Jump to content

High End Audio konektori i kablovi


Zen Mod

Preporučeni Komentari

Šalu nastranu, Peđa je samo pomenuo - u odnosu na - onaj metalno masivni činč, koji nije čak ni high grade već je samo kao fensi. Nije dobar ni zvukovno ni cenovno, samo lepo izgleda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd ovo podvučeno mogu da prihvatim ali odakle  argumenti za ovo  boldovano? Empirija, predrasuda,...

 

Prosta logika.

 

Metalna kapica na RCA konektoru je dodatna parazitna kapacitivnost a i kratkospojeni navojak, da me ne brine mehanička zaštita žice ne bi ih ni stavljao. Na visokom učestanostima (kako napisah, gde je razlika merljiva a iznad audio opsega) bog te pita kako se ponaša, svakako gore neg malko izolacionog materijala. ...akademska rasprava i mak na konac u principu.

 

Ne sikiram se lično puno po tom pitanju u audio opsegu, obzirom da mi u sistemu odnos ulaznih i izlaznih impedansi uzastopnih stepena >200 bez nekih zaguljenih impedansi. Turim nešto pristojno od par evara što neće da zahrđa za 3 meseca i puštam muziku (npr. ženski RCA CMC 15eur za 8 kom. u HK, Neutrik XLR plastikanac sa pozlaćenim kontaktima od 1,5 eur od preko...). Imam par Eichmana dobijenih na poklon koje čuvam za gramofon i toliko :)

Izmenjeno od ManicP
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim Neutrik profi i Eichmann Bullet i zadovoljan sam. Imam i WBT 0101, 0125, 0144 i nisam zadovoljan kao sa prethodno navedenim ali wbt prijatno oboji srednjotonski deo iako je zakinut gore i dole. Od zvucnickih imam wbt 0763 i ubili su mi zvuk.imam i 0730 o 0700 ali ih jos nisam montirao pa ne mogu reci kakvi su. Sasijskih chincheva imam neutrika CMC, intertechnika i neke boranije. CMC je ok ali oboji zvuk slicno wbt-u samo jos izrazenije. Neutrik je malo anemican ali tonski korektan

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ima tome godina kako sam kupio (jos le AW bio itekako ziv) obe knjige

 

procitao , probao , sam doneo zakljucke ...... sto je i inace bila premisa AW pri pisanju i prodaji knjiga - da predoci svoje znanje i iskustvo a zainteresovani mogu da probaju i sami donesu svoj sud

 

elem , fizika** i uvo , nista drugo .

 

naravno da srebrni konektor i provodnik kostaju - ali ako znas kako i zasto  nesto radis/placas , onda vise ne moze da ti se desi da ko muva bez glave placas kablove i konektore da bi probao i posle ponavljas zvaku koju ti je skupo prodao proizvodjac

 

sto ce reci - stvarno dobar konektor i kabl ne mogu biti jeftini ........ ali su sigurno ihajstostruko jeftiniji od muda za bubrege

 

**u to ne spada ono - uzmem ja njega u ruku pa se vidi da je on dobro napravljen

post-2-0-57600400-1452555669_thumb.jpg

post-2-0-62073100-1452555774_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

primer : http://www.zenmod.in.rs/loudspeakers/be-yamamura-millenium-6000-speaker-cable-resurection/

 

uz malo rada , borska ili bem li ga vec cija dobra lak zica (nekoliko precnika) , poseta lokalnom autoelektricaru ili dobroj prodavnici za viljuske ....... toliko dobar kabel moze da se napravi za tepsiju ribe

 

i to cak i bez teznje da se napravi klon Yamamure ........ info o variranju precnika pojedinih provodnika je tu , od postanja HiFi periodike

 

a da ne pricamo da to i nije najbolji moguci kabel koji se moze naraviti u DIY

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

po logici je i shirm parazitna kapacitivnost. I to mnogo veca od kapice.

Logika je potrebna ali i racunica a i testiranje(usus est magister optimum)

 

Jeste. Ne koristim širmovane kablove sem za digitaliju (a tamo je BNC terminacija) jer mi se može. :)

 

Evo ti egzaktan podatak, na 900MHz koaksijalni kabl 1/2" (parazitna kapacitivnost 76pF/m, induktivnost 0,19 uH/m) dužine 25m ima slabljenje 3dB tj. pojede pola snage do antene sam kabl. Konektor se uračunava sa 0,1dB! Na 3MHz (da rečemo da je SPDIF tu negde) je slabljenje ispod 0,5dB na 100m.

 

Na učestanostima koje mene zanimaju za analogni signal reda veličine 1V eff, neka bude i 200kHz, i sa dužinama kablova od par metara nemam snage ni da raspravljam na ovu temu. Ne volim miris napalma u rano jutro...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

po logici je i shirm parazitna kapacitivnost. I to mnogo veca od kapice.

Logika je potrebna ali i racunica a i testiranje(usus est magister optimum)

Neću da ulazim u to kako to utiče na zvuk pošto ne znam, ali i širm i (metalne) kapice utiču na povećanje kapacitivnosti definitivno, ako treba može i da se dokaže (teorijski). A da li i kako utiče stvarno ne znam, ne bih da se pravim pametan. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

90 i neke god. sam kupio interkonekt kit od Alena Rajta.Čisto srebro u trakama,20cm bužira i 4 konektora kao što ManicP postovao.I dvostruko  i jedostruko lepljivi selotejp.+parče kalaja sa nekim % srebra.Napravio sam interkonekte,a od ostatka traka koje sam podelio na pola napravio kablove za gramofon.KIt je koštao oko 50 ili 60DM.

Sve što audio lanac "može" da reprodukuje oni to pokažu,bilo cevi ili tranzistori.Čuo sam i druge interkonekte,pravio i sa mnogo skupljim delovima ali ovo je za mene penzija.Žao mi je samo što tada,90-tih,nisam imao para da kupim duže trakice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neću da ulazim u to kako to utiče na zvuk, ali i širm i (metalne) kapice utiču na povećanje kapacitivnosti definitivno, ako treba može i da se dokaže (teorijski). A da li i kako utiče stvarno ne znam, ne bih da se pravim pametan. :)

Kad vec spominjemo Alan Rajta, shirm i njegov uticaj na zvuk

Slobodan citat iz The SuperCable CookBook-a

'kao voznja bicikla po kaldrmi'

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja koristim xlr kablove, i sto se uticaja kablova na sistem tice ( pricam o mom sistemu ) ima ih, ali nisu ogromni. A kada pozelim da skinem pokoji visoki ton ili nesto drugo, to  sigurno necu raditi kablom i placati stotine evra za metar.  Za to imam EQ na Foobaru   :shinymj5:   Ja sam zadovoljan cistim bakrom dovoljno velikog promjera.

 

Konektori?   ... lemio sam ja xlr kablove i direktno na Alepha, i nema neke pretjerane  razlike u odnosu na XLR konektor. Dovoljno cvrst spoj bez oksidacije je meni sasvim ok.  Ono sto stvarno utice na zvuk su releji zastite pojacavaca, ali to je vec za neku drugu temu... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Primarna namena tzv "high end" artefakata kao što su Rolex i slični satovi, skupi super auti i na koncu pozlaćena audio bižuterija nije ni da pokažu tačno vreme, ni da prevezu od tačke A do tačke B i nazad, ni da svira bolje, no da se pokaže drugima kojem staležu pripadate... Što bi rekli, posedovanjem neke od gorenavedenih stvari pokazujete gde pripadate. Pa makar drugi verovali u to ili ne...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...