Jump to content

TozmOOd-ovo blavorče


toza

Preporučeni Komentari

Pošto je ovo ipak gotov proizvod i već etabliran :bad_boys_20:  evo ga u galeriji...

 

U pitanju je zvučnički kabl!

 

Slijedi recept...

 

Sastojci:

 

Belden cat 5e, model 1583E - iako je spoljašnji plašt PVC, izolaciji žički je na bazi poliolefina što nam savršeno odgovara

Novkabel bezhalogeni telefonski tip JH(St)H presjeka  0,6mm2

Novkabel bezhalogeni telefonski tip JH(St)H presjeka  0,8mm2

Novkabel rg-59 antenski

Novkabel silikonska presjeka 1,5mm2

Novkabel silikonska presjeka 4mm2

termobužiri

 

Kako ćemo? Lako ćemo...

 

Potrebno nam je za plus vod:

 

3 parice iz cat 5e kabla (od četiri, koliko ima)

jedna parica bezhalogenog 0,6

jedna parica bezhalogenog 0,8

jedna silikonska (pola parice :unbelieveble: ) 1,5

 

Sve se skupe na gomilu, parice se ne raspliću, i svih jedanaest (11) žica uvrtimo lagano u spiralu kao konop. Nemora mnogo čvrsto, ali ipak neka bude gusto.

 

Iz nekog rg kabla skinemo širm (ili iz bilo kog drugog - što gušće pleten to bolje), uguramo kanapče od jedanaest žica, navučemo na to termobužir i stisnemo ga fenom.

 

post-1526-0-65150900-1418632947_thumb.jp

 

post-1526-0-55419400-1418632960_thumb.jp

 

post-1526-0-62130500-1418632978_thumb.jp

 

post-1526-0-95396300-1418632998_thumb.jp

 

post-1526-0-63808200-1418633009_thumb.jp

 

 

I, eto ga plus vod :sweatingdrops:

 

Minus vod:

 

silikonska presjeka 4mm2

 

I, to je to... po želji se gurne u neki skin ili kanapče i vozi Miško

 

evo kako izgleda gotov

 

post-1526-0-64222400-1418633426_thumb.jp

 

post-1526-0-98729400-1418633434_thumb.jp

 

 

Uživajte, sladite se!

 

Nazdravlje!!! :thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 18
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Napomene:

 

U "receptu" sam dao sastojke koje sam ja koristio, naravno da može i bilo koja druga žica, ali isključivo tog ili sličnog kvaliteta.

 

PVC ne dolazi u obzir.

 

Ono što nam je interesantno je poliolefin (zato bezhalogeni kablovi, jer je izolacija u njima na bazi poliolefina) ili polietilena koji takođe savršeno radi posao, a on može biti pjenasti, puni, umreženi...

 

Teflon takođe sjajan.

 

Uglavnom, svi dielektrici koji imaju stabilan raspored molekula u el polju dolaze u obzir.

 

PVC nema potrebnu stabilnost i zato ga izbjegavamo kao KUGU!

 

napomena 2:

 

Ko ima grond na pojačalu/pretpojačalu, može širm na kraju kablova na strani pojačala da poveže (nekom tankom žicom, bilo kakvom) na taj ground

 

post-1526-0-43041200-1418634203_thumb.jp

 

Dobija se dodatan mir, tišina, mrak.

 

P.S. desilo se jednom prilikom da se pojačalo sa tako povezanim širmom grijalo i imalo priličan šum na pola pota. Ne ulazim kako su rešavane masa i uzemljenje. Akose pojavi, skidajte šim sa gronda i riješen problem.

 

Pošto nemam sušto da izmjerim RLC bio bih zahvalan ako bi nekad, neko, bilo kad to uradio i objavio! :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napomene:

 

U "receptu" sam dao sastojke koje sam ja koristio, naravno da može i bilo koja druga žica, ali isključivo tog ili sličnog kvaliteta.

 

PVC ne dolazi u obzir.

 

Ono što nam je interesantno je poliolefin (zato bezhalogeni kablovi, jer je izolacija u njima na bazi poliolefina) ili polietilena koji takođe savršeno radi posao, a on može biti pjenasti, puni, umreženi...

 

Teflon takođe sjajan.

 

Uglavnom, svi dielektrici koji imaju stabilan raspored molekula u el polju dolaze u obzir.

 

PVC nema potrebnu stabilnost i zato ga izbjegavamo kao KUGU!

 

napomena 2:

 

Ko ima grond na pojačalu/pretpojačalu, može širm na kraju kablova na strani pojačala da poveže (nekom tankom žicom, bilo kakvom) na taj ground

 

attachicon.gifIMAG0659.jpg

 

Dobija se dodatan mir, tišina, mrak.

 

P.S. desilo se jednom prilikom da se pojačalo sa tako povezanim širmom grijalo i imalo priličan šum na pola pota. Ne ulazim kako su rešavane masa i uzemljenje. Akose pojavi, skidajte šim sa gronda i riješen problem.

 

Pošto nemam sušto da izmjerim RLC bio bih zahvalan ako bi nekad, neko, bilo kad to uradio i objavio! :oke:

fala vi tozo...to znaci pravimo. Ostalo mi nejasno -

 kakve su ono braon savijene zice na gotovom kablu, savijene i okrenute nadole . Silikonske ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

fala vi tozo...to znaci pravimo. Ostalo mi nejasno -

kakve su ono braon savijene zice na gotovom kablu, savijene i okrenute nadole . Silikonske ?

Te braon na gotovon, obučenom u kanapče su vezane na širm i izvedene van kabla.

Obje se spoje, i za lijevi i za desni kanal, na ground pojačala. Na donjoj slici su kod mene zelena i bijela (reko' mogu bilo kakve :) )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih probao sa posrebrenom teflon zicom precnik 0,65 mm licnasta (dunavko -va). Na koje mesto bi ona dosla?

Ja ne bih!

Te kombinacije srebro/bakar nisu se pokazale baš najbolje.

Bitna je ravnoteža, odnosno baš takav presjek, bakar i broj žica. Ta ravnoteža je vrlo labilna i sa promjenom bilo čega (broja žica, debljina, bakar za srebro ili posrebreno) dolazi do naglašavanja nekog dijela spektra i gubi se linearnost.

Ovakav kakav je, izuzetno je linearan po čitavom spektru.

Sve široko, visoko, vazdušasto, fino pozicionirano i što je najbitnije sve na svom mjestu.

Jedan od benefita je i učvršćenje basa i njegova definisanost, što opet s druge strane dozvoljava i približavanje zvučnika donekle zidu, a da se ne gubi praktično ništa. Znači, veća slobida u pozicioniranju.

Svaka varijacija na temu naglasi neki dio spektra, tako da to daje dodatne mogućnosti za igranje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

'nači:

Plus vod:

6 x 0,2mm2

2 x 0,6mm2

2 x 0,8mm2

1 x 1,5mm2

Minus vod:

1 x 4mm2

Može i 1 x 6mm2 ali se pokazalo da nema potrebe.

Geometrija je važna, ali ne i presudna. Ako se parice ne raspliću i sve se uvrti kao kanapče, sasvim zadovoljavajuće.

Još jednom, PVC nikako i nikad i nizašta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"Novkabel bezhalogeni telefonski tip JH(St)H presjeka 0,8mm2"

Nisam nasao na njihovom sajtu ovu dimenziju.

Koliko sam video ovaj tip kabla JH(St)H postoji samo u 0,6mm2.

Ima i 0,8

Ako ne nadješ, mogu da ti pošaljem. Imam još oko 2 x 5m

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 5 nedelje kasnije...

Niko ne javlja utiske, napraviste li ljudi kablove?

 

 

Ja ne bih!

Te kombinacije srebro/bakar nisu se pokazale baš najbolje.

Bitna je ravnoteža, odnosno baš takav presjek, bakar i broj žica. Ta ravnoteža je vrlo labilna i sa promjenom bilo čega (broja žica, debljina, bakar za srebro ili posrebreno) dolazi do naglašavanja nekog dijela spektra i gubi se linearnost.

Ovakav kakav je, izuzetno je linearan po čitavom spektru.

Sve široko, visoko, vazdušasto, fino pozicionirano i što je najbitnije sve na svom mjestu.

Jedan od benefita je i učvršćenje basa i njegova definisanost, što opet s druge strane dozvoljava i približavanje zvučnika donekle zidu, a da se ne gubi praktično ništa. Znači, veća slobida u pozicioniranju.

Svaka varijacija na temu naglasi neki dio spektra, tako da to daje dodatne mogućnosti za igranje.

 

Ne mogu da precutim, ma na lakat bih progovorio... :whistle2::whiteflag:

Kod mene, doduse u malo izmenjenoj postavci je upravo ovo boldovano i nahereno dobitna kombinacija.

Inace, ovaj opisani sam slusao dugo i to je zaista jedan veoma dobar kabl!

Svaka cast na info o izradi.

 

:thumbsup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa probao sam srebro 0.8 sa 10-ak bakarnih razlicitog preseka, po prvobitnom receptu sa onog foruma.

U prvi mah mi se ucinilo da je bolje, ali posle nekog vremena sam ipak skontao da nije to - to.

 

A benefiti u kombinaciji, to srebro 0.8 (bez ikakve izolacije) kao +, i dve bakarne silikonske od 1.5 i jedne od 2.5 cvrsto upletenih za -.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 9 months later...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...