Jump to content

Beyma 15k200+Fostex 126E


Shoba

Preporučeni Komentari

Nisam mislio da će konstatacija pretvoriti u lament :)

Čovek ima svoje razloge zašto je otišao sa foruma i to poštujem, a da je šteta - šteta je.

 

Elem, htedoh pitati da li je bilo perioda usviravanja beyma-e i koliko se zvuk promenio za to vreme?

Da li ima neki EQ na bassu u miniDSP-u?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

cestitam...u zdravlju da ih slusas

skretnica? mora biti neki aktivni princip? bas me  intersuje gde se desava razdel i kako?

 

Nisam imao vremena onda pa da pojasnim sada.

MiniDSP ima opciju da pored procesuiranja signala radi i kao aktivna skretnica. Prvo se koristi miniDSP u funkciji aktivnog ukrštanja između Bejme i Fosteksa, a zatim se radi procesuiranje signala koje nam omogućava da se oslobodimo inherentnih problema (Zvuov žargon :) ) koji se sreću kod dosta FR drajvera. Ukrštanje se odvija na oko 230-260Hz. Tako nisko vrlo je teško znati tačno gde se dešava, pogotovu što imam dosta problema sa prostorijom koji maskiraju merenja.

 

Probali smo i sa pasivnom skretnicom i meni se čulo se jako dobro. Međutim, Zvu je pre godinu i po ili dve nabavio miniDSP pa kad se on izigrao, ponudio mi je da probam da ga koristim u svom sistemu. Tada sam i ja već probao varijantu aktivne skretnice tek da vidim ima li razlike. Otišli Zvu i ja kod PapaDJ-a i opelješili ga za aktivnu skretnicu :) koju je projektovao Sipi, a koju čini mi se koristi i Stein. Sam sam radio ukrštanje i peglanje frekventnog odziva, a na osnovu merenja od ranije koje smo radili Zvu i ja dok su FE12E bili u mojim fantastičnim BLH kutijama. Međutim, pre neki dan je Zvu mogao da izdvoji dovoljno vremena onda kad ga i ja imam na pretek pa smo sedeli, pričali, pijuckali rakijicu i konačno posle par sati uzeli da merimo zvučnike. 

 

Moja malenkost u ulozi držača za mikrofon :) i Zvu koji je pritiskao dugme "measure" :) Kikotao se kao devojčica (mrzeće me zbog ovoga al bole me - ko ga šišE kad neće da piše :P ) dok mi je pokazivao koliko je jednostavno ispeglati problematične zone frekventnog odziva uz pomoć signal procesora (aka DSP). Pored toga što je odličan za peglanje frekvencija, ima i mogućnost podešavanja time delay-a što omogućava da se ne radi "smicanje drajvera" (kako to VladaC zove). Pričao mi je Zvu o tome da smicanje drajvera u globalu predstavlja dobru stvar ali takođe ako je frekvencija ukrštanja mnogo visoko može da dođe do refleksija od kutiju za bas pa samim tim i do dipova i pikova u odzivu. Non stop mi pominje kako JBL više u svojim top klas zvučnicima neće koristiti pasivne skretnice (što već i jeste slučaj u M2 monitorima) te da je ovo budućnost audio tehnike. Neko reče da procesuiranje signala ulazi na mala vrata u HiFi. Ne bih rekao. Po mom mišljenju ulazi na velika vrata, a kako su vati danas jeftini potpuno je besmisleno gruvati kilograme bakra i skupe kondenzatore, BSC i ostale picoboce u zvučnike kad se sve to može uraditi mnogo efikasnije i bez gubitaka kakvi se dešavaju sa pasivnim skretnicama. Da ne govorim o benefitima rasterećivanju bilo kog pojačala od niskih frekvencija i padova impedanse na istima. To se itekako čuje kao ogroman boljitak u srednjim i visokima.

 

Jednim TPA3116 pojačalom koje me sa sve kutijom i napajanjem izašlo 50 evra sam rešio bas opseg. Mislim da se ne lažemo, radi F5 bolje od TPA3116 čak i u basu ali radi toliko marginalno bolje, a toliko je puta skuplje da se to ne može ničim porediti. U srednjim i visokima mali TPA3116 nema šta da traži - i to je činjenica. F5 takes no prisoners.

 

Kako ja imam gramofon (koji jedva čekam da završim) miniDSP se ispostavio kao prava opcija za mene jer ima analogni ulaz, a ima i digitalni I2S ulaz tako da postoji samo jedna DA konverzija u lancu pa se sve do izlaza DSP-a radi procesuiranje signala u digitalnom domenu (izuzev gramofona kako već pomenuh). Postoje i ful digitalni procesori, a Zvu mi priča da sledeće naručuje ful digitalnu varijantu. Meni ovo više odgovara zbog gramofona pa sam bio zadovoljan i srećan kad mi je ustupio svoj DSP.

 

Postoje oni koji smatraju da DSP možda i nije opcija kojom se treba ići ali je veliko pitanje šta je veći kompromis - da li pasivna skretnica sa svim svojim manama (cena, brljave komponente sumnjivog kvaliteta na putu signala itd.) ili DSP koji po mom mišljenju i nema kompromisa. Problem je što negativna mišljenja dolaze uglavnom od ljudi koji su DSP videli u izlogu ali se nađu kompetentni da komentarišu zvuk. Sad mi je možda i malo žao što sam rekao da je u pitanju biamping i DSP jer volim da vidim face ljudi koji dođu kod mene i krenu da hvale zvuk, a pljuju po digitaliji i procesuiranju signala gde stignu. Njihovog oduševljenja kad im kažem šta slušaju :shinymj5:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@shoba

hvala na iscrpnom odgovoru

sad se zablejah u sajt MiniDSP...dopada mi se koncept, pravi DIY, masovan koncept (za realna ocekivanja ne cuda) moram doci jednom da cujem ali prvo ti kod mene

 

inace trenutno se razvija domaca pamet na tom polju ali na drugaciji nacin...bice tu programabilnih modula, magareci izdrzljivih izlaznih stepena, dozivotne garancije, sve u jednoj kutiji...steta sto je taj moj drugar prilicno nedruzeljubiv pa to neprikazuje

ali bice interesantno da se to uporedi sa ovim nadam se bar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Shoba svaka čast na odgovoru!

Ja sam pristalica aktive i verovatno cu u dogledno vreme implementirati takvu skretnicu u moj sistem.

Jedini problem koji vidim u upotrebi digitalne aktivne skretnice je gramofon. Nekako mi dodatna AD konverzija poništava filozofiju analognog zvuka.

EDIT: poznat mi je zvuk tog kikotanja :-D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...Jedini problem koji vidim u upotrebi digitalne aktivne skretnice je gramofon. Nekako mi dodatna AD konverzija poništava filozofiju analognog zvuka...

 

Upravo tako. Ja takođe razmišljam kuda ću ubuduće glede skretnica jer bi voleo gramofon nekad da imam.

 

Surova istina: radi dobro mini DSP samo što sa gramofonom nije košer :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo tako. Ja takođe razmišljam kuda ću ubuduće glede skretnica jer bi voleo gramofon nekad da imam.

 

Surova istina: radi dobro mini DSP samo što sa gramofonom nije košerA :)

Ako ce da se cela filozofija zasniva iskljucivo i na predpostavkama a ne na cinjenicama onda to nije nauka a kamoli napredak. "Predpostavka je majka svih zajeba" rece neko pametan i cvrsto stojim iza toga.

Svaki preamp unosi promenu u zvuku, ne postoji tako nesto sto se moze nazvati audiofilski "neutralno". Tako da promene u zvuku pri konverziji sa DSP~om moze slobodno da se svede na isti nivo, nekome ce da se svidi a nekom ne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Shoba svaka čast na odgovoru!

Ja sam pristalica aktive i verovatno cu u dogledno vreme implementirati takvu skretnicu u moj sistem.

Jedini problem koji vidim u upotrebi digitalne aktivne skretnice je gramofon. Nekako mi dodatna AD konverzija poništava filozofiju analognog zvuka.

EDIT: poznat mi je zvuk tog kikotanja :-D

Svaka ploca koju budes slusao osim za one stare je prosla AD DA konverziju i onda narezana na plastiku,

Nemoj da me shvatis pogresno ja obozavam ploce i celu ideju o zvuku ploca ali sam isto tako realan da svaka RIAA drugacija, glava itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako ce da se cela filozofija zasniva iskljucivo i na predpostavkama a ne na cinjenicama onda to nije nauka a kamoli napredak. "Predpostavka je majka svih zajeba" rece neko pametan i cvrsto stojim iza toga.

Svaki preamp unosi promenu u zvuku, ne postoji tako nesto sto se moze nazvati audiofilski "neutralno". Tako da promene u zvuku pri konverziji sa DSP~om moze slobodno da se svede na isti nivo, nekome ce da se svidi a nekom ne.

 

Pajz, ne razumemo se. Bole mene dok mi iz zvučnika izađe šta mi se sviđa. Samo bi bilo lepo da ploča prođe kroz sistem bez nula i jedinica, čist kapric.

 

Kao što rekoh, radi to dobro, za te novce čak bezobrazno dobro :)

 

Razmišljam na temu dugo i pojavljuju se rešenja jedno po jedno. DSP će u mom slučaju biti, čak i uz gramofon, samo je pitanje kada (vremena, finansija i potrebe jer mi trenutno ne treba).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zavisi za šta. Što se tiče samo aktivne skretnice u principu može. Ako zatreba a DSP mi bude skup to je i plan. Doteram kući, nađem tačku reza i nagibe i izlemim isto to samo analogno.

 

MiniDSP brutalno dobro odrađuje posao peglanja frekventne kke, Šoba je i napisao mislim gde je i kako ispravljana. Može da se sredi neki dip ili pik duž frekventnog opsega, malo zamasti bas ozdo (neko reko open baffle?), sredi možda neka anomalija u sobi...

 

Kod Šobe sam čuo sistem pre finalnog dotezanja bora i to je stvarno mnogo dobro radilo, mislim najbolji odnos cena/kvalitet koji sam uopšte čuo a počistilo bi patos sa mnogim poskupim sistemima.

Prvobitna investicija košta malo ali se dobija se takva fleksibilnost za igranku da to nije normalno (uz desetak evrića za pravljenje mernog mikrofona sa onom Panasonic kapsulom). To jeste budućnost i možda prvi veći pomak u audiotehnici u ihaj godina unazad...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice zvucnjaka, ravni frekventni odziv nije nikakav garant da ce svirati dobro. DSP je koristan u tom smsilu da je najlakse naci rezne frekvencije koje se najbolje cuju i ostale parametre pri dizajniranju kutije, mnogo lakse nego da se eksperimentise sa klasicnim skretnicama, dakle samo kao merni instrument. To je moje misljenje, nemam nista protiv da bilo ko koristi u bilo koje svrhe ako mu se svidja. Kod mene je samo izvor digitalan a za ovo posle toga ne zelim ni jedinice ni nule :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ravni frekventni odziv nije nikakav garant da ce svirati dobro

 

slazem se ali za ostalo, evo analogije sa fotografijom.

 

tu je i nece nestati. nije kosher jer naprosto znas da nije. ako gledas rezultat i dopada ti se ne interesuje te kako si dosao do istog.

u S. Markovica je B&O. nemaju nistadrugo do aktivnih kutija i to je realnost.

ja jos koristim film i hemiju i necu prestati makar morao am da mesam fenidon i hidrohinon i slicno. i nije ekstremno.

u svetu trenutno ima bar 10000 likova koji se jos uvek bave koloidnom fotografijom (tzv. vlazni postupak sa razlivanjem koloidne emulzije na ravno staklo trpas ga u mraku u kameru sa 'mehom' pa slikas). u Audio svetu to bi bio povrat na 78/min ili jos ranije na gramofone sa 'trubom'.

 

dakle svako uziva na svoj nacin u :guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...