Jump to content

Neki novi kabel...


Preporučeni Komentari

i evo još jednom (pošto sam već negde bio postavio) fotka s guza (ko voli jelte) da ne bude da samo lupetam oko kablova, domača pamet i za sad diy (ko zna možda jednom bude difo tj. za prodaju)  :wink2:

Extra ozgleda, svaka cast.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Extra ozgleda, svaka cast.....

 

Izgled je totalno nebitan, razni bužiri su tu s razlogom, štekeri takođe, najslabije sviraju oni plavi fejkovi...  naravno i njihovi nastavci u uređajima su posebno usklađeni ili bolje reći "ukomponovani"  :wink2:  da bi se izvuko maksimum iz svih uređaja i kutija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve zavisi... Kuća koju smo mi kupili je bila navodno sagrađena 1990. Pošto se radilo ko zna šta i ko zna kako (mož' da bude u projektu kako god hoće ako maestro elektrifikando "bolje zna"), elem, angažovali smo električara sa licencom da nam ne samo obezbedi automatske osigurače i ispremešta neke prekidače i doda neke zidne priključke nego i da proveri ispravnost/funkcionalnost već postojeće instalacije. Nešto stare instalacije je odstranjeno, nešto korigovano, nešto dodato a ništa zatečeno i ostavljeno u funkciji nije manje od 2.5mm2 po provodniku. Na nekim pozicijama, na primer od brojila do kutije sa osiguračima (u potkrovlju) je kabel 5x6mm2 - pojma nemam zašto, ali rek'o čovek da tamo tako mora. E, sad, na mestu gde smo pre ovoga stanovali, posle useljenja (1998) nakačili mi bojler, rernu, peglu... i odjednom nešto smrdi ispod ukrasne tapeta-trake, potom krenulo i da dimi, smrdi kiselkasto, a ja kapiram šta je, jurim do kutije sa osiguračima i isključujem ih redom... Govno mi se smrzlo od frke. Zovem električara, objasnim šta i kako, došao čovek, razreže tapetu, otvara METALNI poklopac razvodne kutije u zidu i nalazi Aluminijumski strujni kabel 1mm izolovan papirom i smolom, krpenim bužirom, upleten sa standardnim bakarnim PGP kabelom. Baka koja je živela pre nas, imala stari TV i dve sijalice u celoj kući. Kad smo mi udarili sa nekoliko kilovata potrošnje, a ono krenulo da se greje do početka paljevine... Zato kažem, sve zavisi ko je radio, kako je radio, čime je izvedena instalacija i kada je to rađeno. Nesuđeni uzročnik paljevine, aluminijumski kabl je instaliran u pedesetim godinama prošlog veka ako ne i ranije...

Stein, potpuno te razumem, i ja sam to prošao prošle godine. Građevinski standardi 1960. godine kada je sagrađena moja zgrada je dozvoljavala štemovane kablove po stanu sa presekom od 1 kvadrat. Raskopao sam doslovno ceo stan i ugradio ono što su danas važeći građevinski propisi, a to je 2,5 kvadrata. Ko je 1960. imao ovoliko uređaja na struju u kući? Lično mislim da je logika 1 kvadrat = 1 kW po svojoj prirodi bangava - a šta ćemo sa klimama koje kada rade vuku i do 2,2 kW, sa veš mašinom koja u špicu povude i do 3,3 kW, pa mašina za pranje sudova koja takođe povuče 1,5 kA kada se uključi i grejač za vodu, itd. Pa obična mikrotalasna peć povuše 850W kao od šale.

 

Uz sve to, prečesto se zaboravlja da čak i statični kablovi imaju svoj vek trajanja, kada oni stari iz 1960. počinju da se "znoje", jer se izolacija doslovno dekomponuje, razlaže se. Kabl od 2,5 kvadrata, koji je povezivao moju kućnu razvodnu tablu sa razvodnom tablom za dva sprata je bila na ivici raspadanja. Sada je tu kabl sa presekom od 6 kvadrata. Ujedno sam uradio i novu rapodelu potrošnje po fazama, jer mi je ranije mnogo toga bilo na samo jednoj fazi, pa ako radi klima, mikrotalasna peć izazove iskakanje osigurača. Sada je to sasvim druga priča.

 

A što se ti buniš oko alu kabla kao Grk u apsu zbog bankrota zaista ne znam, pa bio si decenije ispred nas, seti se da Dynaudio koristi heksagonalnu alu žicu za namotaje na drajverima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zna se sta kaza ona stara majstorska da 1 kvadrat zice nosi 1 kilowat opterecenja........i nikad nije bilo greske.....a ovo oko strujmih kablova i oko preseka, napisao sam u prethodnim postovima da je oridjidji kabel 2x0,75 kvadrata, znaci ispod toga se ne ide, a sve sto je jace ne moze da skodi...ovaj moj radi odlicno posao...a i pri tome leo izgleda, zeleni buzir...ih...pa zar ima nesto lepse:)

Možda, ali treba se setiti da danas nije više 1960. godina, nego nekih 55 godina kasnije. Danas po kućama imamo bar pet puta više električnih sprava koje onda nisu ni postojale. A kada se čak i skromna potrošnja po uređaju pomonoži sa brojem uređaja, onda ona nije više tako mala. A neki od tih novih potrpšača u kući nisu opšte naivni po potrošnji, na pimer klima uređaji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

šta ćemo sa klimama koje kada rade vuku i do 2,2 kW, sa veš mašinom koja u špicu povude i do 3,3 kW, pa mašina za pranje sudova koja takođe povuče 1,5 kA kada se uključi i grejač za vodu, itd.
 

 

 

Da!
A što ako netko ima Krellove monoblokove spojene na elektrostatike od 1,5Ohm i baš obožava Pastoriusa i Milera? :buehehe:

Šalu na stranu, svi koje znam da su kupovali starije kuće ili stanove su si radili kompletne nove instalacije struje, vode i plina za zlu ne trebalo. :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aluminijumski energetski kablovi koji su se ranije koristili imaju još jednu manu.

 

Doslovno vremenom "iscure" na mestu gde su stegnuti na utičnicama i prekidačima. Zato povremeno treba dotezati zavrtnje koji ih drže. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aluminijumski energetski kablovi koji su se ranije koristili imaju još jednu manu.

 

Doslovno vremenom "iscure" na mestu gde su stegnuti na utičnicama i prekidačima. Zato povremeno treba dotezati zavrtnje koji ih drže. 

 

Tu je bio problem što su alumenijumske žice bile uvrnute onako domaćinski, ručno, sa bakarnim žicama što je generalno gledano veliki No-No, hemija tu ima šta da kaže, dolazi do reakcije između dva materijala pa to zapravo nikako ne bi više smelo da se radi... Galvanska korozija čak i bez prisustva morske vode posle pedesetak godina može da dovede do prilično neželjenih situacija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To takođe. Različiti metali (Cu-Al ili Cu-Fe) se moraju spojiti drugačije.

 

Cu-Al se spajaju posebnim papučicama ili čaurama za tu namenu dok se Cu-Fe spajaju preko olovne podloške (slučajevi uzemljavanja izloženih metalnih delova).

 

alcu_pap_m.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To takođe. Različiti metali (Cu-Al ili Cu-Fe) se moraju spojiti drugačije.

 

Cu-Al se spajaju posebnim papučicama ili čaurama za tu namenu dok se Cu-Fe spajaju preko olovne podloške (slučajevi uzemljavanja izloženih metalnih delova).

 

alcu_pap_m.jpg

Ovo mi je odavno poznato posto sam radio daleke 1998 god u veleprodaji elektro robe....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

 

Da!

A što ako netko ima Krellove monoblokove spojene na elektrostatike od 1,5Ohm i baš obožava Pastoriusa i Milera? :buehehe:

Šalu na stranu, svi koje znam da su kupovali starije kuće ili stanove su si radili kompletne nove instalacije struje, vode i plina za zlu ne trebalo. :thumbsup:

 

Takvi moraju dobro da proračunaju realnu potrošnju tih monoblokova. Ako imaju neke stvarno 8 omske kutije sa relativno vielikom efikasnosti, onda nema veze jer im neće trebati enormne količine struje. Ali ako imaju neke recimo Infinity Refernce kutije, koja padaju ispod 2 Oma i efikasne su sa 86 dB SPL, e onda im ne ginu posebni razvodi struje samo za Krelce. A Infinity je lepo rekao da te kutije mogu pouzdano da pobuđuju samo Krell ili Levinson pojačavači snage od najmanje 200W/8.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...