Jump to content

Experimentalna zv.kutija


Fly carpenter

Preporučeni Komentari

Igrom slučaja ,prilikom reatesta plina morao sam da ugradim novu bocu u gepek koja je većeg prečnika od stare,pa su zvučnici koji su bili na zadnjoj dasci morali napolje zbog nemogućnosti da se vrate.Tako da sam rešio da ih prodam,ali bezuspešno .Onda sam došao na ideju da napravim kabinete i da probam kako to zvuči.Pošto nigde nisam mogao da nađem parametre za njih ,odradio sam kutiju koja zapreminom odgovara drajverima od 8" i koja je kompresionog tipa.Nisam iz DIY priče i ovo mi je prvi par kutija koji pravim ,inače se bavim proizvodnjom nameštaja od masiva i što se tiče tog dela odrađen je korektno.Evo ukratko kako sam ja to uradio a vi recite gde sam pogrešio.

Od materijala sam koristio univer od 42 mm.,stranice sam spajao pomoću umetnute letvice (pera) od tvrdog drveta i lepka za drvo (d5)

sve unutrašnje površine premazane bitulitom i nakon sušenja prvog sloja premazane sa još jednim debljim slojem u koji sam stavio sitnu piljevinu sa cirkulara i sve lepo utapkao da se sjedini.Spoljašnje dimenzije kutije su 64 × 32 × 34 i kada se odbije zapremina univera dobije se oko 35 litara efektivne zapremine.Stranice nisam dodatno ukrućivao ,čini mi se da su dovoljno debele da neprave negativne vibracije.Spolja ću da ih obložim orahovim drvetom debljine 6mm.i da ih tretiram lanenim uljem.Uradio sam i spajkove od čelika ,a nameravam da ih dampiram sa prirodnom vunom .Evo i podataka drajvera koje ću da ugradim ,u pitanju su Pioneerovi koaxialni zvučnici koji su pre par godina bili oko 200 eura za par,koje sam inače probao u ovim kutijama pre nego što sam rešio da ih ozbiljnije sredim.Na kutijama trenutno ima po jedna rupa za ove drajvere i razmišljam ako ih budem menjao da to budu neki full range(ako to može u kompresiju).Kutije su teške oko 30 kg po komadu bez drajvera !Samim zvukom sam veoma zadovoljan .Šta vi mislite o svemu ovome?

Specifications
Features TS-A2003i
Maximum input power 400 W
Nominal input power 80 W
Impedance 4Ω
Frequency response 27 - 31,000 Hz
Sensitivity (1W/1m) 90 dB
Woofer size 20 cm
Woofer material Carbon Graphite Interlaced Aramid Fibre Cone with Foamed Rubber Coat Cloth Edge
Tweeter size (mm) 18,0 mm
Midrange size (mm) 57,0 mm
Passive Crossover Network HPF; -6dB
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvenstveno mi je bila namera da napravim sam kutije jer me je kopkalo kako to može da zvuči,a pritom me ništa ne košta jer sam sav materijal već imao,i ta neizvestnost dok se isčekuje krajnji rezultat je neopisiva. Pokušao sam da sva "iskustva" koja sam pročitao sa neta primenim na izradu kutija,i da one budu kvalitetno odrađene pa će nekad doći i neki kvalitetni drajveri.Znam da sam isao obrnutim redosledom i da je sada mnogo teže pronaći odgovarajuće drajvere ali jednostavno nisam  mogao da se oduprem želji da ih radim,Nemam nikakve instrumente za merenje a nisam ni stručan ,samo me interesuje da li ovakvi kabineti mogu da se primene za neke ozbiljnije projekte?

Imam sličice nekih delova izrade ali ću ih okačiti kada kutije završim do kraja-Hvala svima na expresnom uključenju u temu!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Igrom slučaja ,prilikom reatesta plina morao sam da ugradim novu bocu u gepek koja je većeg prečnika od stare,pa su zvučnici koji su bili na zadnjoj dasci morali napolje zbog nemogućnosti da se vrate.Tako da sam rešio da ih prodam,ali bezuspešno .Onda sam došao na ideju da napravim kabinete i da probam kako to zvuči.Pošto nigde nisam mogao da nađem parametre za njih ,odradio sam kutiju koja zapreminom odgovara drajverima od 8" i koja je kompresionog tipa.Nisam iz DIY priče i ovo mi je prvi par kutija koji pravim ,inače se bavim proizvodnjom nameštaja od masiva i što se tiče tog dela odrađen je korektno.Evo ukratko kako sam ja to uradio a vi recite gde sam pogrešio.

Od materijala sam koristio univer od 42 mm.,stranice sam spajao pomoću umetnute letvice (pera) od tvrdog drveta i lepka za drvo (d5)

sve unutrašnje površine premazane bitulitom i nakon sušenja prvog sloja premazane sa još jednim debljim slojem u koji sam stavio sitnu piljevinu sa cirkulara i sve lepo utapkao da se sjedini.Spoljašnje dimenzije kutije su 64 × 32 × 34 i kada se odbije zapremina univera dobije se oko 35 litara efektivne zapremine.Stranice nisam dodatno ukrućivao ,čini mi se da su dovoljno debele da neprave negativne vibracije.Spolja ću da ih obložim orahovim drvetom debljine 6mm.i da ih tretiram lanenim uljem.Uradio sam i spajkove od čelika ,a nameravam da ih dampiram sa prirodnom vunom .Evo i podataka drajvera koje ću da ugradim ,u pitanju su Pioneerovi koaxialni zvučnici koji su pre par godina bili oko 200 eura za par,koje sam inače probao u ovim kutijama pre nego što sam rešio da ih ozbiljnije sredim.Na kutijama trenutno ima po jedna rupa za ove drajvere i razmišljam ako ih budem menjao da to budu neki full range(ako to može u kompresiju).Kutije su teške oko 30 kg po komadu bez drajvera !Samim zvukom sam veoma zadovoljan .Šta vi mislite o svemu ovome?

Specifications
Features TS-A2003i
Maximum input power 400 W
Nominal input power 80 W
Impedance 4Ω
Frequency response 27 - 31,000 Hz
Sensitivity (1W/1m) 90 dB
Woofer size 20 cm
Woofer material Carbon Graphite Interlaced Aramid Fibre Cone with Foamed Rubber Coat Cloth Edge
Tweeter size (mm) 18,0 mm
Midrange size (mm) 57,0 mm
Passive Crossover Network HPF; -6dB

 

Dosta neprecizni i uglavnom beskorisni podaci. Nemoj ulagati previše u finiš bez ozbiljnijih merenja i proračuna. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zar svi koji nisu odavno iz DIY priče moraju da budu izloženi podsmehu koji  nije uopšte prijatan,samo sam predstavio ono što sam napravio i tražio vaše mišljenje kako mogu da unapredim te iste kutije,na primer mogu li full range u kompresiju i koje da jurim .Volim zvuk iz kompresione kutije i po priči iskusnijih graditelja ne može puno da se pogreši u njenoj izradi i zato sam se odlučio da je napravim. Ne očekujem ja hi-end zvuk ,valjda se mogu naći drajveri čiji parametri odgovaraju ovakvom tipu ,nije nemoguća misija. Nije Beograd preko sveta da ne mogu da donesem kutije kod nekog poznavaoca da sve to upari.Očekivao sam da na ovom forumu dobijem više  konkretnih saveta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogu full range u kompresiju, samo je pitanje koji.

 

Od tipa kutije i T/S (Thiele/Small) parametara samog bas drajvera zavisi kako će zvučnik da sviri donji deo spektra, tj. basove i koliko će duboko da sviri. Nije priča baš tako jednostavna a mogućnosti mnogo pogotovo što nije naveden budžet. Valja se malo načitati na temu parametara a Miko je metno neki linak.

 

Za kutiju 35L mislim da nije loša polazna tačka ova tema, a ne košta boga oca http://www.diyaudio.rs/topic/5555-iskra-garrard-zvucnjaci-by-0waf/?hl=iskra

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.parts-express.com/titan-8-treated-paper-cone-foam-surround-woofer-8-ohm--299-1084

 

http://www.parts-express.com/titan-8-treated-paper-cone-red-surround-woofer-4-ohm--299-1082

 

 Dva kandidata, pod uslovom da dodaš visokotonac, džabalesku-pogledaj cenu, i da ima ko da ti pošalje iz USA, PExpress ne šalje ovamo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Lepo ti to radis  :wink2:

 

Jel to orah na poslednjoj slicici, ako imas neke dimenzije okaci pa da pogledamo.  :guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.fane-international.com/prod_details.aspx?pid=207

 

Ovo bi moglo i nije toliko skupo, mislim da bi mogao da nabaviš preko domaćeg Lno-a, verovatno za 50-tak evrića po drajveru, ali opet treba tweeter... Sa druge strane- veća osetljivost i robustan profi drajver... Hebi ga, da si napravio duplo veću kutiju, moglo bi ovo

 

http://www.fane-international.com/prod_details.aspx?pid=204   ili ovo

http://www.fane-international.com/prod_details.aspx?pid=415

 

http://lno.kpizlog.rs/Ozvucenja-Oprema-i-delovi-22-806-1-grupa.htm, oni su imalo recimo Fane 12-200 za 45evrića...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Drago mi je da se većina koja učestvuje u ovoj temi lepo zabavlja .Zavaljujem ljudima koji su dali konkretne predloge i od njih očekujem pomoć u  nastavku izrade i konačne varijante ovih kutija. Kutije danas  dobijaju konačni finiš u orahovini, i sigurno ću ove koaxialne auto zvučnike ubaciti da rade u njima dok ne nabavim ozbiljnije jedinice koje su primerene po svim parametrima za ove kutije.Čak i sa ovim zvučnicima kutije zvuče bolje nego sve što sam do sada čuo( mada nisam mnogo) ima i basa koji je odličan, i srednjih ,malo fale kvalitetniji visoki ali sve u svemu jako dobar zvuk,od ton kontrola sve je na nuli.Evo i slike drajvera koji jesu ružni ali lepo rade, a logično razmišljam ako su koštali toliko da bar nešto vrede majku mu! Prečnik magneta je 10 cm i teški su po komadu 2,5 kg. ako  to uopšte može da ukaže na neki kvalitet.

post-1877-0-28010800-1444811577_thumb.jp

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...