Jump to content

Aktivna ili pasivna skretnica?


bokiooo7

Preporučeni Komentari

Nemam pojma ja sistem zamisljam kao analogni.

lni ierfejs je opcioni ulaz a ne main stream

 

Vise bih voleo da ga posaljem uz zahvalnice Paul Voigtu, Paul Klipschu, Karlson-u, Lowhter-u, Hary Olson-u i onim ing u W.E.-u :)

To su sve pokojnici jos polovinom prosloga veka. Tada nije postojao DSP u obliku kakvom ga znamo sad ili u opste sama tehnologija. :D

Zastarele ideje pregazene vremenom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gde se u tom lancu odvija D/A konverzija? Da li si bio u prilici da slušaš?

 

pa na samom kraju, kazem ti. ako uteras signal iz digitalnog izvora onda se sve radnje, xover i DSP rade u digitalnom domenu do samog kraja tj izlaza gde stoji DAC, cini mi se 8 mono kanala

 

nisam slusao, razmisljam da kupim na slepo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa na samom kraju, kazem ti. ako uteras signal iz digitalnog izvora onda se sve radnje, xover i DSP rade u digitalnom domenu do samog kraja tj izlaza gde stoji DAC, cini mi se 8 mono kanala

 

nisam slusao, razmisljam da kupim na slepo

Pa dobro, ne malo sam skeptičan prema mogućem kvalitetu te D/A konverzije.  Ko zna?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vrlo nisi u pravu, ljudi koji imaju daleko bolje sisteme od nas dvojice teraju najdu u fullu, kao xover, DSP i DAC, ili fabricki ili sa manjim interevencijama na izlaznom stepenu (jedan je konvertovao sve kanale na sowther trafoe)...

 

http://www.waf-audio.com/

A onda posle 6 meseci hype-a ti isti ljudi oglase na prodaju svu tu opremu... :)

uvek ista prica.

.

Da bi se gramofon ili bilo koji analogni izvor (tuner, magnetofon) nasao u tom lancu prvo mora da prodje AD pa DSP pa DA konverziju

za solidnu AD ti treba master clock od min 1.5K do 2K zapadne valute.

Sve te kartice ne kostaju zajedno toliko.

Pogledaj Studijske master clock jedinice koje sinhronizuju sistem savremenog snimanja pa ce ti biti jasno.

...

To sto stavljaju interstage na izlaz nista ne pomaze, IS dodaje uglavnom 3rd harmonik i to je supr kada je u pitanju tube SE sistem koji ima 2nd

izrazen, pa sa tim InterSt. dolazi do nekog balansa i "tape" flavora, Ali kos DSP-a nema 2nd pa onda taj 3 strchi kao prisht :)

i jos vise podcrtava digitalis...

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Verovatno ima vise razloga, :)

Ja sam primetio na stranim audio sajtovima da bude prvo hype oko neke nove opreme

uglavnom digitalno kontrolisane home tehnike, a onda kada izgustiraju prodaju i vracaju se

na tube ili neki klasicni sistem... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Generalno mislim da za home sistem aktivna skretnica ima smisla samo kao odvajanje za susret oko 120Hz

znaci pocetak reza na 85-95Hz...

Sa shelfom i korekcijom kasnjenja - Linkwitz style. Sa tim sto retko ko pravi ova 2 integralna dela, uglavnom samo urade skretanja iV order...

Pricam iz izkustva zbog toga sto sam 2x pravio kompletnu Linkwitz style aktivnu OP amp sekciju

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobra tema, ali primecujem sa dosta predrasuda, neznanja i nespremnosti da se proba nesto novo, pa makar to  i ne kostalo mnogo para. Btw, mnogi bace mnogo vise para na kablove, izmene stock skretnica i druge gluposti nego sto di dali za solidnu skretnicu.

 

Pre 7 ili 8 godina, presao sam na aktivni sistem . Sto se tice aktivnih skretnica, pomenuo bih moje iskustvo. Do sada sam probao par elektronskih skretnica radjenih za auto ozvucenja, zatim Behringer-ovu analognu (ima da se kupi kod nas za oko 120 eur), i Crown-ove kanalne analogne skretnice. Generalni zakljucak je da one mogu da odrade posao ali nedovoljno. Behringer je u najkracem roku odbacen zbog enormnog suma. Nazalost to je slucaj sa skoro svim jeftinijim analognim xo. U najboljem slucaju rezultat moze da parira dobrim pasivnim skretnicama. Po meni, nedostatak analognih skretnica, pa bile one Marchand-ove, je manjak DSP-a, koji tek u zadnje vreme pocinje da na mala vrata ulazi u hifi.  Imam kuci i Grundig-ove 3-way aktivne studio monitore, el. skretnica i pojacala su u kutiji, medjutim to svira lose.

 

Moja prerporuka je dobra PA digitalna xo-dsp. Vrlo cesto se mogu naci na oglasima po povoljnoj ceni. Sticajem okolnosti, naleteo sam davno na fenomenalne Electro Voice digitalne dsp-xo (24bit delta-sigma konverteri) predvidjene za PA. Mislim da su jedne od prvih digitalnih koje je EV pravio, krajem devedesetih, price when new 1300-1500 usd. Naravno potrebno je neko neophodno znanje za njihovo podesavanje, tu mi je trebalo prilicno vremena. Iskustava od ljudi koji se bave hifijem, nikavih, a od pro tipova su obicno bili komentari – ma koji ce ti to q. to je mnogo komplikovano, ili, ma i  ja koristim pasivne skretnice itd. Malo po malo sam sakupljao podatke sa pro sajtova i kako tako se snalazio. Najpoznatiju Behringerovu DCX2496, iako ima jako dobre features tesko je preporuciti jer ima strahovito veliki broj otkaza I zahteva tweak. Na jednom pro sajtu nasao sam podatak da svaka treca ima otkaz, a poznato je kako je to kod nas sa garancijom.

 

Inace, ima razlike i izmedju digitalnih skretnica,  pre par nedelja smo testirali DBX driverack pa i moju EV Dx34a. Bio sam preubedjenja da bi DBX trebao da bude bolji, obzirom da je generacijski novija, medjutim nije, ispala je zvucno losija, good for me.

 

Sad ce neko da pita zasto skretnica sa dsp-om. Pa jednostavno zato sto,  ako se upotrebe samo cisti rezovi bez eq, lako se dogodi da se dobije losiji rezultat od stock xo jer iole krstena fabricka, mora da ima poneko ugradjeno eq kolo da bi se ispravile neke nepravilnosti u odzivu. Uklanjanjem fabricke xo i primenom samo elektronske, gube se te eventualne eq funkcije.

 

Dalje, konacno provejava na stranim forumima jos jedna stvar a to je da nije bas pozeljan linearan odziv u sobi (horizontalna ravna linija) vec polako opadajuca kriva (house curve ili room curve) tu opet postoje razne varijante. Iz tog razloga dosta cesto se ljudi zale da nisu zadovoljni sa zvukom korigovanim sa room correction sistemima, poslednjih godina gotovo obavezno implementiranim u AVR. Room curve je jedino moguce napraviti uz pomoc dsp-a.

 

Prednosti aktivnih sistema su nebrojene, pro tipovi su to prepoznali odavno, a hifisti jos ne. Istina, to nije za ljude koji vole plug and play. Da ne duzim, kod mene je trenutno 3-way aktivni sistem, 2 kanalne digitalne dsp-xo, 9 zvucnih jedinica od kojih 5 subwoofera, napajanje sa 4 pojacavacke jedinice. Svaka zvucna jedinica dobija svojih 200 vati, sto je zaista davoljno, sistem ima veliki headroom, radi totalno opusteno sa neverovatnom dinamikom. Glavni speakeri su dipoli full ribbons Apogee Stage u Mini Grand konfiguraciji (ispod svakog je po 1 sub a ostala 3 su nasumicno rasporedjeni po sobi – Geddes-ov sistem ).  Znaci pored aktivnog sistema, kod mene je primenjen i multi suwoofer system i na kraju, od skora i room curve, naravno uz koriscenje eq funkcija sa dsp-xo. Rezovi, LR24 na 80 i 800Hz.

 

Slusao sam moje zvucnike u pasivnoj i aktivnoj varijanti, ma to je smesno porediti. Sad, prisutan je i taj fantastican bas, koji je nemoguce dobiti klasicnim setup-ovima jer je ovo sistem baziran na vise izvora dubokih tonova (ovo inace i ljudi koji se bave audiom dosta tesko shvataju). Cisto da napomenem od 5 osoba koje su zadnjih par meseci cule kod mene sistem,  troje je vec preslo na multi sub sisteme  a cetvrti je sada u postupku izrade 2 suba. Doduse, peti posetilac je na kraju slusanja rekao da su basovi i srednji fascinantni, visoki mu nisu bili bas nesto po ukusu J .

 

U svakom slucaju, dobra aktivna digitalna skretnica-dsp je prava stvar, pogotovo za diy tipove.

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo ne znam odakle ti zaključak da svi komentaršu puni predrasuda, neznanja i nespremnosti. Neskor i ja smo probali na istim zvučnicima i jednu i drugu varijantu. ZZZ je pravio aktivne skretnice...

 

Sa tim 24-bit deltasigma ćeš da se usrećiš.

 

 

Drugo, drajveri se biraju prema konceptu da bi uopšte mogli da govorimo o pasivnoj skretnici.

 

 

Treće, pitanje je kakve si, kako urađene i sa kojim elementima pasivne  skretnice poredio...

 

 

Nije digitalna skretnica prava stvar, pogotovo ne za diy tipove. A to se prvo i oseti u gornjem spektru.

 

 

Na kraju svako sluša šta želi, ali nametati ili ubeđivati nekoga je već druga stvar... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probao sam i Behringer (originalno stanje bez izmena)

jako lako se podesava vrlo dobar interfejs, drugar je uspeo da namesti shelf low pass.

ALI po zajednickom zakljucku - validna je samo za ostar rez subova...

Sve druge varijante - mutne i sintaticke, prakticno daje efekat kompresor limitera...

Pa je drugar uradio pasivnu za centralni i supertweeter.

Aktivna Behr. na sub Linkwitz phoenix OB, ispod 100Hz/48db, + shelf na oko 55Hz pa na dole

vrlo dobro... Ostalo slabo.

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

BTW Paul Klipsch je napisao jedan clanak gde opisuje aktivne skretnice sa cevnim pojacavacima.

On skretanje postize redukcijom induktivnosti primara, i povecavanjem kapacitivnosti namotaja...

Vrlo zanimljivo - ali ne dozvoljava eksperimentisanje to jest paradoksalno potrebno je mnogo proba...

Super ideja ali - nije bas user friendly :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...