Jump to content

Babelfish J mini


Aleks

Preporučeni Komentari

Nakon manjih konsultacija sa mega carem Zenom, odlučih se konačno za mini verziju Babela. Polazna tačka je da sa što manje kinte se dođe do što boljeg zvuka - za prvi A class amp mi je to cilj, pa će biti sastavljen od onoga što se našlo po fiokama... a našao se jedan zanimljiv trafo, uz već kupljenje 'ladnjake (malo manje od onoga što bi moglo da ohladi Babel bez mini sufiksa).

Pošto imam 1290923 pitanja u vezi izrade (na big diya ima uglavnom svega, ali kada otvorim temu sa 1250 stranica, dođe mi da se šlogiram), a Zena sam već smorio na pp, ondak da otvorim temu pa da svi lepo diskutujemo tokom izrade ovog lepog ampa (a možda neko nešto i nauči :readycoffee: ).

 

Trafo koj imam je 'vakav:

 

post-1572-0-55327900-1389190956_thumb.jp

 

Dva ovojena sekundara sa 2 odvojena navoja na UI jezgru. Radio je kod mene u pojačalu za subwoofer na 2x24V, a od čega je nemam pojma. Snage je oko 150VA.

 

Zamislio sam ovakav ispravljač sa shottky diodama:

 

post-1572-0-30865200-1389191770_thumb.jp

 

3x10.000uF po grani,po kanalu. Dakle 2 ovakva ispravljača, total 120mF filtracije.... (jel dobro ovo i koliko da mi bude R? )

Nacrt'o i pločicu (pdf prilog, jel sam lepo nažvljo? :spiteful:  )

 

 

E sad, ono što sam već našao na forumu za Mikoristovog minija je ovo:

 

 

scenario izgleda ovako :

napon napajanja oko +/-18Vdc
mirna struja 1A
14W/8E
8W/4E
4W/2E

peak snage 15W/7E

disipacija ~36W po kanalu

ukupna potrosnja ~80W , sto znaci predvidjeni trafo sa faktorom 2 <_<

 

i ovo:

 

Postavljena slika

 

pa me interesuje moj scenario... sa 12V dobiću teoretski x sqrt2 = 17,nešto, neopterećenog napona. Ali koliko će to izaći pod opterećenjem?

Tj. da li nešto dodatno trebam menjati u šemi da bih izvukao 1A mirne struje? (iz trafoa može da poteče 3A po kanalu, tako da ima i za grejanje sobe, kad opiči minus napolju).

napajanje ploca.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa me interesuje moj scenario... sa 12V dobiću teoretski x sqrt2 = 17,nešto, neopterećenog napona. Ali koliko će to izaći pod opterećenjem?

Tj. da li nešto dodatno trebam menjati u šemi da bih izvukao 1A mirne struje? (iz trafoa može da poteče 3A po kanalu, tako da ima i za grejanje sobe, kad opiči minus napolju).

Dobices neoptereceni 15V  i manje (12V-1.3)*1.41 i jos jedno 3V pod optercenjem.  Samo ne znam zasto racunas sa 12V kad si nacrtao da imas 24V?

 

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih izbacio R iz CRC napajanja. Na babelu na kom sam radio to je rezultovalo boljem zvuku. Ne valja ti pločica napajanja i to je posledica greške u samoj shemi napajanja, tj. vođenja/crtanja GND-a. Pogledaj zocky-jevu temu vezano za Aleph 5 broj 2, tamo je ako se ne varam pisao o napajanjima i vođenju GND-a. Obrati pažnji da babel takođe na pločici ima decoupling konde koji filtriraju napon, pa uzmi i njih u obzir kada je u pitanju GND tačka. O tome je bilo reči u jednoj od tema, mislim Hiraga je bila u pitanju, Impuls je prikazao rešenje. Pregledaj forum vezano za napajanja, taguj brum, šum, vođenje mase, etc...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne kvarim temu, ali ja sam od uvek bio skeptican prema mini verzijama aleph-a, Mosfetovi sa Vds naponima reda 15-ak volti su po menu usko grlo u ovoj kombinaciji. Mozda i gresim jer nisam imao prilike da cujem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobices neoptereceni 15V i manje (12V-1.3)*1.41 i jos jedno 3V pod optercenjem. Samo ne znam zasto racunas sa 12V kad si nacrtao da imas 24V?

 

Zato razmišljam o shottky diodama, da bih imao što manji pad napona u grecu.... A sa 24 ne mogu ništa da uradim, dobiću 30ak isfiltriranih i to bi bilo super, da je trafo jedno tri puta veći....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne kvarim temu, ali ja sam od uvek bio skeptican prema mini verzijama aleph-a, Mosfetovi sa Vds naponima reda 15-ak volti su po menu usko grlo u ovoj kombinaciji. Mozda i gresim jer nisam imao prilike da cujem...

Meni je vise legao zvuk Babela nego F5, samo ja nikad nisam pravio da mi bude napon napajanja 18V vec 24V, po mom misljenju to je minumu za korektan rad. Ova sema ima jos jednu prednost  nad F5 jer nije strogo A klasa nego moze da se stavi da mu struja bude 2 i vise puta od redovne, pa tako nije lose da pocetna struja bude 0.5A a da moze da poraste i do 2-3 puta. Bilo je vec price o tome na ovom forumu.

 

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste, to je to. Takođe, vidi da pronađeš temu gde je Impuls objasnio vođenje GND-a kad na samoj pločici ampa imaš decoupling konde (konde na linijama napajanja).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.diyaudio.rs/topic/4628-hiraga-brum/page-3?hl=mase#entry106133 Jel ovo?

 

Kolko sam skontao iz nacrta Zenove pločice, sve valja lemiti na nju, kako je ucrtano... ulaz (sa masom ulaza, izolovano od šasije), izlaze takođe izolovano, a masu na pločicu direkt iz CTM-a?

 

Postavljena slika

 

Ili ne?

 

Nažvrljao sam novu pločku napajanja.

napajanje ploca.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja očekujem da čujem razliku između TDA2030 i ovoga, ako me razumete, to bi mi bilo dovoljno za početak...

 

Pffff. šta si našao da porediš...

Ako ne budeš čuo veoma jasnu razliku, onda ti je svejedno. Osim činjenice da si onda ili bacio pare ili ti je vreme da odeš da ti se odradi temeljit pregled slušnog aparatusa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Jedno teoretsko pitanje: Kada je mirna struja kroz izl. tran. 1A (konkretno kod ovog malog Babela), potrošnja ampa (1 kanala) je 1A ( prosto :D )

Kada je prisutan pun ulazni signal, tj. amp radi na max. snazi, kolika je potrošnja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dakle total potrošnja je 4A na +/-18V što mu dođe 144W. Trafo 200VA dovoljan?

Odustao sam od onog mog trafoa, otišao u pojačalo za šuraka  :punk: 

A i ne znam kako bi to sve ispalo sa 12V AC..............

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...