Jump to content

Technics Svetilište


Miloš 1210

Preporučeni Komentari

Mene u celoj priči muči samo naslov teme... Ne znam da li je greška namerno načinjena ili sasvim slučajno... Naime, piše u naslovi Svetlište što može biti greškom napisano "Svetilište" ili je bila namera da se napiše "Smetlište"... 

 

Skoro da sam siguran da sam je pravilno nazvao, možda je greška nastala kada je preseljena u podforum Moji sistemi. Zamolio sam modove da isprave naziv :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A možda je "Svetlište" bila namjera - "svetlište" kao mjesto na koje se baca svjetlo ili na koje je svjetlo usmjereno? :D

 

Lingvističar, ha? :smesna:

 

Tema će biti točno onakva kako ju napišu sudionici. Tko hoće pisati o ikonama firme Technics u religioznom duhu neka piše tako, tko hoće pisati tehničke karakteristike neka piše, tko hoće davati savjete kako unaprijediti ili popraviti Technics neka piše to. Kada svatko napiše što želi onda će i tema dobiti oblik.
Nema svrhe naređivati drugima što treba pisati u temi koja tek treba dobiti oblik, a ako već i ima oblik koji se nekome ne sviđa uvijek je dobrodošla tema sa drugačijim pristupom, pa neka ju i otvori baš takvu.
Za sad ne vidim da autor teme ima išta protiv nijednog od ovih pristupa, mada on sam naginje "Svetilištu" što je također legitimno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A možda možemo da kupimo nešto drugo što je dostupnije nego nov 1210 ili sređen leš?

 

Možemo, postoje dobre alternative. Recimo SL-10 - više puta sam ga pominjao, prvo u preambuli teme a zatim i ovde. Taj gram je fantastičan a neobično je podcenjen. Žao mi je što ne mogu direktno da ga uporedim sa drugim Tehniksovim pogonima jer ima P-mount glavu, ali moj SL-10 sa originalnom 310-MC glavom zvuči jednako ili bolje od 1210 sa Sumikom Blue Point #2.

 

Jedina zamerka gramofonu je rasveta ispod poklopca koja je veoma slaba, pa je teško naciljati glavu na željenu brazdu. Ali verujem da je relatvno jednostavno zameniti sijaličicu sa jakim belim LED-om.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možemo, postoje dobre alternative. Recimo SL-10 - više puta sam ga pominjao, prvo u preambuli teme a zatim i ovde. Taj gram je fantastičan a neobično je podcenjen. Žao mi je što ne mogu direktno da ga uporedim sa drugim Tehniksovim pogonima jer ima P-mount glavu, ali moj SL-10 sa originalnom 310-MC glavom zvuči jednako ili bolje od 1210 sa Sumikom Blue Point #2.

 

Jedina zamerka gramofonu je rasveta ispod poklopca koja je veoma slaba, pa je teško naciljati glavu na željenu brazdu. Ali verujem da je relatvno jednostavno zameniti sijaličicu sa jakim belim LED-om.

Možeš da napraviš poređenje sa T4P glavom uz pomoć adaptera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima jedan takav SL-10 na KP ali nije istaknuta cena, što samo po sebi i nije problem no dodatni komentar prodavca: "Ako u oglasu nije istaknuta cena, ocekujem da zainteresovani ponude svoju cenu. Ne odgovaram na pitanja: 'cena, koliko, posto' itd. Ko hoce da kupi, treba da zna i koliko hoce da plati."

 

Super... I? Koliko (realno) vredi dati za takav gramofon?

 

https://www.kupujemprodajem.com/Technics-SL-10-sa-310-MC-15094451-oglas.htm?filter_id=8979035

 

na nemačkom ebayu ima jedan jedini koji ima još nekih 5 dana fore, trenutačno na 47€, Shure zvučnica kojoj je vreme za zamenu (igle) i nema svoj kabel (interkonekt) ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A možda možemo da kupimo nešto drugo što je dostupnije nego nov 1210 ili sređen leš?

Nemam ja ništa protiv ovog gramofona, daleko od toga, ali mu je cena prenaduvana samo tako.

Upravo tako! :ok: Moze jeftinije a bolje.

 

Ja sam pre nekoliko meseci kupio SL-151 Mk2 sa SME rucicom u skoro mint stanju za 400 eur.

 

Ako odbijem cenu od 200-250eur za koju se SME uobicajeno prodaje na KP, ispada da sam samu bazu dobio za nekih 150-200eur

 

 

Za SL-151 Mk2 kazu da je bolja baza od SL-1210 Mk2? 

 

Donji deo kucista je drven (viselsojni sper), ima tezi i naknadno balansirani tanjir, motor na oko deluje nesto masivnije, elektronika je odvojena od motora i srodna je profi modelu SP-15. 

 

 

 

http://zstereo.co.uk/2013/04/08/technics-sl150ii/

The SL-150/II hit Britain in 1979, by which time the market for high end DDs was declining. It was a deeply impressive deck, however. Build quality is superlative, it runs silently and sounds excellent. Fit an Origin Live RB250 and you’ll get an extremely open, clean and stable sound – one that makes Britain’s own belt drives seem a tad wobbly and vague. As per all high quality DDs, the SL-150/II’s bass is rock-solid, and there’s a nice creamy, smooth midband and treble too. Only a slight flattening of the stereo soundstage blots an otherwise extremely impressive copybook.

The irony is that – if you can find one – a well preserved SL-150/II should cost under £300, which is less than a well-campaigned example of the obviously inferior SL-1200. Considering its obvious physical, sonic and aesthetic superiority (not to mention its exclusivity), that makes it a bargain. Oh, and with the aforementioned Technics direct drive motor, it should run forever!

.

 

....A meni je i lepsi :).

 

 

Moj komad:

 

post-324-0-30574800-1394722099.jpg

 

 

 

SL-151 Mk2 izgleda ovako iznutra:

 

IMAG0076.jpg

 

 

 

Tanjir mu je balansiran na isti nacin kao i kod modela iz SP serije, busenjem rupa:

 

technics_sp10_platter.jpg

 

Zao mi  je samo sto nisam uspeo da pronadjem silver verziju koja je jos lepsa od crne:

 

technics-sl150ii.jpg?w=710

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

realspin:

 

  The irony is that – if you can find one – a well preserved SL-150/II should cost under £300, which is less than a well-campaigned example of the obviously inferior SL-1200. Considering its obvious physical, sonic and aesthetic superiority (not to mention its exclusivity), that makes it a bargain.   

 

SL-150, odličan gramofon, nema šta. Nego, ko je taj "realspin" čije si mišljenje naveo kao referentno? 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam pojma ko je realspin, ...a ne verujem ni da realspin zna ko su Miloš 1210 i Kuja niti da li su njihova misljenja referentna. :)
 
U svakom slucaju, deluje mi da je uzivo cuo i video mnogo vise gramofona od mene: 
 

http://zstereo.co.uk/category/turntables/
 
http://zstereo.co.uk/category/about/

zStereo showcases the good, the bad and the ugly of hi-fi past and present…
Everything here comes from having owned, heard, borrowed, bought, reviewed or auditioned the featured product


 

 
Takodje nemam pojma ni ko su ostali koji pisu ovo:

 

http://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=15915

The SL-150mk2 came from the development of the SL-1300/1400/1500mk2 series. It is essentially an SL1500mk2 minus the tonearm and suspension. The electronics and chips are the same as SP-15 and motor is very similar. The platter is heavier and thicker than SL1200 AND is balanced with drilled holes much like the SP10! Nice! It is for my money a range higher than the SL1200mk2. The only down side to this series is the tonearm, it's inferior than the arm in the SL1200mk2 and less convenient to use. Since the SL-150mk2 is an armless model then it is perfect to mount your favorite tonearm. I also like the fact the bottom base is made of wood as the 13/14/1500 series uses plastic composite material that gives that rather clinical sound a la SL1200.

I think a lot of the Technics "house" sound is from over using these composite material. I have an SP15 and it sounds much better on a wood plinth. I also owned an SP25, which is essentially the same as SL1200 with exact same motor and electronics but heavier platter and it sounds better than the SL1200 when it is in a wood plinth. I think the SP25 is much more flexible as a turntable than the SL1200 and provides more room for improvement and tweaking, whereas SL1200 is locked-in in its own chassis and plinth.

I have owned all the SL1300/1400/1500mk2 tables before and I really like the stability and good bass. It's a touch more refined sounding than the SL1200 but since I couldn't use decent tonearm so I am not totally sure but that's why I bought the SL-150mk2 so I can mount one of my favorite arms on it.

Anyway, for my money the SL-150mk2 is potentially an improvement over the SL-1200. In fact I would consider it the only model in the same league as the SP15 and only a range below the SP10. Let's not worship the SP10 either. It has great bass but it has a graininess on top and a clinical midrange that is not always so musical to my ears. In fact the SP15 on a wood plinth sounds more relaxing and musical to me.

I sold most of my Technics turntables except the SP15 because it can play 78rpm and has pitch control. The SL-150mk2 is for experiment only so I can test out more tonearms. For sheer musical pleasure I look elsewhere.

Hope you can get the SL-150mk2 set up so we can compare notes next time. Have fun!!

 

http://www.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=vinyl&m=999142
 
The SL-1300mk2, SL-1400mk2, SL-1500mk2 belong in the same series. I owned all three models.
They're older than the SL-1200mk2 and the electronics and motors are similar to the ones in an SP15
and the motors are detachable from the electronics and circuit board via multi-pin connector,
unlike the SL-1200mk2 whose motor is hard soldered to the board. They are all suspended tables.
They all have a heavier and balanced platter with drilled holes at the underbelly and, to me, much superior to the SL-1200mk2.
The weakness is in the tonearm that are less precise with less adjustability. I personally dislike suspension so I took it out in my tables.
I think these tables are superior to the SL-1200mk2 as turntables but with inferior tonearms.
The SL-1300mk2 is fully automatic, SL-1400mk2 is semi-automatic, and SL-1500mk2 is manual.
The auto functions are not very reliable and requires work to be fully operable.
I don't care for full automatics so at the end the armless SL-150mk2 suits me perfectly and it does not have suspension.
It's a really underrated Technics model. Those who modifies the SL-1200mk2 with replacement tonearm should really look into the SL-150mk2. It's under the radar and it's not that expensive.
 
 
The SL-1600mk2, SL-1700mk2, SL-1800mk2 are really suspended SL-1200mk2 with same motor, same electronics, and same platter. The chassis is not as well damped as the SL-1200mk2. Similar tonearms too. They are just another SL-1200mk2 on suspension, nothing special.... unless you're a hardcore believer in suspension. If you have an SL-1200mk2, I would not bother with them. Again, same function as the above series that the SL-1600mk2 is fully automatic, and SL-1700mk2 is semi-automatic, and SL-1800mk2 is manual. I sold them all. (Since they are cheap, at one time I put an adapter plate on the platter acting as a pulley so I use the table as a motor to tape drive a passive platter via VHS tape. It works quite well since these table has pitch control for me to adjust the speed.)

All the above models are someone under the radar so if you want to get a cheap DD table that is either on par or superior to the popular but increasingly expensive SL-1200mk2, they are a good choice.

Now, if you can look beyond Technics, there are equal and better DD tables out there.... and even cheaper. At this point, Technics gets really boring to me. But your mileage may vary.

 

http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl?eanlg&1318469649&read&keyw&zzsl-1200mk2
 
11-09-11: Hiho

If you really want a Technics and to improve on the SL-1200Mk2, then get an SL150Mk2.
It's an armless table with the same electronics and similar motor from the SP-15, heavier platter that's dynamically balanced.
The SP-25 is identical electronically and same motor to SL1200Mk2.
After messing around enough with the SL-1200, you can just get a better turntable.
...There are so many ways to NOT use the SL1200 and still get similar or better result and for even less money, in my experience.



 

Mozemo samo da im verujemo ili ne, kao i oni nama. :D

 

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:D

 

Jeftiniji je! :)

 

Levo je tanjir od SL-150Mk2, a desno on od SP-10Mk2.

 

A i broj rupica varira od primerka do primerka u zavisnosti od inicijalnog kvaliteta odlivka - sto je odlivak precizniji, potrebno je manje rupica.

 

Moj primerak, cini mi se, takodje ima samo jednu.

Upravo svira pa me mrzi da mu skidam tanjir.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam pojma ko je realspin, ...a ne verujem ni da realspin zna ko su Miloš 1210 i Kuja niti da li su njihova misljenja referentna. :)

 

Kujo, molim te poštuj naše vreme i citiraj samo ono što je bitno - kopipejstovi su ti po deset ekrana...

 

Pitam ko ti je taj beatspin jer citiraš sa nekog bloga na kome se prilično olako iznose ničim utemeljene kvalifikacije tipa "SL-1200 is obviously inferior to SL-150". Upadljivo inferioran? Pažljivo sam zagledao tvoje fotke i nisam primetio ništa upadljivo superiorno. Tvoj 150 ima drveni plint, pa šta? Mnogi hi-end gramofoni nemaju drvo - od klirita su ili stakla. A Toska je bila od drveta, pa šta.

 

Beatspin i njegov blog, možeš misliti. I Nebojša Krstić ima blog, pa šta, lupeta gluposti.

 

Pogledao sam na vintagetechnics.co.uk/turntables.htm specifikacije gramofona koje ti i beatspin pominjete, evo ih. Navodim samo razlike:

 

Model - Year - W&F - Rumble - Price USA$
 
SL-150MK2 - 78 - 0.025 - 73 - 370.00
 
SL-1210MK2 - 79-02 - 0.025 - 78 - 750.00
 
SP-15 - 79-88 - 0.025 - 78 - 900.00
 
Varijacije u brzini su identične, znači motor jeste isti ili sličan. Rumble jeste malo manji. Na kraju vidimo da su gramofoni sa kojima se poredite, 1210 i SP-15, bili duplo odnosno tri puta skuplji.
 
Da li je rumble bitan? Evo su podaci za "broadcast turntable" SP-10MK2A. Ako je BBC-u 78db dovoljno dobro, i meni je:
 
SP-10MK2A - 83-87 - 0.025 - 78 - 1400.00 USA$
 
edit: nije beatspin nego realspin :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam ove godine kupio jedan SL1500 (MkI) koji osim što ima ugrađenu Technics-ovu ručicu isti kao SL-150, potpuno isti. Bilo je potrebno odraditi refresh kondenzatora (cca 100 dinara u delovima +  satićak laganog menjanja delova) ali sad je k'o nov. Platio sam ga 150€ bez cenjkanja - i još uvek nisam zažalio :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...

 

Pitam ko ti je taj beatspin jer citiraš sa nekog bloga na kome se prilično olako iznose ničim utemeljene kvalifikacije tipa "SL-1200 is obviously inferior to SL-150". Upadljivo inferioran? Pažljivo sam zagledao tvoje fotke i nisam primetio ništa upadljivo superiorno. Tvoj 150 ima drveni plint, pa šta? Mnogi hi-end gramofoni nemaju drvo - od klirita su ili stakla. A Toska je bila od drveta, pa šta.

 

Beatspin i njegov blog, možeš misliti. I Nebojša Krstić ima blog, pa šta, lupeta gluposti.

 

Pogledao sam na vintagetechnics.co.uk/turntables.htm specifikacije gramofona koje ti i beatspin pominjete, evo ih. Navodim samo razlike:

 

Model - Year - W&F - Rumble - Price USA$

 

SL-150MK2 - 78 - 0.025 - 73 - 370.00

 

SL-1210MK2 - 79-02 - 0.025 - 78 - 750.00

 

SP-15 - 79-88 - 0.025 - 78 - 900.00

 

Varijacije u brzini su identične, znači motor jeste isti ili sličan. Rumble jeste malo manji. Na kraju vidimo da su gramofoni sa kojima se poredite, 1210 i SP-15, bili duplo odnosno tri puta skuplji.

 

Da li je rumble bitan? Evo su podaci za "broadcast turntable" SP-10MK2A. Ako je BBC-u 78db dovoljno dobro, i meni je:

 

SP-10MK2A - 83-87 - 0.025 - 78 - 1400.00 USA$

 

edit: nije beatspin nego realspin :)

 

:)

 

Za pocetak, nisu svi podaci koje navodis sa vintagetechnics.co.uk sajta tacni. Na primer, cifra za rumble je pogresna.

 

Neki entuzijasta (naravno kapa dole za trud i hvala!) je uzeo da u tabele ukucava brojke. Tu i tamo je pogresio, nije strasno, od tacnosti podataka ne zavisi sudbina sveta. 

 

Po pitanju referentnosti ne vidim neku veliku razliku u odnosu na beatrealspina.

 

 

Poenta je bila sledeca:

 

A možda možemo da kupimo nešto drugo što je dostupnije nego nov 1210 ili sređen leš?

Nemam ja ništa protiv ovog gramofona, daleko od toga, ali mu je cena prenaduvana samo tako.

 

 

Ja sam za svojih 400eur izabrao da kupim skoro mint SL-151Mk2 sa SME rucicom.

Koji izmedju ostalog ima tezi custom balansirani tanjir, mogucnost izbora rucice (meni znaci), lepsi je (za moj ukus), drvena osnova, bla bla, itd. :)

 

Ti si za svojih 400-500eur slododan da kupis "iskljucivo kucno korisceni majkemi" SL-1210Mk2, bez originalnog mata i headshell-a, ali sa DJ slip matom i Ortofon Banana Concorde-om.

Za 2000$ mozes da kupis nov.

 

Lepo je kada imamo slobodu izbora. :)

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

:)

 

Za pocetak, nisu svi podaci koje navodis sa vintagetechnics.co.uk sajta tacni. Na primer, cifra za rumble je pogresna.

 

Ti si za svojih 400-500eur slododan da kupis "kucno korisceni majkemi" SL1210Mk2, bez originalnog mata i headshell-a, ali sa DJ slip matom i Ortofon Banana Concorde-om.

 

Za 2000$ mozes da kupis nov.

 

Lepo je kada imamo slobodu izbora. :)

 

Hmmm, koji podaci su pogrešni? Meni je isto par brojki bilo sumnjivo, sećam se jedne puno bolje tabele. Pitao sam Alchajmera ali se ne seća :(

 

Što se tiče mojih 1210, kupio sam ih po ozbiljnoj ceni, ali nije mi žao jer ću ih prodati još skuplje, a u međuvremenu sam ih slušao džabe :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hmmm, koji podaci su pogrešni? Meni je isto par brojki bilo sumnjivo, sećam se jedne puno bolje tabele. Pitao sam Alchajmera ali se ne seća :(

Pogresno navedeni rumble za SL-150Mk2 je 73dB.

Ispravna vrednost je 78dB, sto se moze videti u originalnim brosurama.

Posto je to u sustini odnos signal-sum, veca vrednost je bolja.

Diskutabilan je i odnos cena kod gramofona koji su se proizvodili u razlicitim vremenskim periodima, a u cenu nije racunata inflacija kako bi se mogli direktnije porediti.

Nije navedeno iz koje godine je cena za 1200Mk2 koji se proizvodio sve do nedavno, a SL-150Mk2 samo u periodu 1978-79.

Ko zna, mozda je i tu prst zadrhtao kao kod onih 73dB? :)

Nisam uspeo da nadjem neke skenove originalnih cenovnika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pogresno navedeni rumble za SL-150Mk2 je 73dB.

Ispravna vrednost je 78dB, sto se moze videti u originalnim brosurama.

 

Da, isti rumble ima smisla pošto je motor sličan ili isti. Eto zašto svako citiranje treba uzeti sa rezervom. Volim da čitam "autorske" postove na forumima, lične utiske - sve ostalo uzimam sa rezervom. Eventualno verujem Vikipediji i Kabusi, ostalo jok.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako nekome od mojih drugova/drugarica koji se bave naucnim radom pomenem Wikipediju, samo se stresu zgrozenog lica. :)

Mnoge clanke pisu i uredjuju entuzijasti amateri, citati iz iste se ne priznaju u ozbiljnim radovima.

Naravno, to za nas amatere i entuzijaste ne vazi!  :):punk: 

 

Evo i KABUSA prodaje drveni plinth za 1200Mk2:

 

12wood.jpg

 

maple-blk12f.jpg

 

 

Sto bi Kartmen rekao, sweeeet!  :)

 

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...