Jump to content

U poseti kod cika-Groznog (grozni cika)


Preporučeni Komentari

dodje i ovaj dan.

 

proslo mnogo price i palamudjenja, a nikako da se ostvari vidjenje.

 

naravno, zbog obaveza. posto je grozni cika bio kod mene, resih da uzvratim.

 

cim sam usao, grozni cika me je "napao" sa dunjevacom i kafom.

 

mada, to nije nista sta je bilo kad je pustio prvu numeru od mnogobrojnih koje

 

smo imali prilike saslusati.

 

ja i nisam mislio da mi se nece dopasti, ali ... Atec + Fountek ... da se useres.

 

zvuk otvoren i leprsav (slican kao kod mene, ali sa vise basa) ali sto je najvaznije,

 

slusali smo celo vreme muziku na snazi ne jace od 3w ali bez vikanja i nadvikivanja.

 

iako ne volim solid state, njegov F3 radi odlicno. stvarno odlicno. priznajem.

 

mada sam potencirao da bi na Altec-ima bolje radio svetleci PP srednje snage (oko 15ak w)

 

ili SE slicne snage. da idem dalje. dak je odlican. fenomenalan. ne bi komentarisao.

 

bolje ce to vlasnik nego ja. gramofon - ako kazem iskreno misljenje, pomislice da sam gej.

 

da li ce zvucati glupo ili ne, ili da sam gej ili ne, stvari stoje ovako : grozni sistem 10/10,

 

brkati sistem 9/10. trenutno.

 

jedva cekam da na groznim zvucnicima bude prikaceno svetlece pojacalo.

 

bice potpuna katarza.

 

:drinking-2:

 

 

post-357-0-72413000-1456873519_thumb.jpg

post-357-0-18702100-1456873535_thumb.jpg

post-357-0-34417700-1456873547_thumb.jpg

post-357-0-91794200-1456873559_thumb.jpg

post-357-0-00124600-1456873572_thumb.jpg

post-357-0-92231100-1456873585_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro dosao i sledeci put. Isplatljiv si na dunju.  :BeerMugCheers:

Palo dosta mracnih i tajnih planova za  dobrobit mog sistema i sire. O njima naknadno, jer kakvi bi to mracni i tajni planovi bili ako bi ih odma istrtljali. Kao u Integralnom ratu od Duhet-a. Vreme i tajna kao najvazniji faktor iznenadjenja i lako merljive i resursima  isplative pobede.

Pozdrav

 

Samo da se zna. Plint mi veci od Wolandovog.... koji sam ja ljakse :msn-rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze ribon i ovako i onako, moze i ukoso al je nepisano pravilo da ide vertikalno. Svi normalno (uspravno) postavljeni riboni imaju ogranicenu vertikalnu disperziju pri cemu se smanjuju nezeljene refleksije od plafona i poda. Sa tim, obicno nema problema jer se centriraju na visinu glave slusaoca koja je manje-vise ista. Sa druge strane, imaju siru disperziju levo – desno.

Ovako, hoirizontalno postavljeni smanjuju sweet spot na apsolutni minimum.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Moze ribon i ovako i onako, moze i ukoso al je nepisano pravilo da ide vertikalno. Svi normalno (uspravno) postavljeni riboni imaju ogranicenu vertikalnu disperziju pri cemu se smanjuju nezeljene refleksije od plafona i poda. Sa tim, obicno nema problema jer se centriraju na visinu glave slusaoca koja je manje-vise ista. Sa druge strane, imaju siru disperziju levo – desno.

 

Ovako, hoirizontalno postavljeni smanjuju sweet spot na apsolutni minimum.

 

Verovao ili ne, sira zvucna slika, barem kod mene. Probano i horizontalno i vertikalno.  Trenutno mi se svudja da ih ovako slusam. 

Merili smo, setali kutije po sobi, sedamnaest vesticijih sisa samo falilo da upotrebim. Eci dao ideju, meni se svidelo i  eto. MOzda ih vratim na vertikalu jednog dana, kad sa ZZZ-om skuvam jos nesto u skretnici. Ovako, trenutno bolje svira horizontalno.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da je nesto pogresno shvaceno ako se misli da ovo smanjuje sweet spot. mozda vertikalni, kada bi se slusalo sa 5-6 metara razdaljine, s obzirom da je udaljenost do kutija manje od 2 metra, onda je mnogo vaznije sto oboreni riboni sire horiznotalni svitspot.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Grozni, uz tog Altec-a bi super cucno ribbon koji sam nedavno pomenuo:

 

http://www.diyaudio.rs/topic/7922-za-ljubitelje-apogee-ribona/?hl=fountek#entry224973

 

Taj Fountek, neznam na koliko ga seces, recimo da je izmedju 2-3KHz. Mada, ako ga poredimo sa verovatno najboljim RAAL-om 140, fizicki su jako slicni, to radi dobro tek od 3400-3600Hz bar koliko smo par mojih drugara i ja eksperimentisali u pasivnoj i aktivnoj primeni. E sad, zamisli kako bi to radilo kad bi ribbon mogao da spusti preko 2 oktave nize, na primer 350Hz. Foods for thought.

 

Velika je steta sto je malo ljudi imalo priliku da cuje duze ribone. Konkretno, slusam zadnjih petnaest godina cuveni Apogee-ijev mrt (srednjetonac-visokotonac) od 26 inca, ranije u Centaurus Minoru, zadnjih deset godina u modelu Stage. To sto oni pruzaju, tesko je opisati kao sto je tesko naci neki drugi drajver koji bi bio bolji. Prvo, taj neverovatni raspon od 350Hz-20KHz emitovan sa jednog drajvera, dakle nema skretnice i bilo kakvih smetnji u najosetljivijem cujnom podrucju. U praksi, pocne on da pada lagano negde oko 12-13Khz , barem koliko sam ja kod mene merio (tacna merenja preko 10KHz su uvek pod znakom pitanja), ali i to je fantastican podatak. Dole ga secem na vise fr. od 350Hz pa do 600Hz strmnine od 12 do 24dB/oct, imam aktivne skretnice i na raspolaganju vise setinga tako da mi to nije problem.

 

Kao sto rekoh, ove ribone slusam godinama pa sam vec malo oguglao i izgubio kriterijum. Elem, pre dva dana, drugar zakazao slusanje cuvenih Quad 2905 elektrostatika u prodavnici Korata na c.krstu u Bg-u. Prijatelj je inace u zadnje dve godine napravio sistem identican mom (4-way, ful aktiva, multisub) cija je osnova takodje Apogee Stage kao kod mene, dakle gore pomenuti 26-incni ribbon igra glavnu ulogu. Bio je spreman da pazari Quad-ove, narvno ukoliko to svira bolje od ovoga sto obojica imamo kod kuce.

 

Quad-ove 2905 ranije nisam slusao, ali sudeci po svemu sto se pise na netu, rec je o samom vrhu, opste poznata stvar. Svuda se istice taj njihov navodno neverovatni srednji ton i sl. Zavalimo se u fotelje, sistem podgrejan, Koratov najveci snagas nakacen na preskupi Mark Levinson CD.

 

Pustimo nekoliko numera, uglavnom meni je posle 5 sekundi bilo jasno da je zvuk tri koplja ispod Apogee ribona. Kompletna zvucna slika je bila prekrivena kao nekom skramom, ja predpostavljam da je rec o trafou koji je neizbezan kod statika, uglavnom razlika za mene je vise nego ocigledna. Daleko od toga da su Quad-ovi losi, ali gledano u celini, zvuk daleko inferiorniji nego kod mog drugara i mene. Naravno, drugar odustao od kupovine, zahvalili se Kosti i otisli. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

 

Grozni, uz tog Altec-a bi super cucno ribbon koji sam nedavno pomenuo:

 

Damic-u,

 

reč je o po mom mišljenju vrhunski urađenom zvučniku. Nema potrebe za spuštanjem odziva gornjeg drajvera. Integracija preko skretnice  odrađena odlično. Ne znam šta ga koji kupac stalno premeštaju i cinculiraju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Premestam ga i cinculiram, jer mi se moze. I boljitak stoji. Jesi li opet gledao merenja ili ti to govori tvoje sesto culo. Slusao ih nisi bar ne u ovoj iteraciji. Skini se vise sa svojim napamet opservacijama, niti me interesuju, niti ti uopste znas bilo sta o tome. Kad mi bude trebalo strucno misčljenje, pitacu ZZZ-a, koji  ih je pravio i usi svojih prijatelja. Niti si ih pravio, niti si prijatelj. Toliko. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja bio.

 

slusao (slusali) i ovako i onako.

 

kako god da ga stavis, radi odlicno.

 

ribon je babaroga.

 

ne sto ga imamo i Grozni i ja, stvarno je babaroga od ribona.

 

ma ko sta mislio ili rekao.

 

smem reci da misljenja preterano ne interesuju ni Groznog ni mene.

 

jedina razlika je u rezu, to jest skretnici.

 

kod Groznog je 24dB a kod mene 18.

 

kod njega je oko 3000, kod mene 9000Hz.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Damicu,

Imao centaurus manji nekih 90 ih, kupio od pokojnog Lotketa. Da me ubijes sad za sta sam ih zamenio ako se secam.. Lepo to radilo, terao ga sa Crescendom. Moj ribon i uopste zvucnike nema sanse vise da diram, nemam vise zivaca, a prezadovoljan sam zvukom. Mozda stvarno tvoji riboni idu opako, al djaba. Ne pipam. Dugo ce ovi biti kod mene. Izlecu samo u slucaju dobitka na lotu il nekim ludjim babarogama. Uzgred, voleo bih ponovo da cujem Apoge. Jedino sto su bili relativno teski za teranje, al, kad im das dostojno pojacalo....milina. Mocart pojacalo pravljen bas za Dive, ima ga moj kum. Dan danas radi ko zlo.

Pozdrav.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...........

 

kod Groznog je 24dB a kod mene 18.

 

kod njega je oko 3000, kod mene 9000Hz.

 

Pa da, tako sam i predpostavljao 3000 sa 24dB trebalo bi da bude taman. I 9000 je ok, moj drugar koristi RAAL 140 tek od 9500, na 4-way sistemu.  Proizvodjaci obicno uvek navode mnogo nize vrednosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa da, tako sam i predpostavljao 3000 sa 24dB trebalo bi da bude taman. I 9000 je ok, moj drugar koristi RAAL 140 tek od 9500, na 4-way sistemu.  Proizvodjaci obicno uvek navode mnogo nize vrednosti.

Cela suština je u tome da se tačke susreta (reza) pomere dalje od opsega gde je sluh najosetljiviji i da se uz to očuva jako bitan segment od 100-400Hz. Pomenuti Altec Biflex ima mehaničku skretnicu koja počinje da "deluje" od nekih 250Hz i ima sposobnost da jako kvalitetno "svira" dosta visoko. Zbog svega navedenog ubacivanje MRT-a nema u konkretnom slučaju smisla, pogotovo uzimajući u obzir efikasnost istih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Grozni, da to je taj isti ribon kao na Stageu (six traces, capton backed). Na minoru je bio secen na 700-800 a na Stageu na 350Hz. Bez obzira sto je Minor bio najmanji model, zahtevao je dosta snage. MRT-u sam dosao glave tek na aktivnom sistemu sa 200W/8ohm (Pioneer M-90a), sto mu dodje oko 450-500W ma njegovih 3,4 oma, deluje malo overkill ali realno nije. Tek sa ovoliko snage i kontrole, pokazuje sta moze.

 

Btw, neka moja dugogodisnja razmisljanja za idealni 2-way zvucnik vode necemu slicnom kao sto si ti napravio ali sa ribonom ove velicine i naravno, nizom tackom reza. Postom br.15 sam hteo da ukazem na postojanje i mogucnost nabavke ovog fantasticnog ribona i upotrebu u slicnoj kutiji.

 

Poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...