Jump to content

100W sa samo dva tranzistora


apexaudio

Preporučeni Komentari

Huh... nisam neki strucnjak za ovo ali koliko se secam elektronike, ako pretpojacavacki stepen (bufer) radi u AB klasi, onda celo pojacalo ima mane AB klase iako je izlazni stepen u cistoj A klasi. Ako je bufer u cistoj A klasi, a izlazni stepen u AB klasi opet isto... Zar ne?.... 

 

Bdw meni je shema sa iprf-ovima veoma intresantna za diy, stim da mislim da bi kvalitet zvuka ovde zavisio vise od kvaliteta samog opampa nego od izlaznih iprf-ova. Evo disem :) .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mene na primer uopste neinteresuje da li je neko pojacalo

 

u A ili AB klasi. interesuje me samo da radi odlicno u mom

 

okruzenju (moj izvor, moji kablovi i moji zvucnici).

 

imao sam prilike da za mojih 44, a evo ide i 45-a godinica

 

se naslusam bas svacega.

 

slusao sam dosta pojacala u A klasi koja su zvucala kao drek,

 

a slusao sam dosta pojacala i u AB klasi. i to odlicnih.

 

sto svetlecih, sto sa belim dimom, sto sa smdibubama.

 

to sto ja preferiram svetleca pojacala, nije vazno.

 

ja pojacala delim na dobra i losa.

 

:drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mene na primer uopste neinteresuje da li je neko pojacalo

 

u A ili AB klasi. interesuje me samo da radi odlicno u mom

 

okruzenju (moj izvor, moji kablovi i moji zvucnici).

 

imao sam prilike da za mojih 44, a evo ide i 45-a godinica

 

se naslusam bas svacega.

 

slusao sam dosta pojacala u A klasi koja su zvucala kao drek,

 

a slusao sam dosta pojacala i u AB klasi. i to odlicnih.

 

sto svetlecih, sto sa belim dimom, sto sa smdibubama.

 

to sto ja preferiram svetleca pojacala, nije vazno.

 

ja pojacala delim na dobra i losa.

 

:drinking-2:

 

 

Hehe.. potpuno se slazem sa konstatacijom da postoje Dobra i losa pojacala. Takodje se slazem i sa tim da neko moze da odradi losije pojacalo u A klasi nego u AB klasi. i obrnuto. No ona konstatacija je cisto tehnicka. Subjektivni osecaj zvuka je ipak nesto drugo, pa cak i objektivni  ;) .

 

Ja sam ipak za varijantu (pod uslovom da su pojacala kolko tolko dobro odradjena) da A klasa vernije reprodukuje zvuk od AB klase. I aj neka bude to moje subjektivno misljenje :) .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Konačan zvuk pojačala zavisi od mnogo faktora. Ja imam dva cirklotrona (za oba sam sam sebi kriv) Jedno radi sa tek nekoliko W u A klasi a sav ostatak gura u AB klasi a drugo je u A klasi "all the way" (jer dalje i više ne može ograničeno što odabirom delova, što sposobnošću napajanja) i opet, amp kojem je A klasa u igri tek na manjim snagama, svi koji su ga slušali i direktno poredili sa onim drugim, cene da je "muzikalniji" od onog drugog. Mislim da nema pravila uklesanog u kamen. Sve se na kraju svede na sinergiju. Ako se amp dobro konstruiše i dobro sagradi, ne može biti loš, međutim, ne mora obavezno da briljira i "potuče konkurenciju do gaća" ako se ubaci u "pogrešan sistem"...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mene na primer uopste neinteresuje da li je neko pojacalo

 

u A ili AB klasi. interesuje me samo da radi odlicno u mom

 

okruzenju (moj izvor, moji kablovi i moji zvucnici).

 

imao sam prilike da za mojih 44, a evo ide i 45-a godinica

 

se naslusam bas svacega.

 

slusao sam dosta pojacala u A klasi koja su zvucala kao drek,

 

a slusao sam dosta pojacala i u AB klasi. i to odlicnih.

 

sto svetlecih, sto sa belim dimom, sto sa smdibubama.

 

to sto ja preferiram svetleca pojacala, nije vazno.

 

ja pojacala delim na dobra i losa.

 

:drinking-2:

Slazem se sa ovim, povrsno znanje elektronike samo odmaze u odabiru pojacala koje ima 'najbolji' zvuk.

Meni je na prvom mestu vazno da pojacalo bude 'ispravno' ako zadovoljava ovaj uslov mogu da procenjujem zvuk (relativan) u nekom sistemu i to je to.

Pojacalo iz ove teme koristi specifican princip rada i kada bude zavrsen prototip koji funcionise besprekorno moze da se uporedi u nekom A/B testu da li on ima zvucne prednosti.

Koliko god da imam iskustva nema sanse da procenim kako ce koja topologija da zvuci u nekom sistemu, samo sam protiv toga da se hvale 'neispravna' pojacala koja su u nekom nesavrsenom sistemu (savrsen ne postoji) zazvucala dobro.

Kada sam pokazao kako izgleda cetvrtka na 20kHz sa kompleksnim opterecenjem ( 8 Oma u paralelu sa 470nF) mogu da dodam ako vam ovakvo pojacalo u sistemu zvuci lose menjajte zvucnike :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada sam pokazao kako izgleda cetvrtka na 20kHz sa kompleksnim opterecenjem ( 8 Oma u paralelu sa 470nF) mogu da dodam ako vam ovakvo pojacalo u sistemu zvuci lose menjajte zvucnike
 

 

Mile, ovo apsolutno nista ne mora da znaci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

lepo zboris.

 

vise je losih i zahtevnih zvucnika nego losih pojacala.

 

konkretno, ja preferiram svetleca pojacala.

 

ali imam i solid state pojacala, odlicna sto se tice mog sistema.

 

imam Teac AS-M 50 i TDA 7294 gain clone i ne mislim da ih menjam.

 

kad mi neko kaze : imam zahtevne zvucnike, samo se nasmejem.

 

jedna od mnogih iluzija u fifiju. neefikasni i zahtevni zvucnici obavezno

 

su zvucno superiorni. just an illusion.

 

:drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta to svi imaju protiv povratne sprege, ja bas volim da koristim povratnu spregu :) Prakticno je sema iz prvog posta upravo takvo pojacalo ako bi se izbacila povratna sprega i OP amp koristio kao buffer.

Uvek kad se pomene pojacalo bez povratne sprege padne mi na pamet citat iz filma 'tito i ja' opis partizana: 'partizani su bili neke cike koje nisu volele da idu putem kao sav normalan svet nego su koristili neke jaruge...' :)

Ne jaruge vec vukojebine ;)

 

Nemam nista protiv (umerene) povratne sprege , ali na osnovu svega sto si napisao, moje je misljenje da mnogo "inzinjerski" pristupas, postoje mnoge stvari o kojima se jos nema pojma kako funkcionisu, a kamo li sta tacno i cime izmeriti. Mada, o tome je besmisleno polemisati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mile

 

Po mom misljenju ima i drugih raznih parametara kojima se moze proceniti kvalitet pojacala a koji odredjuju puno toga , ....

 

recimo kakav je 19Khz+20Khz IMD test ,

 

zatim kakav je vislji THD spektar , odnosno koliko ima i koliki je procenat  generisanih visljih harmonika , od 7-dmog pa navise ,

 

procenat i odnos nizih harmonika ,

 

kao i bezbroj raznih drugih parametara .

 

edit , licno preferiram kombinaciju visokoefikasnih ZV sa relativno slabijim cevnim ili SS pojacalima .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mile

 

Po mom misljenju ima i drugih raznih parametara kojima se moze proceniti kvalitet pojacala a koji odredjuju puno toga , ....

 

recimo kakav je 19Khz+20Khz IMD test ,

 

zatim kakav je vislji THD spektar , odnosno koliko ima i koliki je procenat  generisanih visljih harmonika , od 7-dmog pa navise ,

 

procenat i odnos nizih harmonika ,

 

kao i bezbroj raznih drugih parametara .

 

edit , licno preferiram kombinaciju visokoefikasnih ZV sa relativno slabijim cevnim ili SS pojacalima .

Na sve to sam i ja mislio, ali ne davati prednost pojacalima koja su nestabilna i imaju lose karakteristike samo zato sto u nekom sistemu zvuce dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne jaruge vec vukojebine ;)

 

Nemam nista protiv (umerene) povratne sprege , ali na osnovu svega sto si napisao, moje je misljenje da mnogo "inzinjerski" pristupas, postoje mnoge stvari o kojima se jos nema pojma kako funkcionisu, a kamo li sta tacno i cime izmeriti. Mada, o tome je besmisleno polemisati.

Pa ja preferiram zvuk starih Harman Kardona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na sve to sam i ja mislio, ali ne davati prednost pojacalima koja imaju lose karakteristike samo zato sto u nekom sistemu zvuce dobro.

 

 Nacelno se slazem ,

ali fakt je da  Univerzalno audio pojacalo snage koje ce u svim sistemima i sa raznim tipovima zvucnika(opterecenja) raditi i zvucati dobro ipak ne postoji , mislim da je sve stvar kompromisa ,

Recimo da mi je ovaj Svabski projekat i prateci text u jednom momentu pomogao da shvatim zasto neko primitivno SS a/B klase pojacalo sa losijim karakteristikama u odnosu na bezbroj drugih `savrsenih` SS a/Bklase pojacala koje sam probao  meni zvuci  bolje i sto je najvaznije ne smara mi usi na duze slusne staze .

To je artikal iz mog posta #140 http://www.diyaudio.rs/topic/6833-koje-pojacalo-napraviti-saveti-iskustva-ideje/page-7

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Nacelno se slazem ,

ali fakt je da  Univerzalno audio pojacalo snage koje ce u svim sistemima i sa raznim tipovima zvucnika(opterecenja) raditi i zvucati dobro ipak ne postoji , mislim da je sve stvar kompromisa ,

Recimo da mi je ovaj Svabski projekat i prateci text u jednom momentu pomogao da shvatim zasto neko primitivno SS a/B klase pojacalo sa losijim karakteristikama u odnosu na bezbroj drugih `savrsenih` SS a/Bklase pojacala koje sam probao  meni zvuci  bolje i sto je najvaznije ne smara mi usi na duze slusne staze .

To je artikal iz mog posta #140 http://www.diyaudio.rs/topic/6833-koje-pojacalo-napraviti-saveti-iskustva-ideje/page-7

Moram opet da pomenem A23 iako ovo nije tema o tom pojacalu, sve sto si pisao o primitivnom SS pojacalu vazi  i za A23 samo sto nije primitivno :)

Ko nije procitao komentar sa YT coveka koji ga je pravio i slusao na vrhunskim kutijama citiram:

'Very ,very good sounding amplifier , thanks Mile .S . My first CFA amplifier ever made . Detailed sound,precise ,even without ton correction .'

Prilazem semu A23 za informaciju.

 

post-524-0-70375200-1450969973_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja mislim da sam pokupio sve zive apex sheme koje sam naso na netu cisto reda radi. Dusu dale za diy projekte. Pogotovo sa edukativne tacke gledista. 

 

Mislim da cela ova rasprava postaje polako besmislena. 

 

Bdw posto je ovo Diy forum mozda bi i neki drugi clanovi mogli da postave svoja resenja ili sheme za izgradnju Diy pojacala ako vec nepostoji negde stickovana tema... Mislim licno njihova ;) .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja mislim da sam pokupio sve zive apex sheme koje sam naso na netu cisto reda radi. Dusu dale za diy projekte. Pogotovo sa edukativne tacke gledista. 

 

Mislim da cela ova rasprava postaje polako besmislena. 

 

Bdw posto je ovo Diy forum mozda bi i neki drugi clanovi mogli da postave svoja resenja ili sheme za izgradnju Diy pojacala ako vec nepostoji negde stickovana tema... Mislim licno njihova ;) .

DIY je mrtav, pogledajte samo na YT klinci se plaze glasno ispustajuci zvuke samoglasnika i imaju 10 000 000 pregleda, a retki od njih koji nesto naprave 100-tinak

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moram opet da pomenem A23 iako ovo nije tema o tom pojacalu, sve sto si pisao o primitivnom SS pojacalu vazi  i za A23 samo sto nije primitivno :)

Ko nije procitao komentar sa YT coveka koji ga je pravio i slusao na vrhunskim kutijama citiram:

'Very ,very good sounding amplifier , thanks Mile .S . My first CFA amplifier ever made . Detailed sound,precise ,even without ton correction .'

Prilazem semu A23 za informaciju.

 

attachicon.gif10869492_923146551037269_1655866116683917335_o.jpg

Koliki je open loop gain na ovom monstrumu? 150dB? :D  Salim se, jel si probao za pocetak isto to bez opampa na ulazu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...