Jump to content

Servis MC glava - Audiencestudio


Eci

Preporučeni Komentari

15 sati rada-usviranja prošlo sa Ortofon SL15MkII.

 

Mala ispravka posta #41: izlazni napon nije 0.04 nego 0.015mV (15uV), s tim mi je još čudnije da zvučnik uopšte ispušta neku muziku kad je ovaj Ortofon na ploči.

 

Za sad je sistem modifikovan -nakon zvučnice ide Lundahl 1933 step-up transformator vezan na prenosni odnos 1:8, ostali deo phono sekcije (C3g+7FF) ostao nepromenjen.

 

Dovoljno je glasan.

 

Inicijalna oštrina, povremena kreštavost, kao i muljavi midbas su polako izbledeli i nestali nakon prvih 10 sati slušanja, sadašnji tonski karakter deluje dosta ujednačeno, muzička pozornica se polako gradi i ukrašava, tako da sa nestrljenjem pratim do koje će se mere ovaj trend poboljšanja nastaviti.

 

Od zvučnica koje sam slušao na gramofonima u poslednje vreme zvučni pečat naginje pre prema Ortofon Rohmann-u nego prema Koetsu Black (modded Salai), sa evidentnim prednostima i manama istog.

 

Za sad sam prezadovoljan, SL15Mk II definitivno ne ide u kontejner nego na gramofon, kad se usvira, pravi se specijalka Koetsu v.s. Ortofon, biće foto-reportaža, do tada neću da gnjavim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 sati rada-usviranja prošlo sa Ortofon SL15MkII.

. . .

 

U potpunosti razumem tvoju zelju i nestrpljivost da se cuje i oseti sav potencijal SL 15 MK II.

Medjutim 15 h od pustanja u rad je zaista premalo da se donosi neki zakljucak.

Pricasmo o tome onaj dan.

Moras se naoruzati strpljenjem ili pustati LP-e sa prebacenim selektorom na CD ili tuner i "nabiti" orijentaciono ono bar nekih 30-40 h., pa krenutni u analizu i zakljucivanje ( jos ce se toga dosta desavati nakon 20 h , pa 30 h ..... )

Od Ortofon MC zvucnica koje sam do sada imao ( MC 10, MC 10 Super, MC 20 MK II, MC Rondo Red, MC Rohmann trenutno ) interesantno je da se najduze "razradjivao" Rondo Red ( cak nekih 80 h ) da bi pokazao svoj pravi karakter i potencijal.

 

Rekoh ti za Rohmann-a da je kompletno repariran u njihovoj fabrici , da sam dobio stampan list papira sa pisanijima i potpisom radnice koja je radila servis sa leve strane, desno druge osobe koja je potom testirala zvucnicu i radila merenja.

Onako spekulativno ( nisam ih pitao ) - vrlo je moguce da su tokom testiranja zvucnice uradili i neki burn in (?) tako da je trebalo cirka 30-40h ( prakticno duplo manje vremena od Rondo R-a ) za "usviravanje".

 

Ne zaboraviti i ono kljucno - pronaci i odabrati najbolji MC pre pre ( Step up ili neka druga topologija ). Vec imas Ortofon STM-72 koji je odlicno resenje za pocetak, a vrlo moguce i trajno.

Videh na net-u da se spominju jos i : Supex STD-77, te Cotter Step Up u kombinaciji sa tvojom zvucnicom.

Oba su dosta raritetna, a samim tim i precenjena za kupiti, izuzev onih koji su kolekcionari.

Supex-a sam slusao sa MC 20 MK II i tu su stvari ukusa da li je to bolje sviralo od STM-72 ili tadasnjeg mog Step up-a sa Sowter trafoima.

Za Cotter ne bih trosio reci, nisam ga imao prilke cuti, bila je jedna polusansa za probu, ali je prodavac sa KP trazio abnormalnu sumu verovatno instruiran japanskim vintage audio sajtovima.

Ja bih tu dodao i Ortofon T 20 Step Up, kao i neizbezni "za probati, pa videti" - Ortofon MCA-76.

Da ne zaboravim, ako bi "naleteo" na Technics SU-300MC i za razumne novce, siguran sam da bi to moglo takodje biti odlicno resenje ( fenomenalan vintage uredjaj, baterijsko napajanje, odlicna izrada ).

U Bgd. i okolini cirkulise jedan primerak kome je na za zalost defektno upravo to baterijsko napajanje, te se nesto improvizovalo, ali kako bilo da bilo, bude li se pojavio na ebay-u ili sl. uzeti ga pod obavezno u razmatranje.

 

Koetsu Black - iskreno se radujem susretu i preslusavanju ove legendarne zvucnice.

Bice mi tesko porediti (onako po secanju ) izvorni K. Black koji sam u nekoliko navrata imao prilike cuti sa primerkom koji je radio G-sn Salai, ali to je manje bitno obzirom na reputaciju i umece majstora reparatora iz Peste.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kljucni deo kod zvucnica tog tipa je vesanje kantelievera.

To je drugo mesto (a verovatno i prvo mesto po vaznosti) sa mestom kontakta igle i ploce.

Ta tacka je kriticnija od kontakta brazda-igla.

Iako najverovatnije ima mnogo vecu povrsinu kontakta nego igla-brazda

korespodentno je vesanju i centratoru kod zvucnika...

Prema tome ako je nov materijal vesanja kantelivera zvucnice potrebno je da se malo razradi.

Ali tu postoje i drugi bitni faktori - elektricni sistem. Nije samo mehanicki sistem presudan.

U tom smislu postoje reaktivni elementi koji onemogucavaju potpuno prepoznavanje minimalne promene vesanja...

Ploce su narezivane po inverznoj riaa karakteristici a ona jako sla bi ka niskim Fo.

To znaci da je mnogo manje energije koja bi eventualno razradila vesanje nosaca zvucnice.

Takodje kod vesanja je primarno da sto manje menja osobine da bi bilo sto postojanije u toku sto veceg vremenskog intervala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Doco,

uff, jesam nestrpljiv, ne tajim, i znam na osnovu dosadašnjih što svojih što tuđih iskustava sa zvučnicama i zvučnicima da im treba više od 15 sahata da bi pokazali/e šta znaju, ja samo prijavio preliminarne utiske.

Ako se držim "krivulje učenja/usviravanja" sa Koetsu, i ona je imala inicijalno osnovni pečat koji je ostao i sada, kad se rasvirala.

Kod mene SUT sa velikin pojačanjem nisu interesantni zbog čistokrvnog low-output MC preampa, sorry, buy-buy STM72, T3000...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kljucni deo kod zvucnica tog tipa je vesanje kantelievera.

To je drugo mesto (a verovatno i prvo mesto po vaznosti) sa mestom kontakta igle i ploce.

Ta tacka je kriticnija od kontakta brazda-igla.

Iako najverovatnije ima mnogo vecu povrsinu kontakta nego igla-brazda

korespodentno je vesanju i centratoru kod zvucnika...

Prema tome ako je nov materijal vesanja kantelivera zvucnice potrebno je da se malo razradi.

Ali tu postoje i drugi bitni faktori - elektricni sistem. Nije samo mehanicki sistem presudan.

U tom smislu postoje reaktivni elementi koji onemogucavaju potpuno prepoznavanje minimalne promene vesanja...

Ploce su narezivane po inverznoj riaa karakteristici a ona jako sla bi ka niskim Fo.

To znaci da je mnogo manje energije koja bi eventualno razradila vesanje nosaca zvucnice.

Takodje kod vesanja je primarno da sto manje menja osobine da bi bilo sto postojanije u toku sto veceg vremenskog intervala.

ništa ja tebe ne razumem.

 

ako vizalizujem 1% onoga šta pišeš, slušaću youtube barem 40 godina, dok ne dobijem papir da sam gluv ko top, a onda će mi biti mindegy.

 

Prosto: dao bog sreće, zdravlja i vremena da što više i češće trošim ploče. Koji deo treba da se razradi po kom zakonu fizike, hemije i mikrobiologije, stvarno me ne zanima, dok se stvari odvijaju u dobrom pravcu.

 

A odvijaju se veruj mi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...nema veze, bitno da se mi ovde lepo zabavimo.

Do pre 6 meseci, odnosno do vremena kad sam uleteo u psihozu sa restauritanjem zvučnica, nisam imao pojma da se ljudi uopšte bave sa tim, maksimalno sam dobacio u zoni interesovanja da je zvučnice šalju povremeno kod proizvođača na servis, platiš, vratiš, gotovo.

Možda sam sad u fazi kad se ponovo hladim na radnu temperaturu, i kad sam ponovo spreman da se posvetim slušanju muzike u ono malo slobodnog vremena koje imam.

Ne smaram do 50 sati usviravanja :disdain19: , posle držte se!  :shinymj5:

Doco, kad budeš naleteo u slušanje, neću biti gadljiv da doneseš nešto i od step-up trafoa da ne budem prorok samo sa mojim Lundahl-ima u selu, da imam razlog da vilenim po ebayevima ako doneseš nešto megamilozvučno a da ne košta legs, arms and kidneys :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, ali mislim da je to ipak vise od zabave. Ipak se tu vracaju u zivot stare zvucnice.

I te "stare" zvucnice rade i to najverovatnije bolje od ovih novih modela...

I bas mi je drago da postoji neko ko se time bavi. I to veoma uspesno. Cak i za advanced diyere to je rocket science... ha ha...

Sve to nije moguce uraditi u kucnoj diy radionici bez obzira na entuzijazam i znanje...

Aparatura, (mikroskopi motalice, lepkovi...) je specificna, precizna i skupa

Na primer sredstva za skidanje izolacije sa tih jako tankih zica su jako skupa, onada specijalni kalaj.

.

Hteo sam da kazem da su kod revitalzovanih zvucnica svi elementi (sem dela motora i shasije) novi i jako kvalitetni (kvalitetniji od fabrickih i preciznije uradjenih od fabrickih) i da je potrebno mnogo vise vremena

da se na neki nacin promeni njihovo stanje. A promene tih stanja je veoma tesko detektovati.

.

Da ilustrujem jednim primerom. Imam jednu staru MC glavu koje je zrela za reanimaciju. EMT ali mono.

Vesanje je ostalo veoma jako i posle 40-50 godina. A bukvalno je iscupana, odlepljena igla sa kantelivera.

Da je to vesanje bilo slabo ili nekvalitetni kao i lepak vesanja pri velikoj sili koja je odvojila iglu i vesanje bi bilo iscupano ili pokidano takodje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

negde se mora povuci granica - da osposobim jos ovu staru i unistenu EMT glavu i kraj sto se zvucnica tice.

Imam jos 2 u perfektnom originalnom stanju decca london red gold i neumann dst.

tskodje i 2 standardna EMT headshella (neumann ima sopstveni headshell sa EMT standardom prikljucaka)

i to je to :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...

Doco, kad budeš naleteo u slušanje, neću biti gadljiv da doneseš nešto i od step-up trafoa . .

STM-72 vec imas. Ponecu Ortofon MCA-76, kao i Phono sa MM/MC by Dj.K. ( hibrid - PCC88 x 2 u RIAA-i, za MC pojacanje zaduzeni tranzistori ). Moze generalno i T-3000 cisto da se vidi koliko ce pasovati tvojoj bas ultra LOMC zvucnici. T-3000 deklarartivno ima gain od 30 dB.

Sa tvojim Lundahl-ima sasvim dovoljno "igracaka" za zabavne trenutke i nova iskustva pri nasem novom susretu. :)

 

Da, ali mislim da je to ipak vise od zabave. Ipak se tu vracaju u zivot stare zvucnice.

I te "stare" zvucnice rade i to najverovatnije bolje od ovih novih modela...

I bas mi je drago da postoji neko ko se time bavi. I to veoma uspesno. Cak i za advanced diyere to je rocket science... ha ha...

Sve to nije moguce uraditi u kucnoj diy radionici bez obzira na entuzijazam i znanje...

Aparatura, (mikroskopi motalice, lepkovi...) je specificna, precizna i skupa

Na primer sredstva za skidanje izolacije sa tih jako tankih zica su jako skupa, onada specijalni kalaj.

. . .

Nisi u pravu sto se tice rocket science i advanced diyer-a na nasim prostorima.

Odlicne reparacije je radio Nesa prvom polovinom 90-tih godina ovde u Bgd ( Koetsu, Ortofon ... ).

Igle, zice/kalemove i ostalo je porucivao direktno od VdHul-a

Zbog porodicne situacije se morao vratiti u Prokuplje gde je nastavio sa reparacijama, ali u znacajno manjem broju.

Ne znam sta se trenutno desava sa njegovom malom manufakturom ( dobro si me podsetio da pripupitam njegovog brata Zareta ) ?

Meni je svojevremeno reparirao Ortofon MC 20 MK II i bio sam prezadovoljan. Takodje, slusao sam njegove radove : reparirani Koetsu Rosewood , kao i Koetsu Black.

 

negde se mora povuci granica - da osposobim jos ovu staru i unistenu EMT glavu i kraj sto se zvucnica tice.

Imam jos 2 u perfektnom originalnom stanju decca london red gold i neumann dst.

. . .

EMT Mono - fenomenalno. :worship:

Da li imas kakvu-takvu kolekciju mono LP-a ? Ako osposobis kad-tad tu EMT Mono zvucnicu, rado bih poslusao nekoliko Mono LP-a iz moje kolekcije.

Znajuci tebe, bila bi odlicna ideja i napraviti/reparirati upravo jedan vintage mono sistem. :)

Pitanje - sta je kod tebe sada aktuelno od gramofonske baze i rucice obzirom da si ( na moju veliku zalost ) prodao EMT gram. setup ( baza, rucica, RIAA ) ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne mislim da je koristim kao mono vec kao stereo.

To je ustvari ista zvucnica kao stereo model TDM15s samo bez "s" i ima samo jedan namotaj umesto 2 :)

potrebno je domotati jos jedan namotaj ili zameniti oba namotaja

takodje i kanteliever iglu - mislim da je originalno vesanje OK?

ali mozda je i to potrebno zameniti posto ja stvarno to ne umem da prcenim... :(

Mislim cisto imam potrebu da je osposobim kad je vec tu i sve ostalo je u perfektnom stanju.

Pa neka to malo konjce i dalje vuce plug po brazdi...:)

.

Nesu ne ubrajam u DIY audio - sto se zvucnica tice.

jednostavno on je profesionalac koji im asvu potrebnu opremu, meaterijale i hemijska sredstva

a takodje i ogromno znanje i visedecenijsko iskustvo.

Takodje je svojevremeno projektovao i izradio jednu posebnu zvucnicu na bazi kristala koja je radila superiorno.

Inace divan covek i moj dobar prijatelj. Cuo sam se sa njim pre par nedelja.

Tako da je to ipak rocket science.

Meni je Nesa davno uradio neke glave i mogu reci da su bile bolje od originalnih modela u odnosu na koje je i testirano 1:1.

A ubedjen sam da mr Szalai to radi fenomenalno.

.

Kod mene trenutno ne postoji gramofon. ALI

Imam jednu bukvalno novu lenco 75 bazu sve sa pripadajucom rucicom.

Tako da cu najverovatnije vrlo skoro montirati neku boranjiju od zvucnica BenzMicro ili neke druge

pa ce moci da se slusa kako tako...

.

Imam i neku Thorens TP14 rucicu sve sa postoljem za montazu itd.

ALI ta rucica ne prima EMT headshell-ove.

A Neuman DST ima ugradjen taj EMT standard (Ustvari EMT je preuzeo od Neumann-a taj standard)

Takodje imam i par EMT-ovih headshellova i to sad stvarno ne mogu da menjam iprelazim na SME standard...

.

Snasao sam se za primac EMT standarda i nabavio ortofonov adapter APJ-1 koji moze vrlo lako da se preradi da prima EMT headshelove. Tako da u nekoj perspektivi planiram da sam pokusam da uradim neku rucicu. Po rezultatima eksperimenata i izracunavanja koji su objavljeni u Radiotron Design Handbook-u.

.

U principu sve me to jako nervira i najvise bih voleo da nekako nabavim

Mali slatki Neumann PA2 gramofoncic koji ima sve sto je potrebno i prima Neumann-EMT standard.

.

Ono sto najverovatnije nisi imao prilike da cujes je Neumann DST zvucnica.

Ja sam poslusao doduse samo na kratko - to je jednostavno drugacije od svih drugih zvucnica - neverovatno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^

Jbt., Zoki, pa sta ti i ja uopste pricamo kada se vidimo na ovim nasim audio "seansama" povremeno ?

Ocigledno da ne mozemo doci do reci od Mr. Groznog. :msn-rofl:

Uzivao sam citajuci ovaj tvoj post.

Iskreno mi je drago da poznajes Nebojsu i da je dobro.

Kazes Neumann PA2 gram. - ubacio sam u "pratnju", a i ovih dana cu pustiti i aber.

Neumann DST zvucnicu nisam cuo ( cuj, nisam cuo, nisam ni znao da postoji :) ), ali, eto prilike.

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste ... he ... he

Pa nemam ja mnogo sta da pricam - volim kad si ti DJ, uvek cujem i saznam nesto novo, zanimljivo vezano za istorijat muzike

grupe, orkestri izvodjenja, izdanja...

...

Da DST je holly grail, stvarno postoje 2 modela prvi beli DST i kasniji crni DST62.

U principu taj PA2 sad nije nikakav nesto wow svemirski gramofon,

ALI je neverovatno jednostavan, zgodan nekako mini, a opet pouzdan veoma jednostavan i od solidnih materijala.

masivan svega 12Kg bez plinta ali manjih dimenzija ne dominira prostorom i ne odskace indiskretno od ostale opreme velicinom.

kod PA2 idler pogoni disk a remen pogoni idler i sve to jako jednostavnom mehanikom uradjeno. Prakticno tu nema sta de pokvari, istrosi i menja...

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

da osvežim temu,

 

idem za vikend po Ortofon SL 15MkII koji se vratio u Budimpeštu na završetak restauracije tako da je dobila novi "zatezač" sistema igla-nosač-kalem, premotana je i centrirana, tako da je sada u bukvalno novom stanju.

 

Reportaža sledi po povratku :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije se baš raspisao sa certifikatima, mislim da nije neizvodljivo da tako nešto dobiješ od njega na zahtev.

Pokupio glave, gledao ih kroz mikroskop, slušao uporedo Ortofon Jubilee i SL 15 II pošto maestrov gramofon ima dve ručke pa mu se može raditi direktno poređenje.

SL 15 je u suštini dobila komplet refresh sa NOS Ortofon delovima ovako sa cela dva sata usviravanja u odnosu na neusviranu Jubilee pripada sasvim drugom zvučnom svetu, obe mislim da imaju svoje fanove, blago onom ko može da ih čuje. Da ih poredi, to je druga priča, neminovno obe će biti lepe na svoj način, za sad Jubilee sugeriše fokus na srednjetonsko područje ( a la SPU? ) a SL 15 gađa jednu fascinantnu neutralnost i dinamičnost bez šećerleme u srednjim tonovima.

Mala, crna,gorka, micro ridge igla, boronski kantilever, NOS Ortofon kalem, damper i suspenzor...

Jbmliga, sad me već svrbi da je nataknem na ručku i da ponovo radi gramofon!!!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...