Jump to content

Ozvučenje kancelarijskog prostora


zocky

Preporučeni Komentari

Imam projektni zadatak da rešim razglas za 4-5 kancelarija i jednu proizvodnu halu..

Zvučnici treba da budu plafonski, ugradni i da sviraju neku muziku u toku pauza za "topli obrok" ili kaficu... 

Standardno rešenje je neka 100V linija, na tržištu su u ponudi mahom takvi ugradni zvučnici (sa onim trafuljcima na korpi zvučnika) i njihova nazivna snaga je od (smešnih) 5-6W do 20-ak W. Ovi jači koštaju 5000 do 8000 din/komad. One još skuplje "babaroge" ne razmatram jer treba 10-ak komada a kompletan sistem sa pojačavačem treba da se uklopi u LOW BUDGET priču.

Da li to mora tako, mislim ta stovoltna linija i ti prcvoljci od drajvera koji uz to i nisu baš jevtini?

Razumem da 50 ili 100m kabla pravi prilične gubitke u prenosu audio signala ali šta mene sprečava da svaki udaljen zvučnik zakačim za neki čip-amp (npr. TDA7294 ili LM3886 ili neki Class-D) koji bez broblema daje 40-50W na izlazu? 

 

Dajte neki predlog/savet oko svega ovog...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, zocky said:

Imam projektni zadatak da rešim razglas za 4-5 kancelarija i jednu proizvodnu halu..

Zvučnici treba da budu plafonski, ugradni i da sviraju neku muziku u toku pauza za "topli obrok" ili kaficu... 

Standardno rešenje je neka 100V linija, na tržištu su u ponudi mahom takvi ugradni zvučnici (sa onim trafuljcima na korpi zvučnika) i njihova nazivna snaga je od (smešnih) 5-6W do 20-ak W. Ovi jači koštaju 5000 do 8000 din/komad. One još skuplje "babaroge" ne razmatram jer treba 10-ak komada a kompletan sistem sa pojačavačem treba da se uklopi u LOW BUDGET priču.

Da li to mora tako, mislim ta stovoltna linija i ti prcvoljci od drajvera koji uz to i nisu baš jevtini?

Razumem da 50 ili 100m kabla pravi prilične gubitke u prenosu audio signala ali šta mene sprečava da svaki udaljen zvučnik zakačim za neki čip-amp (npr. TDA7294 ili LM3886 ili neki Class-D) koji bez broblema daje 40-50W na izlazu? 

 

Dajte neki predlog/savet oko svega ovog...

Ajd razmisli, koji ćeš signal da šalješ na te aktivne zvučnike? Stotinak metara ? Neće to da oće.  Sem ako ne staviš u svaki zvučnik Apple  Airport uz taj D Class ili TDA

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko je rekao da su zvučnici aktivni i da će pobudni signal da piči 100m... ta dužina kabla je između zvučnika i izlaza pojačavača koji je dovoljno "potentan" da pokrije gubitke u kablu i isporuči čistih recimo 10W snage.

Možda ovakvo rešenje nije racionalno po pitanju energetske efikasnosti ali čini mi se da bi zvuk iz zvučnika u takvom sistemu bio kvalitetniji nego kada se propusti kroz dva nekakva trafoa na "100V liniji"... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako  na zvučnik  turiš  (čip)amp onda je to aktivni  zvučnik. Da, ne?

I taj sistem ne treba na prvom mestu da bude kvalitetan. Nego da ozvučava prostor.

Turi bre ugradne zvučnike  (sa trafojče) , odlično se pakuju u spuštene plafone, 100V pojačalo i cepaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedan moj prijatelj je radio ozvučavanje u jednoj od lokalnih crkvi. Krenulo se sa idejom da svaki par zvučnika (velika crkva) ima svoje pojačalo (TDA7294) pa kad se sve tri puta promislilo i preračunalo, završili sa 100V linijom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve ide u prilog 100V liniji osim cene od oko 100K din. koliko bi okvirno ta oprema koštala u srpskim trgovinama.

Verujem da u DIY varijanti to može jevtinije da se izvede a da se dobije kvalitetniji zvuk. Ostaje da u sredu snimim tačne pozicije zvučnika i rutiranje kablova.

 

Aj bacite neku proverenu šemu 100V ampa ...

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja radim nesto slicno ovih dana , takodje nisam nasao nikakvo resenje a da novci opravdavaju dobijeno , a u okviru potreba

na kraju sam nasao resenje sa SAL BK130 (Elementa)

hala je u pitanju , tako da lepota nije presudna - kutije pravim od plasticne kanalizacione cevi , seceno na duzinu 240mm , danca od 15mm spera i kutije ce da vise sa metalnih greda

 

dovoljno komada , dovoljno blizu ( cca 2,5m visine) i odradice posao

 

ako lokalno grupises zvucnike da imas vecu impedansu , ne treba da se bojis duzih vodova , a kad ih dovedes do ampa/ampova , onda svedi na razumniju impedansu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eto, slično razmišljamo :)

U mom slučaju je kancelarijski prostor i hala - kancelarije se verovatno mogu nekako grupisati, postavljene su u nizu u jednom redu a halu nisam vid'o kakva je i kolika.

Upravo gledam SAL-ove SBX1320 + W-DM-61 kombinaciju (ukupno 1.478,-), to mora da šije one JBL8124 od 6.400,- u svim pravcima...

I ovi tvoji BK130 izgledaju privlačno zbog cene i jednostavnosti apliciranja, jesi li ih čuo kako svirkaju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rogue Ameba program za Apple AirPort svaki PC na kome radi pretvara u PC Speaker. Mozas da saljes muziku na njega kao na AirPort. 

Kancelarije su ti znaci resene.  Na svaki PC po speakeri i svima saljes istu mjuzu sa istog mesta. Samo obrati paznju da li dolazi do nekog kasnjenja izmedju speakera ili svi sviraju sinhrono.

A za halu toplo preporucujem da se na zajebavas sa izmisljanjem nego da iskoristis 100V ni princip. Pogledaj SH trziste, mnogi razglasi su rastureni pa ima jeftinih.

Uloga razglasa je i da se nesto najavi svima, pozove neko,... a to klasicnim sistemom je veoma tesko uraditi. Sdruge strane, razglasi vec imaju mikrofon i ostalo sto treba ( pretpojacalo, stalak, dugme za pozivanje,...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

31 minutes ago, zocky said:

Eto, slično razmišljamo :)

U mom slučaju je kancelarijski prostor i hala - kancelarije se verovatno mogu nekako grupisati, postavljene su u nizu u jednom redu a halu nisam vid'o kakva je i kolika.

Upravo gledam SAL-ove SBX1320 + W-DM-61 kombinaciju (ukupno 1.478,-), to mora da šije one JBL8124 od 6.400,- u svim pravcima...

I ovi tvoji BK130 izgledaju privlačno zbog cene i jednostavnosti apliciranja, jesi li ih čuo kako svirkaju?

BK130 su 1500 par

 

svirkaju dovoljno dobro za namenu , nemam potrebe da se akam sa skretnicom i klasicnom kutijom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...