Jump to content

Umro HDD


Walter

Preporučeni Komentari

Danas mi je umro D disk :wavecry:   

Na njemu mi naravno svi podaci i naravno nisam uradio backup. 

Disk se ne vidi iz BIOSA niti iz Windowsa, ali se oseća pod prstima da vrti.

Da li mogu da ga spasem ako prebacim elektroniku sa istog takvog (ako ga nađem, naravno)? Ili je priča složenija?

Zbog važnosti spasavanja podataka, molim samo one koji znaju šta pričaju da daju komentare, kako ne bih zabrljao nešto još više.

Hvala. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 13
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Prvo pokušaj drugi (S)ATA kabl, pokušaj i na nekom drugom kompu za svaki slučaj.

 


Da li mogu da ga spasem ako prebacim elektroniku sa istog takvog (ako ga nađem, naravno)? Ili je priča složenija?

 

Priča je složenija. Neće zamena na svakom disku.

 

Koji tačno disk je u pitanju pa da se guglamo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Umro  disk ili particija?

Vakuum kesa,   pola  sata u zamrzivaču,  brzo u  PC i ghostovanje.

Disk je, nije particija. Šta se dobija hlađenjem?

U pitanju je Seagate Barracuda, 500GB, SATA. Probao sam na drugi kabl, bez uspeha.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako nije mehanika - teoretski moze da se prebaci elektronika sa drugog.

 

postoje 2 firme u BG koje papreno naplacuju takve zahvate. racunaj od 100-150 evra elektronika , menjanje glava ide do 200-250 evra :hot:

 

 

u principu moze sve ko tacno zna sta radi... trebaju rukavice , komora ... sam nikad to nisam radio.

 

slicno je kao operacijama na otvorenom mozgu. sto vise pipas mozak to su vece sanse da ubijes pacijenta.

 

 

kako ne bih zabrljao nešto još više.

 

ne pipaj nista. najbolje je da ga ne kacis vise uopste na struju.

 

ako je se glava "otkacila" moze da izdrlja diskove i unisti potpuno podatke.

 

takav jedan sam nosio kod ovih gore na dijagnostiku samo . i pozdravio se sa njim jer sam sam pokusavao (zamrzivac i ostale tehnike )

 

odnesi ga kod nekoga na dijagnostku (obicno su besplatne) da znas tacno sta je u pitanju. pa onda odluci sta ces.

 

edit:
a sad bi rado dao i 200 evra da povratim sadrzaj diska. :wavecry:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zajebi zamrzivač, uslovno rečeno ako je 7200.11 "imaš sreće" jerbo je to jedan od retkih koji i može da se možda povrati u kućnoj radinosti, pošto zna da zaglavi u BUSY mod zbog bug-a u firmware-u, uz malo čačkanja i dodatne elektronike. Imaš sve po internetu, a ako ne imam ja taj DIY "gedžet" za pristupanje i odblokiravanje, povratio sam ih tako jedno 5 komada. Posle "opravke" flash novijeg firmware-a i hard ispravan, svi podaci tu, teraš dalje.

 

Naravno, uvek postoji mogućnost da je geknula elektronika i mehanika, ali kod 7200.11 se prvo probava ovo.

 

 

Daklem koja je tačno oznaka ? 7200.11 ? Ako je stvarno "stuckovan" u BUSY modu, ni druga elektronika mu neće pomoći dok se ne "odglavi".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam ja dva takva na poslu sa "top secret" podacima, ništa im nije pomoglo....

 

Bili u Raidu, jedam crko, kontroler nije pokazao grešku pa odmah crko i drugi. Teška havarija, jer je još tri diska ostalo bez podataka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

s tim es.2 nisam radio ali sad kopam po netu vidim da su i oni skloni BSY bugu, a za rešavanje je malo različita procedura ali isti osnovni princip, isti gedžet, pristupa mu se eksterno preko com porta

 

moram da begam sad odma, sad stvarno nemam vremena, pogledam kasnije pa ćemo vidimo šta ćemo...

 

naravno, sve ovo što je gore zen napisao, ako je do glava ili ploča, tu se kući ne mere radit ništa...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne kvarim temu, nadam se da ces izvuci podatke, ali kad se ovako nesto desi onda tek shvatimo znacaj backup-a. Ja trenutno praktikujem priicno glupu metodu ali ipak bolje nego nista. Imam dva externa HDD-a jedan Usb drugi je "obicni" Sata preko onog el.konvertera. Jednostavno povremeno prekopiram podatke prvo na jedan, pa onda isto to na drugi HDD....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo uspeo sam malo da pogledam, isti princip ali na ES.2 ima nekoliko dodatnih začkoljica (naravno) što je najgore jedno 2-3 različita odstupanja od osnovne procedure (već kako je kome koji način uspeo).

No, pošto je baš taj model u pitanju mislim da je ovo najpametniji metod za probati prvo, mehanika hard diska se ne otvara, elektronika se "polu-skida", deo koji komunicira sa glavama se nakratko mora prekinuti pa veza ponovo uspostaviti, malo je pipavo ali ne preterano "invazivno".

Naravno, ne mogu da ti garantujem da je baš to u pitanju, da li će uspeti 100%, pa čak ni da li će napraviti stvari još gorima (u ovo lično ne verujem, ali sve je moguće).

Ako si voljan guglaj naći ćeš uputstva na više mesta, treba ti i neki način da komuniciraš sa hardom, ja sam pravio neki jig sa nekim MAX kolom, čini mi se, proveren je u praksi.

Elem, uradi sam ili ti mogu i ja probati povratiti hard ako mi ga na neki način dostaviš, besplatno naravno, uz ogradu da naravno ništa ne mogu da ti garantujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ona programerska recenica: Backup is mother!

 

Ili bumper sticker: "Jesus Saves - but he also makes backups"

 

Fakat je da se ne može sve sačuvati. Nešto može, nešto će se svakako pogubiti pre ili kasnije, čak i da nikada ne strada ni jedan deo hardvera ili softvera. Pitanje je organizacije i energije uloženih u redovito pravljenje i čuvanje rezervnih kopija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...