Jump to content

Zvučnici BR6 sa Morel Elite zv. jedinicama


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

U ovom projektu glavnu ulogu imaju zvučne jedinice Morel: mid-bass HU631 i čuveni model visokotonca MDT33. Čuven, jer je skoro bez izmena, do skoro, punih 20 godina bio najbolji model visokotonaca firme Morel, ručno izrađivani i finiširani i prodavani kao matched pairs. (slično kao npr. Dynaudio T-330 Esotar)

 

U naslovu je Elite serija, radi lakšeg uvida u klasu. Tek su naslednici ovih modela zv. jedinica dobili oznaku Elite, kada je Morel jedinice podelio po serijama, i raširio ponudu sa više različitih modela i po grupacijama. Naslednik HU631 je EW638, dok je naslednik MDT33 model ET-338. Na forumima kažu da MDT33 bolje svira od naslednika ET-338. Postavljena slika

 

Prvo je zamišljen projekat, kao vrhunske male dvosistemske kutije koje bi bile pogodne za manje i srednje velike prostorije.

To je i uslovilo izbor mid-basa odgovarajućih karakteristika, sa kojima bi se postiglo nekoliko ciljeva:

1. nešto viša impedanca, Re zavojnice je 6,8 Ohma pa impedanca nigde ne pada ispod 7,5 Ohma

2. malo viša efikasnost nešto je prosek za ovu veličinu zv. kutija

3. namerno je izabran mid-bass sa T/S parametrima gde je tjuniranje bass-reflex tunela nešto više nego kod standardih komercijalnih kutija, da bi se bolje uklopili u manji prostor.

Komercijalne kutije imaju često prenisko tjuniranje na basu. Hodovi membrane su predugački čak i na srednjoj snazi, izobličenja prevelika, a dublji bass stvara "mumlanje" u manjoj protoriji. Sve je to ovde izbegnuto. Čist i utegnut bass, čak i na većoj snazi iz pojačala.

4. kao bonus vezan za prethodne 3 tačke dobija se zvučnik koji nije mnogo izbirljiv prema pojačalima. Sve od cevnih pojačala 2x10W pa do snažnih tranzistoraca će se sasvim lepo snalaziti u kombinaciji sa njima.

 

 

Dakle, prvo nabavka zvučnih jedinica. Mid-bassovi su stigli od preko grane uz pomoć Supre-Fi-ja, a dok sam visokotonce nabavio uz pomoć andrics-a. Zahvaljujem obojici. Postavljena slika

 

Slike mid-basova:

 

Postavljena slika

 

Postavljena slika

 

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nakon razrađivanja mid-basova, usledila su merenja T/S parametara.

 

Snima se impedanca, a na kraju sledi tzv. test zapremine (neko koristi test dodate mase).

 

Postavljena slika

 

Postavljena slika

 

I slika Ohmskih odziva (kriva impedance) za sva 4 mid-basa, i dobijenih T/S parametara za svaki pojedinačno.

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na osnovu T/S parametara se određuju karakteristike kutije:

1. tip kutije (kompresiona, bass-reflex, itd.)

2. ako je bass-reflex kutija, određivanje zapremine kutije, zatim površine preseka tunela, dužine tunela na osnovu zapremine kutije, Fb tjuning frekvenije bass-reflex tunela i parametara zv. jedinice

3. damping, mada tu ima dosta eksperimentisanja kasnije.

 

Eh, onda izrada kutije. Neko voli stolarisanje, ja 'nako. Postavljena slika Draži su mi proračuni, simulacije, mererenja, itd.

 

Početak kutije, slikice:

 

Postavljena slika

 

Dupla prednja ploča (36 mm), vidi se (slot) tunel i unutrašnje ojačanje kutije.

 

Postavljena slika

 

Upuštanje frezom u prednju ploču da jedinice legnu u ravan ploče.

 

Postavljena slika

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Još ranije sam napravio stalke za ovaj tip (malih) kutija. Sada su dorađeni i prefarbani.

Izrađeni su od MDF-a, osnovna boja, pa farba. Gore su šarafi sa kapicama. Mnogo zgodno. Dole su podesive nožice.

Stub je napunjen najkvalitetnijim dunavskim peskom. Postavljena slika

 

Postavljena slika

 

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li debljina prednje ploče smeta drajveru da diše i da li bi pomoglo obaranje ivica pod uglom, unutrašnjeg dela otvora. Ako sam dobro razumeo ploča je debljine 2x36mm.

Ja sam razumeo da je ukupna debljina prednje ploce 36mm.Neko od nas dvojice je u krivu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ukupno je 36mm, valjda se vidi i sa slika. 2 x 18 mm.

 

Inace, bio sam kod Bokija i cuo zvucnike, zvuk je odlican! Na zalost zaboravio sam da ponesem svoju muziku, ali bar po njegovoj koju smo pustali, odlicno. Naravno, ovde je rec i o driverima koji nisu bas jeftini, pa je donekle i razumljivo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li debljina prednje ploče smeta drajveru da diše i da li bi pomoglo obaranje ivica pod uglom, unutrašnjeg dela otvora. Ako sam dobro razumeo ploča je debljine 2x36mm.

 

Naravno da smeta, jedino ako driver ima dugačak vrat kao recimo neki Seas modeli.

Moze i ne mora da smeta, ali se ne radi nista dok se ne urade akusticna merenja . Posto je "blizu" membrane, ako smeta , pokazace se kao deformitet na grafu odziva. Zna to boki i da izmeri i da resi ne brinite se . Ja sam imao slucajeva kad smeta i zid kutije udaljen 5cm od membrane , ali kod 24W75 ravno kao ovde i obradjeno pod 45 stepeni na unutra , sto rekoste da driver moze da "dise", nije se pokazalo bar meni cujne i na odzivu vidljive promene . I ako ga je bilo, to je neki akadmeski , nivo poboljsanja . 

 

Borise , zavrsavaj to , dolazim u januaru pa da napokon cujemo te Morele , da ne bude da smo trosili pare na kolekciju za policu. ;)

Pozdrav 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa kako to moze da svira naglavacke  :wink2:

imam predrasude prema malim kutijama(negativne)

samo zato sto ne cuh ni jedne 'dobre'(odlicne).

voleo bih da me neko razuveri :oke:  :drink:

daleko od toga da ne moze da se napravi...mada i od prostora zavisi..

inace izrada vrhunska, svaka cast  :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 year later...

Prođe više od godine dana, a Ubledeli nikako da navrati i razuveri se.  :icon_mrgreen:

 

Inače, stigle kutije sa furniranja. Ko bi rekao da je to tako komplikovana operacija.

 

Fotografija0375_40_zpsb27c55a1.jpg

 

Fotografija0381_zps08d3bfe2.jpg

 

 

Slikano mobilnim, malo jače i svetlo. Furnir je u prirodi malo tamniji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...