Jump to content

2SK30ATM MM RIAA sa baterijskim napajanjem


ZZZ

Preporučeni Komentari

Ali isto ti se ne dopadaju baterije :)

Ovde je osnovni koncept Splited-riaa-networks, a napajanje se moze izvesti po izboru.

Meni je bilo najzgodnije za probu ovo jednostavno baterijsko. :)

.

Sto se zvucne slike tice i ja sam to isto primetio kao i Milo.

Jedino treba reci da nismo nesto mogli da podesavamo opterecenja koja se preslikavaju na zvucnicu.

Pa je tu isao 47K na ulazu preampa posle step-up trafoa.

.

Jeste koga ne mrzi lemilicu u sake. Ja sam to sklopio za par sati. Nije komplikovano posto se sve ponavlja...

Jedino je vazno da JFETOVI budu sto bolje upareni.

A za to je potrebno kupiti vecu kolicinu, ja sam imao oko 50 komada.

Videcu recimo i kako se ponasa sa klasicnim i mozda dostupnijim 2N3819 JFETOM koji se isto moze koristiti sa malom potrosnjom oko 0.5mA. Ipak bi trebalo naci 1uF sprezne C manjih dimenzija. To bi  drasticno smanjilo dimenzije.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve čitam i prosto mi ide čorba na usta!

iskreno se nadam da će i ovo moje cevno čedo sa D3a da prosvira bez smetnji, oscilacija, mikrofonije i ostalih sranja, pa ako prosvira, onda imamo dva forumaška MM preampa koja su malena a poubava!

...jedino što moje neće moći sa baterijama nego sa 5-6kg trafoa i prigušnica :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta da ti kažem. Meni je toplomer ispod pazuha. Mora da odem i uznem jednu. Preporučio mi doktor za žgaravicu a ujedno i unutrašnja dezinfekcija. ajd živeli.

Znaci presao si na staklo. Toplomer + grejanje vatrenom vodom iznutra :)

Brzo se oporavi :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napravio mali inverse-riaa pasivni sklop.

Po Hagermann-ovom PDF-u.

Nisam bas imao tacne vrdnosti, znam verovatno nije bas najpouzdanije, ali za prvu probu ce biti OK.

Nisam ni proveravao vrednosti R i C merenjem, sto mislim da je potrebno, zbog sto bolje preciznosti sklopa.

.

Takodje nemam pojma koji su elementi na izlazu i na ulazu kompjuterskih audio portova.

Merio sam sa Mac-mini racunarom, direktno na audio izlazima.

Signal uzet sa izlaza za sluske, tu bi trebalo da je oko 32 oma izlazna impedansa, i najverovatnije, skoro sigurno neki sprezni C, u protivnom useri bi spaljivali izlaz ko od sale.

Ulaz je Line-in, i on najverovatnije ima neki sprezni C, za eliminaciju DC-a na ulazu, skoro pa sigurno, isto kao zastitu od trajnog ostecenja... :) Nemam predstavu koji je Rin tog ulaznog stepena?

Na riaa preampu sam povecao vrednost izlaznog C, dodao sam jos po jedan C=4.7uF blok, posto je kod mene u T.Z.V. sistemu oko 10-12Koma POT.

Takodje na prethodnim merenjima Out_In vidi se da "kartica" unutra nema pun opseg u visokim ide do oko 18-19KHz

Ali to je to.

Vise me je brinulo to sto je na shemi dato za generator od 600 oma i 50 oma. I to bez spreznog "C". Cija vrednost sigurno utice na tacnost u donjem delu spektra, a impedansa generatora utice na tacnost sklopa...

Provericu to detaljnije u Spice-u pa javljam. :)

.

Ovo je transfer sa inverznim, pasivnim RIAA netom ispred Batrijskog 2SK30ATM-Y preampa.

I minimum phase.

post-96-0-55112000-1452853276_thumb.png

post-96-0-04185600-1452854328_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cak i sa ovim nepreciznim elementima, ne proverenim merenjem, kod svih pasivnih elemenata koji su korisceni,

transfer je u okviru od <1db na spektru.

Samo su upareni tranzistori po kanalima.

Medjutim, za one koji bi hteli da naparave ovaj preamp, uparivanje i ostalih elemenata, je od vitalnog znacaja.

R i C u net-ovima, zbog tacnosti, i sve R u kolima JFETOVA po sekcijama, kanala, zbog istog pojacanja kanala.

Po mogucstvu kvalitetnije od ovih koje sam ja koristio.

.

Ja sam namerno uradio sa ovim prostim elementima iz lokalne radnje, da vidim kako se to ponasa sa "random" sistemom elemenata.

I ako se uzmu rezultati simulacije, cinjenice o nepoznatim vrednostima na ulazu i izlazu kompa, neprecizne vrednosti R i C elemenata,

razlika i transferu je manja od 0.5db na celom spektru.

Mislim da to nije lose, za ovaj jednostavni i mali uredjaj. :)

.

To znaci da ce razlike biti mnogo manje sa odabranim i prekontrolisanim pasivnim elementima.

Na fotografiji inverzna riaa

post-96-0-01147500-1452854624_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ova merenja su uradjena na modifikovanom kolu preampa. Modifikovao sam i izmenio 4 stvari.

1.

Dodao sam jos jedno pakovanje baterija, za nezavisno napajanje oba kanala.

Sada kanali dele samo zajednicki Ground. U prethodnom slucaju su delili i +Vb.

Mislim da to nije bilo dobro. I isto ce se desiti i sa bilo kojim drugim napajanjem.

Mogu reci da je veoma doprinelo zvucnom rezultatu. Osetno bolje u donjem i donjem mid opsegu prevenstveno.

I trajanje baterija je sa predvidjenih 40h povecano na 80h :)

2.

Dodao sam jedan JFET na ulaz, kao jednostavni buffer. Pojacanje tog ulaznog elementa je manje od 1. Dodao sam to zbog eliminisanja kapacitivnosti kabla. A na osnovu analiza koje su se bavile zvucnicama kao elektricnim reaktivnim izvorom.

U PDF-ovima su neki od tekstova na tu temu.

3.

izmenio sam izlazni stepen, od klasicnog "Borberly" caskodnog followera, na isto klasicni jednostavniji follower. Da probam da eliminisem 1 cond. I tu nisam siguran? Kao da tripujem da ovaj ranije radi za nijansu bolje? Mozda to i vretim pa probam ponovo?

4.

Iskoristio preamp na radnom stolu da uparim i J310 elemente. Napravio parove sa veoma slicnom potrosnjom, tako da nema potrebe da se koristi trimer za ugadjanje struje na izlaznom niskoimpedantnom SE bufferu.

.

Ovde su kljucne izmene dual mono napajanje

i dodatak "Primaca" na sklop.

Taj dodatak primaca cu predstaviti u drugoj posebnoj temi, posto se taj koncept moze primeniti i sa cevima i sa BJT elementima.

A puno znaci, barem u elektricnom smislu.

:)

post-96-0-36395200-1452855699_thumb.jpg

noise performance MM pickup p12.pdf

Holman_AES_paper.pdf

BASS-04-02-7511.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo je modifikovan sklop. 100uF posle baterija je prevelika vrednost ali nisam imao pri ruci druge pa sam stavio te C...

Tu je, ako je uopste i potreban neki C, manja vrednost reda uF ili stotinak nF.

.

Nazalost sa ovim JFET-ovima, sklop ne moze da radi kao MC pojacavac (bez stepup trafoa na ulazu).

Cak i ako se u 3 i 4 stepenu dodaju vece vrednosti C u source delu JFET-ova. pojacanje je nedovoljno.

Sa preampom posle bi bilo verovatno OK, ali bez prampa ispod 1V p-p izlaz.

.

Moze, ali je potrebno dodati jos po jednu bateriju da napon npajanja bude 27V cca. , 

i povecati vrednosti Rload, R na drain pinovima JFET-ova. ALI onda se broj baterija povecava na 6 kom

i mislim da je to malo preterano?

.

Medjutim postoji jedan JFET tip, koji se moze nabaviti kod nas, 2SK301.

To je malosumni jfet, i ima vece pojacanje, a isto se moze koristiti sa jako malim strujama.

Naravno direktna zamena nije resenje i moraju se prilagoditi vrednosti pratecih pasivnih elemenata.

To cu uraditi kasnije pa cu proslediti shemu.

.

Inace trazio sam i JFET 2N3819, ima ga kod nas ali je mozda malo skup? Imajuci u vidu da je potrebno nabaviti 40-50 kom da bi se kvalitetno mogli upariti. To je isto zanimljiv tip klasicnog jfeta. koriscen je u opremi kojom s snimala muzika, u prampima za mikrofone i ostaloj skalameriji... :)

post-96-0-90907900-1452856822_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Medjutim ovaj baterijski pristup, prvenstveno sa baterijama koji nisu punjive, ima jednu ozbiljnu manu.

Nije za rasejane i zaboravne, kao sto sam ja. Vec mi se desilo da nisam iskljucio baterije i sklop je ostao da radi celu noc.

tu sam potrosio oko 10-12 sati slusanja... to je oko 15%

Tri cetri puta tako, i moraju se izdvojiti 2 pakle cigara da se zamene bateije. :(

.

A ugradnja klasicne led diode za indikaciju, nije resenje posto imaju potrosnju oko 5mA otprilike kao i ceo jedan kanal?

Mozda neki tip koji ima oko max 1mA, a da vidljivo svetli? Ako postoji?

.

Ili neki "blinking" sklop?

Ali u taj blinking LED ima da buljim ko tele u sarena vrata, to ce da odvlaci paznju od slusanja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno potrebno je naglasiti da bilo koji RIAA preamp nema nikakve veza sa lose podesenom rucicom i glavom

u mehanickom smislu. To je potrebno shvatiti. RIAA korektor koriguje elektricni signal a ne mehanicke greske...

.

Takodje merenja koja ukljucuju konkretnu zvucnicu i u elektricnom smislu i u mehanickom, je potrabno izvrsiti sa test plocom

koja ima neki sweep signal. taj signal nece biti jednostavno sinronizovati sa kompjuterskim capturing sistemom...

.

ALI se zadovoljavajuci rezultati postizu i fokusom na elektricne karakteristike koje su u vecini slucajeva poznate.

Induktivnosti kalemova u glavama, Rdc namotaja, Kapacitivnosti interkonekt kablova i Kapacitivnosti kablova unutar rucice sa daju i konkretno izmeriti.

.

Mogu samo reci da je svaki kondenzator na ulazu potpuno nepotreban, a da opterecenje, koje je inace genericko i izabrana je vrednost od 47K ako neki standard koji ce zadovoljiti vecinu MM zvucnica, jako zavisi od parametara same MM glave a najvise od kapacitivnosti kabla.

.

O tome cu vise u posebnoj temi :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo nekih provera za inverzni riaa network

Plava apstraktni net - najtacniji, ne postoji u praksi :)

Crvena moj inverzni na osnovu Hagermanovog inverznog neta - ali sa ne bas preciznim vrednostima i sa pretpostavljenim izlazom za sluske iz kompa

Zelena Hagerman pasivni inverzni sa tacnim vrednostima. za 50 oma generator ispred.

.

Mislim da nema previse razlike na bitno delu spektra ni ovako ali amo je potrebno da se promeni otpor od 1.6K na 1.8 K.

Tako da su merenja sa ovim netom validna.

.

Za napon generatora (iz kompjutera) uzeti 300mV p-p signal to daje na izlazu kola oko 3mV kao i MM zvucnica.

post-96-0-43227300-1452961129_thumb.png

post-96-0-13713100-1452961143_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 9 months later...

Napravio sam male izmene u kolu. i izvrsio neka merenja na konkretnim primercima. Mislim da je ova verzija jos tacnija i bolja. Dodao klasicno napajanje u obliku dual mono - sve je duplo za svaki kanal posebno i trafoi takodje. Optimizovao napajanje. Eliminisao 2 lokalna feddbacka, korigovao fazu i pojednostavio pasivne netove. Ceo transfer je u granicama 0.2db na citavom opsegu i kanali se razlikuju otprilike toliko oko svega 0.2db Faza je isto sa jako malim pomerajem dole je oko +9deg gore -3-4deg. Izoblicena su jako mala za sklop koji ima oko 45db totalnog gaina, sa 2 pasivna netvorka koji smanjuju gaim za otprilike isto toliko... Sve drugo je manje vise isto isto kao i u prethodnoj verziji.

Prvo sam prekontrolisao pasivni inverzni riaa sklop sa kojim sam vrsio merenja, u odnosu na apstraknu simuliranu idealnu inverznu riaa krivu po kojoj bi i ploce trebalo da su narezane. To je sklop sa seme koju sam poslao gore u postovima. Crvena linija je merena i zelena iznad ali sa malo vecim signalom. Crvena linija jako dobro prati idealnu inverznu riaa krivu. pada oko 20KHz i dole ispod 10Hz zbog propusnoog opsega kartice u racunaru.

ima i FFT pasivne inverznog riaa neta. Osnovni ton na 1KHz, nema nikakvih dodatnih harmonickih sadrzaja. Dole se vidi napajanje iz laptopa na 50Hz i na sledecim neparnim harmonicima. To je ono sto ce se pojaviti i na merenjima MM riaa prempa. Signal uzet sa izlaza za slusalice. A input je line input, racunar mac book pro 15in sa originalnim switch eksternim napajanjem. (Interkonekt kablovi su jako kapacitivni jedan je bio oko 220pF, dugacak za merenje zvucnika... drugi obican oko 1m chinch - 3.5mm bananica... Bukvalno worst case na kvadrat...:))

 

 

inverse riaa.jpg

inverse riaa + comp.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...