Jump to content

Samospaljivanje pojacala i preventiva


Okibokis

Preporučeni Komentari

Povremeno procitam na forumima da se neko zali da mu je pojacalo u mirovanju prestalo da radi,odnosno,pojavio se beli dim,iako je mazeno i pazeno,i nije trpelo nikakav los tretman.Posle procitam da je i Sansui AU-x1 imao isti problem,i da niko nije mogao da predvidi kad ce to da se desi,ali je fabrika taj problem resila sa narednim modelom.Posto ja prvi ne mogu da odolim kupovini kad vidim neki rasni vintage model,interesuje me da li postoji prevencija,koju kao korisnik mogu da sprovedem da se to ne desi.Vidim prica se o nekoj samooscilaciji koja je uzrok,pa me interesuje sta dovodi do nje?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=6286

rasni vintage svakako zahteva pregled stanja. uvek.

a što ocrneše sansulju, ispade ko sprinter sa odvezanim pertlama.

ono, kad piči-piči, al kad zapne o pertle..

lepši tj realniji je domaći txt na

http://www.audiofil.net/forum/printer_friendly_posts.asp?TID=5248

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=6286

rasni vintage svakako zahteva pregled stanja. uvek.

a što ocrneše sansulju, ispade ko sprinter sa odvezanim pertlama.

ono, kad piči-piči, al kad zapne o pertle..

lepši tj realniji je domaći txt na

http://www.audiofil.net/forum/printer_friendly_posts.asp?TID=5248

Nije samo u pitanju Sansui,ali se to izgleda desava starijim lipicanerima,koji su samo glancani,a nije se ulagalo u osvezavanje,pa me zivo zanima ko tu prvi dovede do samooscilacije,da li neki osuseni kond,ili neki hldan lem?Ili je to tipicno za odredjene izvedbe izlaznih stepena.Jer uglavnom cujem,ova ili ona mrga,spalio joj se izlaz.Mozda se to desava i malim,ali njihov jauk niko ne cuje jer nisu toliko vredni,pa vlasnici samo slegnu ramenima:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takvi uređaji rađeni su na granici mogućnosti tehnologije i često su zbog želje za boljim perfomansama nepotrebno gurani u rizični režim rada.

 

Najčešće preveliki GBW ili pojednostavljeno frekvencijski raspon i želja za što većom snagom. U takvim ustrojima kada neka od komponenti izgubi neki parametar najčešće dolazi do lančane reakcije.

 

Npr. Sanyo Plus P55 nakon dvadesetak sati uloženog rada ......

 

post-26-0-91522000-1431512089_thumb.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Povremeno procitam na forumima da se neko zali da mu je pojacalo u mirovanju prestalo da radi,odnosno,pojavio se beli dim,iako je mazeno i pazeno,i nije trpelo nikakav los tretman.Posle procitam da je i Sansui AU-x1 imao isti problem,i da niko nije mogao da predvidi kad ce to da se desi,ali je fabrika taj problem resila sa narednim modelom.Posto ja prvi ne mogu da odolim kupovini kad vidim neki rasni vintage model,interesuje me da li postoji prevencija,koju kao korisnik mogu da sprovedem da se to ne desi.Vidim prica se o nekoj samooscilaciji koja je uzrok,pa me interesuje sta dovodi do nje?

 

     Kolegione Vlad Tepes

 

 Kod tih starijih modela SS pojacala koja nisu nikada servisirana treba obavezno uraditi sledece da ne bi doslo do iznenadnog kapitalnog kvara :

 

 - Zameniti Sve elektrolite svezima

 - Preletovati na stampi sve tacke oko pinova aktivnih i pasivnih elemenata koji se greju

 - Skinuti staru termo-provodnu pastu sa svih tranzistora koji su na hladnjacima i namazati ih sa svezom

 - Posebno prekontrolisati na `curenje ` drajverske tranzistore koji se obicno dosta greju a koji su ponekada postavljeni     na relativno malene hladnjake .

 -Prekontrolisati trimere da li su zadrzali originalne vrednosti .

 

 Dobrim delom je i kolegion Zbotic prikazao slikom sta treba raditi .

 -

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takvi uređaji rađeni su na granici mogućnosti tehnologije i često su zbog želje za boljim perfomansama nepotrebno gurani u rizični režim rada.

 

Potpuno se slažem sa napisanim, bio u prilici onomad da "prisluškujem" razgovor između dva stručna lica na temu overkill zahteva stavljenih pred neko Hitachi pojačalo koje je valjda bilo ozloglašeno zbog forsaža da pošto poto radi do ili čak preko 0.3MHz (a sve zarad harmonika koje jel', ako sasečemo na 20kHz... blabla)

Ispostavilo se i kod modifikovanih (klonirano pa poboljšavano) verzija dobrih pojačala (dobrih u smislu izuzetno stabilnih) da tim "poboljšavanjem" (stavljanjem ultrabrzih ispravljača, tranzistora i prčkanjem po vrednostima određenih kondenzatora) može da se dobije na "odzivu" koji ne prestaje na 20, 30 ili 50kHz, no se duboko zalazi u red MHz, dobija tihi samoubica ako se rad/ponašanje nakon modifikacije + sklapanja + puštanja u rad ne proveri na osciloskopu. Negde visoko iznad 100kHz pojačalo zaosciluje i to dovodi do pregrevanja izlaznih elemenata što završava sa belim dimom. Uključiš ga, radi, svira fenomenalno, sve je ok. Posle dovoljno vremena, nešto unutar pojačala dođe i pogasi sva svetla i napravi fajront k'o murija kad napravi raciju u kafani - neko strada (a nije kriv) neko se izvuče čitav (možda čak i kriv za frku) ali kafana se zatvara... Spominjem ovo jer ne mora obavezno amp da vrisne samo zato što ima 30 ili 40 godina staža iza sebe. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moje laicko shvatanje je da oscilacije izazivaju grejanje koje pravi dim. Sad je pitanje koje komponente zadime, izlazni tranzistori ili nesto drugo. Ako su izlazni tranzistori onda neka osetljiva termo zastita blizu tranzistora resava problem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moje laicko shvatanje je da oscilacije izazivaju grejanje koje pravi dim. Sad je pitanje koje komponente zadime, izlazni tranzistori ili nesto drugo. Ako su izlazni tranzistori onda neka osetljiva termo zastita blizu tranzistora resava problem.

Davno neko rece "Tranzistori su najbrzi osiguraci" :wavecry:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Apropo svega napisanog i već komentarisanog o preteranim zahtevima konstruktora/idejnih tvoraca prema nekim (solid state) uređajima koji su danas "vintage"...

 

Ideja (mislim) da je potekla od cevnih uređaja gde su se uz tzv "audio lampe" koje su prvenstveno dizajnirane da rade u NF području, veoma uspešno koristile i lampe čija je primarna namena bila rad u mnogo višim frekventnim opsezima, ali su se mogle isto tako, uspešno koristiti i za uređaje koji rade u tzv "audio području" (onih nominalnih 20Hz do 20kHz) ... na primer ECC85 koja se može koristiti i u NF području, standardni je ili  bar skoro standardni deo inventara mnogih UKT (UKV/FM) prijemnika, ECC88 je jedna od onih koja je odlično primenjena/iskorištena u mnogim odličnim cevnim audio uređajima, ali izvorno je dizajnirana da bude primenjena kao kaskodni stepen u TV tunerima (tj da besprekorno radi daleko iznad NF područja). Tranzistori (za NF primene) dizajnirani i proizvedeni pre recimo četrdeset godina (~1975) naprosto nisu mogli da "dobace" do radnih frekvencija koje su (gorespomenute) (radio-)cevi mogle. To je bila ona "no contest" situacija. Danas to već odavno nije problem, ali je to tada uglavnom naprosto bilo neizvodljivo. U isto vreme, neko je smatrao da to tako mora pa se iz onoga što se moglo proizvesti, izvlačio maksimum... I eto potencijalno opasne situacije koja uz osušene kondenzatore i problematične vodove/lemove posle četiri decenije eksploatacije postaje "katastrofa koja jedva čeka da se desi".... Eto, palo mi na pamet... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma koliko mi je ova tema bila "smešna" na prvi pogled, izgleda da se baš ovo dogodilo pre nekoliko dana sa šurakovim vintage JVC-em... Čovek ga nije ništa silio, jednostavno crko.

Poneo ga na mrcvarenje, videćemo, možbit da se "samospalio".

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda je i moj Babel onomad samospalio jedan kanal. :blackeye:

 

E šipak majstore :D

 

Kad radiš (praviš, gradiš) provereno dobru stvar sa adekvatnim komponentama (odgovarajućim i ispravnim) nema samospaljivanja. To može da bude omaška, propust, neiskustvo, nepažnja, neznanje, ali ne "samospaljivanje" u kontekstu u kom ga začetnik teme definiše. Onomad rekoh, nisi jedini, ni prvi i takve stvari se naprosto dešavaju. Što bi se reklo, šit hepenz i najboljima :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ti malecki su zapravo najopasniji.

 

Budući je danas nemoguće biti siguran u porijeklo komponenti koje se ugrađuju (osim onih kupljenih direktno iz tvornice) za mene je pojačalo napravljeno kada odradi probni period od barem mjesec dana na sporednim zvučnicima kao TV booster.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedna o čestih grešaka koju primjećujem u zadnje vrijeme je prekoračen naponski limit kondenzatora zbog promjene napona mreže sa 220 VAC na 230VAC. Prije su pojačala rađena tako da su ona od 150W radila na graničnom naponu od cca 60VDC sa kondenzatorima od 63VDC. Promjenom standarda i uslijed starosti takvi kondenzatori su by by .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko nece da se brine o ovoj pojavi neka uzme amp ciji izlazni stepen radi bez povratne sprege, oni su bezuslovno stabilni :guitarplayer: 

 

Ti kao vlasnik ne možeš mnogo toga da uradiš da sprečiš uslovno stabilan amp, da ne proosciluje.

Možeš da izbegavaš visokokapacitivne zvučničke kablove, tipa Kimber pletenice, ali recimo 3 metra Kimber 8tc kabla je oko

2.5nF kapaciteta, a to bi svako iole pristojno dizajnirano pojačalo trebalo lagano da tera bez oscilacija.

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko nece da se brine o ovoj pojavi neka uzme amp ciji izlazni stepen radi bez povratne sprege, oni su bezuslovno stabilni :guitarplayer: 

 

Ne samo da ovo nije točno već je stvar potpuno suprotna, pojačala bez povratne sprege su najrizičnija, rekao bih izrazito rizična!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E šipak majstore :D

 

Kad radiš (praviš, gradiš) provereno dobru stvar sa adekvatnim komponentama (odgovarajućim i ispravnim) nema samospaljivanja. To može da bude omaška, propust, neiskustvo, nepažnja, neznanje, ali ne "samospaljivanje" u kontekstu u kom ga začetnik teme definiše. Onomad rekoh, nisi jedini, ni prvi i takve stvari se naprosto dešavaju. Što bi se reklo, šit hepenz i najboljima :)

 

 

a jel ti babel vintage?

Nije vintage, i znam da sam samo ja mogao da ga spalim, šalimo se malo. :D

 

Apropo teme... Neki dan sam razvaljivao neko staro Gorenje iz 70-ih koje nije nikad reparirano, i po stanju elektrolita veoma blizu samospaljivanja, i lemovi su užasni, tako da mislim da je "spontaneous combustion" moguć, i veoma realna opcija kvara uređaja koji su stariji od 2-3 decenije... Sve ima svoj vek, pa nekad ljudi posle 40 godina rada moraju na servis, na žalost...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...