Jump to content

Gitarsko pojačalo


Woland

Preporučeni Komentari

Jel pravio neko nešto ultimativno, u A klasi, 20-tak vati. Jedan kanal, osnovne tonske kontrole. Kombo - ukoliko je (a nije :) ) bitno.

 

Ložim se da obradujem onog mog Hendrixa, nešto mu dobro ide na fakultetu u poslednje vreme :) 

 

Treba mi nešto nabavljivo, što se delova tiče, ne baš egzotično (u kontekstu cene delova), sa dva zvučnika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 38
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nisam nikada, majke mi, ali najčešće (pretpostavljam) su kopije Fendera ili Marshalla, Mesa/Boogie su već malo novije stvari (na ovim terenima), ne znam koliko su popularni i koliko su šeme dostupne...

Negde sam onomad skinuo u pdf-u tonu šema za gitarska pojačala, kolekcija poslagana po abecednom redu. El34, 6V6, 6L6 su valjda najlakše dobavljive lampe i nisu skupe.

 

Fender ima lepu bazu šema: http://www.fender.com/en-RS/support/articles/?section=downloads&category=amplifier-schematics

 

i još jedna zbirka online: http://www.drtube.com/guitamp.htm

 

Sa cenama koje su danaske aktuelne, mislim da je jako malo interesenata da grade cevna gitarska pojačala ali nije da ne može :) Kod Mitrosa 20W pojačalo (glava+zvučnik) cena počinje na cca 800€ pa se itekako isplati razmisliti o samogradnji :)

 

Mislim da će izbor verovatno biti sveden na tip lampe i PP konfiguraciju ako se fura 20W (sa dve EL34 može da se napravi i fini amp od 25-50W) a sa EL84 (koristi li ih iko u gitarskim pojačalima?) 10-15W... Tu jedino može malo da zapne oko izlaznog trafoa koji će trebati namotati...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pozdrav gitaristi.Imam pravljen vox ac15 sa el 84 pred pojacalo marsalovo sa ecc83  i brate razbija.Kad mi komsiluk dojadi otvorim pozor ukljucim gitaru i posle pola sata mir.Posto sam nekad aktivno svirao eto to kod mene ponekad svira kad me uvati pundrav .Sa pedalom je zvuk fantastican pa ako te zanima mogu ti nabaviti shemu. :guitarplayer:  :oke: Ja sam to sve spakovao u neku staru marsovu kutiju.

post-1362-0-89014300-1370676089_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako išta znači ili pomaže, našao oglas koji bi mogao biti od koristi (možda), mrežni trafo i izlazni trafo za 2x6V6 http://www.kupujemprodajem.com/Mrezni-i-izlazni-trafo-za-lamp-pojacala-6286555-oglas.htm?filter_id=23148683

Cena mi deluje ok.

 

Naravno, može i novo, P&K pa onda može da se bira :) ... http://www.kupujemprodajem.com/P-K-Audio-Transformatori-263329-oglas.htm?filter_id=22616325

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam nikada, majke mi, ali najčešće (pretpostavljam) su kopije Fendera ili Marshalla, Mesa/Boogie su već malo novije stvari (na ovim terenima), ne znam koliko su popularni i koliko su šeme dostupne...

Negde sam onomad skinuo u pdf-u tonu šema za gitarska pojačala, kolekcija poslagana po abecednom redu. El34, 6V6, 6L6 su valjda najlakše dobavljive lampe i nisu skupe.

 

Fender ima lepu bazu šema: http://www.fender.com/en-RS/support/articles/?section=downloads&category=amplifier-schematics

 

i još jedna zbirka online: http://www.drtube.com/guitamp.htm

 

Sa cenama koje su danaske aktuelne, mislim da je jako malo interesenata da grade cevna gitarska pojačala ali nije da ne može :) Kod Mitrosa 20W pojačalo (glava+zvučnik) cena počinje na cca 800€ pa se itekako isplati razmisliti o samogradnji :)

 

Mislim da će izbor verovatno biti sveden na tip lampe i PP konfiguraciju ako se fura 20W (sa dve EL34 može da se napravi i fini amp od 25-50W) a sa EL84 (koristi li ih iko u gitarskim pojačalima?) 10-15W... Tu jedino može malo da zapne oko izlaznog trafoa koji će trebati namotati...

 

Vidi, ja sam toliki duduk (pitaj Zena :) ) da mi šema ništa ne znači :) Zato sam i pitao, da vi kao pametni ljudi, predložite topologiju (PP ili SE), spisak delova sa nabavljivim cevima (EL34, 84, 6550 ili nešto drugo), da je u A klasi i da ima 20W. Prvo to pa posle u nabavku delova :)

 

Pozdrav gitaristi.Imam pravljen vox ac15 sa el 84 pred pojacalo marsalovo sa ecc83  i brate razbija.Kad mi komsiluk dojadi otvorim pozor ukljucim gitaru i posle pola sata mir.Posto sam nekad aktivno svirao eto to kod mene ponekad svira kad me uvati pundrav .Sa pedalom je zvuk fantastican pa ako te zanima mogu ti nabaviti shemu. :guitarplayer:  :oke: Ja sam to sve spakovao u neku staru marsovu kutiju.

 

Giratista ima Vox-a, lampaša u AB klasi od 50W. Iz novije produkcije. Treba mu nešto finije, jazzy, malo suptilnije, pa da turimo nekakve fine alnico drivere, svet da nas vidi :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidi, ja sam toliki duduk (pitaj Zena :) ) da mi šema ništa ne znači :) Zato sam i pitao, da vi kao pametni ljudi, predložite topologiju (PP ili SE), spisak delova sa nabavljivim cevima (EL34, 84, 6550 ili nešto drugo), da je u A klasi i da ima 20W. Prvo to pa posle u nabavku delova :)

 

 

Giratista ima Vox-a, lampaša u AB klasi od 50W. Iz novije produkcije. Treba mu nešto finije, jazzy, malo suptilnije, pa da turimo nekakve fine alnico drivere, svet da nas vidi :)

 

Ne bih da se mešam u topologiju, ali izvući 20W u SE modu i nije tako prosto (hoću reći, može ali ...) Ako se ide na osetljivije zvučnike a još pri tom da se titra i na finese u zvuku, možda nije neophodno "zakucati" zahtev za 20W... Čisto nekog poređenja radi, meni u SE triodnom modu po jedna EL34 "gura" ispod 4W a ne može daleko da se odvrne preko 10h na potenciometru sa malim Fostexima. Ja možda drugačije gledam na stvari, ali najčešće iscrtam sebi okvir zahteva i isto tako, okvir lako dobavljivih delova. Tamo gde se dva "okvira" preklope, tamo se nalazi rešenje... Pošto već rekoh da o gitarskim pojačalima ne znam baš ništa (onomad sam nešto sviruckao na poluakustičnom basu - sve više od četiri strune mi bilo previše :) ) onda ću sad lepo da sednem u ćošak i poklopim se ušima... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

s obzirom na zahtev za clean tonom - (sad si dodao P&K opciju) , to ne treba da bude ni velika snaga ali treba da bude napravljeno vise u HiFi fazonu nego gitarski ( tvrdo napajanje , dobar headroom)

 

da ga pravim za sebe , uradio bih Fender tube preamp sekciju i onda mosfet folower za izlaz

 

sto se tice zvucnjaka - mislim da imam opciju za to - dve alnico 12" :whistle2:

 

moze biti da su bas cekale malog genijalca :rofl:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

s obzirom na zahtev za clean tonom - (sad si dodao P&K opciju) , to ne treba da bude ni velika snaga ali treba da bude napravljeno vise u HiFi fazonu nego gitarski ( tvrdo napajanje , dobar headroom)

 

da ga pravim za sebe , uradio bih Fender tube preamp sekciju i onda mosfet folower za izlaz

 

sto se tice zvucnjaka - mislim da imam opciju za to - dve alnico 12" :whistle2:

 

moze biti da su bas cekale malog genijalca :rofl:

 

Interesantno, karakter zvuka daju lampe a snagu fetovi. 'Ajd' da vidimo šta mi treba za tu varijantu, onda bi verovatno mogla i malo veća snaga (nije nužno), koje su to lampe, trafoi, driveri postoje kol'ko vidim :) 

 

Zaboravi na P&K, tamo nema ničeg interesantnog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

daj mi malko vremena , moram da se obsetim gde su mi fajle

 

sto se tice izlaza , peace :rofl: of cake  , a i ostalo je boranija

 

20W/8 (40W/4)  je plenty , narocito uzevsi u obzir zvucnjake koji su efikasni

 

veci je problem organizovati kabinet za taj kombo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Palo i meni na pamet da predložim ono što je Zen napisao (tube in - Mosfet out) ali nisam hteo da pametujem kad je OP već napisao šta želi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma 'bes OP-a ........ kuj da on zna sta oce ....... :rofl:

 

samo bi nesto pravio ......

 

Pa dobro, decu je već pravio, to više nije izazov, a gitarsko pojačalo nije, pa to jest izazov :) Neka, i treba...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jadna li je ta stvar ako je ozbiljna kad sam se ja ukljucio  :icon9:

 

Elem, ja nemam nisa protiv cevi ni SS ni hibrida, ali po mojoj proceni mislim da bi optimalna varijata bila hibrid ceve mosfet. Ne zato sto zen rece, nego iz iskustva znam da cu dobiti najboljse od obe varijate.

 

Da se ne cimam sa trafoima mada bi to bio fetis, ali  jeadn ladnjacic za fetice resava stvar u hibrid varijani bez glavobolje oko kojekavih proracuna  zica, jezgara itd.

 

Neku rusku lan-picicu, 6n23p, 6n1p...i mosfetic u nekoj fiiinoj struji i taaman :guitarplayer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...