Jump to content

4242-A power trioda


ZZZ

Preporučeni Komentari

Da zapocnem novu temu. 4242-A DHT power trioda.

Slicnih karakteristika kao i VT4-C i 211 trioda. Isti balon i podnozije. Mislim da je slicno grejanje.

10V / 3.25A (za nijansu veca struja grejanja od 211.)

...

4242-A je malo snaznija 85W u odnosu na klasicnu 211.

I ima anodu od drugog materijala. Nije grafit kao kod 211.

Najslicnije ili iste cevi su WE 242A i 3B/850A. Sigurno da ima i drugih ali ja znam trnutno za ove.

Moja verzija je STC. I radio sam sa tim podacima

.

Evo i podataka :)

I mislim da u nekoj buducnosti sa ovom cevi pokusam da uradim neki amp.

A napravio sam temu zato sto informacije koje budu u ovoj temi mogu da se iskoriste i za slicne tipove cevi 211 itd :)

.

 

4242A STC.pdf

242A WE.pdf

3B-850A.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja jedino sto mogu da pomognem je sa nekim VN komponentama. Mozda osposobim neki VN izvor za probu, mada je struja anode solidno velika...

Prvo bi trebalo da namotam trafo za grejanje. Mislim da sam isprobao omsli i da nijedna nije prekinuta. A nisam ih pomerao godinama... Ipak da proverim struje grejanja. Da vidim kako se zagrevaju vlakna. To je staro, bez obzira sto nisu upotrebljavane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aha, nisam obratio paznju samo sam opazio da se razlikuju od 211 grafitnih.

Deluju vise "retro" he he.

E sad koliko se secam, konstrukcija vrlo solidna, nista se ne mrda, ne zveci, federi koji natezu grejace stoje totalno pravo.

Staklo ravnomerno, nema mehurica, ni talasanja.

Posto je to bio slucajna svim primercima, rekao bih da je taj tip dobar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za sada od potrebnih elenmenata imam samo

...

0. izlazne cevi (mislim da imam i par nekih jumbo, podnozija za taj tip)

1. izbor ispravljacica za visoki napon

2. limove za izlazne trafoe (proverio i mislim da mogu da zadovolje)

3. nekoliko mogucnosti za driverske cevi.

.

Dosta toga nedostaje.

Ali ono oko cega sigurno nema dvoumljenja, a sto je neophodno da bi se uopste nesto isporbalo,

su trafoi za grejanje ispravljacica i izlaznih cevi.

To je 4 transformatora. :)

+ 4 podnozija UX4 za ispravljacice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cv25 jeste iskljucuvo metalna. STC je nesto sto je bio Siemens nekada. Firma koja proizvodi transmisione cevi long life za VF sisteme PTT i vojske.To su postanske cevi, samo metalna anoda, nisam video ugljenu. Vrlo je osetljivo vlakno i treba sa njom rukovati ko po jajima. Prodao sam dve, ali imam za izlozbu jos nekoliko sa prekinutim filamentom. Veliko  pojacanje i manji ulazni kaoacitet, koji ne prelazi 60pF.

Nije zahtevna. Dok je bila u ptt driver je bila c3m.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa mozda i nije, iako ovo nije neka "snazna" lampa, bar posmatrajuci kilovatne i vise kilovatne, ne vidim kakav bi tretman mogla da ima nakon stajanja, osim neke vrste jonske pumpe.

Geter ne vidim, da bi se on nesto aktivirao, tako da je popravljanje vakuuma jedino u zoni kacenja na dc izvor visokog napona kontrolisane struje.

Ako je vakuum degradirao, najosetljiviji je grejac, njega bi poslednjeg trebalo paliti.

Malo je razocaravajuca snaga za pojacalo A klase...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

JESTE. sa 13W bez znacajnog THD da budes zadovoljan. U vf sistemu za long life radi na 770V o 75mA i iz dnevnika redovnog odrzavanja u VF centrali znam da se menja na 3 godine. To je cca 26000 radnih sati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cv25 jeste iskljucuvo metalna. STC je nesto sto je bio Siemens nekada. Firma koja proizvodi transmisione cevi long life za VF sisteme PTT i vojske.To su postanske cevi, samo metalna anoda, nisam video ugljenu. Vrlo je osetljivo vlakno i treba sa njom rukovati ko po jajima. Prodao sam dve, ali imam za izlozbu jos nekoliko sa prekinutim filamentom. Veliko  pojacanje i manji ulazni kaoacitet, koji ne prelazi 60pF.

Nije zahtevna. Dok je bila u ptt driver je bila c3m.

C3m ili C3o je i jedan od mogucih drivera za probu.

Pokusavao sam da napravim neku listu drivera od onih cevi koje imam.

...

Pa u principu kod svih tih "svetlecih" grejaca vlakna su osetljiva. Barem iz mog nekog iskustva do sada?

Cevi nisu tumbane i udarane pa racunam da je to OK.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa mozda i nije, iako ovo nije neka "snazna" lampa, bar posmatrajuci kilovatne i vise kilovatne, ne vidim kakav bi tretman mogla da ima nakon stajanja, osim neke vrste jonske pumpe.

Geter ne vidim, da bi se on nesto aktivirao, tako da je popravljanje vakuuma jedino u zoni kacenja na dc izvor visokog napona kontrolisane struje.

Ako je vakuum degradirao, najosetljiviji je grejac, njega bi poslednjeg trebalo paliti.

Malo je razocaravajuca snaga za pojacalo A klase...

Ja cu prvo pustiti grejanje. Sa soft startom. da proverim sruje grejaca. I da vidim kako se ponasaju grejaci na prevojima, i uopste. Koliko bude bilo moguce. Ako je to sve OK, onda cu pustiti grajanje 1 - 2 dana.

Posle toga verovatno i neku malu struju kroz cevi reda 5mA. Na nekim nizim naponima anode. neko vreme. Tek posle toga cu pustiti visoki napon.

...

Ali prvo je potrebno uraditi ispravljacki deo i testirati ispravljacice...

Kao i uraditi trafoe za grejanje 4242A :)

ima mnogo toga sto je potrebno pripremiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa mozda i nije, iako ovo nije neka "snazna" lampa, bar posmatrajuci kilovatne i vise kilovatne, ne vidim kakav bi tretman mogla da ima nakon stajanja, osim neke vrste jonske pumpe.

Geter ne vidim, da bi se on nesto aktivirao, tako da je popravljanje vakuuma jedino u zoni kacenja na dc izvor visokog napona kontrolisane struje.

Ako je vakuum degradirao, najosetljiviji je grejac, njega bi poslednjeg trebalo paliti.

Malo je razocaravajuca snaga za pojacalo A klase...

Pa to je sto je sto se tice snage. Oko 14.5W sa potpunim p-p signalom da ne ulazi u pozitivni grid bias.

Oko 125V p-p. Ali je ta dobijena max snaga sa malo izoblicenja. A za kucno susanje verovatno sa jako malo izoblicenja?

Ostaje da se vidi u praksi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne vidim sta ces dobiti sa prostim grejanjem, sem zasicenja unutrasnjosti lampe sa elektronima. Uz rizik da grejac momentalno sagori...

Stavi je na 100-200-300V male struje, odnosno prati struju hladne lampe, i znaces kakav je vakuum.

 

Grejanjem grejaca samo trosis katodnu masu, ako je oksidna katoda, a ako je volframska, grejacu i katodi ne treba nikakvo kondicioniranje. 

 

Ono sto treba je da je pustis da visok napon pokupi kojekakvo djubre po vakuumu, sto bi inace geter odradio.

 

Ja sam takve lampe vidjao u rf indukcionim grejacima, danas cu bas da proverim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.cpii.com/docs/related/37/Conditioning.pdf

 

Evo kako kondicioniraju klistron, za tvajstron je slicno, mada on ima prikljucak za jonsku pumpu, i obavezno periodicno prikljucenje...

 

Pri pustanju u rad, sa nazivnim naponom, prvo se limitira struja na 1/3 ili pola, recimo pola sata i polako podize (dopusta) predvidjena struja,

 

I to je kondicioniranje vakuuma, na dugostojecim lampama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada je ukljuceno samo grejanje nema emisije ka anodi ne bi trebalo da prolazi struja...

Ovo je klasicna trioda. Vakuum je sa jako velikom verovtnocm dobar. Vidi se to po konstrukciji.

Ne verujem da cu pustati bilo kakav napon i prednapon na hladnu cev, bez ukljucenog grejanja.

...

Videcemo kad montiram podnozije. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...