Jump to content

100W sa samo dva tranzistora


apexaudio

Preporučeni Komentari

Ja nisam audiofil i mene zvuk pojacala uopste ne zanima bitna mi je samo funkcionalnost

 

 

Mile, uz svo postovanje, zbog cega pravis pojacala ako te njihov zvuk uopste ne zanima? Sto se tice funkcionalnosti, postoji odredjeni broj klasicnih topologija koje su davno izmisljene, proverene, pouzdane i "funkcionalne", cak imas i cela pojacala u jednom cipu... 

Ne znam da li ces od ikog, ko bar malo sire razmislja, cuti da je za (narocito) pojacalo i zvucnike, presudna funkcionalnost ili nedaj boze THD i ostali set standardnih beskorisnih merenja... 

   Vodeci se tom tvojom logikom, ima mnogo i jednostavnijih i "zanimljivijih" kitova u D klasi... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mile, uz svo postovanje, zbog cega pravis pojacala ako te njihov zvuk uopste ne zanima? Sto se tice funkcionalnosti, postoji odredjeni broj klasicnih topologija koje su davno izmisljene, proverene, pouzdane i "funkcionalne", cak imas i cela pojacala u jednom cipu... 

Ne znam da li ces od ikog, ko bar malo sire razmislja, cuti da je za (narocito) pojacalo i zvucnike, presudna funkcionalnost ili nedaj boze THD i ostali set standardnih beskorisnih merenja... 

   Vodeci se tom tvojom logikom, ima mnogo i jednostavnijih i "zanimljivijih" kitova u D klasi... 

Naravno da mi je najbitni zvuk, ali tek na kraju ako pojacalo funkcionise besprekorno.  Napisao sam ovo zbog onih kojima je slusanje jedini test pa cesto izdizu u nebesa pojacala koja su po meni neispravna sklona oscilovanju sa velikim THD-om... Niko ne moze da zna kakav zvuk ce imati neko pojacalo, ali topologija koja nema VAS obecava neku specificnu razliku.

Neko je vec rekao da nece da ocenjuje zvuk pojacala ako ona zuje, imaju THD veci od 1%, DC offset 500mV i slicno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da mi je najbitni zvuk, ali tek na kraju ako pojacalo funkcionise besprekorno.  Napisao sam ovo zbog onih kojima je slusanje jedini test pa cesto izdizu u nebesa pojacala koja su po meni neispravna sklona oscilovanju sa velikim THD-om... Niko ne moze da zna kakav zvuk ce imati neko pojacalo, ali topologija koja nema VAS obecava neku specificnu razliku.

Neko je vec rekao da nece da ocenjuje zvuk pojacala ako ona zuje, imaju THD veci od 1%, DC offset 500mV i slicno.

Izvinjavam se ti si doslovno rekao da nisi audiofil i da te zvuk pojacala uopste ne zanima.

Osim VAS-a u opampu i izlazni stepen radi kao VAS.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da je moguc objektivan slusni test audiofili ne bi imali zanimaciju :) Ovako su moguce rasprave u nedogled, a svaki A/B slusni test treba uzeti sa rezervom zato sto ukljucuje mnogo faktora koji uticu na zvuk vise od samih pojacala.

Izlazni stepen kod A2 je emiter folower ili tacnije sors folower i nema naponsko pojacanje, celokupno naponsko pojacanje obezbedjuje OP amp i ono moze da se izracuna po formuli:

 

 

post-524-0-36220000-1450786333_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne bi doslo do zabune sema u prvom postu je AX2 topologija sa uzemljenim izlazom, a u postu 69 je A2 koji koristi topologiju sa plivajucim i bootstrapovanim napajanjem OP-a koja omogucuje 105Vpp na izlazu sa +/-55V napajanjem. Karakteristike iz simulatora mozete videti dole, ponavljam Terry jedini napravio ovo pojacalo i cuo zvuk.

 

A2 with IRFP240/9240 Specifications (Simulated):
Rail Voltage +/-55VDC.
DC offset +/-0,5mV
SNR 105dB@1KHz
PSRR -120dB
BW 5Hz - 52KHz
SR 80V/usec
THD 10WRMS@8R0 0,007%, 150WRMS@8R0 0,02%
Clipping is about 52-53Vpeak.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A2 mozda nece po karakteristikama i zvuku da nadmasi A23 ili A40, ali nisam mogao da odolim a da ne uradim pojacalo koje uz jedan klasicni OP amp i dva izlazna tranzistora daje preko 100W hi-fi zvuka. To sto je A2 uradjen sa osnovnom idejom da se pokaze kako je to uopste moguce ima i nekih prednosti u odnosu na mnostvo osrednjih DIY projekata.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma bice bolje ...... :wink2:

Ne shvataju ljudi da samogradnja nije slucajno zamrla, a bice sve gore.

U Indoneziji gde se rade na hiljade uredjaja u samogradnji citam da neko pominje 'apexaudio' prevedem da procitam pohvale :) za sve sto sam podelio kad ono sve najcrnje i najgore... covek kaze da je posvetio zivot borbi protiv 'apexaudija' !? Zalaze se za zabranu samogradnje koju smatra sivom ekonomijom za razliku od proizvoda velikih kompanija koje zaposljavaju radnike i placaju porez... kakva je korist ako neko u svojoj garazi napravi pojacalo...

Dakle zavrsavajte zapocete projekte dok je samogradnja jos uvek legalna :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Niko ne može da mi zabrani da kupim polovno Sony pojačalo i u njega ubacim apex pojačalo. Ne može samogradnja tek tako da nestane, ja sam čak uverenja da joj predstoji još svetlija budućnost. Kitovi na sve strane, šeme, delovi, još kad se uzme da je za višu klasu samogradnja drastično isplativija nego gotov uređaj, onda zaista...

Kaži ovima na diyaudio.com da će samogradnja da postane nelegalna :D Pa samo oni ima da se dignu i da sruše bilo koju Vladu koja ukine samogradnju :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Niko ne može da mi zabrani da kupim polovno Sony pojačalo i u njega ubacim apex pojačalo. Ne može samogradnja tek tako da nestane, ja sam čak uverenja da joj predstoji još svetlija budućnost. Kitovi na sve strane, šeme, delovi, još kad se uzme da je za višu klasu samogradnja drastično isplativija nego gotov uređaj, onda zaista...

Kaži ovima na diyaudio.com da će samogradnja da postane nelegalna :D Pa samo oni ima da se dignu i da sruše bilo koju Vladu koja ukine samogradnju :D

Samogradnja pruza ljudima slobodu, mogu da rade sta god im padne na pamet da puste masti na volju i ne placaju sta im se servira... mogu da razmisljaju svojom glavom a to je opasno za svaku vladu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja prvi podrzavam zdravu ekonomiju, znaci nov auto na svake 4 godine nov televizor i pojacalo na svake dve godine nov kompijuter svake godine nov mobilni svakih sest meseci    i da se oduzima staro jer je opasno za bezbednost i zagadjuje okolinu... :)

Zaboravio si novu zenu na svake 4 godine... :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mile, pričao kao takva jeste zanimljiva, a bila je obrađivana i ranije, recimo u "Elektoru", u smislu osnovnih principa ali sa drugim (jačim) tranzistorima.

 

Uopšte ne sumnjam da se tako kako si ga ti prikazao sa njime može postići nominalni izlazni napon u 8 Oma (28.3Vrms). Ostaju samo dva praktična problema.

 

Prvi je su ukupne dinamičke peroformanse celine dfinisane osobinama ulaznog op ampa, to traži bolji op amp, koji će naravno biti i skuplji. Poznato jako dobri op ampovi, kao što su OP 627, 637, itd su na žalost i veoma skupi i ne nalaze se lako, što bitno menja ekonomiju projekta. Koliko shvatam, ti vidiš kao glavnu prednost ovog pristupa u izbegavanju posebnih VAS kola, pretpostavljam radi izbegavabja eventualnih problema sa njima. Razmisi koliko je to realno, jer VAS kola po svojoj prirodi izoluju ulazni stepen od raznoraznih šetanja izlaznog stepena, čega ovde nema, već naprotiv, ovde izlazni stepen ima dvostruju ulogu VAS-a i izlaza, a nposredno je vezan za ulazni stepen.

 

Kažeš da si ranije koristio MJE 340/350 za VAS i druge funkcije, ali da su njihove performane recimo skromne za današnje pojmove; možda, ali samo bih potsetio da je JBL proizvodio profesionalne pojačavače snage u kojima je sve sem izlaznog stepena bio napravljeno od tih tranzistora (uključujući i ulazni stepen) i ne da im ništa nije falilo, nego su i zvučali bolje od mnohih konkurenata (model 6230). Sem toga, ko te terao da koristiš isključivo njih, zašto ne i recimo 2SC3503/2SA1381, koji se kod nas mogu kupiti za jedva koji dinar više od MJE 340/350, i praktično su idealni za VAS i predpobudu izlaza (ako je ima). Kupuju se u radnji, ili ako ih slučajno trenutno nema, Beli elektronik u ulici Vojislava Ilića na Crvenom Krstu u Beogradu (a sigurno ih ima i drugde, ja znam za ovo mesto).

 

Drugi problem je radu u REALNOM režimu pobude stvarnih zvučnih kutija, koje naravno nikada nisu čista impedansa. KOliko znam, nema jesne deficije "nečiste" ili realne impedanse, ali možemo je lako zamisliti kao nominalna impedansa u parleli sa nekim kapacitetom. Simuliraj rad tog pojačavača kada treba da pobudi neko lakšu ali ipak realniju radnu impedansu, recimo 8 Oma paralelno sa 1 uF. Izlaz će biti veselo veče, to neće ni na šta da liči, a još manje da se čuje dobro, jer će STVARNA snaga koja se traži od jednog para biti daleko veća nego što ijedan pojedinačni par može da isporuruči, sem možda nekih UHC MOSFETova, ali jedno je sigurno - tu nema ni razgovora o 100W. Ako si pesimista, pa tražiš savršenstvo pobude čak i sa veoma teškim opterećenjima, probaj model 8 Oma paralelno sa 2 uF. I ne daj bože 4 Oma sa 2 uF. Tu bez 15-ak ampera izlazne struje nema bilo čega sem obilja izobličenja, pada snage, a ako nemaš zaštitu, lako je moguće i plavog dima.

 

Predstavi ti svoj model, ali ga stavi u realan kontekst, ovako je samo teorijski model uskog opsega upotrebe. Iliti loš komercijalni model, to su njihove patnje i nedostatci. Po mome iskustvu, za ozbiljan rad na nominalnih 100W/8 Oma, na izlazu treba da čuče bar tri para izlaznih tranzistora od po 200W po komadu, da bi ti sa 8 Oma paralelno sa 1uF odnosno 2uF izobličenja bila ispod 0,07% odnosno 0,28%, da i ne spominjemo niže impedanse.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dvv moze li neki link Elektorovog slicnog projekta.

Pojacalo ce postici 35V RMS za razliku od standardnih topologija koje ce jedva dostici 30V

Kvalitetni OP ampovi se lako nabavljaju i nisu skupi OPA134, OPA604...

Vidim da ne razumes bas najbolje princip rada zato ponavljam izlazni stepen ovde nema ulogu VAS-a, a ovakav ulazni stepen sa OP-om ga bolje kontrolise od klasicnog VAS-a. OPA134 ima na raspolaganju 35mA za pobudu izlaznog stepena, a kod JBL Urei 6230 dinosaurusa sa TL071 na ulazu i MJE340/350 jedva 10mA uz veliku disipaciju jer su na punom naponu napajanja.

Radice pojacalo stabilno sa 2uF i 4 Oma u paralelu uz dodatak jos jednog para IRFP240/9240...

Ja sam svakako optimista u vezi sa ovom topologijom i siguran sam da ce u vecini parametara nadmasiti klasicna resenja sa VAS-om.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mile, malo si izmesao stvari sa svojim brojevima i varjantama pojacala A253,A129 itd, da bude jasnije ovo sto pisem se odnosi na semu iz prvog posta:

 

Izlazni darlingtoni u ovom slucaju NE rade kao emiter foloveri (ili source follower-i ako se koriste mosfetovi). Izlazni tranzistori su takodje "VAS" stepen, tj. pojacavaju i napon. Taj princip izlaznog stepena postoji odavno, koristi se i u nekim Hafler amp-u, ne secam se modela.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...