Jump to content

Ultrasonic cleaning record machine


Woland

Preporučeni Komentari

pa i neće.

ovo od šes litri je izabrano (nisam gledao linkove u prethodnim postovima a ispade isto 6) glede prečnika ploče i dubine potapanja, tako da u toj zapremini

zujavac od čistača naočara , koji je uglavnim prevara , slabo bi imao efekta. pravi pretvarač je ona kupasta mrcina sa šrafom, ne budalasti kristalčić zalepljen za dno.

znači zujavac prema zapremini je pravilo, plus da je najveći efekat od dna pa nagore, ponajviše što ploče ne trpaš u tečnost sa aditivima nego u običnu vodu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da se ovo ne isplati samograditi. Unutra su tri onakva "topa" i elektronika za koju sumnjam da može ući u budget kupnje gotovog proizvoda. Nakon iskustva s ovim prvim čistačem ja bih ponovo uzeo ali što jačeg, moj je 180W ultrasonic i 200W ukupno.

 

Ne znam kolko je snaga vazna i da li za ploce puno znaci 150w ili 200w ... ako cistis dijelove od motora mozda ali ovako, samo za ploce, nisam siguran.

 

Postoji diskusija da li je 50kHz ili 60 kHz bolje ali jos uvijek bez konsenzusa. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

blago tebi kada čitaš to stranjsko zmisko ulje.

pretvarač je polumost tako da imaš te kiloherce napakovanje na prljav dc od 100Hz, i kolkogod ti tvoji naučnici ne veruju, ogroman deo

posla radi baš to pulsiranje prljavog dc.

dal je 28 ili 40 ili 50 ili čak 60kHz nema blage veze

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

blago tebi kada čitaš to stranjsko zmisko ulje.

pretvarač je polumost tako da imaš te kiloherce napakovanje na prljav dc od 100Hz, i kolkogod ti tvoji naučnici ne veruju, ogroman deo

posla radi baš to pulsiranje prljavog dc.

dal je 28 ili 40 ili 50 ili čak 60kHz nema blage veze

 

Blago tebi pa sve znas, ja se nisam rodio naucen.

 

Sad je li bas bolje 60kHZ za 220£ ili vise od 50 kHz za 120£ i nije mi neka dilema pri kupovini.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bolje "razbija" niža frekvencija. Viša frekvencija ima veću sposobnost proboja u sitne pore, ali mislim da je to ovdje nebitno.

 

Snaga je bitna. Iskustvo.

 

Ako će se stavljati Tergitol onda je sve Ok i na ploči neće ostati ništa osim vinila. Vjerojatno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja sam se neko vreme veoma intenzivno bavio idejom o ultrazvucnom ciscenju ploca,
ali sam onda kupio dva Knostija, u jednom Tergitol u drugom destiovana voda,

...i sto bi englezi/ameri rekli "I have never looked back". :)

 

Knosti+Tergitol jednostavno rade (odlicno!), 

a sto sam vise citao, ova ultrazvucna prica mi je pocela delovati komplikovano,

sa previse nepoznanica i raznih faktora koji mogu uticati na rezultat (evo sada prvi put cujem i za dilemu 50Hz vs 60Hz  :) )


Naravno, ako neko to ovde napravi, jako bih voleo da cujem/vidim ultrazvucni rezultat.   :good2: 

http://www.tnt-audio.com/accessories/disco_antistat_e.html

disco_antistat.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa ja sam očistio stotinjak ploča, čak i neke od šelaka i napisao iskustva. Trenutno vrtim ručno, a kada bude motor samo će mi biti lakše. Za sada perem običnom vodom i u kantu od 6 litara stavim 1 kap detergenta za posuđe (doslovno) kako bi voda imala manji viskozitet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da rezimiram. Treba što jači čistać ili treba ponavljati postupak. Čisti bez problema lako zaprljane ploče. Sa Tergitolom vjerojatno će biti besprijekorno čisto (kao u reklami). Vrtiti treba polako jer onda voda ne ide po naljepnici (3-4 okr/min). Kompliciranost rada ako čovjek ima balkon, terasu ili sl. je nula.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bolje "razbija" niža frekvencija. Viša frekvencija ima veću sposobnost proboja u sitne pore, ali mislim da je to ovdje nebitno.

 

Snaga je bitna. Iskustvo.

 

Ako će se stavljati Tergitol onda je sve Ok i na ploči neće ostati ništa osim vinila. Vjerojatno.

Pa zar sitne pore i brazde nisu cilj svega ovoga!?

Krupnije moze i "pranjem" bez ove komplikacije.

Ja nisam probao ali sam citao ono sto su drugi probali

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hajde da pojasnimo kako ovo funkcionira. Top, zvučnik ili kako ga zovemo ispaljuje val u vodu. Val se u vodi širi velikom brzinom i dolazi do prepreke, u ovom slučaju gramofonske ploče. Val se odbija od ploče i za sobom povlači tj. "usisava" ono što je zalijepljeno za ploču. Više topova znači više rada a posljedica je veća snaga. Niža frekvencija generira jači potlak i ima veću silu odljepljivanja tj. kavitacije. Viša frekvencija odbija se dublje unutar brazde, ali ima manju silu. Iako su brazde gramofonske ploče nešto što smatramo "sitnim", za ovakav postupak to su brda i doline. Što je kanta veća i u njoj više vode to je manje odbijanaca i manji efekat čišćenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih se bas slozio, da je tako isli bi mozda do 200Hza ne u kHz. Ja bi pre rekao da radi pomocu kavitacije koja nastaje pri visokim frekvencijama (ili velikim brzinama).

Da vidis samo kako kavitacija "pojede" kosuljicu cilindra debljine do 20mm .... zeljeznu kosuljicu. Radio sam na rjesavanju tog problema ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih se bas slozio, da je tako isli bi mozda do 200Hza ne u kHz. Ja bi pre rekao da radi pomocu kavitacije koja nastaje pri visokim frekvencijama (ili velikim brzinama).

Da vidis samo kako kavitacija "pojede" kosuljicu cilindra debljine do 20mm .... zeljeznu kosuljicu. Radio sam na rjesavanju tog problema ....

200Hz bi prošlo kroz ploču, ne bi bilo refleksije. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...