Jump to content

Boenicke W5 SE


Nesic

Preporučeni Komentari

Na žalost, ja vremena nemam kao neki da picikatim kutije po nekoliko desetina popodneva. Jedna kutija je urađena za 3 sata, druga za sat vremena. Dodatno još par sati za šmirglanje i lakiranje lanenim uljem. Koža stavljena kao kompromisno brzo rešenje preko mdfa, kada sam video da će mi trebati dani da isečem jasen ubodnom da imitiram original. 

Iskren da budem,  ni meni se ne sviđaju.. Nije ovo kožno rešenje baš najlepše.. Ali zasad moram da živim stim. Uradio sam 3D model  za CNC, ali to je trenutno skroz u bekgraundu. 

Ono što je najbitnije na kraju (meni) je da sviraju za sve pare.. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogao sam i sve u crno/belo da prefarbam, bilo bi lepše, ali.. .

A kome se ne sviđaju ne mora ni da gleda ni da komentariše, mislim da čak nije ni uljudno komentarisati nečiji trud, ma kakav da je, na ovaj način. 

Znam da ima i onih kojima je lepša sirova iverica :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da sam barem ostao dužan priče kako je to sve zamišljeno... pa možda neko isprati taj put.

Pošto nisam ni pozvao pajtosa koji ima CNC 2x5 metara da ga pitam koliko bi koštalo da izreže 4 komada drveta, a nisam ni nabavio blok 54mm nekog od 4 drveta od kojih Sven pravi kutije (jasen, hrast, američka trešnja, orah), odlučio sam da idem putem koji se ređe ide... da sam to napravim da liči. Krenulo je od dasaka jasena 3cm

DSC_0186_zpswf1436mh.jpg

sve je trebalo da bude izrezano prema onom templejtu sa prve strane

On 10.12.2015. at 0:50 PM, Alex said:

 

bw5.png

 

Stolar je to lepo narezao, jedna ploča 16mm i 4 komada po 22 = 104, tačna debljina original kutija

DSC_0192_zpsvqj0jhhk.jpg

DSC_0195_zpsq0sjbuxr.jpg

DSC_0194_zpsyeagjdvb.jpg

templejt:

DSC_0196_zps3pueodyt.jpg

Sa tim da bi ova od 16 bila obrađena samo spolja, a jedna od 22 "urezana" glodalicom, dok bi ostale 3 bile izrezane... glodalicom, pa je ta opcija otpala, zbog neadekvatno nabavljenih noževa. Sekao sam onda ubodnom:

DSC_0208_zpsfpdzic3x.jpg

DSC_0209_zpsyco8zono.jpg

Ovo jedno rebro sam sekao 45 minuta... ruka utrnula :( Ajde nije ispalo baš najbolje, šmirgl papir bi to poravnao, ali... sam onda s*ebao drugo rebro, skroz.. tako da i kada bi se spolja ispravilo nekim brusnim kitom za drvo, ne bi izgledalo lepo.

Treće sam krenuo da sečem već razočaran i odustao na pola. Razočarao se kako to sporo ide, nisam imao toliko vremena, i ova ideja je otpala... Skratio sam put MDF-om, i pošto sam imao furnir koji je nijansom odskakao od jasena, rešio sam da upotrebim eko kožu. Prvo sam stavio belu, tako što sam obložio MDF i zalepio stranice. Onda mi se to toliko nije sviđalo, da nemam ni slike toga... pa sam skinuo belu i stavio crnu... koja je ispala isto bzvz.... realno. No nebitno, zasad je tako kako je :)

 

3D model je odrađen na osnovu ovoga

p1080785kau1t_zpse28a8hix.jpg

Što je slika lika sa germanskog foruma koji je kako kaže, dobio original CAD fajlove pod zakletvom ćutanja. Onda sam uz reverse eng. uradio model

Screenshot_1_zpsjglplb5m.jpg

render_zpsptrhvyim.jpg

i Bože zdravlja i vremena, biće i toga..

 

Par reči o skretnici... elem, daleko je od one sa početka teme, ali baš daleko... Ovo je original, opet reverse engineered :D

Screenshot_6_zpsueyw6em4.jpg

Šemu zaista ne mogu da priložim, iz razloga... jbg. Uglavnom ima sve ovde: http://www.klangfuzzis.de/showthread.php?713257-Perfect-F-A-S-T/page77

Na kraju merenja... Nisam izmerio svoju kutiju, ali na simulaciji u Boxsimu sam dobio veoma približan rezultat kao original kutije (ovo je merenje SE verzije iz nekog finskog magazina):

123_zpsfsxnyp3b.png

Neko bi rekao tragedija... dok ne čuje uživo kutije ;) 

 

Eto, to je ukratko to... šta se radilo i kako se došlo do ovoga što je sada... čime ni ja nisam zadovoljan.

Dal' će biti i CNC verzija.. verovatno hoće, kad, ne znam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala Leo, tačno tako, sviraju više, mnogo više nego zadovoljavajuće... Shone čuo, nosio sam kod njega, njegove reči su bile "Brate da sam znao za ove kutije pre, pravio bih njih umesto Jensena".... A osim njega čulo ih je još jedno 10ak ljudi koji pojma nemaju sa audiom, samo su ih gledali širom raširenih očiju, uz reči: E bre, ovo mnogo lepo svira, čisto, jako, da ne poveruješ s obzirom na veličinu.

Da ne budem cigo koji svoga konja hvali (mada konj realno nije moj, ja sam to samo pokušao da presnimim što verodostojnije), biće prilike, Bože zdravlja da posluša širi auditorij, ko se prevari da bistvuje na jug može uvek da svrati na pivo, dva. Ja izbacio floorstandere iz stana zbog njih, čitao sam pisanja ljudi da su izbacili iz sistema i mnogo veće 4-sistemske zvučnike od 5 cifara $ zbog ovih kutija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gledam poprečni presek kutije...taj B-R otvor ima perverzno sumnjiv oblik.

Siguran sam da ako bi bio od nekog savitljivog materijala+malo lubrikanta, ljubav prema ovim zvučnicima bi mogla da se podigne na sasvim novi nivo :wacko:

Eto nove teme za razmišljanje...ako neko od lokalnih proizvođača ovo usvoji, očekujem svojih 17,5%.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ta ideja za br otvor dobija još više smisla kada se volume odvrne do max i pusti skoropominjani dejzd and konfjuzd! :rofl:

 

Iskren da budem, komentar sam shvatio ozbiljno... ali isključivo iz razloga jer se meni baš ne dojme :unsure:  Uvek kad bacim oko na originalni dizajn... ovo mi je teška truba :(

Ali ok, ženi se sviđaju, WAF je pozitivan (konačno), mir sa te strane.. :D I, na neko vreme sam sebi banovao alat... Tako da: aj ken liv vid it.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Odlicno izgledaju kutije, o zvuku mogu kada se cuju.

cini mi se da bih mogao da zagrejem masinu da napravim nesto ovako, i uzeh da crtam prvo u 3d

Par stvari koje su mi nelogicne

1) kutije sam uzeo istih dimenzija kao i original

2) debljinu sam povecao sa 104 na 108 mm (2 polutke po 54 mm)

ali kada sam izmerio zapreminu dobijam malo cudne rezultate

jel se meri zapremeina samo BAS komore, i da li se meri horna ili ne u tom slucaju

sa devljinom zida 10 mm (sto je prema odnosu na crtezu manja od njihove dobijam za jednu polutku zapreminu 1.37 litra bez horne, odnosno 1.43 l sa hornom)

5898f0a4503a9_ScreenShot02-06-17at11_46AM.thumb.PNG.c4a5a752c84cf242bfa50fbb317abd87.PNG


Ako ubacim sliku u crtez i idem proporcije stranica dobijam da je jedna njihova 17 a druga 12  mm sto je daleko od predvidjenih 2.8l

moracu da probam prvo kako izgleda  kada izdeljem na CNC

Takodje sam u dnu stavio radijuse, znam da ovo komplikuje program 3x alo ne i vise ali kada sam pustio flow simulaciju (za fluide) dobio sam protok veci za otprilike 8 posto

Updateovacu neku sliku kada stavim na CNC

zvucnici stizu tek za 2-3 nedelje, pa ne zurim puno

Screen Shot 02-06-17 at 02.36 PM 001.PNG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedan zid je 8mm a drugi (gde je vufer) 16.

Nikada nisam ovladao taj SW... a u 3DS Maxu, kada izvučem samo unutrašnjost, dobijam 2.6L. Unutrašnja širina, sa promerom 104mm je tačno 80mm

Screenshot_4.thumb.jpg.da53d91c9ab19d802e6f7865e02de829.jpg

Lepo iskopiraj konturu sa prve slike. Ako ne cimni na pp za corel fajl 1:1

Ako nisi našao šemu za original skretnicu, opet, cimni na pp. Nije ova sa 3. stranice teme, skroz je drugačija.

 

Svoje slike sam ukonio jer je ovo...... da ne kažem kopiranje, ali jbg...., a ovaj forum nije zaključan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

PA blizu smo sa zapreminom, meni je jedan zid 11 mm (suprotno od vufera) a na strani vufera ja 15.5 mm, znaci da mi je unutrasnja cista debljina 81.5mm

sada cu prepraviti na 10 i 16 mm tako da dobijem tacno 82 mm unutra

meni je ona zapremina za jednu polutku, tako da se krece 2.74 bez horne odnosno 2.85  sa hornom

blizu smo

BTW jel si siguran za te debljine zidova ili je i to reverse engineering

pusticu ti PP

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12/14/2016 at 9:41 PM, Alex said:

Stigli AL prsteni... Izrada Leonardo, eloksaža Anta Niš.

K'i upisani :wub:

DSC_0027.jpg

Zemljace, koja je cena za prstenove
da znam jel da rezem sam na CNC ili da dam da mi odrade (vreme ogranicavajuci faktor)
Ako znas odvojeno izrada i eleoksaza bilo bi jos bolje
BTW koju si debljinu stavljao, mi se mislimo 3 mm, a mozda i 2,5 da stavimo
pozzz

 

Skoro sklapali neku masinu pa da ubrzamo posao, trebalo mi jos 2 nosaca sa strane, od aluminijuma naravno, evo kako glasi ponuda
"Poštovani,

Na osnovu crteža šaljem Vam ponuda za izradu delova bi bila:

 Cena izrade dela je 50EUR/kom

Cena programiranja i podesavanja masine 150 EURa

 Pozdrav "

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...