Jump to content

+1 Lenco 75


ZZZ

Preporučeni Komentari

Danas popodne počeo kabinet za Lenco 75.

Ideja je bila da se uradi mali, sto manji gramofon - mini i zgodan.

Da ima i originalnu rucku ali da se moze dodati i veca rucka odozgo sa strane...

Naravno na posebnonm nosaču.

.

Odsatampao u copy centru

i Isekao sablone

sa PDF-a

INSTRUCHONS FOR PRINTING THE TEMPLATE ... - Troels Gravesen

.

Samo prva 2 sloja i stranice

1. 8mm brezov šper

2. 19-20mm b,. šper

3. stranice 20mm topolov šper.

.

Planovi su dobri, sve je leglo dobro. Mozda su malo previse oko 2mm vece rupe za vadjenje pa ima mali previse lufta. Ali mozda i bolje zbog toga sto dopusta vise tolerancije za gresku pri rucnom secenju? Samo jedan burgija je dovoljna za sve 10mm. Nije loše nabaviti i izrezati 4 srafa od 4mm precnika, duzine oko 9-10cm da se gramofon moze da stoji kada je van originalnog kucista. rupe za te štrafove vec postoje dole na sasiji...

.

Krivine sa mnogo lakse seku sa užoim listom ubodne, a duži pravci sa većim listom za sečenje. Prethodno izbušene rupe na prevojima MNOGO olaksavaju sečenje. List se tu ne pregreva, manja je verovatnoćaa da će da pukne i zazove neku povredu...

.

Na planu je izostavljena rupa ili udubljenje za nosač kabla koji ide preko sasije do motora. Ali se to lako doda... To je na 2 layeru.

i nisam fotkao. Mogu kasnije.

.

Sledi lepljenje i furniranje i ostalo.

(Fotke mozda nisu najbolje, nije bilo dovoljno svetla u prostoriji...)

post-96-0-22507600-1448652422_thumb.jpg

post-96-0-58148300-1448652450_thumb.jpg

post-96-0-12774300-1448652525_thumb.jpg

post-96-0-42829600-1448652537_thumb.jpg

post-96-0-75061300-1448652551_thumb.jpg

post-96-0-71854400-1448652565_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Šta se meni ne sviđa, to je kada vidim ovako diy gramofona počinjem sve više da razmišljam o gramofonu u sistemu.

A jednom nekad sam rekao sebi laNpe i vinile nikad u kuću...

 

 

Lepo izgleda ZZ ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

moj savet ti je da uradis nesto slicno kao sto je PTP + custom lezaj

pogledaj kako sam ja to uradio

Jako mi se dopada taj lezaj.

Ali takodje i originalna sasija Lenca 75, bola oblik linije i logo. Za sada nisam razmisljao o tome da menjam, ili secem sasiju...

PTP je sigurno bolji u zvucnom smislu?

.

Da li taj lezaj moze da se montira na originalnu sasiju bez izmena?

.

Pravo da ti kazem hteo sam da izbegnem ogromne baze. Ne kazem da su lose ili tako nesto, sigurno su bolje.

Ali mi je ideja bila da napravim malu, sto manju bazu.

Razumes, kao neka mala zgodna riba, stavis pod mišku, ćebe, sendviči pa na izlet.

Muzički izlet :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Extra :good2:  baš  mi se sviđaju DIY gramovi a i šperka ti je zakon za to

 

lično sam se ložio više puta da napravim neki plinth za gram, srećom odreko se sotone na vreme, bilo bi mi žao posle da prodam

Pa to je ono sto sam konkretno imao pri ruci. Mozda i nece biti losa kombinacija tvrdje i meke sper ploce?

Videcu da postavim dole i neke stope od recimo mahagonija kasnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja mislim da je ovaj moj primerak skoro nov, sve je u fenomenalnom stanju, naročito guma na tockicu.

Imam ga godinama ni sam nisam siguran zasto ga ranije obratio paznju. Oduvek mi se dopadao. Imao sam jos jedan pa davno poklonio prijatelju, nisam ga ni slusao... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

PTP je sigurno bolji u zvucnom smislu?

.

Da li taj lezaj moze da se montira na originalnu sasiju bez izmena?

 

Sa PTP-om je motor razdvojen od ostatka, tako da teorijski to bi trebalo bolje da svira, iskreno nisam nikada poredio originalni vs PTP 

Custom lezaj je malo duzi. Mogao bi i na originalni plinth samo bi morao da napravis rupu na donjoj ploci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo skoro zavrsio bazu, isfurnirao (neki jasenov furnir, to sam imao pri ruci).

I probno montiranje. Sa prvim top slojem iz plana od 8mm sve legne do u mm.

Vrlo solidno i dobra cvrsta veza. Oseca se masa i to bez tanjira. Mrzelo me da stavljam i tanjir jer se tesko skida posle.

.

Planirana eksterna rucka (za sada na slici Thorens TP14 rucka) sa recimo MC glavom. 

Originalna, ruzna, naravno ostaje na svojoj poziciji i na nju ide MM glava.

.

 

post-96-0-97476300-1449177175_thumb.jpg

post-96-0-24019800-1449177198_thumb.jpg

post-96-0-52318400-1449177209_thumb.jpg

post-96-0-35421000-1449177218_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Juce probao Double decker verziju sa 2 diska. Postavljen masivniji bearing

(made By Neskor :))

Ovo je veoma solidan masivan i jak baring. Koristi originalnu Lenco osovinu ima keramicku kuglicu umesto originalne metalne.

Takodje ima i Neskorov, nasatavak osovine za dupli tanjir.  :)

.

U prostorije je bila skoro totalna tisina. Dugo to nisam osetio. Tako da sam mogao jasnije cuti i osetiti mehanicke vibracije i zvuke.

I sa idlerom i bez idlera na kontaktu sa motorom i diskom. Nema nikakvog suma ni nekod zvuka ponavljanja. Ni sa samo jednim diskom

A tek sa 2 je super.

.

E sad pitanje je kako ce da motor preko idlera startuje duplo vecu masu diskova?

Najverovatnije sporije? Koliko sporije, izmericu priblizno kad pustim u rad.

.

Mislim da se cak i originalna rucka i drzac mogu podici na potrebnu visinu? (Isprobao samo priblizno)

.

Jedino sto se malo, hmmm malo vise, poremetio elegantni izgled samog gramofona. Sa 2 diska nema tu "spustena vesanja" i "nisku siluetu"

hotroada. Kabina izgleda dosta veca i sve je masivnije i vece.

.

Ostaje da se dodaju jos plocice sa konektorima za napajanje, i RCA cincevi...

To cu najverovatnie danas da uradim.

 

post-96-0-41126800-1449999073_thumb.jpg

post-96-0-94605500-1449999084_thumb.jpg

post-96-0-00556900-1449999096_thumb.jpg

post-96-0-81381100-1449999205_thumb.jpg

post-96-0-25067300-1449999218_thumb.jpg

post-96-0-16777100-1449999232_thumb.jpg

post-96-0-27601000-1449999244_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Juce probao Double decker verziju sa 2 diska. Postavljen masivniji bearing

(made By Neskor :))

Ovo je veoma solidan masivan i jak baring. Koristi originalnu Lenco osovinu ima keramicku kuglicu umesto originalne metalne.

Takodje ima i Neskorov, nasatavak osovine za dupli tanjir.  :)

.

U prostorije je bila skoro totalna tisina. Dugo to nisam osetio. Tako da sam mogao jasnije cuti i osetiti mehanicke vibracije i zvuke.

I sa idlerom i bez idlera na kontaktu sa motorom i diskom. Nema nikakvog suma ni nekod zvuka ponavljanja. Ni sa samo jednim diskom

A tek sa 2 je super.

.

E sad pitanje je kako ce da motor preko idlera startuje duplo vecu masu diskova?

Najverovatnije sporije? Koliko sporije, izmericu priblizno kad pustim u rad.

.

Mislim da se cak i originalna rucka i drzac mogu podici na potrebnu visinu? (Isprobao samo priblizno)

.

Jedino sto se malo, hmmm malo vise, poremetio elegantni izgled samog gramofona. Sa 2 diska nema tu "spustena vesanja" i "nisku siluetu"

hotroada. Kabina izgleda dosta veca i sve je masivnije i vece.

.

Ostaje da se dodaju jos plocice sa konektorima za napajanje, i RCA cincevi...

To cu najverovatnie danas da uradim.

To će na kraju biti veće i od EMT-a. :)

 

Napiši malo više o tom duplom tanjiru, jesu li to dva Lencova original stavljena jedan na drugi ili nešto drugo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I sa dabl dekerom je jos uvek osetno manji od EMTa

.

Da 2 originalna ista Lenco L75 tanjira. Oko 4kg svaki.

Zbog toga sam i postavio ovaj veci i masivniji bearing sa debljim dnom.

Oba motora su jako dobra, pustao sam oko 1-2 sata i apsolutno nema nikakvog pregrevanja ni priblizno nekoj radnoj temperaturi

od 60deg... Sve je to samo malo toplije od tela. Doduse nisu ni spoljne temperature bile velike. trebalo bi sacekati leto. To ce biti pravi pokazatelj - worst case scenario...

.

Dobio sam i korisne savete od Stradija koji je apsolvirao Lenco temu :) Danke :)

I potrudicu se da to kasnije direkno primenim.

..

A imam i jedan komplet za PTP verziju. Bitno mi je da sto pre to pustim u pogon da mogu da slusam ploce.

Pa kako je tako je. Ako nesto nije najbolje - popravice se :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ja sam tu samo levo smetalo. Zavrnem pokoji sraf i isecem drvo i to je to.

Jednostavno dugo sam par meseci bez gramofona u bilo kom obliku. A to me nervira.

Pa ko rekoh moram nesto brzo i sto efikasnije da zgotovim. A da kasnije dodam eksternu rucicu odozgo.

Jednu Lenku sam imao vec ranije, kupio ovih dana jos jednu, da se nadje za rezervne delove... :)

.

Sto se tice riaa korektora, najverovatnije cu uraditi neku jednostavnu JFET verziju, sa jako malom potrosnjom, da radi na baterije

za pocetak. Jednu takvu sam pravio pre 100 godina i nije bila losa. Nista specijalno ali je radila kao OK?

I ona ce moci sa sve baterijama da stane ili ispod nosaca gramofona ili u posebnu jako malu kutijicu.

Videcu jos.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo bih molio da se kada sve bude gotovo i malo poslusaju ploce kaze onako realno kako ti to umes iznese sa tvoje strane sta ti je bolje EMT ili tvoj LENCO (morao sam da napisem tvoj jer ima i drugacijih izvedbi i koncepcija , to ti je jasno.). Znaci ne mora detaljan opis u cemu se razlikuju ako te mrzi moze i jedna recenica tipa da su oba na polici koji bi pre skunuo da slusas.

Nadam se da neces zaboraviti ovo sto te molim i hvala unapred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...