Jump to content

2SK30ATM MM RIAA sa baterijskim napajanjem


ZZZ

Preporučeni Komentari

Pre par dana sam uradio ovu malu zgodnu RIAA plocicu.

Bila mi je potrebna neka mala riaa za potencijalnu ugradnju u Lenco gramofon.

Sa malom potrosnjom, tako da se koristi sa baterijskim napajanjem.

A da baterije traju duze. :)

.

osnovne karakteristike:

All JFET.

S.E topologija.

NON-complementary.

No global Feedback

Phase in = Phase Out

Low output impedance

niska potrosnja - oko 5mA po kanalu.

Splited RIAA networks.

Neumann konstanta (50KHz) ulkjucena.

Mogucnost brzog transfera za MC izvore.

Mogucnost brze promene topologije i JFET komponenti.

.

Nedostaci:

Baterije bi trebalo da traju svega oko 40h? ako su baterije kapaciteta 400mA/h

Potrebno je zamenjivati 2 baterije

Pri iskljucenju cuje se "klik", tako da se pre ukljucenja mora smanjiti pot.

(ugradnja kola za kasnjenje uk;jucenja bi imala vecu potrosnju od osnovnog sklopa...)

4 sprezna kondenzatora u toku signala.

.

JFET 2SK30ATM sam izabrao zbog toga sto je znacajan tip JFETa kod pojacavanja malih signala.

Koristili su ga uglavnom ranije Japanski brendovi i konstruktori.

A i imao sam konkretne uparene komade jos od ranije iz nekog mog stoka.

Uzeo sam za probu "Y" verziju, sa najmanjom strujom zasicenja.

sa ovih 510R kao Rs, struja je oko 0.7mA. Spice modeli za 2SK30ATM, pokazuju vrednosti jako blizu onima u praksi...

.

Za koriscenje sa cevnim prempom ili ampom, i tamo gde su vece vrednosti sledeceg ulaznog otpora ili pota, nije potrban izlazni buffer. Ja sam uradio verziju za standardno opterecenje od 10K

i 100pF kapacitivnosti kablova...

Prema simulaciji vrednost izlaznog napona P-P je oko 1.2V. Sa pasivnim potom i Quad II cevnim pojacavacem savim dovoljan nivo. Sa preampom ce isto biti OK.

.

Za probu korisceni najjednostavniji pasivni elementi, 1% metal film R i keramicki C.

:)

 

 

post-96-0-07438800-1452201296_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

rezultati u PSpice-u

Bias points su neverovatno blizu tako da nisam imao potrebe nista korigovati u tom smislu.

Spremam se da konkretno izmerim transfer karakteristiku. Generisacu ili gotov anti-riaa signal ili cu napraviti inverse-riaa network :), pa saljem.

.

Inace jedino sa Splited networkom se moze dobiti jako dobra faza na celom opsegu.

I izvrsiti korekcija Neumanove dodatne konstante oko 50KHz.

Sve ostale druge koncepcije jako obaraju signal u visokom opsegu i unose fazni pomeraj preko 25deg.

.

Ovde je fazni pomeraj svega oko >10deg na 20Hz i 20KHz.

Harmonicki raspored pokazuje samo Prva 3 harmonika...

Toal Gain sa 3mV p-p input signalom na 1KHz je oko 52db, ili 1.2V p-p.

Neverovatno ravna ekvilizacija sa svega oko 0.045db greske.

post-96-0-64184600-1452201731_thumb.png

post-96-0-11131300-1452201738_thumb.png

post-96-0-83501700-1452201746_thumb.png

post-96-0-32794300-1452201754_thumb.png

post-96-0-80713200-1452201765_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Splited RC network RIAA formule.

Krece se od jedne vrednosti C na drugom netu (pogledati na semi)

Finalne vrednosti se ugajdjaju probom sa matematickim modelima u nekom od cad programa,

Na osnovu konkretnih dostupnih standardnih vrednosti C i R komponenti,

I naravno na konkretnim merenjima na primerku.

Takodje je vazno reci da dinamicke kapacitivnosti pojacavackih elemenata, bilo da su to JFET-ovi ili cevi uticu na karakteristiku kola, transfer i EQ.

Ovo je recimo visokoimpedantno kolo, koje ne opterecuje previse aktivnu komponentu koja pogoni ove networke.

.

Najvise promene se desava promenom vrednosti C i u 1 i u 2 netu. Tako da to mora biti sto preciznije.

Ja nisam merio postavio sam najprostije keramicke C, vrednosti dobio u paraleli bas isto kao i na SCH.

.

orijentacione vrednosti impedansi netova su cca. slicne kao i "ulazni" R u net.

To su u ovom slucaju stotine Koma...

.

Ako treba MatCad fajl nek trazi da prikacim. :)

post-96-0-09196800-1452204358_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vec sam slusao par dana, doduse mozda jedno 10-15 ploca.

Veoma mi se dopada kako zvuci. Glas zvuci prirodno i prisutno.

Vrlo dobro reprodukuje "revervbe", i tonove snimljene sa utiskom prostora.

Kod koncertnih snimaka se oseca velicina sale i masa publike.

Razlicite ploce i izdanja reprodukuje "vise" razlicito nego all-in-one network.

Ima vise "vazduha" u muzici, kao da je razredjeniji koncentrat.

Dobar tonalni balans, dosta jako niskih Fo.

Visoki spektar ima koren, najbolje se to oseti kod glasa.

Po mom misljenju vrlo solidno.

Ali moram reci da je gramofon totalno ne podesen, a koliko sam mogao da vidim bez mikroskopa igle su stare i pitanje je u kakvom su stanju? U vrlo dobrom sigurno nisu, mozda samo u dobrom ili zadovoljavajucem...

Testirao sam samo sa 2 MM glave. Klasicnim Shure 75 verzijom i Stanton 500MKII.

Na shure sam postavio kao novi stilus koji sam kupio ovde u BGelectronicu - i ocajan je.

Mozda je vrh dijamanta i OK ali vesanje kantelivera katastrofa... Toliko mekano da propada.

Na prst se oseti velika razlika u odnosu na originalno shure... Tako da sam ponovo stavio staru iglu...

...

Ovo je jos sveze i na nivou impresije. Imajuci u vidu i raspad zvucnickog sistema.

U sustini sam testirao i Lenco set-up iz druge teme ovde...

...

Mislim da je vazna Neumann konstanta (proizasla iz cuttof filtera koji je na rezacima ploca, da se ne bi preterano grejala i raubovala glava za "rezanje"...)

To se narocito oseti u visokom delu spektra. Inace "Grube" i energicne MM glave, postaju kultivisanije, ali ne bez onog live smeka. Izgleda da je transfer karakteristika dosta dobra? ovako na uho. Ali se mora proveriti merenjem ipak.

.

Osnovna prednost ovakvih sklopova je mala zapremina i masa, nema dodatnih kablova za napajanje, mogucnost ugradnje u telo gramofona i eliminisanje kriticne kapacitivnosti kablova odmah na ulazu... Kao i prenosivost i zabava. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

Nedostaci:

Baterije bi trebalo da traju svega oko 40h? ako su baterije kapaciteta 400mA/h

Potrebno je zamenjivati 2 baterije

Pri iskljucenju cuje se "klik", tako da se pre ukljucenja mora smanjiti pot.

(ugradnja kola za kasnjenje uk;jucenja bi imala vecu potrosnju od osnovnog sklopa...)

 

 

ove baterije ne deluju punjivo ili gresim? 9 volti kockice?

paranoja oko stanja baterija je dosta gadna stvar kod slusanja ovakvih naprava. mozda je bolje da razmislis o banci manjih AA baterija koje se mogu puniti - a ciklus punjenja ce svakako biti kraci od ciklusa praznjenja. ziveo sa baterijskim uredjajima, znam prakticnu problematiku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ove baterije ne deluju punjivo ili gresim? 9 volti kockice?

paranoja oko stanja baterija je dosta gadna stvar kod slusanja ovakvih naprava. mozda je bolje da razmislis o banci manjih AA baterija koje se mogu puniti - a ciklus punjenja ce svakako biti kraci od ciklusa praznjenja. ziveo sa baterijskim uredjajima, znam prakticnu problematiku.

Jeste ovo su obicne i nisu punjive. Neke Agfa foto... Ali ima i NiMh punjivih u tom pakovanju.

Kao i drugih vrsta i pakovanja. Ove su jako jeftine koristim ih u instrumentima za razna merenja.

Ako se preamp uredno iskljucuje posle slusanja trebalo bi da traju oko 40H.

Sa napajanjem za svaki kanal posebno, 4 baterije, trajace duplo duze a separacija kanala bice bolja... :)

...

Narvno niska cena, oko 100din, baterija, ne opravdava ne-ekolosko ponasanje.

Pa je bolje nabaviti punjac i punjive 9V baterije.

mislim da su punjive oko 900-1000 din komad. A punjac nesto kao 10-15eu? nemam pojma...

Tako da se to relativno brzo isplati?

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jedno je opis (konstrukcije) a drugo su (slušni)utisci.

pokušavam da zamislim majdu sa brkićima ko salvador dali :buehehe:

 

a i šta si ti navalio da privatizuješ na mail

Pa napisah i opis konstrukcije i povrsne slisne utiske (sa konkretnim krs glavama i ostakom).

.

Jedino moram da napomenem da nije slucajno postavljeno tako male vremenske konstante na RC clanovima u source-ovima JFET-ova. Razlog je sto standardne vrednosti na [email protected] ipak sa tim malim signalima ostecuju ponasanje u donjem delu spektra i fazu. minimalna vrednost za sprezne C je sa ovim opterecenjima iza 470nF. Ja sam konkretno imao 1uF pri ruci. A to je i prava vrednost za ovaj sklop.

I tu ne bi trebalo mudrovati koji tip. Posto je to casual uredjaj, sa osnovnom karakteristikom malih dimenzija, velicina tih C i svih ostalih elemenata bi trebalo da je prvi kriterijum.

Znaci sto manji. I zbog ukupne velicine i  zbog toga da veze budu sto krace... :)

tu mogu recimo male wime 1uF/25V blok ili slicno, a mogu i SMD tipovi.

U principu sve ono sto se odmah moze naci kod nas u prodavnicama.

.

Jedino je jako pozeljno da JFETovi budu upareni. Kako bi kanali bili sto simetricniji. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Spremam se da konkretno izmerim transfer karakteristiku. Generisacu ili gotov anti-riaa signal ili cu napraviti inverse-riaa network :), pa saljem.

 

Hoce li skoro graficki prikaz (stvarnog) RIAA uticaja?

 

pozV

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cao Vladac :)

nisam uspeo da nadjem neki soft plug-in za ove programe koje koristim (osx)

Tako da cu da ovih dana napravim neku inverznu riaa-u pa cu ponovo da izmerim.

Najverovatnije Hagermanovu verziju.

.

Ali sam izmerio transfer ovako klot :) Sa fuzzMeasurePro.

E sad, to je standardni izlaz za slusalice, verovatno sa nekim velikim C na izlazu.

potpuno nesto drugo od MM izvora. Jako tesko je bilo podesiti male nivo signala priblizne onim MM oko 0.3mV

tako da u tom smislu nisam siguran koliko je validno. Ali vidi se neki normalan transfer?

Ulaz je kompjuterski mirofonski, limitiran na oko 18-19KHz...

Takodje ovo su "start" pasivni elementi. Kljucn je tacnost i tolerancija C elemenata u netovima.

nemam pojma koja je tolerancija ovih obicnih keramickih okruglih oker iz radnje? verovatno 5%?

.

Ipak to je najtacnije uraditi sa plocom koja ima narezanu "pesmu" za merenje. Najverovatnije cu nabaviti par test ploca :)

post-96-0-87853800-1452419228_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Juce bila kod mene ZZZ-ova sekcija. Radi odlicno. Kod mene je MM Salas, Rondo Red plus stepap trafoi Bilington i Sauter. Probano sa oba stepapa.  Karakter zvuka slican Salasu, drugacije organizuje prostor samo. Mislim da ima posteniji prostor od Salasa. Naime Salas ide u sirinu vise, sto na nekim izdanjima vise prija, ali na nekim izdanjima i nije to dobro, posto je juce bubnjar imao rolere na jednoj ploci, tj neprirodno siroko. OK kad su bubnjevi ozvuceni sa vise mikrofona, ali mi se cini da je ova ploca snimljena sa pecaljkom. Zoranov mm ide vise u dubinu. Razlikuju se malo i u basu. Salas ima cini mi se malo tezi bas. Visokih sto se tice, ne fale detalji ni jednoj, Salasovi su mirniji, a Zokijeva po meni ima malo egzoticnije visoke, leprsavije. Sve u svemu ubavo to radi. Ko ume lemilicu u sake, a ko ne ume ....pa jbg vince il dunju i nek slusa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...