Jump to content

Gramofon i ploče - dodatna/prateća oprema


stein

Preporučeni Komentari

Posle dužeg vremena vratih se u vode vinila tj crne ploče. Nekada sam za čišćenje ploča, igle i održavanje koristio šta sam koristio, sada me zanima šta ostali vinilaši koriste? Ponuda je šarenolika pa čovek pojma nema čega da se lati. Na primer, nekada sam imao one fine microfiber krpice za naočare kojima sam skidao prašinu s ploča a karbon četke su bile misaona imenica. Danas ih ima već za 8.5€ na izvol'te a ima ih i za 15€ (Pro-Ject) - videh juče da je gdin Šindrić koristi (neku takvu četku) pa molim za iskustva, mišljenja. Tečnosti za čišćenje igle su nekada bile čist medicinski alkohol a danas, opet, ima svega.

Trenutačno nemam ni jednu izgrebanu niti oštećenu ili talasastu ploču, a nisu ni prljave. Što se tiče alatki za ugađanje, kupio sam malu zlatarsku vagicu sa dve decimale preciznosti kojom je podešena gazna sila, zvučnicu namestio protraktorom sa vinylengine-a, ugao igle (azimut) uz pomoć ogledala, VTA sa malom vaservagom i ostaje samo da pazim na ploče i da ih slušam (kad sam raspoložen).  tako da sve alatke sa ugađanje imam a nedostaje mi neki pribor za održavanje igle i ploča.

Molim konkretne postove, može poneka šala ali molim bez pitanja zašto se patim kad mogu da slušam muziku sa računara... Na poslednje je odgovor da sam to hteo, već bih to učinio. Ja to ne želim, nije fun, nije gušt i ne zanima me.

 

Sve o podešavanjima, koga zanima, lepo piše ovde...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 50
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

po mom/našem iskustvu iz Zrenjanina za veliko čišćenje ploča/tretman polovnih ploča nakon kupovine se odlično pokazao http://www.amazon.co.uk/Knosti-Static-Record-Cleaning-Machine/dp/B00793YMKK uz korišćenje njihove originalne tečnosti za čišćenje (koja se naravno, može koristiti u nekoliko seansi uz vraćanje u flašu preko krpenog filtra radi odstranjenja makronečistoća. Mislim da cela skalamerija i tečnost nisu skupi a rezultat je često zapanjujuće dobar.

 

za čišćenje ploča na gramofonu ide karbonska četka, za čišćenje igle mala četka kao i Ortofonova tečnost za čišćenje igle (koju sam zagubio pri spremanju pa sada se ne koristi. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Microfiber/Carbon što dalje od vinyl-a... U bilo kom obliku...

 

Ima li neko dobro objašnjenje? Ne verujem da karbon, pogotovo ako su dlačice mekane pa ih čak i proizvođači gramofona rade, može da opasno ugrozi upotrebljivost i dugovečnost ploče? Što bi rekli, what am I missing here?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Microfiber/Carbon što dalje od vinyl-a... U bilo kom obliku...

 

 

imam old stock karbonsku cetku vec skoro 30 godina..i koristim je,ne vidim,bar u mom slucaju,zasto to ne bih radio i dalje..lako je moguce da izmedju kvaliteta istih,postoji razlika od proizvodjaca do proizvodjaca,sin mi je kupovao isto jednu pre par godina,ta mi se nekako cini "grublja" u vlaknima...

 

P.S.:uzimao sam nedavno i onu fancy Roksan cetku,2 razlicita materijala,pa se treba koristititi ovako-onako,nista bolje nije radila posao no ta sto imam,a em mi nikako nije stajala na ruku,pa je falam ti Boze,razdomljena kao zamena za neke Lp-e.. :)..cena,prava sitnica,70 funti...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima li neko dobro objašnjenje? Ne verujem da karbon, pogotovo ako su dlačice mekane pa ih čak i proizvođači gramofona rade, može da opasno ugrozi upotrebljivost i dugovečnost ploče? Što bi rekli, what am I missing here?

„Dobro objašnjenje“...? Ne...

Iskustvo, potkrepljeno nalazima drugih i slikama...? Da.

Ne očekujem slepo v(j)erovanje, moje je da kažem i da spasim dušu...

Upotrebljivost ne ugrožava... Dugovečnost ne ugrožava. Samo, ostavlja tragove...

To je lepota tog poroka, ne postoji nova ploča, postoji samo prvo slušanje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koristim i ja tog Knosti-ja.  :oke:

 

Postavljena slika

 

Imam dva komada, drugi je za ispiranje sa destilovanom vodom.

 

Radi odlicno, ploce su kao nove posle pranja! :)

 

Koristim sopstvenu tecnost,

tako da ce originalna Knosti-jeva, koja je takodje odlicna ali je skuplja, verovatno na oglas.

 

 

Za grubu prasinu koristim rucicu sa karbonskom cetkicom i valjkom od somota.

 

Bas ovakvu:

 

Postavljena slika

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

imam old stock karbonsku cetku vec skoro 30 godina..i koristim je,ne vidim,bar u mom slucaju,zasto to ne bih radio i dalje..lako je moguce da izmedju kvaliteta istih,postoji razlika od proizvodjaca do proizvodjaca,sin mi je kupovao isto jednu pre par godina,ta mi se nekako cini "grublja" u vlaknima...

 

Da, ima jeftinijih koje su grublje. http://www.kupujemprodajem.com/Karbonska-cetka-za-ciscenje-LP-ploca-4512286-oglas.htm?filter_id=33754979 Dynavox, 8.5€ +ptt. ProJect kod istog prodavca košta 15€ i navodno, ima mekša vlakna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postavljena slika
 

 

Sa ovim sam brisao neke ploče, na suvo. Potom destilovana voda. Doduše te ploče i nisu neke, čisto probe radi.

 

Nikako! Grebe povrsinu kao fina smirgla.

 

 

 

Za ciscenje igle je fenomenalan i ja ga koristim.  :oke:

 

Treba jako paziti da igla udje i i zadje vertikalno, znaci samo uz pomc lifta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za ciscenje igle ja koristim Clearaudio AC003+malu karbonsku cetku za igle:

 

http://www.shop.audiokit.it/OsWay/product_info.php?products_id=273122&language=en

 

npr.:

 

http://www.turntableneedles.com/Stylus-Brush_p_3890.html

 

To bi trebalo koristiti na svaku LP stranu,ja sa tim bas nisam toliko egzaktan,u zavisnosti ploce kakvog kvaliteta sviram,takva je i ucestalost upotrebe..od te bocice od 20ml,fali mozda 5mm od vrha,za proteklih 5-6 godina kod mene..jednu zvucnicu sam donekle spasao sa njom,posto je prodavac mislio da je vec igla skroz istrosena,visestrukim brisanjem samo se ispostavilo da je bilo neke cudne prljavstine na vrhu igle..kad se prebrise igla sa time,cak i kod trosnih igala se dobije osecaj za kratko vreme kao da nisu trosne..sta,kako,pojma nemam :)

 

Pranje LP-a kod mene, iskljucivo sa vakumskim cistacem kod prodavaca ploca,ali to je izuzetno retko da ja uzmem tako nesto drljavo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

 

Nikako! Grebe povrsinu kao fina smirgla.

 

 

 

Za ciscenje igle je fenomenalan i ja ga koristim.  :oke:

 

Treba jako paziti da igla udje i i zadje vertikalno, znaci samo uz pomc lifta.

Nisam primetio da je oštetila ploču a skinula je prljavštinu veoma lako. Kažem ploča mi je beznačajna ali dobro očuvana s tim što je neko držao veoma masnim prstima.

 

Probaj sa nekom očuvanom a neinteresantnom pločom. I ja sam mislio da će da izore brazde.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, ima jeftinijih koje su grublje. http://www.kupujemprodajem.com/Karbonska-cetka-za-ciscenje-LP-ploca-4512286-oglas.htm?filter_id=33754979 Dynavox, 8.5€ +ptt. ProJect kod istog prodavca košta 15€ i navodno, ima mekša vlakna.

 

Isto je to, samo se plaća brand. Video sam obe.

 

ja koristim ovu:

 

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam primetio da je oštetila ploču a skinula je prljavštinu veoma lako. Kažem ploča mi je beznačajna ali dobro očuvana s tim što je neko držao veoma masnim prstima.

 

Probaj sa nekom očuvanom a neinteresantnom pločom. I ja sam mislio da će da izore brazde.

 

Na samom pakovanju Miraclean sundjera,

pozadi, pise da se ne sme koristiti na sjajnim, poliranim i osetljivim povrsinama, zato sto ce ih izgrebati.

 

Za odmascivanje postoje druge kucne hemikalije. :)

 

.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, ima jeftinijih koje su grublje. http://www.kupujemprodajem.com/Karbonska-cetka-za-ciscenje-LP-ploca-4512286-oglas.htm?filter_id=33754979 Dynavox, 8.5€ +ptt. ProJect kod istog prodavca košta 15€ i navodno, ima mekša vlakna.

Ja takvu koristim već nekih min. ~30 godina

:wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja sam cuo da ljudi naliju tutkalo(lepak za drvo, beli) na plocu i posle dan dva skinu sloj sa ploce cime kako kazu skinu i prljavstinu

da li je neko ovde(normalan) to probao? i ako jeste kakva su iskustva..

deluje blago suludo jer bi mogla da se napravi veca steta nego korist tj. da ostane deo tutkala na ploci... 

  :connie_nutzo:  :crazyrocker:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...