Jump to content

Aktivna ili pasivna skretnica?


bokiooo7

Preporučeni Komentari

Da li radite merenja sa aktivnim skretnicama?

 

Kod mene je  (više puta) rađeno merenje od strane gdina Mikovića (Soltanus) sa opremom koju on inače koristi upravo za ovakve namene - šta je, kako to radi, don't ask me, uglavnom, on donese mikrofon sa stalkom, laptop, kablove i koješta još i zamoli me da se sklonim u stranu, sve dok ne završi - i onda kad on smatra da je gotovo, okrene ekran laptopa prema meni, kaže mi da pogledam u tamo neku vodoravnu liniju i da potom sednem i odslušam nekoliko "omiljenih" stvari i da eventualno komentarišem... Do sada sam na ovako odrađen setap i ugađanje (proces podrazumeva ne samo prčkanje po skretnici nego i pomeranje zvučnika tamo-vamo po nekoliko santimetara) uglavnom reagovao sa "zadovoljan sam" - što otprilike znači upravo to... Posle toga se, što se mene tiče, sve svodi na hranjenje CD plejera diskovima i podešavanjem nivoa glasnoće, te naravno, paljenjem i gašenjem komponenti i svetala... Dakle, "'rani svinje, dugmiće ne diraj"... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Merenja samo SPLa generalno su korisna ali ne govore sve, vec samo jedan manji deo toga.

merenja faze su neophodna kao i FFT belim sumom i to na mestu slusanja, ne samo jednog zvucnika vec 2

Da li znas kako izgleda fazno merenje kod fullgange zv. bez ikakve skretnice?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I što je ta skretnica usko grlo tj. nema efekta od kvalitetnijeg DAC-a.

 

pa da ali zato ima smisla koristiti digi skretnicu ako koristis digitalni izvor, sve vreme ti je signal i obrada u jednom domenu do samog izlaza gde se vraca u analogni domen. uz ogradu za gramofon sto je pomenuo ZZZ ali ovu poljsku sto se prodaje u kitu dosta hvale i teske vinildzije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

generalno problem kod digitalnih skretanja je taj sto ako covek slusa gramofon onda mora pustiti analogni gramofon kroz digitalni sistem...

 

Jedini razlog zašto zapravo zazirem od DSP-a.

Ne da me nešto imam predrasuda prema DSP, nego mi nije košer :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada bi bilo potrebno sa ozvuci neki koncert, javni dogadjaj itd itd

ne bi mi palo na pamet da koristim pasivne skretnice i trice

nego striktno aktivne i dsp sisteme. Da to podesavanje ne bi trajlo danima...

:)

Iz istog razloga kod kuce mi ne pada na pamet da koristim, cak ni komplementarne parove tranzizstora

a kamo li OP-amp feedback aktivne skretnice ili dsp :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa da ali zato ima smisla koristiti digi skretnicu ako koristis digitalni izvor, sve vreme ti je signal i obrada u jednom domenu do samog izlaza gde se vraca u analogni domen. uz ogradu za gramofon sto je pomenuo ZZZ ali ovu poljsku sto se prodaje u kitu dosta hvale i teske vinildzije.

Onda ti trebaju bar dva konvertera (ukoliko je zvučnik dvosistemac) ili više, pod uslovom da imaš više digi out-a sa dig. skretnice. Dig. xover koji radi i kao DAC - neka hvala. O kvalitetnim A/D konverterima i cenama da ne govorimo.

 

Ne manje bitno je i to što efekti ekvilizacije dolaze do izražaja uglavnom oduzimanjem/skidanjem pa se na taj način povećava potreba za snagom što neminovno povlači da se koristi nekvalitetniji pojačavač.

 

I na kraju, upotreba DSP, aktive je zvučno inferiorna sama po sebi (neke od razloga ZZZ već pomenu) pa kada se to iskombinuje sa prethodnim ispada mnogo kompromisa. Svaki kompromis - jedan poen manje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada bi bilo potrebno sa ozvuci neki koncert, javni dogadjaj itd itd

ne bi mi palo na pamet da koristim pasivne skretnice i trice

nego striktno aktivne i dsp sisteme. Da to podesavanje ne bi trajlo danima...

:)

Iz istog razloga kod kuce mi ne pada na pamet da koristim, cak ni komplementarne parove tranzizstora

a kamo li OP-amp feedback aktivne skretnice ili dsp :)

Mislim da bih tvoj post trebao da posaljes na mail Greg Timbersu glavnom inzinjeru u JBL i tvorcu m2,i Zigfrid Linkvicu kao i polovini vodecih inzinjera u svetu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda ti trebaju bar dva konvertera (ukoliko je zvučnik dvosistemac) ili više, pod uslovom da imaš više digi out-a sa dig. skretnice. Dig. xover koji radi i kao DAC - neka hvala.

 

 

vrlo nisi u pravu, ljudi koji imaju daleko bolje sisteme od nas dvojice teraju najdu u fullu, kao xover, DSP i DAC, ili fabricki ili sa manjim interevencijama na izlaznom stepenu (jedan je konvertovao sve kanale na sowther trafoe)...

 

http://www.waf-audio.com/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam pojma ja sistem zamisljam kao analogni.

lni ierfejs je opcioni ulaz a ne main stream

 

Mislim da bih tvoj post trebao da posaljes na mail Greg Timbersu glavnom inzinjeru u JBL i tvorcu m2,i Zigfrid Linkvicu kao i polovini vodecih inzinjera u svetu :)

Vise bih voleo da ga posaljem uz zahvalnice Paul Voigtu, Paul Klipschu, Karlson-u, Lowhter-u, Hary Olson-u i onim ing u W.E.-u :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vrlo nisi u pravu, ljudi koji imaju daleko bolje sisteme od nas dvojice teraju najdu u fullu, kao xover, DSP i DAC, ili fabricki ili sa manjim interevencijama na izlaznom stepenu (jedan je konvertovao sve kanale na sowther trafoe)...

 

http://www.waf-audio.com/

Gde se u tom lancu odvija D/A konverzija? Da li si bio u prilici da slušaš?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...