Jump to content

U poseti kod cika-Groznog (grozni cika)


Preporučeni Komentari

@damic

Sve se slazem, jedino sto mi je bas frka da diram bilo sta, mnogo mi se svidja kako rade. ZZZ me tera da jos nesto peckamo skretnicu, veruj ne pipa mi se nista. Ispostovacu ga, jer na koncu on ove kutije jedini zna u dusu. 

A sto se Djerdapa za Apoge tice, mislim da bi trebao da cujes Mocarta mog kuma. Jedino su tada radili kako treba. Crescendo koji je vozio sta oces, na njima se gusio kad otpanjim, il kad dodje zahtevna deonica.. Jedino je taj Mocart izalzio na kraj sa njima 100%.

U svakom slucaju imas poziv na slusanje i dunju.  Bez ribona... ne pipam nista :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Btw, neka moja dugogodisnja razmisljanja za idealni 2-way zvucnik vode necemu slicnom kao sto si ti napravio ali sa ribonom ove velicine i naravno, nizom tackom reza. Postom br.15 sam hteo da ukazem na postojanje i mogucnost nabavke ovog fantasticnog ribona i upotrebu u slicnoj kutiji.

 

 

Samo jedna ispravka. Da sam ih ja pravio, o jadu bi se zabavljao. Pravio ih je Zoki  Dimoski. Ja sa alatom mogu eventualno da se povredim. :buehehe:. A da je idealan... meni skoro pa jeste. Dao mi mnogo uzivanja, a i veci brate od Wolandovog ( ovo u neverovatnom slucaju da neko nije upucen) :msn-rofl:  :msn-rofl:  :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da je jedan ovakakv pa da se prekine sa tim bigovanjem

vidite li vi sta su ovi manijaci nekada pravili?

ima postolje, koje je vise lafet ili kolica za neki topcic, i krug za dizalicu... ha ha neverovatno jebote.

A dipl ing stoji pored kao vojvoda Misisc

27in field coil Bozak.27-2.jpg

 

IMG_2103.JPG

http://www.itishifi.com/search/label/Bozak

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...........

U svakom slucaju imas poziv na slusanje i dunju.  Bez ribona... ne pipam nista :msn-rofl:

 

Zahvaljujem na pozivu, cucemo se sigurno.

 

Kad vec pominjemo ribone, jedno nesvakidasnje iskustvo od sinoc, nadam se da nece zagaditi temu. Juce popodne zove me drugar, moj hifi istomisljenik (u zadnje dve godine skockao je sistem identican mom ali sa jos boljim komponentama) kaze, stigle Apogee Duette Signatures, dodji da ih montiramo.

 

Konkretno vezano za ovaj par, bio na KP-u prodavan u par navrata, pre 7-8 i krajem prosle godine. Isao sam da ih cujem oba puta kod razlicitih prodavaca, kod obojice zvucali katastrofalno lose. Kod prvog, bili nakaceni na Bedini 2 x 100W A class a kod drugog na lampaskog integralca 2 x 50W (cini mi se Audio Inovations). Kao sto rekoh, oba puta zvuk blagi ocaj, zadnji put sa lampasem se culo prduckanje sa levog panela pa smo mislili da je rec o zloglasnom Apogee buzz-u protiv koga nema leka. Posle promene kanala levi-desni, buzz ostao i dalje primetan na levom panelu te smo odustali od kupovine. Meni djavo nije dao mira, imao sam kod mene slicnu situaciju pre godinu dana, mojom glupom greskom na skretnici sam smanjio gain bass ribona za 12dB i onda morao da na tom delu nadomestim razliku preko snagasa. Na jacim deonicama pojavljivalo mi se prduckanje za koji sam mislio da je buzz, a ciji je uzrok popustanje vesanja panelne bass membrane. Ustvari, amp padao u klip. Srecom, posle izvesnog vremena uocio sam gresku, ispravio gainove. Imajuci ovo iskustvo, zadnjih par meseci govorim drugaru, idi ponovo probaj Duette, ponesi svoj amp, ako se buzz javlja i sa njim, zvucnici nisu ok. Nedavno, zvucnici se ponovo pojave na KP, ortak u nedelju amp pod misku, proba, sve bilo ok, dogovori kupovinu.

 

Dakle, odem sinoc do njega, par upakovanih Apogee Duetta Signatures na podu. Pazljivo skinemo kartone i folije za pakovanje, zvucnici neverovatno ocuvani, doslovno new old stock. Signatures su se inace proizvodile od 1988 do 1992 tako da je ovaj par ocigledno samo camio kod prethodnih vlasnika. Ta pojava mi je poznata od ranije, naime izvestan broj Apogee vlasnika nije posedovao odgovarajucu amplifikaciju sto je za ovu vrstu zvucnika krucijalno, zvucnici bi sa pothranjenim ampom zvucali ocajno i bivali udaljeni iz upotrebe. Vise je nego ocigledno da je ovaj par imao takvu sudbinu.

 

Ameri su fabricki odlicno odradili posao. Kad se sa poledjine zvucnika skine ploca sa 2 para zv.terminala, iz unutrasnjosti se izvuku dve pripremljene zice zatopljene na krajevima termobuzirom. Postojeca 4 spojena kabla se skinu sa terminala i po instrukcijama prepakuju u konfiguraciju predvidjenu za aktivni pogon. Pasivna skretnica ostaje netaknuta, tako da se u slucaju vracanja na pasivu samo vrate zice na predjasnju poziciju. Merenja multimetrom na konektorima su mi dala korektne vrednosti ribona 3Ohm, 3,1Ohm, 3,1Oh, i 3,3Ohm. Obe Duette sredjene, montirane nogice, uklonjeni Stages i na njihova mesta postavili nove zvuje. Kako je rec o tipski slicnim 2-way zvucnicima, ceo setup ostavljen kao sto je bio namesten za Stage. Cetiri aktivna suba, dve 15-ice i dve 12-ice seceni na 70Hz 24LR a bass ribon i MRT na 350Hz Bessel 12dB. Na vrhu je RAAL na 9,5Khz, mislim sa 24LR.

 

Svaki od 4 ribonskih drajvera Duette nakacen na mono Hypex ncore nc400 d class. RAAL 140 spojen na PASS-clone 2 x 50W. Interesantno, na RAAL-u mu se do sada najbolje pokazao vintage Mitsubishi amp, 2 x 100 (ili 120W??)  koji juce bio na servisiranju, bolje od Hypexa, Luxman-a M03 i ovog PASS klona. Kompletan sistem do ampova radi iskljucivo u digitalnom domenu, izvor + minidsp DRC + dve digitalne xo Dynacord DSP600.

 

Ceo 4-way sistem je vec i sa Stages radio nenormalno dobro. Neverujem da kod nas neko ima  nesto bolje. Recimo, sve ono sto je moglo da se cuje na proslom hifi show u Decembru je smejurija. Doduse i komponente gledano pojedinacno su odlicne, majstorski uklopljene uz dosta snage. Merenja je bilo sigurno na hiljade (REW, Holmsimpulse).

 

Uglavnom, sistem upaljen, wow, zvuk zapanjujuci. Sve kao sa Stage-om ali za klasu bolje, jos veca zv.slika, dubina, savrsen planarni bas, neopisiva lakoca rada itd itd. Zvuk totalno ugladjen za razliku od Stagea koji je mrvu ostriji. Cista nirvana. Ostaje tu jos prostora da se zvuk ispolira, sinoc nije bilo vremena, seting dsp-a bio prilagodjen za Stage. Veovatno ce biti i spustanje RAAL-a na malo nizu freq.

 

Evo slikice po zavrsenoj montazi.

 

Y0IZGHL.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 Cetiri aktivna suba, dve 15-ice i dve 12-ice seceni na 70Hz 24LR a bass ribon i MRT na 350Hz Bessel 12dB. Na vrhu je RAAL na 9,5Khz, mislim sa 24LR.

Lepo ovo izgleda. Ti nCore su odlični pojačavači. U principu bi drajveru na kojem je 12db x-over trebalo promeniti polaritet što ste verovatno isprobali (mada iz napisanog nije najjasnije koji su tipovi skretnice i gde primenjeni). 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ncore zaista odlicno sviraju. Na prvi pogled izgledaju kao da je u pitanju deciji kit za sklapanje iz opstetehnickog, sve se dobija u delovima, po meni za preveliku lovu, mono blok 400w/4ohm dodje sa carinom oko 700 evrica.

 

Svi polariteti su naravno usaglaseni, odmah se primeti na spl grafiku ako nesto nije u redu.

 

Subs low pass na 70Hz 24LR

Bas paneli high pass na 70Hz 24LR low pass 350Hz 12dB Bessel

MRT high pass 350Hz 12dB Bessel gore pusteni do kraja

RAAL high pass 24LR na 9,5KHz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Au. Još jedan sa većim od čika Groznovog. Garant je pobego. U Italiju. Kod Kuma. Da se žali. Nadrljali ste.

A sad ozbiljno,  :heat:  kolki srednjotonac. 4 aktivna SUBa, pa zbog takih je i Bira napiso ono o komšijama i r'n'rlu i batinama. Ako. neka se uživa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jbga

 

sve mu to dodje pitanje izbora

 

jal' biras gladno i ogromno , pa onda i ogromna pojacala ........ jal' biras ne-gladno i ogromno , onda ne-ogromna pojacala

 

ja sto sam stariji , vise naginjem tom zadnjem - lakse nekako za ledja

 

u stvari - nista jbga - sve je to zabava

 

:cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Au. Još jedan sa većim od čika Groznovog. Garant je pobego. U Italiju. Kod Kuma. Da se žali. Nadrljali ste.

A sad ozbiljno,  :heat:  kolki srednjotonac. 4 aktivna SUBa, pa zbog takih je i Bira napiso ono o komšijama i r'n'rlu i batinama. Ako. neka se uživa.

ajd sad, sto je veci ajde de.

 

nego, stizu veci klempavi.

 

tako da cu najverovatnije sa 16 inca preci na 20.

 

ovi sadasnji od 16 inca ce im biti centralni.

 

riboni ce biti naravno Fountek isti kao ovi sad, ali u horni.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da je nesto pogresno shvaceno ako se misli da ovo smanjuje sweet spot. mozda vertikalni, kada bi se slusalo sa 5-6 metara razdaljine, s obzirom da je udaljenost do kutija manje od 2 metra, onda je mnogo vaznije sto oboreni riboni sire horiznotalni svitspot.

 

Ovde se ocigledno ne slazemo, moje dugogodisnje iskustvo sa ribonima a i dostupne informacije sa neta govore drugacije. Fountek horizontalno montiran mora da suzava sweet spot.

 

The ribbons themselves are generally narrow and tall, which gives them wide lateral dispersion and very limited vertical dispersion (due to cancellation). Narrow vertical dispersion is often beneficial as it reduces muddling ceiling reflections (reflections from the floor are not usually an issue as they will be absorbed by soft floor coverings), while the broad, even horizontal dispersion gives a wide sweet spot which is good for households with multiple listeners. Another plus point with speakers equipped with ribbon tweeters is that they tend to sound predictable and consistent from room to room.

 

http://canadahifi.com/the-pros-and-cons-of-ribbon-tweeters/

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, rzdaljina je mala, skoro pa near field, a abineti razmaknuti, ne namerno nego zato sto prostor to diktira...

Takodje bitna cinjenica je da je prostorija asimetricna, prakticno slovo G cirilicom.

A i u tako asimerticnoj prostoriji, kabineti su razlicito udaljeni od bocnih zidova...

(I opet ukoliko me secanje ne vara zvuci bolje nego kod mene? Gde je isto asimetricna prostorija ali na drugi nacin...)

...

U tom kontekstu, nije nemoguce da se dobiju isto dobri rezultati ako jedan ribon radi horizontalno a drugi vertikalno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

slusali smo i tako.

 

ja levo, ribon uspravno, Grozni desno, ribon polozen.

 

pa zamena.

 

meni je dobro i ovako i onako.

 

riboni su inace babaroge.

 

ja ni ne pomisljam da ih menjam u kombinaciji sa mojim klempavim Yamahama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...