Jump to content

Man cave pomoc


kurgan999

Preporučeni Komentari

92118a66b79dd1f55600f623e193604b.jpg

Pozdrav drustvo,

nadam se da sam pogodio forum, ako je trebao topic u neki drugi pod forum , molim moderatore da prebace na odgovarajuce mesto. Hvala i izvinjavam se unapred. Uglavnom ovu cu temu takodje iskoristiti da predstavim svoj sistem kada sve bude ukomponovano :)

Elem, brat i ja gradimo man cave , soba je 20m2 tj. 5m x 4m (2.4m visina), ostalo je da majstori zavrse brodski pod i moze da krene uselenje i veselje :)) .

Evo moje amaterske skice prostora i kako bi sve trebalo da izgleda .

Moja pitanja, posto ubacujemo High End stereo sistem (custom made, lampasko pojacalo,dac, bla,bla,bla) imam par pitanja , mozda iskusniji audiofili mogu da mi pomognu / rese dilemu.

1) Pored toga sto smo brat i ja zaljubljeni u muziku, druga pasija nam je kolekcionarstvo 1/6 skala akcionih/filmskih figura, za tu akciju nam je potreban ceo zid , kako bi celu kolekciju postavili . Interesuje me koliko ce polica(drvena) sa figurama , preko koje ide pleksiglas zbog zastite od prasine(gledacu da uzmem sto je deblji pleksiglas zbog absorpcije zvuka) , poremetiti / uticati na zvuk? Ja sam nacrtao sa znakom X polozaj zvucnika, iza toga je polica sa figurama i levo od zvucnika duzinom levog zida ce biti polica sa figurama. Mesto izmedju zvucnika je predvidjeno za tv. Attachment 2 je otprilike ideja / kako treba izgledati cela prica.

2)Prozor? Kako resiti problem? Staviti neko debelo platno kao zavesu ili ima nesto trece ?

3) Absorberi i bass trapovi. Kako mi je prozor sa desne strane zvucnika , vrata od wc-a takodje, ja sam pravom linijom obelezio gde bi postavio absorbere ,a linija pored coskova predstavlja bass trapove. Sta mislite da li je ovo ok ? Zaboravio sam da stavim da ce biti dva poveca absorbera na plafonu, koje ce delom izgledati kao spusten plafon . Na mestima iznad sofe, izmedju absorbera, bi bile drvene police sa knjigama/stripovima.

3) Takodje da kazem da na mestu iznad sofe bice 99% postavljen gde bude bilo mesta kamene stanglice attachment br.3 , on bi trebao jos bolje da upija zvuk nego da je goli zid. Sta mislite i o toj soluciji ?

4) Posto ce brodski pod biti postavljen, da li trebam da stavim mermenu plocu ispod zvucnika kako bi nivelisala jos zvuk ? Bice sigurno nekog debelog tepiha ispred zvucnika kako bi to jos upilo zvuk.

Zbog postavke sobe ( vrata jedna, druga, prozor) da li mozda trebam da preokrenem raspored? Sta je najbezbolnije u celoj prici odraditi ? Imam svo vreme ovog sveta, zelimo da napravimo stvarno vrhunski ugodjaj, pa bi mi svaka replika znacila.

to je to za sad, ako mi nesto padne na pamet jos pitacu, ako imate nesto da dodate / predlozite / oduzmete javite.

Unapred zahvalan.

In a world of compromise some dont

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

S tolikim pleksijem i staklom teško bilo što pametno napraviti.

 

Jedino slušanje iz nearfielda, dakle što bliže zvučnicima i oni što bliže međusobno.

 

Apsorberi, difuzori, plafoni, tepisi bit će bolje ali nikad kako bi trebalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za ozbiljne multimedia/audio seanse napraviti rolo zavese da se spustaju ispred plexi polica

 

moze materijal slican krparama

 

ne mora da bude bas jedna do druge , moze i razmak od cca 15-20 cm izmedju svake , ako su ,recimo, po 60-ak cm sirine

 

na pod je dovoljno staviti prostirku od slicnog materijala

 

bass traps tek po izvodjenju , ako se ispostavi da trebaju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovako:

 

Zvučnike si pravilno (dovoljno) odaljio od zidova (mada može i još), ali slušno mesto takođe moraš da odaljiš bar metar od zida.

 

Ja bih preporučio da zvučnike ne stavljaš uz duži zid (5 metara) nego uz onaj kraći, tamo gde je 4 metra, i to na onaj gde su prozori. Police ostavi tako kako si i planirao. A fotelja ide bliže centru sobe.

 

Što se tiče apsorbera, ideja je dobra i poželjni su, ali vodi računa o sledećoj stvari: najbitnija je gustina apsorbera, tako da je jedino prihvatljivo koristiti mineralnu vunu ili azmafon (dosta slojeva naređanih jedan na drugi), naravno možda bi bilo pametnije izbeći staklenu i kamenu vunu zbog zdravlja i uzeti neki materijal koji nije problematičan za disanje.

Većina komercijalnih apsorbera su neki sunđeri i oni bukvalno ne služe ničemu, mogu da budu samo korisni ukoliko je sunđer vrlo vrlo gust (blizu 40 kg/m3)

 

Literatura: http://www.linkwitzlab.com/AES-Chile'09/Chile-stereo%20challenge-final.pdf

Naročito obratiti pažnju na onaj deo "my living room"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zbotic:

Ima li smisla ostaviti otvorene police onda? Figure bi trebalo da dodatno izlome prostoriju

Zen mod :

Soba za slusanje je spojena sa nasim officeom i u toku rada na svakih 45min imam pauzu od oko 20-30min , gde trebam da se opustim i uzivam tako da mi rolo zavesa ne igra jer ce mi biti peglanje da je namestam svaki put.Koja je dao odlican predlog da postavim gde je prozor i tako mozda resim problem .uradio bi vesanje nekog debljeg platna i tako probao da izolujem prozor.

Sto se tice poda da li etison duz celog poda resava stvar?naravno stavio bi na sred prostorije jos neki tepih imam jedan jako dobar za tu pricu .

Ok i za bass trapsove videcemo kako zvuci pa cemo poboljsavati dalje.

Impuls:

Hvala sa linkove odlicni klipovi . Pitanje oko drvenog difuzera da li je on neophodan u mojoj prici?drug koji ima muzicki studio je uradio predobar difuzer evo slike i on mi je rekao da mi nije potrebno.

Koja:

Ok sad ceo koncept cu promeniti i ukombinovati , zvucnike cu jos pomeriti slusno mesto takodje blize centru sobe tj.metar od zida super ideja skroz.

Za apsorbere sam mislio kamenu vunu 3mm , bass strapove od 5mm kamene vune, sve bi napravio u ram i oblozio debelim platnom iz zdravstvenih i dekorativnih razloga.

Takodje jos jedno pitanje mislio sam vrata od wca i od officea da oblozim cela piramidalnim sundjerima da li cu dobiti neki efekat ili ne?

Hvala svima na dosadasnjoj pomoci

In a world of compromise some dont6c6f9b0b30f1359693a8834e1876d400.jpg88bca5b3ac42ca2da169c9c81e803b52.jpgcea936fc01da175658f0a1ece3620848.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa otvorenim policama to je sasvim druga priča. Čak bi se i zadnja strana polica (ili sam zid ovisno o izvedbi) mogli obraditi tako da se dobije savršena disperzija zvuka. Npr. vrlo blaga hrapavost u kombinaciji sa nišama koje tvore police može biti potpuni akustički tretman.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa otvorenim policama to je sasvim druga priča. Čak bi se i zadnja strana polica (ili sam zid ovisno o izvedbi) mogli obraditi tako da se dobije savršena disperzija zvuka. Npr. vrlo blaga hrapavost u kombinaciji sa nišama koje tvore police može biti potpuni akustički tretman.

 

:oke:

 

Ili malo dublja polica pa u nju, na zadnju stranu ka zidu, mogu da se stave apsorberi ili difuzori.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vrijedi pročitati kako je akustički tretman pod nadzorom stručnjaka napravio moj prijatelj Nebojša. Da se sagleda, odnosno nauči što je poanta....

 

http://www.audiofil.hr/how_news_item.asp?NewsID=32

 

Vrijedi pročitati kako je akustički tretman pod nadzorom stručnjaka napravio moj prijatelj Nebojša. Da se sagleda, odnosno nauči što je poanta....

 

http://www.audiofil.hr/how_news_item.asp?NewsID=32

Lepo ko ima para i,, dobru ,, zenu fale cipkice :whistle2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koja:

Ok sad ceo koncept cu promeniti i ukombinovati , zvucnike cu jos pomeriti slusno mesto takodje blize centru sobe tj.metar od zida super ideja skroz.

Za apsorbere sam mislio kamenu vunu 3mm , bass strapove od 5mm kamene vune, sve bi napravio u ram i oblozio debelim platnom iz zdravstvenih i dekorativnih razloga.

 

 

Za apsorbere je ok, ali za bass trapove je to premalo, ako mene pitaš bar 20-30 cm debljine.

 

Možda ne bi bilo loše da prelistaš knjigu Alton Everest - Master Handbook of Acoustics. Tu ćeš dobiti odgovore na mnoga pitanja oko apsorbera i trapova, proračune i tabele šta je efikasno do koje frekvencije itd. Mada moraš malo da se udubiš i proučavaš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koja možda ima pravo.
Možeš li prije ikakvih zahvata staviti zvučnike u sobu i poslušati i na dužem i na kraćem zidu. Lako je moguće da bi ti se više svidjelo sa zvučnicima na kraćem zidu i sa odmaknutom foteljom od zida iza nje.
Navodno (ma ne samo navodno!) sliku kvare i refleksije koje ti se događaju iza glave.
Zvučnici dublje u sobi daju dojam veće prostornosti zvuka.
Pleksi vrata na policama su jamstvo za dobru jeku po mom mišljenju, ali neću to kategorički tvrditi dok netko iz struke ne kaže što misli.
Na pod svakako tepih. Iza glave nekakav apsorber. Iza zvučnika difuzori ili difsorberi. Tretiranje stropa sa tzv BBC difuzorima je dalo zanimljiv efekt kod jednog znanca.
Sve što sam napisao je koristilo u nekoj mjeri kod dvojice mojih prijatelja/znanaca. Ali ni oni nisu imali mogućnost platiti nekome da razradi sve po struci nego su sistemom pokušaja i pogreške došli do nekakvih rezultata. Zapravo i jako dobrih rezultata u usporedbi sa prijašnjim stanjem.
Više od ovoga stvarno ne mogu reći, a da ne pretjeram sa nesuvislim laprdanjem.
E da, visina zvučnika utječe jako! Do sad sam se uvjerio da meni najviše odgovara visina u kojoj je visokotonac nešto malo višlje od visine uha slušatelja.
Sretno sa istraživanjem!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koja : nisam se lepo izrazio od kamene vune bi bio bas strep secen i slagan kao sendvic i dobila bi se debljina tj visina od oko 1.5m ili koliko je god potrebno.ima dosta posla oko svega ali ne mogu da se zalim , samo zelim maximalno da iskoristim i sistem i sobu i naravno da napravim sebi vrhunski ugodjaj [emoji3].

Zerowaf:

Hvala i tebi na opseznom komentaru i savetu definitivno su svi rekli da je pleksi ili bilo koji vid stakla smrt za celu pricu.tako da cu police ostaviti otvorene i pozadi staviti absorbere za maximalni i najbolji efekat. Figure bi trebalo da polome zvuk dodatno jer cu staviti 10ak cm siroke pregrade taman da fugura stane unutra.

In a world of compromise some dont

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vrijedi pročitati kako je akustički tretman pod nadzorom stručnjaka napravio moj prijatelj Nebojša. Da se sagleda, odnosno nauči što je poanta....

 

http://www.audiofil.hr/how_news_item.asp?NewsID=32

 

Eeee, to je prava stvar. Srediti sobu akustički a pritom ne narušiti izgled, čak šta više, ulepšati je :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...