, neko voli da plati i da postuje placeno, da nema objektivnost vec univerzalnu novcanu formulu. Ovo pojacalo nije iz te branse strahopostovanja prema novcu ikolicininovca, kada nema diskusije, vec "mora" da svira carobno :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hteo si da udjes u neku veru hifija.

Ponudjena je jedna od klasicnih, starih itemeljnih, volj, pravoslavna, katolicka, muslimanska ili budisticka..npr

A onda je krenulo raspitivanje o sektama :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

6 minutes ago, vladd said:

Fensi komponenta moze stvoriti privid, slusnu varku, a zatim i naviku do prvog otreznjenja.

Vladd je ovo dobro rezimirao. Rolex nije sprava koja se kupuje da pokazuje tačnije vreme, to je "fashion/status item" da pokažeš drugima gde se nalaziš na društvenoj lestvici. Da sam limitiran budžetom od cca 120-150€ za pojačalo, kompom kao izvorom i solidnim ali ne i hajend zvučnicima, Hitachi bi mi za te pare legao k'o budali keš kredit. Sve više od toga ili nije moguće za taj iznos, ili neće doneti čujna sonična poboljšanja da opravda značajno veću cenu. Ja možda nemam high-end audio opremu, ali sam hebeno blizu najboljeg što mogu da zamislim a sve u granicama finansija koje su žrtvovane za to. A to nije uopšte malo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, peravsp said:

Nego me samo kopka sto je taj ampino iz prve serije a ne iz druge koja ima upgrade. Sad ne znam da li ce to napraviti veliku razliku sa ovim kutijama... Poslao sam im mail sto se tice upgrade-a.  i dobio odgovor sta se upgrade-uje...

Alps RK27 potenicometar

Mundorf ZN ulazne kondenzatore

2 x 10000uF Dayens elektrolite proizvedene po porudzbini u Nemackoj (u fabrici koja ima vise od 65godina tradicije)

OFC ozicenje u teflonskoj izolaciji

to o čemu sam pričao je prva verzija ampina. koštao svojevremeno 220e tako da je ta cena sa oglasa korektna, mada bih ja pokušao sa dobijanjem bolje cene.

ta nadogradnja je jako ozbiljna, sigurno nije ni jeftina, ali nemoj preterano da očekuješ od zvuka

iskreno, ako kondovi nisu naduveni, ako pot ne krcka, ja tu ništa ne bih dir'o

slušaj i uživaj, a kad dođe vreme uvek možeš da ga prodaš sa minimalnim gubicima

i na kraju, izbegavaj kontejner ampove sa oglasa, pokajaćeš se

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo kako je stein koncipirao.

Znanje i iskustvo se prosto ne mogu kupiti i platiti, vec se definise svota za trosak, i u okviru nje, znanjem i iskustvom izvuce ozbiljan maksimum.  

Maksimum koji se ne moze lako platiti novcem...

 

Svako moze da kupi platno, farbu i kist ...ali finalni produkt zavisi od ruke i glave koja vodi ruku.... 

 

A Zen je preporucio jedan brzi kroki, nimalo neumetnicki...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, vladd said:

PS,da dodam moje skromno misljenje, ta pojacala u D  klasi, osim fantasticne efikasnosti, prakticno ne pripadaju ni HIFI pojacalima, vec varijanti, ekonomika energije i dosta W za malo para.

Izlazni filter im menja karakteristike kako se menja reaktansa zvucnika, i tu prestaje svaka prica o hifiju i "coper" klasi pojacavaca... za mene i moju ortodoksnost u toj oblasti...

Ako si slušao i samo za ono što si slušao poštijem mišljenje. Ako nisi dođi da ti dam da čuješ pa onda napiši mišljenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, peravsp said:

Razmisljam o pojacalu  Dayens Ampino kojeg je "ivan_" predlozio. Interesuje me da li ce pogurati navedene zvucnike s obzirom da imaju baseve od 10". Treba i uzeti u obzir da su dosta osetljivi (92.5db).

Za tu osjetljivost je dosta 5 w po kanalu ! Što je zvučnik osjetljiviji potrebna je manja snaga da ga "poćera" :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, skrstic said:

Ako si slušao i samo za ono što si slušao poštijem mišljenje. Ako nisi dođi da ti dam da čuješ pa onda napiši mišljenje.

Potpuno nebitno..nebitno slusanje, nebitan utisak, nebitan komentar. Jasno  sam rekao miljenje i nikakvo slusanje tu ne moze da promeni utisak, a pogotovo sto bi bilo slusanje sa teskim i losim predubedjenjem. I to slusanje slusnim aparatom koji je u relativno raubovanom stanju.

Plus sto znam da se ne "slusa" samo pojacalo, vec sve u nizu pa jos u prostoru...

 

Tu nema nista nejasno niti je bitna diskusija o D klasi, svaki ozbiljniji set zvucnika za PC ima doticno pojacalo, kod mene jedan takav set skuplja prasinu. I to radi to sto radi, i sluzi cemu sluzi...

D klasa nije vredna neko specijalnog slusanja, ponavljam, za mene. Dovoljno ima zabave sa ostalim, postojecim tipovima...energetska efikasnost mi nije imperativ u audio sistemu...dapace, nekako sam razdragan A klasom.

 

Sistem copovanja audio materijala, pa vracanja efikasno nazad, uz filter nosece frekvencije...malo li je porblema kod klasicne digitalizacije, a sada da razmatram da li je i kako izlazni filter oprao pojacani muzicki materijal?

Znam da se mnogo toga ne cuje, sto elektronika odradi, ali opet stremimo necemu, makar i nesavrsenom, verujemo da mundorfi ili kablovi sviraju, kao sto i verujemo optickim varkama, ali za koje imamo neko resenje...meni je merenje i princip rada uredjaja metoda da eliminisem slusne varke i prazne price marketinga.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, vladd said:

Tu nema nista nejasno niti je bitna diskusija o D klasi, svaki ozbiljniji set zvucnika za PC ima doticno pojacalo, kod mene jedan takav set skuplja prasinu. I to radi to sto radi, i sluzi cemu sluzi...

Očigledno jednostrano gledanje na D klasu.B)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Licno, subjektivno i vise nego jednostrano.. :) Ipak ja slusam muziku, ja uzivam u muzici, i sta sad, treba da demokratski prihvatam sta da slusam ili odlucujem objektivno sta mi se svidja.?

Uzivanje je vrlo subjektivan i lican osecaj. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E tako, vala nek' si rekao :)

Kupi šta god hoćeš/možeš i uživaj. Moj prethodni post je bio samo iskustvena sugestija da se ne treba zaletati u zamene delova koji rade valjano a zarad ko zna čega...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

44 minutes ago, vladd said:

Licno, subjektivno i vise nego jednostrano.. :) Ipak ja slusam muziku, ja uzivam u muzici, i sta sad, treba da demokratski prihvatam sta da slusam ili odlucujem objektivno sta mi se svidja.?

Uzivanje je vrlo subjektivan i lican osecaj. :)

ali ti zato nije problem da ubeđuješ druge šta treba da slušaju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gde si ti to crni procitao. Ja samo necu dati (demokratski)glas, obrazlozeno, za opciju D klase.

A s obzirom na vec ulozeni trud, pretragu, preglede,preporuke i komentare, dodao sam opsirni komentar.

Neka svako radi sta mu srcu drago, to nema cene.

 

Ja se jedino malo protivim "demokratiji" pri licnim odlukama i u vezi ukusa..

 

Mogao je i da nista ne pita i kupi sta mu je srcu drago, Neki smo preneli deo licnih dozivljaja(poprilicno otvoreno i posteno) pri problemu takve dileme..i tacka...njegove pare, njegov izbor...
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Poslušaj tog Ampina. Mene je svjevremeno ostavio mrtvim hladnim i lično ga nikada ne bih kupio, ali to je subjektivan stav, iako i sam posedujem relativno efikasne kutije sa 92 dB/1W/1m.

Ja bih ti savetovao malo ozbijnije sprave. Na primer, Toshiba (ili ponegde Aurex) SB-45, ide za €40-55, 2x40W/8 Oma, i povemeno se pojavi na KP. Jedna uspela varka, jeftin je pa ga ljudi podcenjuju, a kada ga puste kod kuće ne mogu čudom da se načude. Koncepcjski i topološki daleko iznad očekivanog za te pare, to svira kao sretno. Niko Toshiba tranzistore ne poznaje tako dobro kao sama Toshiba. Poslušaj Ampina pa kada ga upoznaš, javiu mi se pa pozajmi to malu Toshibu.

Ili razmisli o Harman/Kardon-u, ali isključivo o modelu 6550. Ima ga na KP za ispod €100, što ti taman ostavlja razliku za jedni upgrade koji radi staršno mnogo tebi u korist, a to je zamena Volume pota za ALPS Blue. Kada sam to uradio na mom primerku, nisam mogao da poverujem koliko je bolje zvučao, mada sam od ranije znao da je standardna boljka H/K uređaja da imaju očajno loše potenciometre sve do klase Citation, tek tu prelaze na ALPS i Noble potove. A kvalitet svirke je daleko iznad cenovne klase, takav zvuk se ne očekuje u toj klasi cene. Ako sumnjaš, pozajmi i njega pa se uveri i sam.

U svakom slučaju, ostaješ u zadatoj granici cene.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladd

na svakoj temi u kojoj se traži neki savet ti si najaktivniji, ali da primaš savete nisi nikako raspoložen

a moj savet ti je, skrati postove, piši konkretnije i budi otvoren i za drugačija mišljenja

nije teško

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je neko tandrkao protiv D klase i prcvoljaka od ampova to sam bio ja.  Poslusao sam Krsticev ampic, i ostao zabezeknut. Il se potrefilo, il ko zna sta bi, al to malo cudo radi ko djavo. teralo i moje kutije sa 2 hektara membrana, sasvim ok.  Jeli to bolje od neke ozbiljne skalamerije u A klasi il nekog SE ....naravno da nije, ali opasno to dobro radi, i opasno se priblizava kvalitetom. Jos kad pogledam koliko utucah para..... lepe su to spravice za nezahtevne i recimo srednje zahtevne korisnike. Ne bih bez slusanja bas tako opljuvao.  A demokratija....  ..bala nas ona. Vid ovo sto dobismo. Jbg, svaciji glas vredi isto...e tu je zajeb

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, crni said:

@vladd

na svakoj temi u kojoj se traži neki savet ti si najaktivniji, ali da primaš savete nisi nikako raspoložen

a moj savet ti je, skrati postove, piši konkretnije i budi otvoren i za drugačija mišljenja

nije teško

:loleverybody: 

+1

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

57 minutes ago, grozni said:

Ako je neko tandrkao protiv D klase i prcvoljaka od ampova to sam bio ja.  Poslusao sam Krsticev ampic, i ostao zabezeknut. Il se potrefilo, il ko zna sta bi, al to malo cudo radi ko djavo. teralo i moje kutije sa 2 hektara membrana, sasvim ok.  Jeli to bolje od neke ozbiljne skalamerije u A klasi il nekog SE ....naravno da nije, ali opasno to dobro radi, i opasno se priblizava kvalitetom. Jos kad pogledam koliko utucah para..... lepe su to spravice za nezahtevne i recimo srednje zahtevne korisnike. Ne bih bez slusanja bas tako opljuvao.  A demokratija....  ..bala nas ona. Vid ovo sto dobismo. Jbg, svaciji glas vredi isto...e tu je zajeb

Mislim da je ovo pošteno rečeno, ako zahtevi nisu vrhunski, a budimo iskreni ako ni ostatak sistema nije vrhinski, digitalni pojačavači će sasvim lepo odraditi posao. Ali, da bi budućnost bila njihova, moraju još da pojedu dosta pasulja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...