Jump to content

Dampiranje subwoofera


STRATO97

Preporučeni Komentari

https://lh5.googleusercontent.com/-ZAm6_HW5lxg/TXnZsfmuRNI/AAAAAAAAABo/mq5nDEhDxTI/s1600/IMG_1031.JPG

http://images.klipsch.com/KPT-684_635042279795420000.jpg

http://media.soundonsound.com/sos/apr07/images/subheader_l.jpg

 

Neću da ti ja žvaćem ništa više, dao sam ti kašiku, viljušku i tanjir, sad sipaj i cepaj! :)

 

Upali win isd pa kreni... New project, own drivers, pa new. Tu uneseš parametre, https://www.somogyi.hu/cikkccs/cikkdokumentumok/03159_03_01.pdf najbitnije Qts, Qms, Qes, Vas, Fs, BxL (BL), Sd, Z.

Dalje kreni redom, 2 drajvera, daće ti kompresiju kao preporučenu, oko 260L zapremine... staviš 100L i ne brigaš, sračunaš dimenzije...

 

Alex rekao si da si pravio vec vufer. Sta si radio?

 

Pravio sam vufer.

 

 

cime si je punio?

 

Imao neku prirodnu vunu, nzm odakle i neki filc (nzm ćaletu odakle), filc lepio drvofixom na zidove a ostalo zapunio vunom.

 

 

Jel si imao skretnicu ?

 

Bio je to (još uvek je :P ) aktivni subwoofer pa je i skretnica aktivna. Neki 2n3055 60W amp sa potom za level i najprostijim mogućim RC filterom. Nije baš najbolje rešenje ali svira :)

post-1572-0-73196100-1419458926_thumb.pn

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 118
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Može i neki bas reflex ali će ti trebati kutija veća od šifonjera da bi bilo to kako treba.

 

Ne moraš baš ove drajvere, može i nešto drugo, gledaj po datasheetovima, računaj u winu, čačkaj čitaj traži :)

post-1572-0-90412800-1419459366_thumb.pn

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Laku noć :)

 

Neje ti to otvorena ili zatvorena, sve su zatvorene, (sem OB :D ) samo neke imaju Bas reflex otvor (tubu) a neke ne.

A postoje i transmisione, TQFT, MLTL, horne, bandpass itddddd, ali to ti sada ne treba... generalno ovo je neki minimum koji sam ti napisao, sve što znaš više od ovoga zahtevaće ti dublji džep, veće proračune, bolove u glavi itddd :P

Zasad ti treba nešto da gruva lepo a ovo ti je sve i više nego dovoljno ;)

post-1572-0-76268500-1419460560_thumb.pn

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kolega Rafo,ma tu moze i jedno i drugo,kod ovog 90/60/90 nema puno filozofiranja,ovo drugo mora malo da prouci,makar neke osnove,ne mozemo mu sve reci dok sam ne "kuzne",uostalo ni za ovo prvo mu ne moze niko pomoci,kako se snadje  :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo extremno uprošćene teorije:

Ljudsko uho čuje spektar frekvencija od 20 Hz do 20.000 Hz. Spektar od 20 do oko 300Hz su niski tonovi (niskotonski zvučnik - bas, woofer, subwoofer). Spektar od 300 do oko 3000 Hz je srednjetonski (frekvencija govora, srednjetonski zvučnici, middle, midbass, midwoofer) a preko odprilike 3000 Hz su visoki tonovi, pa spram toga su tu zaduženi visokotonci (tweeter-i).

Zvučnici za kola.............. postoje svakakvi,,, od širokopojasnih (reprodukuju ceo spektar teoretski, imaju odstupanja ponekad i velika u praksi), pa do trosistemskih koji eto isto tako, to dabome.......ufff.... što reče kolega remam, da ti ipak nađeš nekog ko je dobro upoznat sa tematikom pa da ti uz kafu i rakijicu barem osnove objasni.

Ili ako te ne mrzi da čitaš, onaj pdf sa knjigom što kolega okači, pročitaj to, vrlo je korisno.

 

Zvucnici za kola daju 300hz.

 

Ne postoji zvučnik koji je označen sa 300Hz-........... možda mu je donja granica od koje ima određeni koristan odziv 300Hz, ili suprotno, da je to gornja granica.........fffff........ Ne znam gde to ima tako obeleženo, 300Hz........ :scratch_head:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Strato

 

Ma kazem ja,nista bez knjige (a ona je pravo blago),ali je ipak previse strucna literatura za tebe,po svemu sudeci moras poceti iz osnove,posto ti ni frekvencije bas nisu poznata materija,a to su naizmenicne struje moras se malo prvo detaljnije upoznati sa osnovama elektrotehnike i elektromagnetike i oblasti naizmenicnih struja,pa onda tek preci na osnovne oblasti iz akustike,ovako ti niko ne moze to lepo objasniti ako se sam ne zainteresujes malo.... 

 

:cita:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Strato

 

Ma kazem ja,nista bez knjige (a ona je pravo blago),ali je ipak previse strucna literatura za tebe,po svemu sudeci moras poceti iz osnove,posto ti ni frekvencije bas nisu poznata materija,a to su naizmenicne struje moras se malo prvo detaljnije upoznati sa osnovama elektrotehnike i elektromagnetike i oblasti naizmenicnih struja,pa onda tek preci na osnovne oblasti iz akustike,ovako ti niko ne moze to lepo objasniti ako se sam ne zainteresujes malo.... 

 

:cita:

 

Koliko sam primetio i nisi nesto dobro savladao kroz skolu tu materiju iako si elektro,sto bi rekli prosao si ko "bos po trnju" :tumbleweed:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam 3 iz osnova el. ali se trudim da razumem sto vise. Zvucnik sam prodao za 1500 i sada mi je ostala prazna kutija :D a uskoro i pare stizu.zvucnik nije lose svirao. Davao je dubinu ali nekako slabo i tesko uje izvlacio te tonove. Ali ima tu kao sto vi kazete, mnogo stvari. Kutija je potpuni promasaj, a i zvucnik koji je bio u njoj. A on je bio sredjivan, menjano celokupno vesanje, ali i pored toga kada ga spojim na posebno pojacali i smanjim visoke skroz na minimum a bas pojacam do max nije to toliko lose zvucalo (barem meni) ali nekako mi fali "tvrd" bas kao sto to pruzaju ove desetke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovako, juce sam racunao preko WinISD-a i video sam da za Sal SPA2530 pise EBP=55.7 a za SAL SPA3040 pise 45 ebp. Ako bih pravio kompreaionu kutiju to znaci da trebam da je napunim vunom, koju nemam i ne znam da li ima uopste da se nadje u Smederevu. Pa sam vise za kutiju sa rupom. Mogao bih da kupim ovaj zvucnik i da napravim kutiju samo sto ne znam koja litraza kutije ide.ovde mi je izbacilo. Da treba 516L a to je mnogo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne pratis,nijedan od ova dva gore navedena drajvera ti nije za BR,bez obzira sto bi ti to hteo (sve ispod EBP=80 ti je za kompresionu kutiju,kao sto sam i naveo),a vune ima u svakom stovaristu gradjevinskog materijala,poznatija kao mineralna (staklena) vuna,sundjer ti ne valja za prigusenje.. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo,ovako nesto,(a i nije mnogo skup,ali je bolji od SAL-a sigurno) za ovaj drajver napravis kutiju od 60 l od sto jaceg i debljeg materijala,npr.medijapan ili iverica,najmanje 22mm debljine,po mogucstvu stavis unutra popreko dva ojacanja da utegnes naspramne stranice,ali ne u istoj tacki nego ih rasporedis nesimetricno na suprotne strane,gore i dole i levo i desno gledajuci od drajvera,sve to dobro ucvrstis lepkom za drvo i safovima da nema nigde pikotina ili otvora osim za drajver i za cev...

Na prednjoj ploci ispod drajvera napravis jedan otvor od 100mm u koji ubacis cev duzine 85mm (ili jos bolje dva po 100mm,ali ti onda svaka od cevi mora biti 250mm dugacka) i samo gruvaj,bices zadovoljan sigurno.

Cev od 100mm imas takodje na stovaristu (cevi od vodovoda,one sive plasticne su ti 100mm precnika,samo ih iseces na tu duzinu,85mm,ako je jedna ili kazem jos bolje dve po 250mm),unutra samo ovlas na naspramne stranice ubacis mineralnu vunu (ne punis kutiju nego samo stavis na stranice,levo i desno,bice dovoljno,sa tim mozes i malo da se igras,stavi i na zadnju pa posalusaj kako zvuci,tu nema nekog pravila,vec samo na uho),ali obezbedis da ti ne zatvori cev sa unutrasnje strane,dobices sasvim solidan sub...

 

http://www.player.rs/12%22/martin-wisman-delta-pro-12-lf-%09-%09-/pro/1286#KomplatnaPonuda

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moracu da vidim da li neko iz Smedereva zna nesto o ovome, pa da mi licno to objasni. Sto je ja mislim i najbolje. Ali hvala svima koji su se ukljucili i hteli da mi pomognu ! Necu da zurim, skupljam pare da nadjem nesto kvalitetnije ili ako je vec nesto napravljeno.

 

Ne znam da li Micha ima vremena...

 

pozV

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...