Jump to content

ext HDD - dead or alive?


stein

Preporučeni Komentari

Do sada je radio. Sada radi... ili ne? Ne znam "đe je zapelo"...

 

Reč je o Toshiba 2.5" externom disku sa jednim jedinim izvodom za spajanje preko USB-a, ništa posebno al' 500G mi nije za baciti ako ne moram...

 

Nakačim ga na komp, odem na "Computer", desni klik, "manage" > Storage/Disk Management i uredno ga prijavi, 465.76GB NTFS, (Healthy, Active Partition)... (u suštini, sve kaže da je u redu i kroz ceo "properties" pregled) ali AVAJ!...

 

post-13-0-07260500-1412406735_thumb.jpg

 

Kada odem u Explorer ili Total Commander, njega nema... Vratim se u gore objašnjeni disk management, još uvek je tamo, odem dole desno (tamo gde ima opcija za "safely remove") i tamo je prisutan, tj prijavljen ali nema vajde kad ne znam kako bih pristupio opciji da na njega snimim neke podatke (pošto je trenutačno prazan)...

 

So....

 

Probao sam da ga formatiram u exFAT međutim ništa se nije promenilo po pitanju pristupljivosti a mehaničko otvaranje nije opcija, mislim da je kućište lepljeno...

 

Ovo je disk: http://www.memoryc.com/products/description/500GB_Toshiba_StorE_Art_2_5-External_Hard_Drive-Red_/index.html

 

onomad kupljen u "Pakom"-u... (garancija davno istekla, do sada služio kao disk za skladištenje filmova)  -  filmovi prebačeni na veći disk i od tada se ponaša ovako idiotski...

 

Bilo bi mi jasno da ga komp uopšte ne vidi, to bi bio znak da je gecrkt pa onda nikom ništa, ali do pola ga vidi a...

 

I šta sad da radim sa njim? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Našao sam i ovo i radi (jedino što sam ja namesto nokta morao da iskoristim prednosti vrha skalpela)

 

 

Iznutrica ne odaje bilo kakve simptome ili znakove paljevine, pomeranja, problema sa konekcijama...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vjerojatno firmware USB priključka na eksternom disku. Pokušaj ukopčati u neki drugi USB ili na one na stražnjoj strani kompjutera.

 

Nekada i proizvođači daju upgrade takvog firmwarea. Na taj način oživio sam neke USB stikove.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@stein

 

Problem najverovatnije NIJE u lošem disku, već pre na nivou softvera, odnosno drajvera, itd...

 

Pogledaj razliku između ostalih diskova i ovog koji je problematičan u Disk Menagementu Windowsa (slika koju si postovao)- ostali diskovi imaju dodeljeno SLOVO, dok ga problematični disk nema.

 

Rešenje bi trebalo da bude da u Disk Menagementu tom disku dodeliš slovo - desnim klikom i izabereš odgovarajuću opciju (kod mene je to trenutno CHANGE DRIVE LETTER, obzirom da nemam nedodeljenih slova/diskova, a kod tebe bi trebalo da bude ADD DRIVE LETTER, ili sl.)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vjerojatno firmware USB priključka na eksternom disku. Pokušaj ukopčati u neki drugi USB ili na one na stražnjoj strani kompjutera.

 

Nekada i proizvođači daju upgrade takvog firmwarea. Na taj način oživio sam neke USB stikove.

 

 

E sad... Nisam ni pokušavao da ga priključim sa prednje strane kućišta, uvek koristim zadnje priključke jer su bliže matičnoj. Probao sam sa tri kabela (pretpostavljajući da možda neki od kablova ima problematične konektore) ali svaki put isto...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@stein

 

Problem najverovatnije NIJE u lošem disku, već pre na nivou softvera, odnosno drajvera, itd...

 

Pogledaj razliku između ostalih diskova i ovog koji je problematičan u Disk Menagementu Windowsa (slika koju si postovao)- ostali diskovi imaju dodeljeno SLOVO, dok ga problematični disk nema.

 

Rešenje bi trebalo da bude da u Disk Menagementu tom disku dodeliš slovo - desnim klikom i izabereš odgovarajuću opciju (kod mene je to trenutno CHANGE DRIVE LETTER, obzirom da nemam nedodeljenih slova/diskova, a kod tebe bi trebalo da bude ADD DRIVE LETTER, ili sl.)

 

Assign drive letter je REŠILO  problem!!! hvala :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad se nešto setih, pa mi dođe da puknem od smeha... Veoma često mi se dešava da me neko nazove i kaže mi da me zove da me nešto pita jer se ja razumem u računare... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Palo mi na pamet da probam, pa sam probao - prebacio sam taj 500G disk u laptop i pokušao da instaliram win7 međutim, nije se dao, instalacioni disk mi je naznačio izvesno otkazivanje diska pa sam rešio da vidim u čemu je problem - da li u prevelikom kapacitetu (laptop je u originalu bio isporučivan sa diskovima od 40, 80, 120 i 160G) i nakačio sam ga na desktop i odradio low level format... trajalo je nekih 27 sati... :frusty: ali je uspešno dovedeno do kraja... Program je nalazio dosta grešaka s početka pa ćemo sutra da vidimo šta može da se uradi s njim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa onda jedino da na taj eksterni natrpam muzike i nakačim na laptop pa slušam... pa dok ne odapne. (naravno da sve to ostaje u rezervi na izvornom hardu u desktop makini)...

 

Što kaže, kad te krene, onda te krene skroz...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Do sada je radio. Sada radi... ili ne? Ne znam "đe je zapelo"...

 

Reč je o Toshiba 2.5" externom disku sa jednim jedinim izvodom za spajanje preko USB-a, ništa posebno al' 500G mi nije za baciti ako ne moram...

 

Nakačim ga na komp, odem na "Computer", desni klik, "manage" > Storage/Disk Management i uredno ga prijavi, 465.76GB NTFS, (Healthy, Active Partition)... (u suštini, sve kaže da je u redu i kroz ceo "properties" pregled) ali AVAJ!...

 

attachicon.giftoshiba.jpg

 

Kada odem u Explorer ili Total Commander, njega nema... Vratim se u gore objašnjeni disk management, još uvek je tamo, odem dole desno (tamo gde ima opcija za "safely remove") i tamo je prisutan, tj prijavljen ali nema vajde kad ne znam kako bih pristupio opciji da na njega snimim neke podatke (pošto je trenutačno prazan)...

 

So....

 

Probao sam da ga formatiram u exFAT međutim ništa se nije promenilo po pitanju pristupljivosti a mehaničko otvaranje nije opcija, mislim da je kućište lepljeno...

 

Ovo je disk: http://www.memoryc.com/products/description/500GB_Toshiba_StorE_Art_2_5-External_Hard_Drive-Red_/index.html

 

onomad kupljen u "Pakom"-u... (garancija davno istekla, do sada služio kao disk za skladištenje filmova)  -  filmovi prebačeni na veći disk i od tada se ponaša ovako idiotski...

 

Bilo bi mi jasno da ga komp uopšte ne vidi, to bi bio znak da je gecrkt pa onda nikom ništa, ali do pola ga vidi a...

 

I šta sad da radim sa njim? 

Daj ga meni  :P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa . pa dok ne odapne. (

Hoces da ti ja dam program da odradis formatiranje (nije tako dugo) i onda ako treba da napravis dve particije i eventualno tu prvu uopste ne korists jer je puna bad sektora a ostatak moze da traje isto koliko bi trajao i bilo koji  nov ili polovan HDD, znaci moze 100 godina a moze i 100 dana.

Znaci prvo uradis surface test da vidis o cemu se radi a onda dalje u zavisnosti od rezultata

poz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Surface test je prošao bez prijave problema. Pošalji mi info o programu na PP. Do sada sam uvek koristio Paragon partition manager za takve manipulacije... Nakon low level formatiranja ni on ne prijavljuje greške na bilo kojem od testova koje je sposoban da odradi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko ja znam(a ne znam previše :)) ne možeš da popraviš loše sektore na HD-u(ako je to problem) formatiranjem ili particioniranjem. Za loše sektore bih ti preporučio HDD Regenerator. Proguglaj malo, meni je taj programčić puno pomogao u više navrata .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 10 months later...

Elem, onaj Toshiba poodavno pase na nebeskim pašnjacima.. Al' da ne otvaram novu temu. 

 

Nedavno sam kupio dopunski SSD (Patriot Blaze) i to samo zato što je eto, ultragigamega jeftin. I to je jedina karakteristika uz kapacitet koji proizvođač daje uz disk :rofl:

Učinilo mi se da je nakon manipulacija sa windowsima (eksperiment sa w10 koji je neslavno završio povratkom na win7 do daljnjeg) Blaze sporiji od mog starog Pyro (takođe Patriot i takođe ništa specijalno i takođe ne beše posebno skup kao nov) uglavnom, subjektivni osećaj je da je Blaze, kao, sporiji.. kojćemoj da ga zna... I tako ja blenuo u 2k dinara skuplji, navodno najbrži dostupan Samsung EVO850 (cca 9200 rsd @ 120G) - prati ga reputacija ako ne najbržeg, onda jednog od najbržih u klasi - i mozg'o sam se oću-neću pa sam baveći se i drugim stvarima to ostavio za neka srećnija vremena... Na to, danas mi kaže poznanik (inače hardcore IT person, ima firmu koja se bavi pisanjem softvera za knjigovodstvo i slično) da mu je u laptopu naprasno geknuo baš jedan takav. Gecrkt, kaputt, ende. I nema ni teoretske šanse da se išta od podataka spase. Naravno, on sve važno čuva što na cloud-u, što u nekoj drugoj formi rezervne kopije a znajući da nikada nije žalio pare na išta vezano za tehniku, još jednom sam se počešao po glavi sa pitanjem koliko su mi podaci bezbedno sačuvani u formi rezervnih kopija... Ajd što je ona Toshiba krepala, al' sad već ima podosta dokumentacije koja mi je veoma važna pa se sve nešto mislim kako se dovoljno obezbediti da ako jedan komad hardvera gekne, da me to ne boli ništa više nego koliko boli izbrojati pare za novi komad istog ili sličnog...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 http://www.ebay.com/itm/50-Verbatim-Blu-ray-25GB-6x-blank-BD-R-Blank-Disc-Printable-Media-Japan-Import-/291346155661?hash=item43d595888d

 

i rezes  :good2:

 

 

 na 20 mi je sve stalo sve sto imam bitno.

 

 

 BD-R DL je skuplji ali je 50GB  

 

kazu da je rok trajanja ako stoji 50-200 years :buehehe:

 

p.s.

 

i meni je bio geknuo. da nisam narezao sta mi je bitno mogao bih da sednem i placem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Realno gledano, meni ne treba više od jednog do max dva dvd-a (obična od 4G) da mi sav rad odrađen u CAD-u u poslednjih deset godina stane. Onako baš veliki projekti često ne zauzmu više od 200-300MB a većina stvari je od nekoliko do desetak MB. Najviše prožderu slike (fotke i renderi)... (a najviše se haba vreme da se sve odradi)

Ne verujem u diskove, mislim u ove ploče ni 10%... Malo-malo pa poneki otkaže. Uglavnom se držim bekapa na dva nezavisna eksterna diska koje samo onda priključujem kada snimam rezervne kopije. Jedan firmin, jedan moj. Klinac će ga znati. Sve imam i u pdf-ima (tehnički crteži) ali to je neuporedivo kilavija opcija ako sa crteža ponovo moram da rekreiram bilo šta kompleksnije u 3D. Evo već skoro mesec dana pripremam slike za korisnički/servisni manual. Deo po deo, pa strelice pa skrinšot pa save as... i tako, komad po komad pa šaraf pa podloška pa matica... Al' dobro... Posle ide materijal za novi web sajt sa tekstom za nove modele, slike... Pedesetak skrinšotova već prelazi zauzećem diska svu ostalu dokumentaciju za isti projekat. A obični glupi jpg...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa za 10Gb ti ne trebaju hardovi, USB flashevi ti završavaju posao. A ako ti vreme išta znači u poslu onda ti 2 harda u miror raidu završavaju posao, jer ako jedan gekne

nastavljaš da radiš sa jednim preostalim, a popravljaš kad se nađe vremena. Kod mene u firmi su zahtevne mašine tako konfigurisane i dva puta do sada su crkavali hardovi,

posao nije stajao zbog toga, a novi hardovi su ubacivani bez isključivanja servera, to se valjda zove hot swap. .... razne redundacije postoje za poslovne korisnike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...