Jump to content

Šta trenutno slušam . . .


Preporučeni Komentari

11 hours ago, grozni said:

 ..... Svojevremeno su u Rusiji pravili eksperiment. Isti orkestar, isto delo, jedno izvodjenje sa i jedno bez dirigenta. Bez dirigenta delo je trajalo nekih 3 minuta krace, bilo je ispadanja iz strukture dela, gresaka.... sve se to uredilo sa dirigentom. Njegova vizija dela je izvodjenje. Zato su i razlicita.

Svako izvodjenje traje razlicito zato sto neko diktira tempo stoga nije cudno zasto je trajalo krace.

Nemci su na mesto dirigenta stavljali ucenike prve godine muzicke skole da diriguju i sve je funkcionisalo savrseno.

Dirigenti su tu da daju svoj neki "zacin" i da budu na omotu ploce, jer ljudi vole junake.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, Woland said:

Partitura za Arvo Partovu Tabula Rasa, nema označenu dužinu pauza - prosto piše: Grose Pause. Bez dirigenta bi je bilo nemoguće izvesti. Primera ima mnogo, za tvoj uzrast preporučujem Felinijev Prova d'Orchestra

 

 Nista nije ne moguce.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Woland said:

Partitura za Arvo Partovu Tabula Rasa, nema označenu dužinu pauza - prosto piše: Grose Pause. Bez dirigenta bi je bilo nemoguće izvesti. Primera ima mnogo, za tvoj uzrast preporučujem Felinijev Prova d'Orchestra

51XHAKXFKZL.jpg

 

Vidiš, baš na ovakvu reakciju sam mislio, kada sam pisao o Nemcima u odnosu na Betovena - kod nas je potpuno suprotno: Pavić je jedan od naših najprevođenijih pisaca u inostranstvu, njegove knjige su veoma visoko kotirane, svugde u svetu ga književni kritičari uzdižu, dobio je brojna priznanja a njegovi romani se dramatizuju za pozorište - češće i mnogo više u inostranstvu nego kod nas. Zašto? Zato što bilo ko, kao evo sada i ti, može da ga lagodno zapljune, proglasi folirantom, čak i psihoanalizira, spočitavajući mu šta je zapravo želeo da postane, a da zbog toga u najmanjem ne bude diskvalifikovan iz bilo kakve diskusije o književnosti.

Neverovatno je kako se lako ničim utemeljena sopstvena ubeđenja, osim u prvom slučaju generalizacijom, a u drugom slučaju sopstvenim vrednosnim sistemom, hrabro iznose kada je domaći autor u pitanju. 

Dakle: Dirigent je preko potreban orkestru, i da - Miloradu Paviću je mesto baš pored Nikole Tesle.

Trebalo bi otvoriti novu temu, ili još bolje prodiskutovati u u temi Obavezno štivo za čitanje,... Za Sitničarnicu se slažem, više manje, ali Opsada mi je remek delo. Popularnost, pa ni svetska, mi nije merilo, naročito kad je književnost u pitanju. Pavića sam pročitao skoro kompletnog, svojevremeno... Ali , pre bih po stoti put uzeo Andrića ili Mešu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije reč o prostoj popularnosti, relevantna kritika je Pavića izdigla iz mase i dala mu priznanje. Nije reč ni o ukusima - svako ima svoj i to nije upitno, problem je lakonsko poništavanje proverenih vrednosti koje je tako česta pojava kod nas.

Izmenjeno od Woland
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Умор

Иза огледала ко је?
Чије су очи упрте у мене?
Неко је дошао
И пратио Божју вољу
Гледајући ме у очи.
Ко спава у мом кревету,
И покушава да сања моје снове?
Неко је умро у овом кревету,
И тамо зове ме
Помешано у сновима.
Све што радим или не,
Други су то урадили
Стога овај мој умор
Осећам као да није ту само због мене.

Овај фадо текстови лудило

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   1 član

×
×
  • Kreiraj novo...