Jump to content

Bench power supply


progster

Preporučeni Komentari

E ovako, neplanirano nabavih neke delove, pa razmišljam da napravim jedno linearno bench napajanje.

Od delova imam 4kom 2N3055, velike hladnjake (Zen reče da po lepom danu teraju 35W disipacije, odokativno), ali mislim da su oni preveliki, trafo 320VA (nisam siguran, to je otprilike), inače isti onaj koji sam koristio za Babel-a. Ima 4 identična sekundara po 7V sa debelom žicom, to bih prevezao u jedan tako da daje 28V, i ima još jedan sekundar oko 20V, ali je dosta tanja žica. Tačnije to su dva sekundara po 20V vezana paralelno, od toga sam razmišljao da napravim ili jedno simetrično napajanje +-24V ili koliko već može, manje struje za neke manje sklopove, samo ne znam kako da ispitam koliko sekundar može da isporuči?

 

E sad, šta sam planirao, za glavni sklop:

- Maksimalni napon oko 30V, struja koliko može, 3A je ja mislim i više nego dovoljno?

- Regulacija napona (fina i gruba) i regulacija struje.

- Ampermetar i voltmetar, ali to je nebitno sad...

 

 

E sad voleo bih da čujem neki predlog šta da se pravi...
Šta mislite nešto ovakvo?

http://electronics-lab.com/projects/power/028/schematic.png

ili

http://electronics-lab.com/projects/power/001/index.html

 

Takođe treba mi predlog i za ovo simetrično napajanje manje struje...

 

Najviše me sad muči kako da odredim koliko struje može da isporuči sekundar, ovaj drugi?

Da ne širim previše, voleo bih da čujem šta ostali misle...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pokušaj da izbegneš te 2 šeme sa e-laba.

što se tiče benč napajanja, pošto nije fifi napajanje, onda ti i neka buka nije bitna,

sačuvaj pasivne hladnjake za nešto pametnije tj tiše a benč napravi sa "duvanim" hladnjakom/hladnjacima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pokušaću, to nije problem, samo šta onda praviti, može neki predlog? :)

Bitno mi je da ima i kontrolu napona i kontrolu struje koja se pali po potrebi...

Potrebne su mi šeme i za simetrično i za single...

Kakva je ova Eliot-ova za dual?

http://sound.westhost.com/project44.htm

 

Buka nije problem, to sam i ja mislio, da sačuvam te velike, stajaće u radionici na stolu i paliće se po potrebi, staviću neki manji hladnjak i aktivno hlađenje. Bitno mi je da bude dovoljno kvalitetno da mogu da poteram i neki ozbiljniji sklop (kanal pojačala recimo) a da ne bude usko grlo...
Ne znam koliko struje može da isporuči ovaj trafo, tj. kako najlakše da proračunam?... Na putu je da stigne kad bude stigao premeriću prečnik žice, ali ako se dobro sećam nije manji od 1.5mm... Znam da odrećuju struju kao snaga/napon, ali mislim da ne mogu ovde to da gledam pošto imam 2 različita sekundara... (6 tačnije, ali ako ih vežem redno 2).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zahvaljujem, našao sam sve što mi je potrebno. Čak sam i PCB našao iz švapskog Elektor-a, a tekst sam našao na srpskom. :)

Samo, oni su koristili trafo od 33V, ja imam od 28V, ne bi trebalo da su potrebne neke izmene, samo će krajnji napon biti potencijalno manji?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mislim da neće biti problema i za 30 volti na izlazu.

štampa je zanimljiva al za ono vreme, i previše univerzalna u smislu da su grec i elko glavnog napona na štampi

što "nije na moranje".

trafo pomoćnog napajanja je malko preteran, može i manje struje.

sve u svemu fini poligon za eksperimentisanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Štampa mi je zgodna za ove sitnije komponente, ja sam mislio da radim na rasteru, ali to bi bilo dosta veliki poduhvat, a nisam baš vičan sa pravljenjem PCB u Eagle-u i sličnim programima tako da mi ova pločica dosta znači... Nisam ni mislio da se slepo držim pločice, nešto bih izveo sa nje, mislio sam da elko i grec stavim odvojeno, grec metalni pa na hladnjak, a kond zavisi šta nađem. Hoće li biti dovoljno 10000uF ili da pravim nešto kao CRC 2x10000uF?

Radim baš ovih dana na tome da naučim kako da projektujem PCB, hoću da pohvatam šta kako, pravila, rutiranje...

 

Za pomoćno znam da ne mora, pošto je 2x12V staviću još jedan manji trafo, a ovaj moj 2x20V da koristim ipak za simetrično +-24V manje struje, reda 500-800mA, i tu mi treba neki predlog, ali nije hitno pošto imam sa ovim ja da se zanimam dosta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zahvaljujem, krećem sa radom polako...

Jedno pitanje još. Vidim da oni preporučuju višeobrtni potenciometar za regulaciju napona, ali ja bih to izbegao iz više razloga, prvo cena, dosta su skuplji, a drugo mislim da nije praktično da se kroz ceo opseg od 0-30V krećem u 10 krugova, pa sam mislio da umesto tog jednog ubacim 2 obična pot-a (jedan za grubo i jedan za fino štelovanje)... Interesuje me ako je neko pravio da mi preporuči način vezivanja, ja sam našao 4-5 različitih na internetu ali ne znam koji je najpraktičniji... Ima li potrebe da isto primenim i za struju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

u ovoj gore šemi ti je to bar lako, potiji za fino podešavanje su dvopoli, redno vezani sa potijima za grubo podešavanje.

naponskom svejedno a ovo gde je strujni, ubaci ga ka kraju potija ka masi pomoćnog napajanja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A vrednosti? Ovaj glavni da zadržim vrednost od 47k a koliko da stavim za fine? 1k? Ono, ako je 47k za 30V znači da je 1k oko 0,5V, možda je to malo, ili da idem na veće 2k5 možda?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zahvaljujem na pomoći. :)
Za sad je to to, još malo ću ovo da razradim i krećem... Prvo trafo moram da obezbedim trafo 2x12V... Možda nabavim još jedan veliki trafo ako mi se ukaže prilika, identičan, pa na kraju ispadne i stereo verzija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ti redizajnirana manja plocica za elektorov PSU, izbacio sam nepotrebne delove za analogne instrumente, turio vertikalne elkose itd...

Pisi mi PP sa tvojim mejlom ako zelis sprint layout fajl, ne mogu da ga prikacim ovde...

 

povrzuvanje_zpsf5c06d87.jpg

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala još jednom za layout. :)

 

Novo pitanje...

Proracun tesla trafo(1).zip

Hoću da proračunam broj namotaja bar za 2x28V ili još bolje 2x30-33V, ustvari, više me muči može li da stane toliko na ovo jezgro nego proračun...

Gledamo sa slike u ovom Excel fajlu. A je oko 3.5-3.6cm, B je 5cm, C je oko 2cm.

Jezgro je oko 18 kvadrata, trafo oko 320VA. Što se tiče sekundara ima 4x7V i 2x18V. Struju ne znam, ne vadi mi se trafo iz pojačala da premerim prečnik žice, a ovaj stiže izgleda u ponedeljak pošto nije danas, tad ću moći da dam tačnu informaciju. Alex jednom prilikom reče da oko 8A da isporuči, ali to nije sigurno (možda ja nisam dobro razumeo), žica jeste debela, ali ništa napamet ne mogu da kažem.

 

Mene zanima isplati li se razvaljivati trafo, neću bezveze da ga rasturam ako sigurno nema mesta za toliko žice, a ne čitam ovo baš najbolje, ako može mala asistencija, bio bih zahvalan. :)

Ako treba još nešto od podataka kažite...

 

Koliko ja vidim ovo kaže da bi 66V (motao bih bifilarno da dobijem 2x33V), sa žicom za 3A može da stane, da li je ovo pouzdano koliko toliko i da li je dovoljno da se ide sa žicom za 3A?

 

Možda je ovo malo konfuzno i nezahvalno, ako ništa ostaviću za sad ovako dok ne nabavim još jedan trafo, neka proradi prvo jedan kanal. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo bi išlo na ovaj 2x18V ako ostane:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7026.0

 

 

Evo do čega sam ja došao... Ako ja dobro razumem trebalo bi da može da stane 2x28V, a ako ostane još mesta domotao bih koliko može... Računam da ako ne više od 28V mogu da stanu još 4 sekundara na 12V, ne verujem da mi treba više od 50mA iz njih tako da su oni baš mali...

Right?

post-1764-0-00317300-1436047046_thumb.pn

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, stigao trafo...

Zica na sekundaru je bila 2mm pa sam ga rasturio ipak... Planiram 3A u sekundaru, znaci zica 1.2mm?

15 namotaja daje 7V, znaci oko 2,14 je odnos namotaj/volt.

Meni treba 66V (2x33 bifilarno), znaci 142 namotaja (mada bih se zadovoljio i sa 119 ako bas ne stane to je 2x28V). Sirina namotaja je 48mm, znaci staje oko 40 namotaja u jedan red. Primar je ostao izoliran, i sada ima mesta za jos 7-8mm namotaja, odokativno mislim da to staje, mislim da ima mesta za 4 reda namotaja? Valjda li ovakvo rezonovanje dobro, ako neko moze da potvrdi? :)

Znam da ne moze sa sigurnoscu da se zna, ali ako ne moze da stanu 2 sekundara ostavicu jedan od 33V i namotacu jos 2x12V i 2x18 ili 2x24 sa tanjom zicom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...