Jump to content

Podmazivanje laptop ventilatora


Kuja

Preporučeni Komentari

TF2 mogu ja da ti pozajmim, samo da se setim gde mi je. Nisam ga nikad koristio za podmazivanje ventilatora tako da nemam pojma kako radi pos'o. Za podmazivanje bajsa je bio dobar, s tim što se brže trošio od npr. grafitnog spreja sa molibdenom koji je bolje podmazivao i koji sam koristio i za auto.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako je, nisam bio precizan. Za ležajeve na bajsu se koristi mas'.

Znaci u prethodnom postu si u stvari mislio na ovu teflonsku mast, a ne na sprej?

WLT-007_1.jpg

http://weldtite.co.uk/products/detail/cycle-grease-with-teflon-tube-150ml

 

 

 

Ulja sam pomalo počeo da se plašim, zato što mnogi kažu da će da skuplja prašinu, da će na početku biti OK, a da će onda biti gore...

 

Što više čitam po netu sve manje znam! :D

 

 

Dodatno, pošto je ventilator već neko vreme bio bučniji, moguće je i da su mu se ležaj i osovina malo izlizali, tako da je luft veći.

 

Da li će neka gušća mast kao ova teflonska tu malo pomoći, tako što će smanjiti landaranje osovine u ležaju ako je isti vec načet?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mast takodje ima svojstvo prikupljanja prasine kao i ulje, ali jos gore od ulja zna da zapekne i napravi sranje usred te prasine. Ne zaboravi da se klizni lezajevi (biksne), gde su prisutne visoke ugaone brzine pokretnih delova, podmazuju uljem jer je prostor za sredstvo za podmazivanje veoma mali za razliku od  kuglicnih lezajeva.

 

Ugaone brzine delova na biciklama nisu tako visoke kao u ventilatorima, uz to biciklista mnogo vise snage daje nego elektromotor u ventlatoru.

 

I na kraju da ne pravimo nukleranu fiziku od ventilatora. Operi lopatice, ocisti lezaj i osovinicu i stavi malo tog masinskog ulja. Ako ti je bas zapelo za mast onda mozes lepo da nabavis malo grafitne masti za lezajeve kod bilo kog automehanicara ili jednostavno kupis jer nije mnogo skupo. Grafit ima odlicno podmazujuce svojstvo.

 

Nekad je vojnicima savetovano da rajfesluse na vetrovkama i pantalonama oboje grafitnom olovkom kako bi smanjili trenje a samim tim i buku prilikom koriscenja sto moze da otkrije polozaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekad je vojnicima savetovano da rajfesluse na vetrovkama i pantalonama oboje grafitnom olovkom kako bi smanjili trenje a samim tim i buku prilikom koriscenja sto moze da otkrije polozaj.

Da počnem, sada, kao iskusni/obučen/oproban vojnik, da Vam pišem sve savete koji bi se mogli upotrebiti, u uslovima borbe, kako za pranje tako i podmazivanje ovog zrakomlata?

Koliko god da košta, stavljao sam to i u skuplja sokoćala, ili ono ulje što mi Stein preporuči, odlično se pokazalo, PlanetBike, ili mašinsko ulje za šivaće mašine, što ređe i svetlije, tamo ima prašine koja je gora od ove kućne, koja, (po)najviše, dokazano je, (ot)pada sa nas samih... ;) Kupio sam baš juče, u farbari, odlično mašinsko ulje, za Mottura bravu, mrzelo me da čupam iz kola ono Stein-ovo... Odlično. A u toj bravi je baš važno da ulje bude što „tanje“ da ne širim priču... Zarđaće taj zrakomlat dok se odlučite... ;) Da se ja pitam, a i moj(i) (i precise i drugi mechanic) majstor(i), ja bih stavio kap mašinskog ulja i onda lithium/graphite mast u/na taj ležaj i zaboravio na taj ležaj... Ako je potrebno da bude sa imenom: http://www2.dupont.com/Consumer_Lubricants/en_US/products/white_lithium_grease.html ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

TF2

 

(provereno i na šesnaest komada GPU ventilatora na minerima - svaka pojedinačna grafika 600+€ a počela da zvrnda u prvih 4-5 meseci, malo TF2 i dan danas ništa :) jedva ubedih čoveka da me se omane, on bi da me vodi na večeru, pa navalio...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znaci u prethodnom postu si u stvari mislio na ovu teflonsku mast, a ne na sprej?

 

Mislio sam na mast(i) i bicikl(e) uopšteno. Masti nikada nisam koristio za podmazivanje ležajeva ventilatora već samo na biciklima, i to ne ovu pomenutu već neku Shellovu. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

TF2

 

(provereno i na šesnaest komada GPU ventilatora na minerima - svaka pojedinačna grafika 600+€ a počela da zvrnda u prvih 4-5 meseci, malo TF2 i dan danas ništa :) jedva ubedih čoveka da me se omane, on bi da me vodi na večeru, pa navalio...)

 

 

Hvala!

 

 

Za te ventilatore si sa tako velikim uspehom koristio baš baš ovaj konkretni Weldtite TF2 "Aerosol Spray with Teflon"?

http://weldtite.co.uk/products/detail/tf2-aerosol-spray-with-teflon-150ml

WLT-010_1.jpg

 

 

 

Pitam ovako precizno :), pošto se pod oznakom "TF2" prodaje dosta široka gama proizvoda:

 

http://weldtite.co.uk/products/lubricants/all

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kolko priče niokočega.

sredina je negde između "nosio student klonja papir na hemijsko" i kupovine sunon maglev ventilatorčeta.

ono što je siguro je

1: moraš da izvadiš ventilator

2: moraš da skineš osigurač i izvadiš rotor i da ga opereš/očistiš

3: podmazuj čime god oćeš, bolje je nego ovako. uzgred taj SKUPI monitor se ne šaketa da bi ventilator proradio

4: beskonačno pisanje i prenemaganje neće da reparira vent, samo (tvoja) akcija..

postoji stanovita uvek prisutna količina patkometrije gde se uvek može bolje od originala (HA!!)

znači odluči ili ćeš da popraviš tj središ ili ćeš i dalje da šaketaš dok se ne pojavi elodijum dovoljno dobar

da ti pasuje.

uzgred to što si čito po netu, pisali sve neki eksperti, elda?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

postoji stanovita uvek prisutna količina patkometrije gde se uvek može bolje od originala (HA!!)

Pa ja zato ovde već nekoliko puta postavih pitanje da li neko zna šta je u originalu fabrički korisćeno?

 

 

A eksperti na netu daju često (delom i ovde) potpuno suprotstavljene savete.

 

Nemam želju da eksperimentišem, voleo bih da iz prve ubodem pravu stvar i završim posao.

Nikada nisam bio u fazonu da turim prvo što mi se u fijoci nađe pod rukom.

 

Možda je u startu veće cimanje, ali se na duže staze to uglavnom pokazivalo kao OK pristup. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala!

 

 

Za te ventilatore si sa tako velikim uspehom koristio baš baš ovaj konkretni Weldtite TF2 "Aerosol Spray with Teflon"?

http://weldtite.co.uk/products/detail/tf2-aerosol-spray-with-teflon-150ml

WLT-010_1.jpg

 

 

 

Pitam ovako precizno :), pošto se pod oznakom "TF2" prodaje dosta široka gama proizvoda:

 

http://weldtite.co.uk/products/lubricants/all

 

 

 

Upravo tako - otvoren poklopac ventilatora (nalepnica), sprej naduvan u malu staklenu flašicu od nekog leka (nemoj me pitati tačno kojeg leka, mada mislim da je Panklav), plastični štapić** umočen u tekućinu, kap na ležaj ventilatora, i tako redom. Mora se relativno brzo raditi - sve se unapred pripremiti, ipak je u pitanju aerosol koji relativno brzo isparava.

 

** -  zapravo nije štapić nego šuplji štapić koji je inače dodatak na aerosole kao što je WD40, čistač kočnica i slično, ali se može koristiti i čačkalica, plastični štapić od čačkalice za uši (odseći/odstraniti vatu pre toga) itd, itd... Što bi se reklo, ko se snađe, rešenje nađe ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam znao da je penicilin i u ovom slucaju delotvoran. ;)

 

... Doktore, i sam znaš, boles' ne bira gde će da udari... :)

(u ovom slučaju staklena flašica je odigrala ključnu ulogu rezervoara za taloženje)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hajde da iskoristim topic za srodno pitanje:
Imam 8 godina star (možda je i stariji???) Philips Matchline plazma TV kojem se čuje barem jedan ventilator. Ima li smisla upotrijebiti savjete dane ovdje?
Nisam ga još nikad otvarao, pa ne znam niti gdje točno stoje ventilatori ni kako izgledaju. Možda se daju zamjeniti sa nekim PC ventilatorima?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima li smisla upotrijebiti savjete dane ovdje?

to je tvoja lična procena, nemoj da bude kao pre napisano "na netu piše..."

samo čišćenje/pranje i podmazivanje je dovoljno da unaprediš situaciju značajno jer je ipak to podosta godina

a ne zaboravi da je dobar air flow uslov da ti sprava traje.

kakogod.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...