Jump to content

Thorens turntable


revox

Preporučeni Komentari

Ne tvrdim da se vibracije prenose kad se remen vrati na mesto, ali kad je remenica motora spojena preko remena na ostatak pokretnog sistema, slika je ipak donekle drugačija.  U normalnoj situaciji belt bi trebalo da prenosi samo rotaciju na tanjir ali uvek prenosi i nešto od vibracija sa motora ako ih ima... U slučaju da se vibracije prenose sa motora onda znači da motor treba smiriti, jer je isti generator neželjenih vibracija. Što je krući remen kojim se spaja okretni deo - tanjir sa motorom, utoliko gore. Ako je remen previše elastičan, ni to ne valja baš... Ovo sve kažem kao načelnu stvar, nevezano za neki konkretan slučaj.

Ovde je bilo reci o direktnom prenosenju vibracija motora na sasiju kod modela TD-160.

Nekave vibracije ce se prenositi putem kaisa u svakom slucaju, cak i kada se motor premesti i odvoji od metalne sasije.

Njih imamo pa imamo.

Ne znam da li bi motor pri tom premestanju mogao biti dodatno primiren, tako da i to sto ide preko kaisa bude smanjeno.

Na modelu TD-126 nisam osetio potrebu za modifikacijama te vrste.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

što se tiče modela 147 isprobao predlog  Kuje i ZZZ

 

vibracija motora, bruma ili bilo čega nema

glava ne kupi ništa od toga na ful snazi ampa osim što ima šuma phono

 

možda zato što ovaj motor radi na 16V i ima stabilizaciju preko project speedbox s

 

na 160 ću da probam kad dođe na red

 

trenutno prepravljam petopolni konektor radi montaže novog interkonekt kabla, poliram tanjir, ide zamjena ulja i ostaje izrada nove donje ploče kao i poliranje poklopaca.

 

ondak slijedi zamjena 147 ide malo na klupu da odmori a mijenja ga 160 tica

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

bože kako sam lijen :angry7:

 

tek danas se nakanih da krenem da radim novi interkonekt

daklem pošto mi ne pada na pamet da dajem 40 jura za mini petopolni konektor krenuh da rasturam ovaj osakćeni što sam dobio sa gramom

post-38-0-58970700-1419968059_thumb.jpg

kad to rasturih bih zadovoljan jer ipak ostade nešto od njega :clap:

post-38-0-78525700-1419968126_thumb.jpgpost-38-0-47064400-1419968136_thumb.jpg

da bi se to iskoristilo valja riješiti fiksiranje kabla kad se zalemi

razmišljao sam da radim sa epoxy kitom ali mi sinu ideja da možda mogu da iskoristim kapu od nekog rca konektora

i desi se čudo nalećeh na odgovarjuću :happy64:

post-38-0-85243500-1419968152_thumb.jpgpost-38-0-34928500-1419968185_thumb.jpg

čak se napravio navoj da može da se zašarafljuje i odšarafljuje :clapping:

post-38-0-36438700-1419968214_thumb.jpg

fenomenalno

 

e sad ostaje da po praznicima galim lemljenje kabla i zatvaranje u dijelu koji ide u ručicu

sad ne mogu jer sam prezadovoljan i ushićen kako sam ovo smislio :whistle3::w00t:

divim se sam sebi do imbecilnosti :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po meni, obro je imati jednu temu na jednom umesto na mnogo mesta.

 

Odmah da se deklarišem. iako imam stereo gramofon od 1966 godine, nikada nisam imao niti jednog Thorens-a. Ali sam se naslušao muzike sa njih jer su razne modele imali maltene svi moji drugovi, tokom 70-ih to je bilo najbolje što se moglo otići kod zastupnika i kupiti, mada je bilo i drugih (Sony, Sansui, itd).

 

Oko fama. Tačno je da su Thorens i Technics imali debele fame kod nas, po mome mišljenju nezasluženo u oba slučaja. Technics 1210 je nabio famu kod disk džokeja, po meni to je jedan sasvom prosečan gramofon, ni posebno dobar, ni posebno loš, otprilike dobar koliko je i koštao u ono doba. Thorens je po meni bio pošteniji kao firma jer je više poštovao koliko para toliko muzike, pa kada se kod jih plati više, stvarno se i dobije više, a ne samo redizajnirana kutija. Njega su opet voleli svi oni koji su insistirali na pogoni sa kaišem. Standardna priča je bila da direktan pogon nešto valja, i Thorens bi ga napravio. E, pa Thorens ga jeste napravio, model 524, negde početkom 80ih godina, i prodavao se kao alva po radio stanicama, posebno po Nemačkoj.

 

Moj kum ima model 125 sa Thorens TP16 (mislim?) ručicom i dan-danas, a kupio ga je 1980. godine. Nikada ni štucnuo, ne daj bože gore. Thorens je uvek bio izuzetno pouzdana mašina, samo dve zamene kaiša do sada, mada ga on ne koristi svaki dan.

 

Revoxe, mislim da si napravio solidan posao što se baze tiče, a dobar što se ručice tiče. Ako me sećanje ne vara, čak ni fašisti Englezi nisu uspeli da gurni Linn ručicu iznad nje. Da sam na tvom mesti, jedino što bih uradio oko zvuka direktno jeste da eventualno nabavim drugačiju glavu. Ali spremno priznajem da je to stvar ukusa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

......... Moj kum ima model 125 sa Thorens TP16 (mislim?) ručicom i dan-danas, a kupio ga je 1980. godine. Nikada ni štucnuo, ne daj bože gore. Thorens je uvek bio izuzetno pouzdana mašina, samo dve zamene kaiša do sada, mada ga on ne koristi svaki dan.

 

Revoxe, mislim da si napravio solidan posao što se baze tiče, a dobar što se ručice tiče. Ako me sećanje ne vara, čak ni fašisti Englezi nisu uspeli da gurni Linn ručicu iznad nje. Da sam na tvom mesti, jedino što bih uradio oko zvuka direktno jeste da eventualno nabavim drugačiju glavu. Ali spremno priznajem da je to stvar ukusa.

 

Slažem se samo što bih dodao da je i 881S vrhunska glava

 

 

elem dok se danas vrtio čika clapton ja načinjeh kabl za ručicu

 

polemii cordial cpk 220

post-38-0-34567600-1420214623_thumb.jpg

izolovao ga da valja

 

nabacio kapu rca konektora da može da se mijenja kabl

post-38-0-30537600-1420214631_thumb.jpg

pa sve opet sos termo bužir utego

post-38-0-71814000-1420214644_thumb.jpg

nakačio na ručku

post-38-0-50124600-1420214684_thumb.jpg

čekiro radi

post-38-0-35523100-1420214694_thumb.jpg

i sad čeka da pribavim dva rean rca konektora

post-38-0-03347100-1420214704_thumb.jpgpost-38-0-14155300-1420214709_thumb.jpg

kabl lemio usmjereno iz ručice :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

evo ufatih vremena i napravih donju ploču

 

post-38-0-21391400-1422311189_thumb.jpg post-38-0-98247800-1422311197_thumb.jpg post-38-0-78712500-1422311209_thumb.jpg

 

ova fabrička od neke trule iverice (ili je vrijeme učinilo svoje) tako da odlučih da pravim novu

 

mediapan 22mm, sa svim pripadajućim rupicama i dodate tri noge radi nivelacije

 

ostaje da se ofarba u crno i montira na gram

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo nastavak

ofarban donji poklopac

sve montirao i stavljeno u pogon

 

post-38-0-45502800-1422650987_thumb.jpg post-38-0-22376000-1422650993_thumb.jpg post-38-0-76839700-1422651004_thumb.jpg post-38-0-10165600-1422651013_thumb.jpg post-38-0-37450100-1422651020_thumb.jpg

 

što reći o zvuku

 

zeru svjetliji od 147, detaljniji, čini se da ima više dinamike u reprodukciji, ali opet mi se čini manje basa

 

to su prvi utisci

 

generalno zadovoljan kako radi

 

na 147 mnogo konfornija manipulacija sa ručicom lift preko sajle

 

na 160 kada dodirneš ručicu lifta počinje igranka

 

mora se biti extremno oprezan

 

oko detelja i usporedbe sa 147 nardnih dana

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo nastavak

ofarban donji poklopac

sve montirao i stavljeno u pogon

 

attachicon.gif111.jpg attachicon.gif222.jpg attachicon.gif333.jpg attachicon.gif444.jpg attachicon.gif555.jpg

 

što reći o zvuku

 

zeru svjetliji od 147, detaljniji, čini se da ima više dinamike u reprodukciji, ali opet mi se čini manje basa

 

to su prvi utisci

 

generalno zadovoljan kako radi

 

na 147 mnogo konfornija manipulacija sa ručicom lift preko sajle

 

na 160 kada dodirneš ručicu lifta počinje igranka

 

mora se biti extremno oprezan

 

 

 

manjak basa u odnosu na standardnu rucku ti je Grace sa svojim,ciscim fokusiranijim basom,a ni Stanton 881 nije bas "buca" dole

 

vidi malo da se silikon u liftu nije malo ukrutio,pa je manipulacija sa liftom teza,pa treba vecom silom pristupiti podizanju/spustanju istog..ne secam se bas toliko da je to bilo problematicno..ili je sve samo stvar navike..

 

ono sto bi trebao proveriti je:stavio si drugu donju plocu,fabricke nogare nisu bile u toj izvedbi sto sad imas..ovo vazi i za svaki gram,ne samo za Thorens:ako si menjao nogare,treba se malo pograti oko toga na sta ces menjati:siljak od kakvog materijala da se radi,podloske pod siljak eventualno od cega  da budu (treba samo isprobati par kovanica,pa ce se videti koji rokenrol tu moze da nastane)..probaj pod te nogare staviti plutu,gumu,filc,parce keramicke plocice,ali da glazura bude na gore,pa okreni..sto kazu,pomoz sebi,i Bog ce ti pomoci :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

manjak basa u odnosu na standardnu rucku ti je Grace sa svojim,ciscim fokusiranijim basom,a ni Stanton 881 nije bas "buca" dole

 

  :)

 

da vjerovatno je to u pitanju, nije da ga nema, probaću da stavim simiko perl, ona je na stock ručki na 147 imala naviše basa

 

vidi malo da se silikon u liftu nije malo ukrutio,pa je manipulacija sa liftom teza,pa treba vecom silom pristupiti podizanju/spustanju istog..ne secam se bas toliko da je to bilo problematicno..ili je sve samo stvar navike.. :)

 

nije u pitanju silikon, stavio sam novi, imaš u ovoj temi koji sam koristio, radi to korektno malo je brži pa ću mu promjeniti oprugu koja daje kontru, da bi ga usporio.

 

problem je što drži gaznu silu na zeru manje od 1gr otpprilike 0,9 i svaki dodir poluge lifta i tanjira ne daj bože napravi veselje

 

razmišljam pošto imam u rezervi jedan originalni sklop mehanike lifta od 147 kao i lift da to ubacim umjesto ovog lifta - ipak je to neviđeno dobar knform u manipulaciji ručicom

 

inače šasija 160 je ista kao i 147 i ima previđeno mjesto za motiranje prekidača lifta

 

jedino da premjerim da li na podnožje ručke imam gdje izbušit rupu za sami lift i da li ima dovoljo visine da dođe ro ručke

 

bio mali problem sa gumom na poluzi lifta po kojoj oda ručica - guma bila previše kruta tako da je sa AS silom od 0,75 vuklo ručku kad je na liftu da nije bilo šanse da ubodeš početak stvari na LP

 

to sam riješio sa promjenom te gume, napravi sam od sunđeraste samoljepljive trake novi sloj

 

 

 

ono sto bi trebao proveriti je:stavio si drugu donju plocu,fabricke nogare nisu bile u toj izvedbi sto sad imas..ovo vazi i za svaki gram,ne samo za Thorens:ako si menjao nogare,treba se malo pograti oko toga na sta ces menjati:siljak od kakvog materijala da se radi,podloske pod siljak eventualno od cega  da budu (treba samo isprobati par kovanica,pa ce se videti koji rokenrol tu moze da nastane)..probaj pod te nogare staviti plutu,gumu,filc,parce keramicke plocice,ali da glazura bude na gore,pa okreni..sto kazu,pomoz sebi,i Bog ce ti pomoci :)

 

Tačno u fabričkoj izvedbi nema nogu, amo mi nije jasno što je fabrički bilo previđeno???????

 

ova ploča je mrtvija od one prethodne, rađena od mediapana, a noge sam morao staviti radi nivelacije gramofona. Izabrao sam varijantu sa 3 noge, jedna pozadi i dvije naprijed.

 

trenutno su na noge koje su od tvrde plastike stavljeni silikonski krugovi veličine noge, otprilike 20mm

 

imam drugi komplet nogu i razmišljam da se buši rupa sa donje strane da bi mogao da stavim kuglu iz ležaja veličine fi 5-6 mm

 

čisto da probam

 

mada tu može da bude veselje da tražim gram po kući, tako da ću morati da opet stavljam na podlogu na koju ide gram neku podlošku od gume ili silikona

 

jedino što je problematično kod ovog grama u odnosu na 147 što mu se čuje po malo motor.

 

čuje se na testu tako što skinem remen sa motara, sve vratim i stavim ploču sa spušteom iglom na ful snagu ampa

 

osjeti se blago brum motora koji se prenese preko vješanja na glavu

 

e sad ostaje da se tu nešto uradi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@revox za lift ne mogu da kazem nista,za nogare:neceg je bilo,ne mogu se setiti vec od kakvog materijala je bilo,ono sto je vazno,ta konekcija dna gramofona,sa povrsinom na koju je postavljen gram,i kakvoca (tvrdoca) tog materijala ce da utice na krajnji sonicni rezultat gramofona...izvrni sad te nogare,izgubit ces lakocu nivelacije,i kreni sa eksperimentisanjem sa raznim materijalima ispod gramofona.....u taj navoj sto imas,mozes uvrnuti i siljak,al mislim da to nije najbolje resenje jer se vec zalis (?) na tvrdji zvuk..probaj neki podmetac tu i od drveta (kupa/piramida-imas ovoga po decjim igrackama)...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

treba mi pomoc, trazim gramofon za drugaricu. zvuci smesno ali je tako.

s obzirom da su cene za 1210 u srbiji otisle u orbitu, sledeca opcija je neki thorens ili slicno.

nasao 160mk2, cena je 170e sa glavom dubiozne buducnosti, nebitno.

gramofon je prosto star, ne deluje da je maltretiran, poklopac je zatamnjen (izgubio je sjaj) ali nije izgreban.

nece se ici u pravcu modifikacija, trazi se plug n play masina.

 

takodje druga opcija je pioneer PL 12D koji pored svega kosta dosta manje a kome se povremeno pisu bajke.

 

sta treba pogledati na jednom i na drugom i sta bi trebalo da bolje svira.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedno vrijeme je bio opći svjetski trend da se tom Thorensu napravi bolja (i ljepša) baza i to je znalo svirati sasvim OK. To opet znači da ni u originalu nije loš. I sam znam nekoliko slučajeva audiofila koji su živjeli s tim Thorensom. Ručka mu je vjerojatno slabiji dio, ali nekako sve je "koliko para toliko muzike".

 

Dobrio podestiti geometriju i peri deri.... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

luft u rucki , remen , vrti li se bar 60 sec bez remena , tanjir ne sme da baca gore dole pri rotaciji , kod Thorensa ne sme da se cuje kloklok pri radu

 

160 bi trebalo bolje da svira i plugnplay i racunajuci tweaks

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Proveri lift, mada on ređe crkava; pogledaj spindlu da li je izgrebana; to što je Zen rekao - kada zavrtiš tanjir mora da se bez remena vrti jedno vreme; ne sme ništa da se čuje motor mora da bude nečujan.

Taj TD160 jeste prilično plug&play, baš je drugar uzeo prošle nedelje jedan i za jedan dan smo sve osnovno izpodešavali i očistili šta treba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bitno je kao što je već rečeno da se motor ne čuje

Ukoliko taj test prođe onda treba bacit par kapi na donju i gornju piksnu motora

Pogledati da li je puley na motor ok, da nije polomljen ili ne daj bože lijepljen u toj plastici ima mehanizam za apsorciju udara i to se rastvlja kad se podešava visina puley-a

Ako tao prođe probaj prekidač mijenjanja brzine test radiš tako što okerneš tanjir obratno na subtanjir i gledaš da li ručica diže remen kako treba i da li remen u radu stoji tačno na redini puleya odabrane brzine. Nesmije biti kotakata remena i viljuške koja mijenja brzinu

Pogledaj da puley nije ko šmirglao narezivao i slično da bi bio bolji grip sa remenom

Puley treba da je gladak bez ikakvih ogrebotina, da je pri vrtnji motora i osi da ne igra van

Remen je i onako potrošna roba pregledaj ga i okreni za naleganje onu stranu koja nema trag vrtnje. aTako se dobija bolji grip

 

Osovina ne smije da ima mehaničkog lufta Kad skoneš sub tanjir na osovini treba daima tragova ulja osovina ne smije biti nigdje ogrebana Treba da je kao ogledalo naročito konus na kome leži

Ako imaš kakvo ulje sipa se u ležaj osovine stavi se sub tanir i tanjir obratno i čekaš da spusti sub tanjir na svoje mjesto Što duže trje to je manji zazor između osovine i piksni Kod mene to umije da potrje 5-10 minuta

 

Tanjir bez remenatreba da vrti cijeli dan do podne :wink2:

 

 

Možeš da pogledaš i dno u ležištu osovine da nema rupicu ako ima dosta je vrtio i potrošio

Za tanjir su ti rekli da ne smije da ima vertikalnu kretnju pri radu

Lift trba da spušata 3-8 sekundi meko bez trzaja on se da srediti sa promjenom silikonske masti obratipažnju da poluga lifta po koji ide ručica nije polomljena pa lijepljena umije da se desi jer se na silu pomjera

 

Ručica ne smije da ima lufta ni u vertikalnim ni horizontalnim ležajevima

 

Izbalansiraš ručicu, makneš AS teg ili stavi magnet na 0 i lagano gurni ručicu da se kreće po horizontali morala bi da ima dvije tri kretnje od jednog do drugog krajnjeg položaja bez ikakvih smetnji isto to važi za verikalne kretnje ručice

 

Proba se radi bez igle naravno

 

Poklopac se da i u kućnoj varijanti ispolirati, šarke provjeri i to bi bilo to

 

Valjalo bi da ga pogledaš i unutra da njiej ko šata pokušavao da tvikuje Umiju svašta da lijepa i kače po unutrašnjosti

 

To ti je to osnovno

 

e da bitno subšasija pri vibracijama treba da je bez udara u gornju ploču i da ima takođe par laganih vibracija

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

manjak basa u odnosu na standardnu rucku ti je Grace sa svojim,ciscim fokusiranijim basom,a ni Stanton 881 nije bas "buca" dole

 

vidi malo da se silikon u liftu nije malo ukrutio,pa je manipulacija sa liftom teza,pa treba vecom silom pristupiti podizanju/spustanju istog..ne secam se bas toliko da je to bilo problematicno..ili je sve samo stvar navike..

 

ono sto bi trebao proveriti je:stavio si drugu donju plocu,fabricke nogare nisu bile u toj izvedbi sto sad imas..ovo vazi i za svaki gram,ne samo za Thorens:ako si menjao nogare,treba se malo pograti oko toga na sta ces menjati:siljak od kakvog materijala da se radi,podloske pod siljak eventualno od cega  da budu (treba samo isprobati par kovanica,pa ce se videti koji rokenrol tu moze da nastane)..probaj pod te nogare staviti plutu,gumu,filc,parce keramicke plocice,ali da glazura bude na gore,pa okreni..sto kazu,pomoz sebi,i Bog ce ti pomoci :)

 

 

paja595

 

donekle si bio u pravu

 

trebalo se igrati sa raznorazne stvari oko plinta donje ploče kačenja gornje ploče podešavanja opruga malog dampiranja opruga i

 

bingooooooooooooooooooo

 

proradi

 

ne da proradi nego ubija

 

nije grace takaaaaa da nema basa, ima drug i te kako utegnut ko praćka dubok jasan i fokusiran taman, a nije ni stanton

 

čak sam pomišljao da je kod stantona problem sa gumom kantalivera

 

sve je bilo nešto preoštro nedefinisano bez volumena

 

malo falilo da metnem neku drugu glavu

 

sad, generalno sve se smirilo, posložilo

 

nema više zvonjave, divljanja nekontrolisanih tonova

 

bem ga trebalo je tako malo a dobija se tako mnogo

 

ni mi jasno što fabrika ne posveti vremena za tih par detalja

 

sve u svemu današnjih para ne može ih koštat više od 1-2 eura

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...