Jump to content

Trenutno na gramofonu ...


Preporučeni Komentari

3 hours ago, Woland said:

jbt.. bili kod mene, slušali, jeli, pili a nikoga nisam snimio za dnevnik :)

Kao i uvek kod Wolanda izuzetna audio seansa.

Za edukativni deo se zdusno pobrinuo Zen. 

Elaboriranje o RCA, pa Tannoy driverima. O samim idejnim resenjima, specifikacijama, kao i o nekim ultra spec. detaljima, tj.  "pikanterijama",o kojima mi slusaoci pojma nismo imali.

Bilo malo i o Iskrama. 

Odlicna prica o EMT firmi, njenim modelima. Predavac strpljiv, posvecen, izuzetno detaljan.

Wolandov sistem - uvek nesto novo.

"Zvezda dana" ovoga puta meni je definitivno bio Ortofon SPU Royal N.

Ovde moram da napomenem da smo imali jedinstevnu priliku da poslusamo ali bukvalno 1 na 1 dve odlicne, vrhunske MC zvucnice ( pomenuti Royal i Benz LP S ) obzirom da su montirane na Stabi S bazu dve rucice, tako da se preko Nagra phono-a moglo samo na selektor-u prebacivati Royal , pa LP S, pa opet na Royal. 

Prvi put kada sam cuo kod Wolanda Benz LP S, zvucnica je bila nova, neusvirana, i moj licni utisak je bio da se cak nekako cenovno nizi model Wood bolje pokazao ( jos jedan od pokaznih primera oko usviravanja i vremena burn in-a zvucnica ).

Medjutim, danas je LP S pokazao zasto je i landmark Benz-ovih MC zvucnica. Izuzetno detaljna, bez koloracija, sa mikrodetaljima vezanim narocito kod zicanih instrumenata ( citra, harfa . .  ), tj. ono treperenje samih zica posle okidanja, te krajnje iskreno i realisticno prenosenje muzickih materijala novije produkcije ( ECM, ACT, pa i DG novi snimci ).

Sa druge strane Ortofon SPU Royal N je nesto sasvim drugo. Taj prepoznatljiv masivni, topli srednjotonski segment zvucnog spektra, koji mnogi vole definisati kao muzikalnost, je prosto briljirao na muzickim materijalima starije produkcije, prozivodnje, samog snimka. Brutalno tacno prenosenje muzike, cak i losih snimaka, bilo je i zapravo lose ( primer : Led Zeppelin I , Mexico izdanje iz licne kolekcije gde je odlicno primetio @Zen Mod da je tonac ocigledno bio na necemu, te se sve desavalo u midrange-u sa gadno isecenim i gornjim i donjim ). 

Zato su Harvest-ovo izdanje ( Grcka, Woland lot ) Pink Floyd "Meddle" i numera pustena na moj zahtev, Echoes sa Royal-om zvucali savrseno.

Potom, PF, ali meni licno najdrazi LP "Animals" , preslusana cela A strana mi je i definitivno otkolnio sve sumnje koju bih zvucnicu izuzetno voleo imati. Royal N.

Iron Pre sa znacajnim pomakom od prethodnog puta kada je preamp bio u kutiji od kasetofona, a nas nekolicina imali jedinstvenu priliku da prisustvujemo premijeri.

Odlican preamp.

Kolecija SUT-ova : Cotter, Tango, . . .  takodje dragoceno i znacajno iskustvo.

O gostoprimstvu, ambijentu, celokupnom ugodjaju mogu samo reci - Hvala ti Woland.

Posle u povratku se setih da ne poslusasmo onaj E.S.T - zivi iz Hamburga, i ono sto sam izricito trazio od domacina - one AE.

Eto i razloga za popravni. :)

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

svaka kuca mora da ima bar jedan LP od MC5

 

za pouku neukima (sto slusaju sve neku cincilinci muzikicu :smesna: ) ......... pored svega ostalog , pevac pomenutog VIS-a je jedan od naj-groov-nijih u istoriji rock'n'rolla

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Zen Mod said:

svaka kuca mora da ima bar jedan LP od MC5

. . .

Pa što ne reče ili bar neki hint da si dao u vidu nagoveštaja našem domaćinu od juče.

Ponelo bi se to u onoj žutoij torbi . . .  pa čak i X 2 komata. :)

He, he . . . .  biće prilike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Analiza - trenutno 7. simfonija, stav 2. :thumbsup:

Ovaj stav je odlicno ubacen u film X-Man: Apocalypse. 

Takodje, preslusavam ovaj box set upravo zato sto mnogi ne vole Karajana.

Neki od mojih drugara, diskofila, uzivalaca iskljucivo klasicne muzike, dobrih poznavalaca Betovena, cesto vole reci da sve sto je Karajan oddirigovao je "disko verzija", tj. nekako sve ubrzano, sa previse energije, shmiranja, patosa . . . .  :)

Oni vise vole i cene Karl Bema, pa cak i Berstajna, Soltija . . . . . e pa, jbga, ja nekako i onda, a narocito sada, volim ovo izdanje berlinske filhamonije i Mr. Karajana.

 

b3.jpg

be1.jpg

be2.jpg

b4.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, Woland said:

unosio je Karajan nešto više patosa (a Bernštajn kao nije - nema pompeznijeg Čajkovskog od Bernštajnovog) od nabrojanih, ali neka njegova izvođenja su mi referentna..

Maaa, . . . jeste, nije da nije, ali mislim da je to oko Karajana malko prenaduvano oko tih negativnih misljenja.

Upravo reciprocno njegovim idolopoklonicima koji ga pak dizu u nebesa.

Recimo, zaista taj Karl Bohm je izuzetan ( Austrijanac pa po toj analogiji mozda i ima taj senzibiltitet za Mozarta, Hajdna i Betovena ). 

A tek Rusi. Svetlanov, Mravinski, Kondrasin, pa Rozdestvenski . . . . i oni imaju "gadnu" ekipu. Zbornaja, jbga.

7 hours ago, Zen Mod said:

mneznam

 

ja sam onako ipak Furtwängler-ov fan

Kazes, Futvangler. :thumbsup:

Na njega su mi svojevremeno ukazali profesori u muzickoj skoli. Sam vrh. Medju najboljim dirigentima svih vremena def.

1 hour ago, Zflazar said:

samo da nije Suđić

Ehhhhhhhh, Bojan . . . . nista spec. 

 

Ovde moram pomenuti 1985 god. i moj susret sa Sci Fi zgradom berlinske filharmonije, potom i Sci Fi enterijerom.

Bese avgust, verovatno je Karajan gostovao negde ( jos uvek pod ugovorom ), a dosao za tu priliku Claudio Abaddo ( koji je upravo i nasledio Herbert von-a posle par godina ).

Na programu bila Betovenova 6. "Pastorala" simfonija i vec se ne secam sta je drugo bilo.

Od tada mi ta pastoralna simfonija jedna od omiljenih. 

ber2.jpg

ber1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Woland said:

. . .

imaju dvojica novih (nisu baš u cvetu mladosti :) ) dirigenata - Ivan Fišer i Valerij Gergijev, veoma interesantni obojica

 

Mislim da nisam imao prilike slusati nista od Fisher-a, ali Geogrijeva jesam.

Thnx 4 info. Obraticu paznju na Fisera. 

 

Trenutno sam i dalje u Karajanovom drustvu. Tu je i Muterka. :)

Odlicne dve DG ploce. Ruka sama prvo krenula ka LP-u sa Betovenovim violinskim koncertom. Posle ide Mocartov.

 

km1.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Doktor said:

Mislim da nisam imao prilike slusati nista od Fisher-a, ali Geogrijeva jesam.

Thnx 4 info. Obraticu paznju na Fisera. 

:thumbsup:

Moj prvi CD u životu je Mahler-ova Prva simfonija od Fischera, u pitanju je retka rana verzija, više na ovom linku:

http://szatrawski.blogspot.rs/2013/03/mahler-symphony-no-1.html

https://www.discogs.com/Gustav-Mahler-Ivan-Fischer-Hungarian-State-Orchestra-Sympony-No1-With-Blumine/release/9971182

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije to rana verzija, nego verzija sa Blumine, nju je iz nekih razloga Maler izbacio iz konačne verzije (greota), ali se zna za Blumine i često se izvodi u Prvoj Malerovoj. Mehta je sa BGF izvodio u BG pre par godina

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Kuja & @Woland

hvala vam na informacijama. :worship:

To me sve nateralo da krenem da burlam po naredjanim vinilima u kcerkinoj sobi, jerbo majstor/stolar jos nije zavrsio policu. :huh:

Eto, da ne bese vase divne price vezane za Ivana Fishera, ne bih ni znao da imam Hungarotonovo, skoro pa mint, izdanje prve Malerove simfonije, gde upravo on i diriguje. :)

Dupli LP. Ide vec A strana prve ploce. Citam i analiziram omot da li se radi o "cistom" Titan-u ili ima ovde i Blumine ?

 

f1.jpg

f2.jpg

f3.jpg

f4.jpg

Edit ( upravo procit'o sa omota) - ima i Blumine ( stav 2. - Andante allegreto - Blumine ). 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, Woland said:

ima :) lep stav, verujem da ga je izvacio zbog ukupne dinamike

Jeste. Lepo.

Medjutim, moguce je da je izbacivan taj stav zbog cisto tehnickih stvari, a vezanih za vinil.

Ako primetis, "Titan" staje uredno na jedan LP.

Doduse, malo se nagura, ali - staje.

A strana & B strana - variraju, kako koje izdanje od 24 min., pa sve do 31 min po strani. ( Hebo onda taj narez i kvalitet snimka sa tolikom minutazom na jednoj strani vinila ).

Nategnutno, ali je moglo. Mozda je u tome trik ? ;)

Ekonomisalo se ( citaj : stedelo ) i tada ?

Recimo, ovaj Hungaroton je fino, raskosno na 2 x LP, pa ima onaj deo LP-a bez nareza kao neke ultra fancy fifilisticarske ploce, tipa NAIM, Shefild Labs., RR, etc. 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa to ti je upravo ona verzija sa linka koji sam postavio na prethodnoj strani:

http://szatrawski.blogspot.rs/2013/03/mahler-symphony-no-1.html

Quote

 Performances of Mahler’s Symphony No. 1 in Budapest Version are pretty unique, and even rarer are phonographic records. Only issue I know is 1982 recording made for Hungaroton (SLPX 12267-68) by Hungarian State Orchestra conducted by Iván Fischer. Precise and well recorded performance shows this work as interesting. The Blumine part is quite interesting moment of quiet, slowly moving moment of time stopping before scherzo movement with strong folk tune type melodies and rhythm of landler-type theme. 

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Woland said:

turio u basket na discogs :)

E vala, ako si. :thumbsup:

Ja to preslusao pre jedno sat i mogu ti reci da je to zaista vrhunski i odsvirano i snimljeno.

Generalno, meni Hungaroton zvuci izuzetno. Takodje, sama oprema, mislim na omote ( kartone ), sam vinil, tezinu, kvalitet press-a su izvrsni. 

Srecu imasmo nekada kada su se LP Hungaroton naslovi prodavali po bgd. berzi za 100 kinti.

Ja to uredno uzimao, slagao . . . . eto, nadjoh i ovaj biser, tj. ovog Malera br. 1

 

Trenutno kod mene, Brams, klarinet kvintet u h molu ( opus 115 ). 

Ovo je definitivno sam VRH kamerne muzike uopste ( moje misljenje, a i misljenje jos nekih ).

Ovaj moj primerak je nekako suludo dosao u moj posed ( relativno redak ), ali zato ima ovaj od DG koji je referentan ( Maestro Karl Lajster :worship: ).

https://www.discogs.com/Brahms-Amadeus-Quartett-Karl-Leister-Klarinettenquintett-H-Moll-Op-115/release/5499715

 

br1.jpg

br2.jpg

br3.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...