Jump to content

Dual 3 u 1


Walter

Preporučeni Komentari

Sinoć sam bio u poseti kod  lepog brke aka Sax.hifi-a. Druženje bilo prijatno kao i uvek, uz meze i Nikšićko (Apatinsko) crno pivo. Bistrili o svemu i svačemu, slušali malo Dianu Krall, malo Anju Rupel tj. videosex, ovu drugu na Sound burgeru (http://www.diyaudio.rs/topic/7439-audio-technica-at-727-sound-burger/.) Sve u svemu brzo prođe vreme, pa sam već bio rad krenuti kući. To mi brka ne dade, nego kaže čekaj. Inače, već neko vreme me loži da sklopim sebi neki gramofon. I tako, odvede me na terasu i sakupismo delova od tri različita Dual gramofona. Mehanika od modela 1226, okvir sa plastičnim kućištem od CS12 (mislim da je u njemu bio gramofon 1214) i drveno kućište od CS-505-2 sa zaostalim kablovima i poklopcem. Projektni zadatka: sklopiti gramofon u budžet varijanti, od dobijenih delova i onoga što zateknem u kući, znači metodom kanibalizacije.

U izmaglici pivskih isparenja, učini mi se kao odlična ideja. Drveno kućište i poklopac u ekstra stanju, sve je tu od delova, samofali glava sa iglom. Brka je obećao i to potražiti, a nisam naravno gadljiv i na poklon sa druge strane, ako neko ima viška.

Jutros kada sam sve to pregledao na dnevnom svetlu, video sam da kučište ipak nije skroz savršeno, ali ništa što se ne može srediti. Mehanika je valjda ispravna, nisam još stigao da isprobam. Za početak treba da vidim kako se prevezuje trafo, pošto je trenutno namešten za 110V.

Evo i slika....

 

Gramofon

post-101-0-33269700-1431807383_thumb.jpg

 

post-101-0-37510700-1431807387_thumb.jpg

 

Kućište (ipak nije drveno nego furnirano)

post-101-0-11299000-1431807365_thumb.jpg

 

Ima par nabreklina

post-101-0-77434600-1431807368_thumb.jpgpost-101-0-20283900-1431807372_thumb.jpg

 

Obe šarke napukle (opruga probila plastiku). To će mi biti problem. Za sada ne znam kako da rešim, ako neko zna...

post-101-0-35857400-1431807375_thumb.jpg

 

post-101-0-21479200-1431807378_thumb.jpg

 

Okvir za oslanjanje opruga uzima se od CS-12

 

post-101-0-64557300-1431807390_thumb.jpg 

 

I još nešto, drveno kućište je veće od plastičnog, koje odgovara, pa će imati lufta oko rama. I to treba popuniti nečim (čime?)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 23
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

cu ti dadnem drugo (crno) kuciste od Dual-a.

 

gledao sam, popravka se ne isplati ni za njega.

 

pa sad, ja sam gledao, ni sarke ni poklopac nisu kompatabilni,

 

mislim zucko i crni. najbolje uzmi i njega, pa vidi sta i kako.

 

ostalo vratis u riznicu.

 

mada poklopac je lepsi na zucku.

 

:sleep1:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ne da moze.

 

nisi pratio sta sam napisao.

 

nisu kompatibilni.

 

ako uzmes sarke sa crnog, moras i poklopac.

 

ajnzeci nisu isti na sarkama/poklopcima.

 

nikakav problem. skines sarke i poklopac sa zucka, doneses kod mene za riznicu,

 

a uzmes sarke/poklopac sa crnog.

 

:drinking-2: :drinking-2: :drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Počelo je da se radi nešto...

 

Možda bi moderatori ovu temu mogli da prebace u analogije ili već gde smatraju za shodno.

 

Za početak, prevezao sam priključak za napajanje i probao da li okreće. Izgleda mi da je ok. Mada, s obzirom da sam totalni duduk za gramofone, videće se na kraju da li stvarno radi ispravno.

 

Dalje, uzeo sam da ispravim izbočine od podignutog i odlepljenog furnira. Ima malo više mesta za lepljenje, koji se ne vide na prvi pogled (ipak su ove sprave stare 30-40 god.). Tu sam napravio prvu grešku.

 

post-101-0-94154200-1432108049_thumb.jpg

 

Nemojte ovako da stežete lepljenu površinu (ili makar ne ostavljajte to posle ceo dan)!

Kada sam skinuo stege, ostala su ulegnuća, jer sam pre lepljenja morao lepo da navlažim furnir da bih ga ispravio. Samim tim, furnir je omekšao, a to sam smetnuo sa uma prilikom fiksiranja. Treba upotrebiti neku ravnu glatku dašččicu (kao buffer :) ).

Posle sam se vadio tako što sam opet navlažio celu površinu i sada preko daščice pritegao celu stranu. Malo se ispeglalo. Valjda će posle šmirglanja biti manje više ok. 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Što se tiče problema sa popunjavanjem viška prostora oko okvira na koji naleže gramofon (da li se to zove plinth?), nisam mislio ništa pametnije nego da uzmem medijapan i dam da se iseče po meri.

Otišao sam do lokalnog dućana koji prodaje/seče pločasti materijal i okov i dao da mi na CNC-u useku potreban oblik. Ispalo je odlično, leglo je što kažu mladi kao d..e na nošu.

 

post-101-0-58488700-1432108746_thumb.jpg

 

post-101-0-47467300-1432108748_thumb.jpg

 

post-101-0-51470400-1432108749_thumb.jpg

 

Okvir od mdf-s sam planirao da ofarbam sprejem. Da li treba neko tretiranje kao podloga, ili samo da isprskam nekoliko slojeva?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mogao bi da gituješ prethodno. Kad se osuši, šmirglaš. Pa još jednom. Pa možda i treći put. Zatvorićeš pore i boja će biti ravnomerna. Tada bi mogao da farbaš i nekom akrilnom bojom sa malim valjkom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je rano da se naprečac postane ljubitelj nekog brenda. Za to treba više od tri šake delova na reparaciji... Nikako ne bih voleo da me neko "žigoše" kao ljubitelja Technics gramofona, bez obzira na to što ih imam tri kompletna kod kuće... Ljubitelj gramofona možda, ali ne bih se olako "vezao" za neki brend.

Što se Dual gramofona tiče, nisam nikada imao ni jednog na duže vreme, pogotovo ne neki model koji je respektabilan ili poseban pa ne mogu da komentarišem iz ličnog iskustva kolko su dobri, ali ne sumnjam da ako se reše svi opšti detalji oko izolacije mehaničkih vibracija i rezonancija tj sprava "postavi na zdrave noge" da je moguće da se od ovoga načini jedan dobar uređaj koji će solidno da radi posao.

Što se Dual-a tiče, nema ni jednog koji bi kao kompletan uređaj značajno odskočio od svih ostalih, svaki je imao svoje prednosti (i sitne zamerke od strane vlasnika) ali su svi uvek bili odlične sprave...

 

http://best-turntables.com/turntable-reviews/dual-turntables/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam tri duala, jedan sa idlerom i dva belt drive-a, 1229 1234 (koji još ponekad koristim mada jako retko) i jedan 1249 koji je izdahnuo pre 10-tak godina. U "ono" vreme (sredina i kraj 70tih) su ti gramafoni za naše pojmove bili poprilično dobri možda i više od toga ako si imao dobru prateću operemu i kutije. Kad dođem dole na leto daću jedan Steinu pa neka ga on pokloni kome već bude bio potreban za delove.

:wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako je u dobrom stanju

 

Ovo što si linkovao je daleko bolje od "dobrog", ovo slobodno, bar vizualno, spada u savršeno očuvane primerke. Ostaje samo pitanje ima li neko s druge strane novčanika (paypala, kreditne kartice) ko je voljan da izbroji traženu sumu. Koliko vidim, ovaj već poduže čeka da neko odreši kesu i izbroji toliko para koliko prodavac traži. Za 120€ manje, isti model, deluje isto toliko dobro vizualno i takođe čeka... Ako čovek nije gadljiv na puknut poklopac, ima živaca za aukcije, može da krene od 10€ pa gde završi... http://www.ebay.de/itm/DUAL-CS-1249-/271874213965?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item3f4cf7484d

Na KP se ponekad može natrčati na možda malo manje očuvan primerak u rangu cene od 20 do 50 evara... Trenutačno ima nekih Dual-a, doduše, ne baš 1249...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo što si linkovao je daleko bolje od "dobrog", ovo slobodno, bar vizualno, spada u savršeno očuvane primerke. Ostaje samo pitanje ima li neko s druge strane novčanika (paypala, kreditne kartice) ko je voljan da izbroji traženu sumu. Koliko vidim, ovaj već poduže čeka da neko odreši kesu i izbroji toliko para koliko prodavac traži. Za 120€ manje, isti model, deluje isto toliko dobro vizualno i takođe čeka... Ako čovek nije gadljiv na puknut poklopac, ima živaca za aukcije, može da krene od 10€ pa gde završi... http://www.ebay.de/itm/DUAL-CS-1249-/271874213965?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item3f4cf7484d

Na KP se ponekad može natrčati na možda malo manje očuvan primerak u rangu cene od 20 do 50 evara... Trenutačno ima nekih Dual-a, doduše, ne baš 1249...

 

Zato ću ti dati moj 1249 koji više ne vrti stol pa neka ga "neko ko ulazi 2015 u svet gramafona" popravi kako ume i zna, meni je dobro služio a korišten je isklj.kao singel plejer oćuvanost kao sa slike možda je poklopac malo lošije očuvan jer se i doručkovalo na njemu inače sam prvi vlasnik i koštao je manje tadašnjih maraka nego sada što traže jevriće  :wink2:

Duala 1229 (pogrešno sam napisao mada su identični modeli) je zapravo 1219 (i to "mislim" zbog posebnog poklopca) sam poklonio ujaku prošle godine pa neka ga on i dalje haba, prosto je neverovatno da i nakon 30 godina još uvek radi kao prvoga dana, interesantno je i to da nako završetka ploče i pošto se ručka vrati na mesto tanjir se nastavi još min.2 minute vrteti dok se sam ne zaustavi  :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

odlicni gramofoni i za igranje i za budzenje.

 

nikako ne spadaju u neki high end, ali su odlicni, po meni.

 

dobri modeli su precenjeni, i ovde i preko.

 

kad se nadje nedirani primerak ihahaj.

 

veoma su verni, pouzdani i nisu skloni rastelavanju, kao neki od

 

high end gramofona, kao na primer Linn Lp12 ili Transcriptor.

 

ali u hifi-ju i high end-u nema ljubavi bez bola, mislim $$$.

 

konkretno, za mene spremam jedan 1239, veoma mi se svidja,

 

i tehnicki i inace. ponajvise jer je model sa S ruckom i belt drive.

 

licno ne volim direct drive i idler drive gramofone.

 

konkretno, trebace mi backup gramofon zbog ploca 45 obrtaja,

 

jer main gramofon nema 45 obrtaja. moja neka kombinacija - vizija.

 

kad kazem da ne volim direct drive gramofone, ne kazem da ne valjaju,

 

samo ih ne volim. licni ukus, nista vise.

 

:drinking-2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U međuvremenu je stigao i Dual 496, (naravno od Sax-a), pa će verovatno on da uskoči, napredniji je po svemu od 1226, a uz to ima i glavu sa iglom :)

Slike slede kad ga uslikam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

odlicni gramofoni i za igranje i za budzenje.

 

nikako ne spadaju u neki high end, ali su odlicni, po meni.

 

dobri modeli su precenjeni, i ovde i preko.

 

kad se nadje nedirani primerak ihahaj.

 

veoma su verni, pouzdani i nisu skloni rastelavanju, kao neki od

 

high end gramofona, kao na primer Linn Lp12 ili Transcriptor.

 

ali u hifi-ju i high end-u nema ljubavi bez bola, mislim $$$.

 

konkretno, za mene spremam jedan 1239, veoma mi se svidja,

 

i tehnicki i inace. ponajvise jer je model sa S ruckom i belt drive.

 

licno ne volim direct drive i idler drive gramofone.

 

konkretno, trebace mi backup gramofon zbog ploca 45 obrtaja,

 

jer main gramofon nema 45 obrtaja. moja neka kombinacija - vizija.

 

kad kazem da ne volim direct drive gramofone, ne kazem da ne valjaju,

 

samo ih ne volim. licni ukus, nista vise.

 

:drinking-2:

 

Trebalo bi kad kompetiraš duala da ga uporediš sa onim tvojim AT burger portabl-om pa da nam javiš utiske i šta smatraš boljim!

:oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa mislim da ce Dual 1239 raditi bolje od Burgera.

 

izbor je pao na taj model Duala, jer za razliku od Burgera

 

ima i S rucku, i belt drive i mnogo toga sto Burger nema.

 

jedino mi se njegov originalni sel ne svidja.

 

prvi utisci kad sam poceo da slusam Burger su bili jaki.

 

dao sam mu malo vecu ocenu, koju je moj brat blizanac ostro komentarisao. :)

 

stvarno se nosim mislju da ga sredim do jaja i da mi bude backup gramofon i

 

gramofon za akanje. a main gramofon, dragulj (nije za ovde, bice u novoj temi) da bude za

 

nirvanu, licnu satisfakciju.

 

ako slucajno neuspem da ga sredim do jaja, opet ce za backup gramofon izbor

 

pasti na neki Dual, jer ih bas imam. nije da sam vatreni fan Duala, vec ih se nakupilo

 

kojekude - tangefrange, rastur muzickih centara ... itd.

 

mislim da ce tako biti.

 

:drinking-2:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Projekat još malo pa gotov :)

Još nije sasvim završeno. Prve probe su u toku.

Ima problema sa automatikom. Radilo je, ali nije spuštao glavu gde treba, pa sam uzeo onaj šraf za podešavanje da drndam, pa sam ga stvarno sredio. Sad neće uopšte da ga pozicionira. Takođe, ne isključuje se kad dođe do kraja, nego ga podigne pa opet spusti na istoj poziciji i tako ponavlja... Povremeno se izgubi jedan kanal. Lagana čvrga u glavu (naravno kad je podignuta) ga vrati.

Moraće da ide kod servisera. Ako imate preporuku (u Bgd), molim za kontakt.

 

U nastavku slike sa privremenim setup-om.

 

post-101-0-93720600-1432882696_thumb.jpg

 

post-101-0-85764700-1432882702_thumb.jpg

 

post-101-0-88730100-1432882710_thumb.jpg

 

post-101-0-72468700-1432882717_thumb.jpg

 

post-101-0-58341200-1432882720_thumb.jpg

 

post-101-0-67379600-1432882724_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

au, al je cucnuo pored Pioneer-a, svaka cast.

 

nemoj da te sekira automatika.

 

mnogi opasno dobri gramofoni nemaju automatiku.

 

tebi je najbitnije da ima dobar i nezan lift.

 

jos da probas onu phono sekciju, pa da javis utiske.

 

:drinking-2: :drinking-2: :drinking-2:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...