Jump to content

Ariel zvucnik by O. LYNN


Dacho

Preporučeni Komentari

Eeee još kad sam ja ovo hteo da pravim... al za tadašnji studentski džep beše velik izdatak.

 

 

 

Offt> Pitao sam nedavno Lynna, da li bi mogao umesto ovih obsolete vifa da se koristi Scan Speak 15W/8434G00. Kaže, drajver izgleda skroz ok, mislim da može uz manje izmene skretnice. Probaj pa mi javi.

Odgovorih mu: Evo saću... :D

 

p.s. U prilogu, sve verzije koje sam pokupio sa neta. Pa vidi šta, kako. Prva je nastala, mislim, sredinom devedesetih, poslednja valjda 2002. Tako nešto.

post-1572-0-93435600-1454803712_thumb.gi

post-1572-0-01386300-1454803717_thumb.gi

post-1572-0-27092600-1454803720_thumb.gi

post-1572-0-11259100-1454803724_thumb.gi

post-1572-0-27334600-1454803727_thumb.gi

post-1572-0-05530400-1454803732_thumb.gi

post-1572-0-47763800-1454803735_thumb.gi

post-1572-0-33511700-1454803740_thumb.gi

post-1572-0-91272900-1454803744_thumb.gi

post-1572-0-37240600-1454803751_thumb.gi

Ariel.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dacho, reprodukcija basa najvise zavisi od same prostorije i pozicije zvucnika. Ako imas ili mozes da nabavis merni mikrofon, izmeri pojedinacno same zvucnike a onda odziv sa mesta slusanja i sve ce biti jasno. Probaj malo da pomeris zvucnike koliko ti prostor dozvoljava, moguce da se nalaze u losoj poziciji, varijacije u intezitetu idu ladno do 20-ak dB.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eeee još kad sam ja ovo hteo da pravim... al za tadašnji studentski džep beše velik izdatak.

 

 

 

Offt> Pitao sam nedavno Lynna, da li bi mogao umesto ovih obsolete vifa da se koristi Scan Speak 15W/8434G00. Kaže, drajver izgleda skroz ok, mislim da može uz manje izmene skretnice. Probaj pa mi javi.

Odgovorih mu: Evo saću... :D

 

p.s. U prilogu, sve verzije koje sam pokupio sa neta. Pa vidi šta, kako. Prva je nastala, mislim, sredinom devedesetih, poslednja valjda 2002. Tako nešto.

meni u prilogu otvara neki test ariela koji kao da je pisao dejan dobrin, samo ne znam za koji časopis :)

sad sam se primio na ovaj zvučnik :inlove:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vezano za moj prethodni post i prostiranje niskih freq. u malim prostorima. Ovo su merenja jednog subwoofera, ustvari petog, koji sam uklapao sa postojeca 4, pa sam prvo hteo da vidim kakav odziv daje samostalno. Merene pozicije su bile, sub na podu uz desni zid sobe na rastojanjima izmedju 50 i 100cm. Seceno sa low pass 24LR. Smoothing 1/24.

 

Evidentna je drasticna promena odziva u zavisnosti od pozicije suba u sobi. Sve mereno sa mesta slusanja sto je u sredini sobe. Razlike u spl-u idu gotovo do 30-ak dB. Zato sam i sugerisao prvo promenu pozicije zv.kutija.

 

Vecina ljudi u ovom hobiju, ovoga nije svesna, jos kad cujem komentare vezane za bass tipa, promeni pojacalo, kablove i sl., msm, svasta. Onda mu i sva ona muka oko ugadjanja donjeg odziva niskotonskih jedinica dodje kao, dzabe ste krecili, soba svira svoje.

 

 

 

flSaI4D.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A koliki je i kakav otvor na kraju tl tunela, posto se na slikama ne vidi? Iz licnog iskustva znam da zvuk TL-a  jako zavisi od izlazne rupe i njenog polozaja i mislim da je previse mali prostor izmedju rupe i postolja kutije. 

Pozdrav

Moja verzija je izgleda 5b, tamo pise da je odstojanje od donje platforme 1.75 incha, tako je i napravljeno..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko vidim ovaj model je u pitanju.

Zvucnike sam prosetao po cijeloj prostoriji i svuda je manje vise slicno a i kod poznanika je bilo tako i to na drugoj amplifikaciji...

Pokusat cu povaditi drivere i vidjeti da li rade svi u fazi. Probavao sam i okretati apsolutnu fazu pa je gotovo isto.

post-872-0-45375600-1454836832_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vezano za moj prethodni post i prostiranje niskih freq. u malim prostorima. Ovo su merenja jednog subwoofera, ustvari petog, koji sam uklapao sa postojeca 4, pa sam prvo hteo da vidim kakav odziv daje samostalno. Merene pozicije su bile, sub na podu uz desni zid sobe na rastojanjima izmedju 50 i 100cm. Seceno sa low pass 24LR. Smoothing 1/24. [/size]

 

Evidentna je drasticna promena odziva u zavisnosti od pozicije suba u sobi. Sve mereno sa mesta slusanja sto je u sredini sobe. Razlike u spl-u idu gotovo do 30-ak dB. Zato sam i sugerisao prvo promenu pozicije zv.kutija.[/size]

[/size] 

Vecina ljudi u ovom hobiju, ovoga nije svesna, jos kad cujem komentare vezane za bass tipa, promeni pojacalo, kablove i sl., msm, svasta. Onda mu i sva ona muka oko ugadjanja donjeg odziva niskotonskih jedinica dodje kao, dzabe ste krecili, soba svira svoje.[/size]

[/size] 

 

 

flSaI4D.jpg

To si upravu, vrlo je mala razlika u kolicini basa kod promjene amplifikacije, razlika je samo u nijansama.

Ono sto je evidentno da svaka soba ima svoj karakter i osim kada bas stavis zvucnik totalno u kut sobe kada se odziv drasticno multiciplira, onaj neki osnovni karakter i kolicina basa je dosta slicna skoro svuda po toj prostoriji i nije tolika razlika u smjestaju.

Dakle zvucnici koji inace mogu proizvesti puno basa ce svuda u sobi imati basa ( negdje malo vise ili previse a negdje prihvatljivo), a zvucnici poput ovih Ariela ce uvijek i svuda imati problem sa basom, bez obzira na smjestaj, znaci vjerovatno je nesto sfulano u njima.

Ono sto je zanimljivo uz njih se nevjerovatno dobro moze uklopiti aktivni sub, do sada niti sa jednim kutijama nije bilo tako, niti je do sada taj relativno jeftin sub tako duboko i cvrsto radio. Ovdje je to sa njim bas onako kako treba, ali cim sub ugasim sve se stanji i basa doslovce nestane, ostane zvuk poput prosjecne horne sa malim Fostexom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da je autor ovih Ariela napravio blagu modifikaciju...

Na slikama se vidi straznja trokutasta komora gdje je smjestio skretnicu. Dakle nije napravio horizontalnu komoru pravokutnog oblika koja se puni pijeskom.

Na slikama ce biti jasnije..post-872-0-18671000-1454852871_thumb.pngpost-872-0-93728700-1454852908_thumb.jpgpost-872-0-73530700-1454852932_thumb.jpgpost-872-0-69588300-1454852962_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najracionalniji pristup sa tim kutijama bi bilo pumpanje niskih frekvencija elektronikom. Tonske komande na ampu ili eq....

 

Skoro je pa nemoguce sa drajverima od 5.5 inca dobiti osetljivost reda 90-tak decibela, a da ima niskih frekvencija u tragovima.

 

Drugi pristup bi bio gusenje sredine i viskokih za 5-6 db ili vise, da bi bas isplivao, ali to ti dodje vratolomija,.... i pitanje sta ces da dobijes,....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 10 months later...

http://www.kupujemprodajem.com/Ariel-D-Mark-VI-40989703-oglas.htm?filter_id=83005706

Cena je zaista ok. Mozda je nesto sa faziranjem, sto Zen vec rece, ili neodgovarajuce mesto u sobi.

Mada, neko moje ranije iskustvo sa transmisijom iz 80-tih, bili su to IMF studio monitori, Kef-ov bas od 8 inca, fantasticno su radile iskljucivo na velikoj snazi, na malom i srednjem nivou - kao tranzistor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Kutije su bile nove kod Dayensa 1000e/par, ono pre 10ak god. kada ih je nudio.

To što sada ne mogu da se prodaju ni za 400e govori o bogatstvu ove zemlje i njenih stanovnika, visokom ekonomskom standardu po kome smo prepoznati kao lideri u regionu po prvi put u novijoj istoriji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...