Jump to content

nad 705 - problem sa tjunerom


drVelinov

Preporučeni Komentari

Posto nema podforuma pitajte majstore :-), morao sam ovako. Kupio sam  risiver nad 705, znao sam da tjuner ne radi i zato je cena bila i vise nego povoljna. Inace uzeo sam ga da koristim kao preamp, dok ne napravim sebi neki preamp u odvojenoj kutiji. E sad ja volim da slusam radio, i zeleo bih da popravim tjuner. stanje je sledece, nece da uhvati nijednu stanicu, i kad stavim rucno na frekfenciju na kojoj znam da ima stanice nema zvuka, samo susti ili pocne da bruji u tacno odredjenoj frekfenciji, ako zicu koju sam stavio kao antenu uhvatim rukom dobije se jaci brum da ga tako nazovem. Evo par slika, ako neko ima neki predlog, ili jos bolje zelju da mi pomogne svojim majstorskim iskustvom, spreman sam da donesem risiver bilo gde u Beogradu, castim, pivo i rostilj i pazljivo slusam :-)

 

post-1259-0-48537100-1387491807_thumb.jppost-1259-0-54805100-1387491838_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

post-1259-0-47808800-1387562615_thumb.jpIma li nesto bitno sto moze da crkne ispod ovog lima, pretpostavljam da je tu tjuner i ti elementi koji sluze za biranje stanica. Kako da istestiram uopste dal i kako radi. Na ovoj slici se vidi da je jedan od ovih delova slomljen, dal je neko pokusavao da steluje pa slomio, cak ne znam ni sta su ove metalne kutijice.

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to je akano , zato je i puklo feritno jezgro

 

nema sanse da to dovedes u red , ako nemas adekvatnu signalno/mernu tehniku za FM

 

a to retko ko da ima od audio servisera

 

 

Znaci nema nade za mog Nad-a :-)

 

 

Ima! Solidno kučište za neki DAC sa puno trafoa...taman mjesta.  :DKako mi se čini sličnu sudbinu bi mogao doživjeti i moj C370.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to je akano , zato je i puklo feritno jezgro

 

nema sanse da to dovedes u red , ako nemas adekvatnu signalno/mernu tehniku za FM

 

a to retko ko da ima od audio servisera

Sta je sve potrebno od opreme da proradi, jel moguce da je feritno jezgro uzrok problema, probao sam i  na AM opsegu ne hvata nista, a u service manualu kaze da kolo ic 401 moze da bude problem, to je neko ic kolo koje je i za ami fm.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretpostavljam da je ovaj slomljeni ferit za podesavanje, pa ce zato biti problem nastelovati, cak i da je to kolo crknuto i ja ga zamenim, u smanualu je dato i uputstvo za stelovanje samo treba ta oprema, inace kolo je La 1266, kazu da kad ne vata stanice ni na am, ni na fm, da je crklo najverovatnije. Kazu treba signal generator dc metar, osciloskop itd.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

drVelinov, ako te ne mrzi spakuj to i posalji u Nis da ti sredim. Platices samo transportne troskove.

 

 

Ako ovo nije najbolji odgovor ne samo u ovoj temi nego možda i na cijelom forumu onda me zovite Ljerka! :cheers:

 

 

P.S. Baš me zanima tko će prvi iskoristiti centaršut i iz voleja napisati: "Dobro Ljerka!" :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da ne otvaram novu temu pitacu ovde. Elem pre nekoliko godina sam napravio pojacalo po sledecoj semi

 

http://www.andiha.no/articles/audio/powamp.htm

 

Najpre sam ga slusao bez preampa, samo sam dodavao neki otprnik u paralelu na ulazu, a kasnije sam napravi minimalistik preamp od eliota, i to radi solidno, ali imam previse kablova- koji vode od cinceva do  mehanickog preklopnika, pa kablove koji idu do poteciometra, pa od njega do plocice preampa, pa od preampa do ampa. resio sam da napravim preamp u odvojenoj kutiji sa sto kvalitetnijim delovima, i sto kracim putem signala, a u medjuvremenu sam kupio nad 705, koji ima mogucnost da radi kao preamp. Interesuje me smem li bez problema da nakacim nad na pojacalo. Evo i servis manuala za Nad-a

 

 

nad_705_sm.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo mozda jos nekog zanima sta se desavalo sa ovim receiver-om. Tuner je samo sustao bez obzira koja se frekvencija podesi.

Na mernoj tacki TP7 (napon za podesavanje varicap dioda) zakucan max napon od 29V i ne mrda bez obzira na podesenu frekvenciju. Znaci ne radi PLL ili lokalni oscilator za FM ali posto ne radi ni AM, problem je ipak u PLL-u.

U tom deli je IC403 (LM7000) koje sam uspeo lokalno da nabavim po ceni jedne flase piva. Zamenom iC-a proradio je varicap napon ali prijem je kao sto se i ocekivalo, nikakav jer se neko igrao sa kalemcicima i polomio feritno jezgro. Nije bilo tesko naci drugo jezgro (bar starih krseva ima za delove koliko hoces) ali kao sto Zen rece treba to ustelovati.

Posto je nekada u ovom delu srbije bila jedna fabrika koja se zvala EI i posedovala je odgovarajuce instrumente, nekako sam uspeo i ja da se dokopam ( posteno kupio od ljudi koji su to iznosili) nekih od njih.

post-962-0-61394700-1388009742_thumb.jpg

Na slici se vidi kako izgleda prilicno ravna "kriiva" FM detektora (to je deo krive izmedku dve tacke).

 

Dakle savet ostalima: ne treba odmah vrteti sve sto se moze vrteti, prvo nesto izmeriti proveriti a vrcenje, stelovanje, podesavanje dolazi na kraju.

 

Nadam se da ce Dr Velinov naslusati muzike (a i vesti naravno ) sa ovim receiver-om

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...