Jump to content

'Bastard' (Mesanac)


pre>30g platio porez...

Preporučeni Komentari

i tako prodjose dani,  nisam se uselio kako se vladac potajno bojao...ukljucilo se jos ljudi sa foruma (mozda se jave sami) merili, spajali, vladac je smisljao sto raznih drvenih kombinacija i spopalo ga stotinu znojeva ali nismo uspeli da napravimo upotrebljivu kombimnaciju 'Perleza' i Visatona B80.

ovaj drugi je izuzetan driver, moze da se pegla ali Perlez nas je ubio.

jedino smo zakljucili da ga nije moguce koristiti u ovoj kombinaciji (da podsetim...razmisljalo se o FAST principu, pa preko kompresije da bi se stiglo i do BR. vladac je probao i jednu egzoticniju, zapravo 2 kombinacije ali valjda ce da kaci merenja pa polako...) te da se usmerim u pravcu Visatona W200S ili W170S.

kuriozum...'old school' je takodje radila solidno ali nedovoljno solidno (Woofer go a prema B80 kondic 2.2 do 4.4uF)

 

ajd sad jos neko...ako moze pomoc

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 107
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Peerles ima sledeci problem

go golcijat svira do 4-5kHz...kada ga zauzdas postane muljav (u kutiji od 60tak L i u ocajnickom pokusaju kutije od oko 35L...od stirodura) i stisa se...ima i jedno brdasce koje ne moze da se ispegla.

u fab.podacima pominje se i da je moguce raditi ga u BRu ali je vladac merio doticni primerak i kaze da po tim podacima moze jedino u kompresiju

najbolje je svirao u 2 kombinacije

1 Cudna skretnica iz Stelle light

2 Go golcijat a prema B80 2.2 do 4.4uF

znak cudjenja

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jel bar odabrana kutija prema donjem spektru, jel ta kompresija od 65l zadovoljava il ne? (posto vidim da je akcenat na low pass)

ja cu po njoj raditi simulacije

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Perlezovi TS parametri ukazuju na closed kutiju.

 

post-44-0-48065700-1393973719_thumb.png

 

Perlez kao Stella, sa 'series crossover'.

 

post-44-0-11793800-1393973735_thumb.jpg  post-44-0-60463800-1393973753_thumb.png

 

B80 kao FR u TQWT.

 

post-44-0-96034300-1393973779_thumb.jpg  post-44-0-38735400-1393973800_thumb.gif

 

Perlez u BPST... meni se svidela kombinacija (treba se pozabaviti sa Xover).

BR deo kutije veci je za 50% od clos, te se tu dobilo na 'efficiency gain'.

Potrebno kod ranog gasenja bassa, sa niskom dB_elazom.

 

post-44-0-87751700-1393973824_thumb.png  post-44-0-63615300-1393973851_thumb.png

post-44-0-80479200-1393973871_thumb.jpg  post-44-0-42189600-1393973894_thumb.jpg

 

B80 uz W200S(4E), zvucalo ispravno. Skretnicu osmislio Vule, uz 'Boxsim' (Visaton).

 

post-44-0-72105800-1393973928_thumb.png  post-44-0-65803000-1393973940_thumb.png 

post-44-0-83338900-1393973959_thumb.gif

 

pozV

 

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo da se i ja uključim u ovu temu pošto sam u jednom trenutku prisustvovao probama sistema u Vladinom stanu pre par nedelja, ali nisam imao vremena da to uradim ranije.

Visatonov  mališan me je oduševio reprodukcijom koju sam čuo, i da priznam skoro me neki zvučnik nije toliko oduševio. Pogotovu u kontekstu cene! Namerno kažem zvučnik, pošto drajver reprodukuje i to jako lepo skoro ceo opseg, a za kompletnu sliku mu je potrbna pomoć u niskim frekvencijama. Branku bi da uputim moje opservacije na kombinaciju koju želi da ostvari. Peerless vufer iako značajno veći teži drajver je delovao prilično neubedljivo pored malenog Visatona i bas koji se mogao čuti je bio nejak i nedefinisan. Očigledno je da se ta dva drajvera ne uklapaju dobro po svojim elekro mehaničkim karakteristikama. Dvosistemski zvučnik sa kombinacijom ta dva drajvera po meni je moguće napraviti samo uz pomoć aktivne skretnice. Pasivnom skretnicom mislim da bi moralo da se izvrši prigušenje Visatona B 80 čime bi se ubila lepota njegovog zvuka. To uostalom pokazuje i proba koju smo napravili isto veče sa Visatonom S200 i ta kombinacija je zvučala bitno drugačije, odnosno bolje.

Čitajući razne postove na netu uočio sam jedno opšte mesto. Širokopojasni drajveri traže znatno efikasniji bas helper. zato je i osetljiviji Visaton odmah zvučao bolje od Perlesa. Njega bih namenio nekom drugom projektu, ili ga upotrebio sa neophodnim pojačanjem odnosno aktivnom skretnicom a nikako pasivnom.

Još jednom preporučujem svima da čuju mališana sa imenom Visaton B80- sjajan je! ja sam se baš naložio na njega.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

dokopah se kompa konacno...

evo bruke kako izgleda (min 1.7ohm)

post-661-0-00393000-1395094018_thumb.jpg

 

simuliracu predlog koji ti je do sad najbolje radio i eventualno predlog koji bih ja imao, pa sta bude bude pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Evo posle vise meseci da zavrsim ovu temu jednim pitanjem.

 

Moze li se lepiti damping materijal ('sundjeri za jaja' i 'perloni...vatelini') Moment wood belim lepkom.

Ili koji drugi lepak...?

 

Od projekta je ostao samo B 80 koji cu kombinovati s W 170S wooferom. 'Perlez' ide u cosak dok se ne nakanim da iskopiram Tarkus projekt

Da cujem ako ko moze da savetuje za lepak, pa da zapocnem novu temu. Verujem da ce se tamo pridruziti i vladac i vule, odlucujuci, za nastajanje potpuno nove varijante 2sistemskog BRa. Vladac ima i svoju varijantu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako hoćeš da lepiš, akrilno lepilo za drvo možda nije najbolje rešenje ali ne mogu da tvrdim da nije rešenje jer nikada nisam probao. Tzv "univerzalna" lepila kao što je "Tigrokol" sigurno rade posao sa napomenom da se dešava da to lepilo nagriza sunđer pa je bitno naneti tek po flekicu lepila tu i tamo (strateški raspodeliti) i sačekati da matira tj da se skoro osuši pa onda natisnuti komad koji se želi nalepiti na kutiju. Ja sam do sada uvek imao tu sreću da sam uspevao iskrojiti za nekoliko santimetara veći komad dampinga od površine koju želim pokriti i tako uglavljivao damping da bude "samonoseći"... Može da se proba sa akrilnim lepilom za drvo ali na manjem komadu dampinga i recimo komad špera ili iverice: uzme se probni komad "drveta" i zalepi se sa dampingom. Nakon što se osuši, proveri se čvrstina spoja... Ako valja, može se primeniti i unutar kutije ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hm nije mi palo na pamet da je beli lepak akrilan ali se vrli lepo skida u slojevima kada dospe na ruku...mora biti da je stvarno akrilni...

s druge strane Ceresit ima neki akril lepak u kartushama kao za silikon, koji ne topi stiropor...proba, nema sta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije dobra ta skretnica suvise je velika vrednost tog C od 120uF

to je problematicno i u onoj prethodnoj serijskoj sktrnici gde je isto ogromna vrednost C

ovaj calc je dobar sto se tice odnosa elemenata, uzimati -6db za sve tipove netova...

:)

http://www.mh-audio.nl/crossovernetworksforloudspeakers.asp#filter

.

sto se tice serijskih skretnica (google - ima tu materijala....)

na primer

http://sound.westhost.com/parallel-series.htm#intro

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala ZZZ. od skretnice ovde predlozene, kao i od celog koncepta se odstupilo i nova stvar se radi.

skretnica koja je u pitanju je sledeca

post-1338-0-57180000-1398268073_thumb.pn

a za ovu kutiju

post-1338-0-34873500-1398268123_thumb.jp

 

a hval i tebi imenjace za savet za Super Fix. vec sam hteo da ga uzmem ali me tapetar kojem verujem vec ubedio da uzmem Sintelan.

Povratak u srecne osnovacke dane :pioneer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...