Jump to content

AK4490EQ


silentbob

Preporučeni Komentari

Moram da priznam da sam ovo gore napisao odmah po otvaranju pdf-a. Sad sam malo čitao. Naravno nisam se udubljivao. Pogledajte zaključak (poslednja strana)

 

Analog still better?

• In fact, yes it is.

– As long as the analog volume control has a noise floor better than the DAC noise floor, the analog one will win

• Conclusion:

– Analog volume controls easily outperform digital, unless the digital control has access to the data path of the DAC (ie is internal to the DAC)

– Exquisitely well designed analog volume controls can still beat even the very best internal digital volume controls if they have a lower noise floor than the DAC itself

• The -135dB of the ESS Sabre DAC would need an exceptionally low noise analog volume control to beat its internal digital one

 

Da li ovo važi i za AK DAC-ove pitanje je sad.

Da se vratimo malo na sami DAC.

KAKO ZVUČI???

Da li si i s čime upoređivao?   ... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cekamo utiske u vezi sa zvukom...

 

Juce sam imao vremena za ozbiljnije slusanje.

 

Jes da nemam neku ozbiljnu referentnu tacku (TDA1387 baziran dac) ali meni se dopada kako zvuci, dosta vise detalja, jednom recju otvorile se nove cakre u sistemu. :inlove:

Takodje vise se primecuje razlika izmedju produkcije albuma/numera. 

 

Sve u svemu stari DAC ce morati da ustupi kutiju ovom :) Cim se to desi (nadam se uskoro) mozemo da organizujemo neko slusanje... saljite PP za dogovor ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo razmišljao na temu svojevremeno a pošto sam sebi odradio SPDIF selekciju klasičnim preklopnikom.

 

Ja bih lično pre odradio TOS na I2S (SPDIF risiver WM8805 npr. ako treba samo jedan SPDIF ulaz, CS8416 za max 4 kom.) a preklapanje dva I2S izvora uradio ispred DAC-a pomoću quad multipleksera (npr. 74VHC157). Ostade razmišljanje na tom nivou otprilike.

Manic, jel imas slucajno neki linak ili schemu za ovo, nisam nista pametno uspeo da nadjem, a malo me buni kod "tos na i2s" konverzije sta raditi za master clock koji dac ocekuje a trenutno ga dobija sa waveio. Pretpostavljam da bi njega u tom slucaju potpuno zaobisao?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Manic, jel imas slucajno neki linak ili schemu za ovo, nisam nista pametno uspeo da nadjem, a malo me buni kod "tos na i2s" konverzije sta raditi za master clock koji dac ocekuje a trenutno ga dobija sa waveio. Pretpostavljam da bi njega u tom slucaju potpuno zaobisao?

 

Multiplekserom se prebacuje i masterclock, SPDIF risiver ga pravi iz SPDIF ulaza koji je selektovan.

 

Šemu kao takvu nemam, uzmi npr ulazni deo sa CS8416 iz onog DAC-a sa AK4396 (u prilogu) + iz datasheeta za CS8416 nađeš kako se prebacuju ulazi u hardverskom modu (dva bita) a vidi se i kako je vezan na DAC.

Slična stvar ima i ovde http://www.twistedpearaudio.com/digital/cs8416mux.aspxkao gotovo rešenje za taj deo.

 

Multiplekser je jednostavniji, 2x4 ulaza, 4 izlaza, i jedan kontrolni bit koji ulaz ide na izlaz. Vodi samo računa o naponskim nivoima (3V3 ili 5V).

 

Nisam se zanimao više na ovu temu (ima nešto naškrabano, samo ako nađem) ali kontam da prebacivanje svih ulaza može da se reši "brute force" jednim preklopnikom + eventualno minimalna diodna matrica za setovanje potrebnih pinova.

sch.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uh mnogo mi ovo komplikovano i bojim se da prevazilazi moje sposobnosti iz elektronike  :umnik2: .  svakako hvala  :thumbsup:

 

Planiram da DAC ima samo 2 ulaza TOS i USB

 

Ukoliko bi uspeo da nadjem jednostavan "tos na usb" konvertor posle kojeg bi stavio  usb switch to bi mi bilo dovoljno.

 $_12.JPG

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

TihiBobe pošto ti je RPI izvor šta misliš da probaš I2S direktno iz njega do daca i da javiš šta ti je bolje. Uputstvo ... http://archphile.org/howto/i2s-dacs-and-the-raspberry-pi/

Direktno strimuje sa Pia u DAC tako da su sve konverzije (USB, SPDIF...) izbegnute. I2S veza treba da bude što kraća. Ovo što sam naručio nema i2s ulaz :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Stigo DAC u Srbiju. Dok prođe carinu, dostavu... ko zna šta još biće iduća nedelja   :crying: . Sad je na redu nabavka trafoa. 2 x AC9V, AC15V-0-AC15V  (15W i više). Preporuke od kog nabaviti?

 

Našao ovo http://www.aliexpress.com/item/YJ-32BIT-384K-XMOS-U8-USB-card-for-YJ-all-DAC-Completed-board/32336891111.html Mišljenja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Proveri samo da li se poklapaju konektori na plocici i dac-u. Cini mi se da se usb - i2s montira na dac plocu.

Mozda je najbolje da uzmes od istog prodavca. 

 

Sto se tice napajanja uzmi trafo od 30+ VA, ja sam uzeo 3 print trafoa od oko 10va i svi se greju, plus sto imaju 20%-40% veci napon od deklarisanog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za regulatore ovo iz prvog posta:

 

 

- Diyinhk napajanje 5v/3.3v za dac

- +/-12V shunt napajanje by Sipi (Manic PCB) za LP filter

 

 

Print trafoe sam kupio u lokalnom shopu, ali savetujem da odmah nabavis malo jaci trafo (trafco ili ko vec radi). 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam od lampucere 30va 15-0-15 pa ću njega da upotrebim. Ova 2 po 9V ću da nabavim nekako. Da li je glupo da kupim jedan trafo za sve, sa gomilom izvoda, ili svaki pojedinačno? Dajte mišljenja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stiglo. post-412-0-72771700-1433783274_thumb.jpg

 

 

O zvuku... rastavio, noćas, lampuceru da stavim ak4495. Dobro me je služila ali ovo je bolje, hteo sam da napišem mnogo, mnogo bolje ali da ne bude placebo efekat a i druge uši da čuju. Sasvim druga priča. Slušate muziku iznova. Totalno različito  u  pozitivnom smislu. Nisam ni znao da ima toliko više detalja i da tako lepo zvuče.  Da nebude da je sve po taman pobrinuo se gain. Sa wdtv-a na nekim pesmama mi je previše jako. Sa pc-a se to može kontrolisati. Znači sax-ovi trimeri koje mi je stavio na predpojačalo danas štelovanje. Danas mora da probam i rpi2+hiFace. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...