Jump to content

Gde ćete na letovanje/zimovanje?


crni.

Preporučeni Komentari

Pošteno pitanje traži pošten odgovor.

 

1995, 1996, 1997, 1998, 2000 i 2001, dakle ukupno 7 puta. Naravno, 1995. godine sam imao 42. godine, a danas 62. Danas ne verujem da bih mogao u bilo kom automobilu bez klime. Madam znam da ne bi ni htela. Šta ćeš, omatorio sam, postao lenja drtina. I ti ćeš tako, ne beri brigu. Od kada sam 2003. godine kupio Daewoo Nubiru, sa klimom, nema više nikuda bez nje. Uredno je servisiram svake godine, da mi se ne daj Bože ne dogodi da mi otkaže po onoj vrelini.

 

1995-1998 sam boravio u smeštaju bez klime, od onda nema šanse, prvo gledam ima li klime. Razlog tome je bilo leto 1998, kada je podnevna temperatura u Grčkoj bila 44-45 neka tri-četiri dana. Od tada sam rekao, nema klime, nema boravka. Ako je imam kod kuće, pa tek ću da je tražim tamo gde idem kao bajagi na odmor. Paradoks je u tome što sam tih 4-5 dana hteo da umrem u Grčkoj, ali mi 45-50  na leto u Egiptu nije smetala 1971-1973. Em sam bio mlađi, em se pustinjska vrelina mnogo lakše podnosi od one primorske jer u pustinji možeš da trčiš a da ti ne pođe ni kap znoja, jer je klima potpuno suva, ni traga od vlage. A ovde ti more isparava pod nosom. Da umreš na pupak.

 

I još nešto, možda ne tako očigledno. Jedno je vozitri uzan i kluastofibčan Yugo, a drugo Nubiru, auto od 4,6 metara sa motrom od 2.000 ccm (Opel 20XE), mekano vešan. Veliki obrtni momenat, menjaš brzine jednom na sat, može ti se, jako i elastično (144 KS i oko 188 Nm, čip tjunovan). Drugim rečima, sama vožnja je neuporedivo lakša i komfornija, istina u zamenu za nekoliko litara benzina više na svakih 100 km - ali vredi. U svako doba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, nisam ga ja radio, odvezao sam auto kod lokalnog čip tjunera. Pogrešio sam samo utoliko što nisam otišao u Centar Boban da uzmem sliku pre i posle na dinamometru. To sam uradio posle, sa mojim viđenjem Yuga, otud i znam da je imao 128 KS na prednjim točkovima, što je oko 142 KS kako ga fabrike mere, na test stolu bez agregata i bez nužnih gubitaka u lancu pogona. Vrlo sam zadovoljan sa čip tjuningom; pojma nemam koliko od obećanih 10 KS sam dobio (fabrička deklaracija 133 KS/5.300 o/min.). ali sam sasvim siguran da sam dobio obećani obrtni moment (deklarian na 184 Nm/4.500 o/min), to se lepo osećalo.

 

"Yugo" je opet 100% domaći rad koji je obavio autor i prijatelj koji je uveo EFI (modifikovan Weber-Marelli sistem), drndao je 31 mapu dok nije napravio važeću 32. mapu. To je uradio dok smo još imali ono đubre od goriva, ako bi ga sada remapirao na recimo 98 okatnsko gorivo, našlo bi se tu još 5-7 KS i bitnije, 11-14 Nm. Ali, to je sada sve prošlost, eksponencijalni broj kamera po Beogradu i polako celoj Srbiji praktično čini takva vozila besmislenim, nema čovek gde da ga potera kako on može da ide. A nemamo ni druove za to, kod Leskovca je taj auto postigao efektivnu brzinu (merenu senzorima i GPSom) od 210 km/h. A ni meni više nije do toga, bilo je lepo dok je trajalo, ali sada nema više.

 

Niti je više lako kao što je bilo onda. Danas se novi motori prave fabrički u doro tjuniranom obliku, a ograničenja po pitanju izduva su sve restriktivnija. Primera radi, pre 20 godina, serijski motori od 1.8 litara su imali oko 100 KS u proseku, što je oko 55,5 KS/litru, a danas je sasvim normalno da imaju 142 KS, ili oko 78,9 KS/litru. Da i ne spominjem male turbo motore sa 185 KS iz 1.4 litra (VW, turbo pujač i kompresor zajedno), što je 132 KS/litru. To je, po meni, budućnost automobilizma, benzinski motori male zapremine, ali sa serisjkim turbom. On ima i dodatnu prednost izuzetno čistog izduva. što je proizvođačima ključna prednost.

 

Samo da pojasnim, onih godina kada sam sa pravim Yugom 1.1 išao sa porodicom na more to je bio 100% serijski auto, jedino što sam imao Michelin gume i Monroe amortizere, moj izbor guma su uvek Michelin ili Bridgestone. Trenutno na Cruzu imam fabrički montirane Kumho gume još ovu sezone, naredne će i tu biti Michelin.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne, nisam ga ja radio, odvezao sam auto kod lokalnog čip tjunera. Pogrešio sam samo utoliko što nisam otišao u Centar Boban da uzmem sliku pre i posle na dinamometru. To sam uradio posle, sa mojim viđenjem Yuga, otud i znam da je imao 128 KS na prednjim točkovima, što je oko 142 KS kako ga fabrike mere, na test stolu bez agregata i bez nužnih gubitaka u lancu pogona. Vrlo sam zadovoljan sa čip tjuningom; pojma nemam koliko od obećanih 10 KS sam dobio (fabrička deklaracija 133 KS/5.300 o/min.). ali sam sasvim siguran da sam dobio obećani obrtni moment (deklarian na 184 Nm/4.500 o/min), to se lepo osećalo.

 

"Yugo" je opet 100% domaći rad koji je obavio autor i prijatelj koji je uveo EFI (modifikovan Weber-Marelli sistem), drndao je 31 mapu dok nije napravio važeću 32. mapu. To je uradio dok smo još imali ono đubre od goriva, ako bi ga sada remapirao na recimo 98 okatnsko gorivo, našlo bi se tu još 5-7 KS i bitnije, 11-14 Nm. Ali, to je sada sve prošlost, eksponencijalni broj kamera po Beogradu i polako celoj Srbiji praktično čini takva vozila besmislenim, nema čovek gde da ga potera kako on može da ide. A nemamo ni druove za to, kod Leskovca je taj auto postigao efektivnu brzinu (merenu senzorima i GPSom) od 210 km/h. A ni meni više nije do toga, bilo je lepo dok je trajalo, ali sada nema više.

 

Niti je više lako kao što je bilo onda. Danas se novi motori prave fabrički u doro tjuniranom obliku, a ograničenja po pitanju izduva su sve restriktivnija. Primera radi, pre 20 godina, serijski motori od 1.8 litara su imali oko 100 KS u proseku, što je oko 55,5 KS/litru, a danas je sasvim normalno da imaju 142 KS, ili oko 78,9 KS/litru. Da i ne spominjem male turbo motore sa 185 KS iz 1.4 litra (VW, turbo pujač i kompresor zajedno), što je 132 KS/litru. To je, po meni, budućnost automobilizma, benzinski motori male zapremine, ali sa serisjkim turbom. On ima i dodatnu prednost izuzetno čistog izduva. što je proizvođačima ključna prednost.

 

Samo da pojasnim, onih godina kada sam sa pravim Yugom 1.1 išao sa porodicom na more to je bio 100% serijski auto, jedino što sam imao Michelin gume i Monroe amortizere, moj izbor guma su uvek Michelin ili Bridgestone. Trenutno na Cruzu imam fabrički montirane Kumho gume još ovu sezone, naredne će i tu biti Michelin.

 

hehe ma pito sam samo za tuniranje (i mapiranje) jer se i ja time (DIY) bavim...  pa me zanimalo kako si i šta odradio ali ako su drugi radili onda ništa  :wink2: 

Ja sam iz mog  :party0048: 2.0l izvuko preko 300 na točkovima!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sasvim izvodljivo uz dosta truda, dobrog poznvanja motora i poprilične zamene klasičnih delova, na primer, kovani klipovi i klipnjače, itd. Može i bez toga, ali će vek motora biti jako skraćen, znam par njih koji nisu u to verovali, uradili i spalili motor za manje od 20.000 km.

 

Ja volim da ono u šta nisam siguran prepustim onima koji su ceo sistem napravili. Nakon čuvenog BMW motora sa početka 70ih, koji je iz 1.492 ccm isterao 1.500 KS, ništa me više ne čudi. Englezi sasvim redovno isteruju 1.000 KS iz Subaru 2 litra bokser motora, uz pripadajuću cenu od nekih 150.000 funti, pročitah u nekom britanskom časopisu prošlog leta (isitina, za te pare dobiješ ne samo motor, nego ceo auto sređen za brzinske trke). Za iste pare možeš da kupiš novi Ferrari California, mada taj puž jedva da ima 470 KS, ali eto, kotrlja se nekako.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Revox, gdje je ovaj raj? Nije da ne zavidim ;)

 

 

potpuno si u pravu - raj

 

još ne otkriven u mjeri da se i u ovo useru ka što su se usarali u po crne gore

 

sva je prilika da ih sprečava što je snijeg pola godine pa ne mogu da se šepure inače bi

 

druže ovo je durmitor, jezerska visoravan, provalija, izvor rijeke bukovice, ovde se puni voda diva i ova kućica u ovoj šumi je moje imanje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E, sad ti jos vise zavidim :) ... Uzivaj a uzivaj i za mene :)

 

ako te put nanese to ti je od žabljaka zadnje skretanje lijevo prije tunela "ivica" niz jednu padinu pa ovim putem što vidiš pa svrati, kuća je u ovom šumarku

 

post-38-0-04713400-1433530358_thumb.jpg

 

krevet ima za prespavat a i za okrijepit će se nešto naći :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

od 88. letujem u grčkoj sa povremenim prekidima i nikad nisam čuo ni video da je isti app jeftiniji bez agencije nego sa agencijom

ako tako nešto postoji voleo bih da mi se da neki kontakt pa da i ja uštedim sledeće godine

 

 

nemoguce da je jeftinije bez posrednika :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...