Jump to content

Grozzzni on the road again il ponovo radi bioskop


grozni

Preporučeni Komentari

Brate, druze , prijatelju itd,. Perverzija u svakom smislu izgleda a verujem da je napredak veliki u odnosu na perdhodnike samo jos da utvrdimo koliki tacno al je sigurno veci od 1 incha. :)

Cestitam i nadam se da se blizi penzija

Vidimo se

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je Altec Biflex "nešto". Ako se dobro sjećam prije nekog vremena je te ili takve drivere predstavio Zeljkor ili ZZZ? Nisam više siguran. Mislim da ih je malo buđio da bi dobio ono što je htio i da je to uspio postići.

Grozni, dobar ubod čini mi se! U zdravlju uživao u njima! :cheers:


EDIT: Napravio sam search i izgleda da ćeš ovdje naći više podataka o njima:

http://www.diyaudio.rs/topic/6328-u-poseti-kod-zzzzzzzzzzz/?hl=biflex#entry162303
 

 

Grozni, sad sam siguran da si ubo odlične zvulje! :thumbsup:

Izmenjeno od zerowaf
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

.........

post-36-0-96887100-1437713211_thumb.jpg

.........

 

pitanje za konstruktora:

 

da li lepe dame koje izlaze iz zvučničkih kabineta spadaju u standardnu verziju ovog modela?

 

:whistle2: 

 

...pitam, pošto drugih tehničkih detalja nismo dobili, pa eto ja krenuo s kraja, kao i obično...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepe dame korisnici dodaju po zelji i nisu u standardnoj verziji :)

ali  principu moze, pokazalo se da daje bolje rezultate...

.

Ove kabinete u razlicitim verzijama skretnice, visokotonske jedinice i portova i prostorija, je slusalo sve skupa veci broj clanova i drugara sa foruma. Evo i nekih fotografija i koliko je moguce kraceg prikaza za one koji nisu upoznati sa ovim kabinetima.

A bilo je ranije u raznim temama i nekih dodatnih podaka i fotografija.

.

Prvo nesto o samim driverima a u sledecim postovima delovi o kabinetu i skretnici

.

Zvucnici:

Altec 420A Biflex. 25W alnico. Klasicni Americki Alnico motor za nijansu manji od poklopca - lonceta. Driveri su neverovatno ocuvani a fabricki premazi oko mehanickog dual cona i vesanja su pedantno namazani. Skoro na svakom primerku koji sam video na netu su ti premazi aljkavo uradjeni i bukvalno se slivaju sa vesanja na membranu. Sto jako ruzno izgleda...

Svi elementi su veoma dobri centratori, vesanja su neverovatno ocuvani sto me navodi na pomisao da su u pitanju ustvari materijali koji posle toliko decenija nisu deformisani... Korpe jako masivne i ojacane. Driveri nemaju nijednu ogrebotinu na farbi korpe, sto znaci da nisu vuceni po podu, betonu i slicno...

Visokotonac Fountek Neo CD2 true ribbon, sa step down transformatorom u kucistu. Primetio sam da ima neso bolje karakteristike na merenjima nego sto je proizvodjac dao i SPL i impedansa je za nijansu bolja nego u podacima? Obicno je losije... Takodje mislim da od preporucenih koliko se secam 1.6KHz ne stoji posto 

.

Na driverima izvrsene mehanicke intervencije:

1. pedantno isecena aluminijumska kalota. Nisam hteo da rastvaram lepak ili da secem do korena kalote kao sto je uobicajena i pogresna praksa. Prakticno sam otvarao otvore na kalotama posrepeno do oko 6mm od ivice membrane i nosaca voice coila. Na taj nacin se oblik nosaca nije deformisao a aluminijumski prsten je ostao kao ucvrscivac nosaca VCa i osnova za novu kalotu.

.

2. Nova kalota je prozracna od Tannoy-a. Opsekao i zalepio nekim crnim JBL lepkom. Ali se ispostavilo eksperimentima, merenjima i slusanjem uz upotrebu papirne selotejp trake preko prozracne kalote, da je potrebno zatvotriti okca tkanine... Uradjeno LeFranc Bourgouise akrilnim medijumom.

.

3. Membrana je tretirana rastvorom damar smole sa jos nekim dodacimai to u 2 jako tanka sloja.

Bez ikakvih probijanja rastvora na poledjinu membrane. Lako se da konstatovati.

Na tim mestima gde rastvor probije na drugu stranu dolazi kasnije do pucanja...

To se ubrzava i cinjenicom da je povrsina konstantno izlozena vibracijama...

Vesanje naravno nije nicim premazivano i u originalnom je stanju.

.

4. Skalperom sam skinuo neki karton koji je u originalu sluzio kao izolacija izmedju metalne korpe i kabineta. Kada se zvucnik montira ledjima u kabinet. I tu zalepio neku gumiranu plutu. Mozda tripujem ali to je znacajno poboljsalo zvuk drivera? Na fotkama se vidi koliko je debela korpa drivera od svega 25W.

Danas ni driveri od 300W nemaju tako solidne, masivne livene korpe - vec samo meki tanki limovi...

.

Sa originalnom Alu kalotom koja je u sustini izigravala neku mehanicku kompresionu HF jedinicu driver na merenjima isao do 12KHz. Neverovatno. Ali istovremeno i neprecizno i veoma cudno. Sa jakim pikovima oko Exciter efekta spektra oko 6-7 KHz. Sa zamenom kalote se izgubio efekat kompresione HF jedinice. A driver priveo pravdi i nameni za koju je i predvidjen. Bez skretnice i sa izvrsenim intervencijama dolazi i do 5-6KHz... Driver ima jako nisku rezonantnu Fs od oko 16-18 Hz. i na tom mestu je izdizanje impedanse drivera jako malo, neverovatnih 9 oma cca. u odnosu na oko 5.6-6 Standardnih Re.

...

 

post-96-0-60655400-1437719157_thumb.jpeg

post-96-0-98637900-1437719289_thumb.jpeg

post-96-0-84621100-1437719300_thumb.jpeg

post-96-0-50956600-1437719315_thumb.jpeg

post-96-0-29840600-1437719328_thumb.jpeg

post-96-0-49418000-1437719338_thumb.jpeg

post-96-0-06959100-1437719348_thumb.jpeg

post-96-0-18725700-1437719369_thumb.jpeg

post-96-0-19419700-1437719382_thumb.jpeg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U principu nisam bio odmah za to da se intervenise na Alu Kaloti. Narocito me obeshrabrivalo to kako je to Fikus uradio - iseceno brute force i do korena. Uz ociglednu upotrebu velike sile koja se tesko kotrolise i najverovatnije vodi ka deformaciji Voice Coila... Ali posle dampiranja kalote razlicitim materijalima, merenja i slusanja isplanirao sam kako se to moze uraditi na logican i bezbedan nacina :)

.

Sada se secam, da sam se cak i mailom cuo sa Fikusom u vezi sa Al kalotom. Pito sam ga koji su njegovi utisci posle njegovog nacina intervencije.

Rekao je : "Kao da mi je neko izvadio kamencic iz cipele..."

.

evo i nekih fizickih dimenzija, mozda ce nekome trebati

420A measures

total diameter 406 - 407 [ mm ]

w/o hanging 294 [ mm ]

mounting hole 406 / 407 [ mm ] - 2 x 25 [ mm ]

= 356 / 357 [ mm ]

height drv 200 [ mm ] cca.

.

Evo i nekih kao mojih izmerenih TS parametara, sa tim sto mislim da to nije pouzdano a ni bas najtacnije.

Zbog toga sto jednostavno nisam znao neke vrednosti pa sam uneo neke tipicne. Kao sto su Xmax i Sd i druge...

A primetio sam da se i TS parametri koji se mogu naci za ovaj model na netu drasticno razlikuju.

Delimicno i zbog toga sto postoje 2 verzije istog drivera. A nije navedeno koja je verzija u pitanju...

Jedna verzija je sa belom korpom druga je ova sa crnom korpom koja je masivnija i razlikuje se po obliku.

Tako da ovo treba uzeti sa velikom rezervom i as is.

.

TS parametri sa neta:

.

Vas test completed: Sun Nov 18 21:18:11 2007

Vas drive current 3181.82 uA

;------------------------------------------------------------------

Revc = 4.6496 ohms

Fs = 26.8365 Hz

Zmax = 24.4666 ohms

Qes = 0.7421

Qms = 3.1628

Qts = 0.6011

Le = 0.4352 mH (at 1 kHz)

Diam = 330.2000 mm ( 13.0000 in )

ConeArea =85633.5536 mm^2(132.7323 in^2)

Vas = 571.1163 L ( 20.1688 ft^3)

BL = 8.1860 N/A

Mms = 63.4268 g

Cms = 554.5190 uM/N

Kms = 1803.3645 N/M

Rms = 3.3814 R mechanical

Efficiency = 1.4339 % 

Sensitivity= 93.5652 dB @1W/1m

Sensitivity= 95.9219 dB @2.83Vrms/1m

.

Model Number: 420A

Xmax (inch) 0.15

Re (ohms) 4.60

Vd (cu. in.) 19.20

Fs (Hz) 22.60

Vas (cu. ft.) 28.20

Ref (%) 1.70

Qts 0.47

Qms 6.59

Qes 0.51

Vid 0.20

.

Altec

Biflex 420A

38 cm

8 Ohm

20Watt

Fres23-14 kHz

SPL97 dB

Qms 6,6

Qes 0,5

Qts 0,47

Vas 790 L

Alnico

Alugußkorb

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ,

odlican post.

 

Btw, "isprazni" sanduce za PM.

Uh jeste - odmah praznim :)

,

BTW

Bas sam i ja slusao pre nedelju dana na istim cabovima dok su bili kod mene

2 verzije Sticky Fingers-a, remaster i normal. kao da uporedim...

A povodom toga sto sam prethodno pogledao film Give mi shelter.

ono je neverovatno, 250K.000 ljudi, 2 policajca, pice iz onih stklenih ogromnih flasa od 15litara,

stare prikolice za band, richarsove izanjdjale cizme od zmijske koze, goli ljudi na LSDu koji hoce da izgore i bukvalno se puse,

3 mrtvih i 4 rodjenih, haos na bini gde u jednom momentu prolazi neki pas, hells angelsi koji kao zavode red

pravo cudo koliko malo mrtvih je bilo u tom haosu.

Ljudi su doveli gomilu dece, cak su se 4 deteta tamo i rodila.

.

A neverovatno - malo djubreta je ostalo iza svih tih 250000-300000 ljudi. Bez skoro ikakvih pomocnih obljekata

Fascinantno.

Danas bi to bilo minimum 40 mrtvih 0 rodjenih, stotine policajaca + kamioni djubreta na poljani...

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kakvi su waterfall dijagrami ?

U principu samo su validna FFT merenja i to sa 2 kabineta istovremeno, na i oko mesta slusanja, i sa belim sumom.

To su sve frekvencije odjednom. I to je worst case a i najrealniji u datom prostoru.

To je ono sto se desava direktno u toku slusanja i to su dinamicka merenja.

Ne slusa se jedan zvucnik na 1 metru nego nacesce 2 zvucnika istovremeno na 2-3 metra ili vec kako kod koga je postavljeno...

.

Kod merenja sweepa a to su sva ova druga koja nisu FFT sa belim sumom, signal se generise sukcesivno od niskih ka visokim f

Uniformnim vremenskim porastima. A to je potpuno suprotno onome sto se ustvari desava pri slusanju muzike. Tamo su vremena prasta razlicita i mnogo F istovremeno je prisutno.

.

Od ostalih merenja jako su vazna merenja faze. Mozda najvaznija. I to isto naravno na i u polju slusanja.

Tu se miksuju izvori zvuka i tu se slusa materijal. I to merenja faze pojedinacnih kanala pa oba kanala odjednom,

.

Merenja NF, sa jako male udaljenosti od par mm su isto korisna i neophodna za planiranje skretnice i filtera i odnosa zvucnik kabinet-prostorija...

.

Ostala merenja sa 1 metar su korisna, u smislu da se vidi sta se desava u koracima od drivera do pozicije slusanja,

ali po mom misljenu irelevantna i nebitna za sistem...

Zbog toga sto se sa tih pozicija ne slusa sem u slucaju nekih NF monitora itd.

.

Whaterfall je korisno merenje, to jest izracunavanje, ali ono vise govori o prostoriji, nego o kutijama.

Zbog toga se i projektuju u fabrikama i istrazivackim centrima posebne neutralne mrtve komore

gde se ispituju vrednosti zvucnika i kabineta. Ali to su obrazovne i naucne svrhe i jednostavno se ne desavaju realnom svetu

.

Planirali smo da obavimo merenja ovih kabineta u konkretnom sistemu i konkretnom prostoru, kasnije (Milosav je non-stop na poslu, znas i sam), pa da se iskoristi mogucnost totalno mobilnog sistema i podesi sto je bolje moguce. Pa cemo objaviti ta merenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posle nekoliko dana slusanja evo i nekih impresija.

Kutije su se odlicno snasle u novom prostoru. F3 ih sa lakocom tera. 16-ice odlicno rade posao. Riboni bez jet-a. bez sibilanata, prostor odlican. Uzivam. Pomak u sistemu je velik  preko DA konvertora S Krstica. Gramofon kad krene pomak OGROMAN. Daju sve bez laganja. SUT od Doktora tek sada sve pokazao. Kutije sa razlicitim materijalima i izvorima zvuce razlicito, tako da su vepma,veoma rezolutne. Jos neko vreme  pa ce ZZZ da ih, paz sad premeri, te da ih maksimalno istjunira prema mom ocajnom prostoru. Tako da tek sledi napredak.

Toliko

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...