Jump to content

Bato MM-Amp (LM-most by macolakg)


Preporučeni Komentari

Nije problem u standardu vec u glavama, salju mi fotografije iz Indonezije i drugih egzoticnih zemalja gde klinci turpijaju neke zvucnike ili namotavaju trafoe onako bosi a pozadi kucerak od pruca i na licu osmeh oko glave. Kod nas mladi misle da je pravi poso skupljanje sigurnih glasova od vrata do vrata :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, Zflazar said:

gospodo inženjeri, opet polako izbija na površinu da pre svega treba udovoljiti ušima ili grešim?

To je specificna igra..s obzirom da su usesa i ukusi razliciti, a merenja prilicno uniformna..za neki jaram se mora vezati.

Udovoljavanje usima treba da bude jasno i usmereno, da se kanalisano i organizovano radi na tome, a ne recimo haoticnim pipanjem naslepo ili izmisljanjem nekih parapsiholoskih ili paratehnickih pojava.

Ne postoje referentne usi, kao sto se potura, ali postoje referentna merenja.

Naravno da sprava mora da bude sluga gospodaru.

To je neki moj stav.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, apexaudio said:

Dobra kutija nije zahtevna. A pitanje je sta zahtevna kutija uopste zahteva od pojacavaca da bi se dobro cula, verovatno suprotno od onoga sto cini dobar pojacavac. Ako bi dobar pojacavac ispratio sve nelinearnosti i padove impedansee ona bi zvucala losije nego na najobicnijem TDA2003.

Ne vidim zašto bi to bilo išta posebno teško ili loše, sem naravno to kapacitetima i ceni pojačanog izlaza, naprotiv. Kada se čak i sasvim normalni (sandardni) tranzistori upotrebe, samo ih treba postaviti recimo tri para iliviše u zavisnosti od tražene snage, i projektovati impulsne struje pre limitinga na dovoljno velku vrednost. Podrazumeva se da sno prethodno napravii dovoljno dobar i moćen izvor napajanja, jer ako toga nema, nema ni bilo čega drugoga.

Na žalost, slažem se da tehnologija pravljeja zvučničkih kutija zaista ako se vraća u mračne stare dane, a obojica znamo da nema bio kakve veze sa znanjem, već isključivo sa ekonomijom (čitaj: po svaku cenu što jeftinije u proizvodnji sa što većim profitom). Tipična je upotreba 18 mm debelog MDF svuda pa i napred, gde je pod najvećim stresom jer upija oko 90% mehaničke energine na njega montiranih drajvera, nekada su abr tu ključnu površinu pravili od 22 ili 24 mm MDF-a, a sada ni to. Kao da su zaboravili unutrašnje podbočivanje. Vidim današnje kutije su prilično lagane, zapremina približno sličnih kutija mojima neretko je 17-18 kg, moj je lepih 28 kg Ali je zato profilisan, prednja ploča sendvič od 22+22+18 mm medijapan, iznutra podbočena i ukrućena na sve strane, da nije ne verujem ni da bih mogao da dobijem onako tesan odziv, nešto bi negde vibriralo i rezoniralo. Slažem se, ima više rada, ima više materijala, ali kutija nestaje ako lokacija, rezultat je zvuk u prostoru, a ne sa lokacije kutija. Tako gledano, i nije skupo.

Sa komentarom oko sve lakših i jeftinijih pojačavača se u celini slažem, uz napomenu i sve relativno lošijim zvukom, jer se pare obično troše na "light show" LED-ova i sexy daljinske komande. Obično dominira ploča na kojoj se nalaze prijemnik daljinske komade, kontrola logika preklapanja ulaza i izlaza, itd. U proseku, izvori napajanju se i dalje rade kao nužno zlo, levom nogom. Izlazni stepeni su i dalje strogo SEPP tipa, čak i za berealno velike snage u sve manje od 7,9 Oma.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mile, ti bar imaš načina da sgledaš DIY scenu. Koliko pitanja imaš u vezi kog modela i eventualbih modifikacija, i eto ti nekakvg proseka. Smem da se kladim da najviše pitanja dobijaš u vez najjednstavnijih i najjeftinijih modela, što smo po sebi nije neki greh, ali ti govori o tome šta se traži kao neki stadard. Ljudi ne shvataju da je za upaivanje tranzistora potrebna minimalna populacija od sigurno ne manje od 30+30 komada za jedan par. Još ako koristiš Motorola/ON Semi izlazne tranzistore, dobar si jer su oni po mom iskustvu već jako slični, pa recimo pola posla već urađeno ako se kupe u cevčicama od 30+30 komada od proizvođača. Ja ih tako kupujem, C serije ne alim da kupim po 100+100 komada, to je ionako manje od €15 zajedno, a na kraju će se sve potrošiti na manje zahtevne funkcije. Šta misliš, kako na ovo reaguju domaći DIY-eri? Kada na kraju dođu do vazduha da ti odgovore? Teška sirotinja uzima danak svuda, a posebno na hobiju kao što je audio, koji je postao težak luksuz.

O tehničkoj nepismenosti da i ne govorim. Ima ljudi ovde koje opoznajem i družim se sa njima, koji aku šemi vide više od 4 tranzistora i to za njih odmah postaje prekpmplikovano. Onda pitanje snage - neko ima zvučnike sa rejtinogm od recimo 50W i njima je pojačavač od 100W opasno jak. Kao da igde piše a ako ima 100W mora na tom nivou i da se sluša, ne pada im na pamet da će pojačavač od 100W imati mirnije i tolerantnije ponašanje na 50W od pojačavača deklarisanog na 50W naprosto jer ima veću rezervu snage. Malo ko uopšte ume da izračuna koja debljina kabla mu je potrebna za dužinu kablova od 5 ili 6 metara, kao kod mene što je slučaj (tačan odgovor: presek od 6 kvadrata, baš kao i ovaj koji imam, Van den Hul 352 Hybrid)? Skraćenje na 2x3 m kabla isitog kvalieta ali manjeg preseka može biti 2,4 kvadrata (na primer, Van den Hul CS 122), u oba slučaja ako želimo da izbegnemo kabl kao faktor zvuka u smislu ograničenja prenosnog signala u špicevima. Itd, itd, itd.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, dvv said:

u oba slučaja ako želimo da izbegnemo kabl kao faktor zvuka u smislu ograničenja prenosnog signala u špicevima. Itd, itd, itd.

Ili koristis BatoMM pojacalo koje eliminise probleme kabla prema zvucniku.. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Ili koristis BatoMM pojacalo koje eliminise probleme kabla prema zvucniku.. :D 

Ja sam ipak za konzervativan pristup, nece povratna sprega da omoguci protok 50A struje kroz 0,5mm zicu dugacku 6m, takodje za visoke frekvencije potrebna je veca povrsina poprecnog preseka... a dodatne zice za povratnu spregu mogu na toj duzini da nakupe smetnje i dovedu ih na invertujuci ulaz...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Van den Hula 352 Hybrid je kable sa 2x256 licni OFC posrebrenog provodnika. Impulsne struje su preko 200A u špicevima, dakle u odnosu na nominalnih 100A koje HK2400 po specifikaciji može da propusti. Ja bih rekao da je to ipak duplo više u kablu od omoga iz pojačavača, dakle jeste konzervativno. Sa 4 para izlaznih tranzistora po kanala, recimo da može da protera sve i svašta čak i apsolutno, a kamo li u realnim režimima rada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je sminkeraj i zatrpavanje podacima, apsolutno nepotrebnim, ali fascinantnim..kakvi crni KAmperi..ono sto je najbitnije je promenljiva impedansa kablova na audio sitnim frekvencijama.

Posrebravanje je "dusevni mir", takodje nebitno za audio, pretanko je za NF skin efekat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, apexaudio said:

Nekako je ljudima sminkeraj sa velikim elektrolitima i debelim kablovima blizi nego THD od 0,0001% iako je i jedno i drugo mozda preterano samo zbog dusevnog mira.

Znam ja to, kao i siroke gume i spojler, radje nego zamena ulja na vreme. :) 

Ali nije rec o tome, osim ako Dejan ne uskoci sa traktatom, svi cekamo Kuju da proba one gadure sa Bato MM :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...