Jump to content

1H4G ST TYPE VACUUM TUBE RADIO u uređaju GM 70


janezek

Preporučeni Komentari

  Janezek

 

Pre svega Dobro Dosao na DIY Audio RS forum !

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

1H4G lampa je pre svega detektorska direktno grejana trioda , i cenim da je tu upotrebljena u nekom od stepena naponskog pojacanja .

 

 BTW , pitanje za tebe : Da li su to SET blokovi sa GM70 ? ,i da li su mozda napravljeni u Srbiji ? , ali mozda i gresim kod ovog zadneg pitanja .

 

 Pozdrav !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  Janezek

 

Da li si te monoblokove kupio preko Kupujem/Prodajem sajta od nekog preprodavca gde si na kraju bio prilicno nezadovoljan sa njima ?

 

Ipak ako je moguce daj neke slike od njih i ako je moguce daj shemu ako si je skinuo, pa da vidimo sta moze da se uradi .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da taj slovenac sam ja to je prošlo ali sada bi voljeo sredit te monoblokove tako da ču stavit slike

  

    Druze Janezek

 

Ne sumnjam da bi zeleo da te blokove sredis jer koiko se secam iz jedne offtopic teme odavde rekao bih da si poprilicno  novaca vec ulozio u njih .

 

Iz tvojih prilozenih slika vidim da je to jedan dosta traljav rad u pitanju , koji me kada gledam slike donje strane sasije podseca na nekadasnje cevne MW Piratske Radio Stanice koje su pravili neki ovde neobrazovani iz elektronike ljudi tamo negde krajem 70` ili 80` :) .

 

Janezek odgovori mi iskreno jer je u tvom interesu  :

 

  Da li ti imas Bilo kakvog znanja i prakse iz Elektronike ? , pogotovu specificnog znanja iz Cevne elektronike ? , odnosno iz jos specificnijeg odela Cevnih Single End Audio pojacala ?

 

 Ako nemas , Savetujem Ti  da Nikako i Niposto Ne Diras svojevoljno po unutrasnosti tih monoblokova !!! jer je vrlo moguce da se unutra nalaze vodovi pod naponom reda oko 1000V !!!,  a koji usled nepaznje tokom rukovanja lakocom mogu da te Ubiju !!!

 

 Ono sto je prava misterija jeste sta je to sto se  krije ispod poklopaca transformatora sa gornje strane sasije , mislim na poklopce mreznog i izlaznog trafoa , ako je ispod poklopaca isto takav cumez kao sto je i ispod sasije onda si pukao skroz , jer u tom slucaju bilo kakva modifikacija nece uroditi plodom .

Sa druge strane ako su ti trafoi neki originalni ili pak neki kvalitetni DIY onda se necemu mozes i nadati .

 

I jos samo jedno pitanje : Kakve zvucnike imas kuci sa kojima si zeleo da ih teras sa tim SET blokovima ? , pre svega me interesuje njihova osetljivost odnosno efikasnost .

 

Edit : licno nisam nikada cuo za tog D.Markovica

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neču to ja radit uradiče mi to drug koji ima puno više iskustva sa tim one plave philipseču promjenit sa 6 panasonica ili nichikona od 650uf 450V  mislim da če unutra stavit još svičer od računalnika zbog bruma.A ono što je nabacano stavičemo ruske papir u ulju i mislim da če podesit i bias .Aparat je sada imao 2x11wata onda se je več kazalo popačenje na visokim tonovima.I ja se nadam da su trafoji barem kvalitetniji zato bi trebao tog g Markoviča jer sad kad slušam ili pojačam glasnost glavni trafo nije ni topao.Zvučnici su mi sad Audio Note AN/K-B osetljivosti 91db na kojima sam sad promjenijo pjene na ovesima basovca.Možda ču kupit Cabasse Irose oni imaju 95 db.Sad kad sam stavio pored pre pojačalo Conrad JOHANSON izvučnici su se malo usvirali pa to je počelo da svira.Unutra je napon od 1100V.Taj dečko koji če mi to pravit baš sad pravi lampaše 2a3 i jednog gm 70 A ni nije jasna ta lampa 1H4G.  I on mi je kazao nek pitam jer više glava više zna.Pravičemo monoblok po monubloku da vidimo razliku jer sad kad sam dobio prepojačalo i on kaže da ne svira uopšte slabo jer koliko sam ga ja razumio zbog onih 3 plava philipsa trafo ne dobije dovoljan napon pa  ako je on dobar nemože dobro da proradi.Ja se vam izvinjavam na slabijem jeziku i nadam se da čete me razumjeti šta hoču da kažem.LP Janez

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:Flying:

Pozz.

Predpostavljam da je to snagaš ,a koliko vidim iz poslednjeg posta i vi ste to shvatil,i idobili ste više snage.

Cev 1h4g je direktno grejana trioda i sa svojim pojačanjem od  skoro 10, verovatno je jedan stepen pojačanja u drajvu.Obično se na njoj primenjuje baterijsko grejanje ,ali koliko mogu da primetim, ovde to nije uradjeno.Nisam imao prilike da je čujem ,ali obzirom da je mono(singl) trioda(a ja to volim) i da je direktno grejana nemam sumnju da odlično svira.

Koliko sam razumeo hoćete da stavljate ruske PIO kondove ,vodite računa o starosti,papiri u ulju imaju rok od desetak godina i to ,ako su pravilno skladišteni .Kako su svi oni zaliha stare JNA, nekada su bili dobro čuvani ,ali se temperatura ni tada nije mogla obezbediti ,kasnije je pitanje kako su odlagani.Zato vodite računa gde ih stavljate.

Ovo za tri plava filipsa i trafo nisam shvatio...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Brum može poticati i od nedovoljne filtracije DC napona na grejanju 1H4G. Probajte prvo akumulatorsko grejanje ove lampe, pa ako i onda ima bruma, tek tada radite korekciju visokonaponskog dela

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  Janezek

 

Pogledao sam jednu od tvojih slika pazljivije ,

 

- Cev 1H4G jeste tu prvi naponski pojacavac odnosno `ulazna cev ` , njeno DC grejanje ide iz zasebnog ispravljaca ,PCB sa leve strane .

 

- Cev 6H6P jeste tu drugi naponski pojacavac odnosno  drajver izlazne GM70 cevi , i ta cev je tu meni dosta cudno spojena .

- Ispravljac za DC grejanje izlazne GM70 cevi je na PCB-u tacno iznad postolja GM70 cevi , sve zajedno sa kockastim grecom zasrafljenim vertikalno za sasiju pojacala .

 

-Visokonaponski ispravljac B+ za napajanje anode izlazne GM70 cevi se sastoji iz dve plocice (PCB) jedna je sa pregrst 1N5408 dioda i tri crna Elka , predpostavljam da linija B+ ide dalje na B+ prigusnicu a odatle se vraca na plocicu sa tri plava Philips Elka , to bi trebalo da cini CLC B+ filter ,

 

Ono sto mi se ne svidja jeste da mi se cini da sekundar mreznog trafoa predvidjen za B+ se u stvari sastoji iz tri zasebna manjih AC napona sekundara koji se zasebno ispravljaju posebnim grecovima a zatim su ti dobijeni ispravljeni DC naponi vezani na red da se postigne finalni  B+ visoki napon reda oko 1000VDC ,

Ako je to tako napravljeno to je onda Glupost napravljena iz cistog neznanja , jer je takva konfiguracija B+ ispravljaca Katastrofa za nivo bruma u toj B+ liniji .

 

-Tvoja namera da upotrebis svicer napajanje verovatno za grejanje izlazne cevi tu nece nista mnogo pomoci oko otklanjanja bruma pojacala ako je 1000VDC- B+ linija `prljava` , isto kao i namera da zamenis te filterske Elkove nekima vecih kapaciteta , ono sto je tu potrebno jeste da se ipak sasvim drugacije poveze B+ ispravljac i tako obori brum na neznatan ili nepostojeci nivo .

 

- Audionote zvucnici osetljivosti 91db Nisu Dobar izbor za goniti ih sa takvim relativno slabim SET pojacalima , jer ti zvucnici su nacelno dobri za goniti ih sa snaznijim SS pojacalima reda snage 2x100W ili pak sa nekim cevnim PP ( push-pull) pojacalima reda snage najmanje 2x50W ! , tako da si kupovinom tih SET pojacala i takvom idejom napravio Katastrofalnu Gresku i Izbor !!!

 

-Mozda nabavkom tih malo osetljivijih Conrad Johnson zvucnika i malo popravis situaciju , ali to ti je samo dodatna investicija koja ti ne znaci nista dok ne sredis te mono blokove .

 

- Zao mi je sto si napravio takav los izbor i kupovinu a pritom potrosio gomilu novaca ! , smatram da sve sto si trebao uciniti jeste da si se uclanio ovde na DIY Audio RS sajt i lepo nas pitao , ili pak da si se pre toga raspitao kod tebe u Sloveniji kod strucnih ljudi da li takav izbor SET pojacala jeste dobar izbor za te tvoje 91db osetljivosti zvucnike , siguran sam da bi i ovde a i kod tih ljudi od struke iz Slovenije dobio odgovor : Definitivno NE !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  

 

- Audionote zvucnici osetljivosti 91db Nisu Dobar izbor za goniti ih sa takvim relativno slabim SET pojacalima , jer ti zvucnici su nacelno dobri za goniti ih sa snaznijim SS pojacalima reda snage 2x100W ili pak sa nekim cevnim PP ( push-pull) pojacalima reda snage najmanje 2x50W ! , tako da si kupovinom tih SET pojacala i takvom idejom napravio Katastrofalnu Gresku i Izbor !!!

 

 

 

Bilo bi lepo da barem ovde pisemo stvari koje poznajemo......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

slažem se i jeste  ^_^

 

   Zemo

 

Siguran sam da je tu B+ ispravljac napravljen kao na mojoj semi A , sto je Neispravan nacin jer extremno navlaci brum uredjaju,

sema B prikazuje Ispravan nacin spajanja B+ ispravljaca , gde se + 550VDC izlaz koristi za napajanje  cevnog stepena naponskog pojacanja  kao i drajverskog stepena , ta linija od 550 VDC se moze naknadno i regulisati nekim regulatorom napona , ali i ujedno se moze smanjti taj DC napon na potrebnu (zeljenu) vrednost .

Ps, sve bleeder otpore Rbl. nisam namerno nacrtao na semi A , a koji evidetno da postoje u tom realnom B+ ispravljacu , isto kao i eventualne supresor blokce paraleno sa ispravljackim diodama na semi A i B .

 

 Pozdrav !

post-556-0-50841400-1411224527_thumb.jpg

post-556-0-08662200-1411224544_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bilo bi lepo da barem ovde pisemo stvari koje poznajemo......

 Kolegione Grau

 

Ono sto sam napisao 100 % stoji ! , jer ....

na primer Janezek kaze da trenutno ima postignutih Max 2x11W izlazne snage , sto znaci da u toj realnoj i lose odradjenoj A1 klase konfiguraciji dobija 2 x 11W max izlazne snage , pri ukupnoj max. distorziji od sigurno 10% + ,

sto znaci da mu ostaje nekih max. 2 x 5 - 8W relativno nedistorzirane izlazne snage , sto je po mom misljenju nedovoljno snage da goni te 91db osetljivosti Audio note zvucnike da bi dobio dobar nivo SPL-a , (da ne nabrajam jos i relativno mali DF tih  SET monoblokova . )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...