Jump to content

problem oko hladjenja izlaznih tranzistora PA 300


remam

Preporučeni Komentari

Otvaram ovu temu za sve koji iole poznaju ovo pojacalo i koji su ga gradili da podele svoj misljenje i pomoc oko ovog sto mene muci na njemu..

Naime o cemu se radi....Ja sam pre nekih 4-5 god. uradio ovakva 4 modula (malo po malo sam ga sklapao,nisam ni zurio),napravio kutiju ubacio trafo,ispravljac filtere i sve ostale elemente,na prednju plocu sam ugradio preklopnik kako bi mogao da biram broj izlaznih modula koji su u funkciji,uradio sam i invertor faze na ulazu,tako da mogu da ih koristim i u mostu po potrebi,a dodao sam i jednu malu zanimljivu stvarcicu,VU metar za duplim "magicnim" okom" EMM803..

Sto se tice pojacala,to sasvim solidno radi,ali jedna,odnosno dve stvari kod njega imaju problem.

Naime,struju sam podesio na nekih 100mA po paru,kako je i navedeno,ali prilikom probe na vestackom opterecenju od 4oma na 3/4 pune snage izlazni tranzistori se pocinju isuvise mnogo grejati,tako da L profil ne moze da prenese temperaturu na hladnjak sto se na jednom modulu manifestovalo pregorevanjem tranzistora i okolnih elemenata (doduse mojom nepaznjom)

Kako je moguce da L profil ostane bukvalno hladan,a da ne primi toplotu sa tranzistora,koristio sam liskun,pastu,pritegao dobro safove,ali problem je i dalje tu.

Najgore od svega je sto u takvom stanju radi veoma malo vremena (prvi put nisam obratio paznju i stradali su tranzistori),a sada kada sam sve to sredio ne pokusavam da ga ostavim vise od 2-3min,neprestano kontrolisuci temperaturu kucista MJ i L profila..

Pricao sam o ovome sa Borom iz Cacka i on mi je skrenuo paznju da ispravim krakove na profilu,jer je meni duzi krak bio na tranzistorskoj strani (u tom momentu sam takav jedini i imao) pa sam to promenio,ali problem je i dalje prisutan.

On mi je takodje skrenuo paznju na samooscilovanje,jer imam i problem oko toga,bez signala,kada pot.predju polovinu EMM 803 pocinju da reaguju,ali bez signala.

E sad nasao sam i tu sta je problem,na ulaznom invertoru postoje na oba kanala dva blok kondezatora od 15nF prema masi i primetio sam da mikseta preko koje vezem izvor signala proosciluje upravo zbog ta dva bloka (kada sam joj opteretio izlaz sa kondezatorom slicnih vrednosti ona ukljuci vu metre,ali nejednako).

Kondezatore cu izbaciti,tu su samo kao filter i nisu kriticni,ali da li je to moguci uzrok sto se moduli greju,izlazni tranzistori (mislim svi moduli koje sam pojedinacno kontrolisao se isto ponasaju)..

Da li ima ko kakvu ideju oko ovoga,slika je od pojacala,ali od pre,jos nije bio dovrsen... 

 

Pojacalo PA300.pdf

 

post-1755-0-06999400-1419956163_thumb.jp

 

:hot:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa dobro,nije bas da je hladan,ali u odnosu na kuciste tranzistora moglo bi se reci,jer se tranzistori drasticno pocnu grejati..

Znam ja,ali zasto to je moje pitanje,sve sto treba je na mestu??

Ako mozes ti daj neko konkretno objasnjenje..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slikacu dodatne slike ovih dana.

Liskun je nov,za TO3 kuciste i tanak je poprilicno (providan,nisam merio debljinu)

Sto se tice L profila,uzeo sam aluminijumski profil ( debljina mesa je 5mm)

Izmedju L profila i hladnjaka je samo takodje silikonska pasta (L profil dolazi sa ravne strane na sredinu),mada to i nije problem,mislim treba L profil da prati promenu temperature tranzistora,pa ce on to preneti na hladnjake,jer problem je kao sto kazem upravo taj prvi prelaz sa elementa na profil,hladnjak moglo bi se reci prati temperaturu profila,jer je pribilizno iste temperature,ali zato tranzistori odlaze u "nebo" pre nego se L uopste i zagreje kako treba!

Sve u svemu BD139 ne prati MJ15003,15004 u temperaturi,pa se i mirna struja menja,tako da na kraju stradaju!

Hladnjaci jesu u krivom smeru,sta cu kod nas nema nicega da se kupi,pa sam uzeo ove,mislim da ne bi trebalo da bude problema,a i ako bude uspesno cu to resiti sa dva ventilatora,ali nisam jos stigao da izjednacavanja temperatura tako da ne znam da li ce u ovakvom polozaju hladnjaci biti uspesni (to mi je u sustini najmanji problem za sada)

Elem,razmisljao sam da nabavim Fisher uspravne ako ovo profunkcionise kako treba,ali su "vatra",inace ovi su po 300mm za svaki modul dugacki,siroki 125mm..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slikacu dodatne slike ovih dana.

Liskun je nov,za TO3 kuciste i tanak je poprilicno (providan,nisam merio debljinu)

Sto se tice L profila,uzeo sam aluminijumski profil ( debljina mesa je 5mm)

Izmedju L profila i hladnjaka je samo takodje silikonska pasta (L profil dolazi sa ravne strane na sredinu),mada to i nije problem,mislim treba L profil da prati promenu temperature tranzistora,pa ce on to preneti na hladnjake,jer problem je kao sto kazem upravo taj prvi prelaz sa elementa na profil,hladnjak moglo bi se reci prati temperaturu profila,jer je pribilizno iste temperature,ali zato tranzistori odlaze u "nebo" pre nego se L uopste i zagreje kako treba!

Sve u svemu BD139 ne prati MJ15003,15004 u temperaturi,pa se i mirna struja menja,tako da na kraju stradaju!

Hladnjaci jesu u krivom smeru,sta cu kod nas nema nicega da se kupi,pa sam uzeo ove,mislim da ne bi trebalo da bude problema,a i ako bude uspesno cu to resiti sa dva ventilatora,ali nisam jos stigao da izjednacavanja temperatura tako da ne znam da li ce u ovakvom polozaju hladnjaci biti uspesni (to mi je u sustini najmanji problem za sada)

Elem,razmisljao sam da nabavim Fisher uspravne ako ovo profunkcionise kako treba,ali su "vatra",inace ovi su po 300mm za svaki modul dugacki,siroki 125mm..

 

Ma jesu,to je stara slika,prepravljeno je to naknadno sa novim profilima,cisto aluminijumski L profil,stanice su 40mm do tranzistora,a 60mm na strani hladnjaka,debljina 5mm..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako mislis liskun?

Ako si mislio da ga izbacim,ovo bez liskuna ne moze,mislim napravio bi kratak spoj izmedju pozitivne i negativne grane.

Kazem liskuni su novi,tanki su poprilicno,tako da ne bih rekao da je stvar u tome,mislim svi tranzistori na svim modulima se isto ponasaju.

Pa i meni se to cini,da je problem sa oscilovanjem,ovih dana sam zauzet pa nisam stigao da raskacim te blokove na invertoru pa da probam (doduse od kada se to pojavilo stoji po strani i ceka da prionem na njega) :wink2:

Ali evo jos detaljnijeg pojasnjenja oko toga kako se ponasa kada nakacim miksetu.

Ukljucim ga,premerim mirnu struju,sve je u granicama normale (brum je takodje minimalan) i u takvom stanju bi mogao da radi satima.

E kada prikacim miksetu,ona odmah bez signala po ukljucuje led,kao sto sam naveo nejednako,iako je sve na minimumu,znaci proosciluje i to vidim kada podignem master na pojacalu,EMM se sastavi,kada nju iskljucim sve se vrati u normalu,mada kada je i tako,tranzistori se ne greju nista znacajnije.

Problem nastupa kada "zaigra" u ritmu muzike,e onda im nema spasa!! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma imam neki,nije nesto,ali sluzi mi...

Mada njega nisam kacio da vidim sta se desava,ali oscilacija ima definitivno,jer sve opticki indikatori na mikseti i pojacalu ukazuje na to,ali da li moze to da bude problem pa da se tranzistori pregrejavaju isuvise brzo?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za Guju011,kako mislis omaklo im se na slikama i semama?

Na sta konkretno ciljas,imam ja i ovo izdanje na 4 jezika...

ma skoro pa nebitno al pokazuje nečiju kulturu.

ako je napis uzet iz elektora onda se to napomene ili se bar ne briše cifarski niz u šemi ili štampi.

to na račun izdavača domaćeg izdanja pa nek je i na srpsko-kineskom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma imam neki,nije nesto,ali sluzi mi...

Mada njega nisam kacio da vidim sta se desava,ali oscilacija ima definitivno,jer sve opticki indikatori na mikseti i pojacalu ukazuje na to,ali da li moze to da bude problem pa da se tranzistori pregrejavaju isuvise brzo?

 

 

naravno da moze

 

idi to proveri , nemoj samo da kontempliras

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pusti ti miksetu.

pojačalo je stepen za sebe.

ako je ono mrtvak a pobudali od miksete, onda je krivac mikseta.

ispitaj ti pojačalo samo pa kad se uveriš da je "školski", gledaj kombinaciju sa miksetom.

ne valja ocenjivati predpostavljajući šta bi bilo kad bi bilo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam, nisi u pravu, ima kod nas da se kupe propisni namenski hladnjaci baš za TO-3 kućišta, širina 180 mm, visina 150 mm. Znam jer sam ja kupio 5 komada u Vremeplovu. Proizvod su italijanske firme Pada. Ne sećam se tačne cene, ali ja mislim oko €11 po komadu, što je bitno manje od nemačke maloprodjane cene istog takvog Fisher hladnjaka. Ima dva "kanala" za tranzistore, koje ako napakuješ gusto možeš da postaviš do 4 komada po kanalu, ili 8 komada po hladnjaku. To već ne bih preporučio, ali do 2x3 komada ke sasvim OK.

 

Sva ta rešenja sa prelazima putem L profila su, po meni, beze veze, jer PRETPOSTAVLJAJU idealne krive prenosa. Na našem tržištu, na kome niko od nas pojma nema da li je taj L profil od AlMg2 ili AlMg3 kakav bi trebao da bude, to je utoliko riskantnije. Ako pak tranzistore montiraš direktno na hladnjake, to te košta malo žice i malo dodatnog rada, a ako te brine dodatna induktivnost žice (koja je neizbežna, ali i jako mala), montiraj male Wima kondenzatore od 100 nF što bliže tranzistorima i njihovim kolektorima, i mirna Bosna. Imaš maksimalni efekat hlađenja sa neuporedivo bržim transferom temperature bez posrednika.

 

Oko rečenice da BD139 ne može da proprati izlaz. Možda i jeste tako, probaj da ga zameniš sa BD 139-16 ili 139-25, to su isti tranzistori ali sa većim pojačanjem, možda ti to pomogne, naravno uz novo podešavanje. Mada, lično mislim da je kod tebe problem negde drugde i da taj problem dovodi do samooscilacija izlaznog stepena. Odakle, ne znam, ali trebalo bi pažljivo ispitati izvedbu pločice i lemove.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Srecna Nova godina  :newyear:

 

Znam ja da imaju i takvi hladnjaci,ali nisam to uzimao iz razloga sto imaju mali temperaturni koeficijenat za ovo pojacalo,a i sama montaza je takva da se tranzistori montiraju na plocicu sa svim ostalim elementima,predpojacavackim,tranzistorima za pobudu i tranzistorom za mirnu struju koji moraju da budu u termickoj sprezi,pa nisam hteo to da prepravljam da kasnije ne bih imao problema,ali i ovako su se pojavili,najverovatnije zbog tih samooscilacija.

Prvo cu to da odklonim,pa cu onda videti kako se ponasa,a sto se profila tice to je AlMgSi0.5,kao sto je i predvidjen projektom,kataloska oznaka je SWP40,Fisher i to je isti materijal...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oko koeficijenta hlađenja - da li si baš siguran u to što si rekao? Jer kod njih se tranzistori montiraju u dva "kanala", međudobno odvojena sa pet ispupčenja od po 6 cm, i sa po dva sa druge strane. Zaista misliš da onaj L profil prelaz ne ibuja efekat hlađenja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...